Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ιστορικό χιόνι Τρίπολη - Δεκαετία '80

Senior Member Το avatar του χρήστη gordonas
    Περιοχή
    Τρίπολη, Αθήνα, Βόλος

Ιστορικό χιόνι Τρίπολη - Δεκαετία '80

Αυτή την φωτογραφία την έχω υποσχεθεί πολύ καιρό στο Νότη.

Τρίπολη, δεκαετία του 1980 έξω από το σπίτι μου στο κέντρο της πόλης. Είναι η μητέρα μου που κρατάει άλλο ένα παιδάκι. Σίγουρα από τότε και ύστερα δεν έχει πέσει πάλι τόσο χιόνι μέσα στην πόλη. Πιθανολογώ ότι είναι ρεκόρ και για προηγούμενες δεκαετίες. Θα προσπαθήσω να εξακριβώσω την χρονιά από την ηλικία του παιδιού. Για να μην μπερδευτείτε όσο αφορά το ύψος σκεφτείτε ότι η μητέρα μου πατάει πάνω στο χιόνι. Προσέξτε στο βάθος που έχει καβαλήσει το κάγκελο που είναι περίπου στα 120cm και δίπλα στο έλατο στην δεξιά μεριά της εικόνας. Νομίζω ότι μεσοσταθμικά εκείνο το χιόνι πρέπει να ήταν στα 60-80 εκατοστά.

mainalo
    Guest
    Η φωτό αυτή πρέπει να είναι απο τις 7 Ιανουαρίου του 1981. Ηταν και η μοναδική χρονιά που στο χιονοδρομικό ο αποχιονισμός έγινε απο πραγματικές μπουλντόζες και συγκεκριμένα του Λούτου.

Snowreporter Το avatar του χρήστη notis_tripoli
    Περιοχή
    Τρίπολη
    ναι Προκοπη αυτην τη φωτο περιμενα!!!
    σε ευχαριστω!
    η ημερομηνια που εδωσε ο mainalo πρεπει να ειναι η σωστη αφου και συμφωνα με τον πατερα μου τοτε ειχε ριξει 1 μετρο χιονι μεσα στην πολη!
    Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!
    Αν δεν ξέρεις ναγαπάς....μάθε τουλάιστον να μην πληγώνεις!
    Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες...παρά για κάτι που δεν έκανες!

Περιοχή
    Τρίπολη, Αθήνα, Βόλος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mainalo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτό αυτή πρέπει να είναι απο τις 7 Ιανουαρίου του 1981. Ηταν και η μοναδική χρονιά που στο χιονοδρομικό ο αποχιονισμός έγινε απο πραγματικές μπουλντόζες και συγκεκριμένα του Λούτου.
    Αυτό μου είπε και η μητέρα μου. Τριάντα χρόνια πριν (από την ηλικία του παιδιού σήμερα). Επομένως 1981. Απλά εμένα δεν μου έλεγε κάτι σαν ημερομηνία. 8 ετών ήμουν το '81. Πολύ χιόνι...

Senior Member Το avatar του χρήστη ORESIVIOS
    Περιοχή
    Αθήνα, Καρυά Κορινθίας 1.330 μ, Τρίπολη
    πολυ ωραια φωτο Γκορντονα!
    εγω παντως θυμαμαι το χιονι της 4η Μαρτιου 1996, 35-40εκ μεσα στην Τριπολη με ασταματητη στουπα 16-18ωρων.....κ μετα -12 με -13 και το κρατησε 10-15 μερες, δεν ελιωνε με τπτ...

και το θρυλικο χιονι της 25ης Μαρτιου παλι, του 1998, Παμπελοποννησιοακος αδιανοητος χιονιας ηταν εκεινος με χιονοστιβαδα αργοτερα στον Παρνωνα, με θαμμενα λεωφωρεια ΣΤη Σηραγγα, με 3 μετρα χιονι στο καστρι κ αγιο πετρο με θαμμενα τα καλαβρυτα.... the day after tomorrow ηταν αυτο......... δε διανοουμαι να ευχηθω να το ξαναζησουμε γτ ειχαν κινδυνευσει ζωες...εχασα κ σχολειο...

τωρα χιονιζει Τριπολη!!!! κ το στρωνει απο παναρκαδικο κ πανω!!
    "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Περιοχή
    Τρίπολη, Αθήνα, Βόλος
    Το συγκεκριμένο χιόνι είναι κατά 95% το 1981 και είναι ότι περισσότερο έχει πέσει στην Τρίπολη από το 1975 και μετά. Μιλάμε για 60-80 πόντους μέσα στην πόλη. Τρελό χιόνι...

Junior Member
    Περιοχή
    Αθήνα-Άργος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από χιονολατρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το θρυλικο χιονι της 25ης Μαρτιου παλι, του 1998, Παμπελοποννησιοακος αδιανοητος χιονιας ηταν εκεινος με χιονοστιβαδα αργοτερα στον Παρνωνα, με θαμμενα λεωφωρεια ΣΤη Σηραγγα, με 3 μετρα χιονι στο καστρι κ αγιο πετρο με θαμμενα τα καλαβρυτα.... the day after tomorrow ηταν αυτο........
    Ήμουν εξωτερικό, και θυμάμαι το Euronews στο "picture of the day" έδειχναν "Argos, Greece" με τα αυτοκίνητα της τροχαίας και όχι μόνο, θαμμένα στο χιόνι στη Στέρνα...

Senior Member Το avatar του χρήστη ORESIVIOS
    Περιοχή
    Αθήνα, Καρυά Κορινθίας 1.330 μ, Τρίπολη
    kalo χιονι( 20-25εκ> ) εχει το κεντρο της πολης μας να δει απο τισ 17 Φεβρ. 2008 στον προσηνεμο Αθηνας. Εκανε και περυσι στις αρχες μαρτιου ενα χιονακι 15εκ περιπου, αλλα δεν ηταν κτ ιδιαιτερο. Ελπιζω φετος να χιονισει καλα πλεον, οπως μας αξιζει, και ειναι πιθανον , οχι σιγουρο ομως, να το κανει απο το απογευμα της τεταρτησ. Βασικο ρολο θα παιξει η χρονικη περιοδος εναρξης φαινομενων, ο ψυχρος εγκλωβισμοσ, και το ποσο γρηγορα θα κινηθει τελικα το ψυχος προς τα δυτ. ευρωπη.

Θα ειναι μια περιεργη κατασταση παντως που λιγοι την εχουν ξαναζησει με τετοια δυναμικη,. Εχω ζησει το 88-89 το γεναρη αναλογη κατασταση, αν θυμαται κανεις με νοτιαδες και πολυ βαθυ χαμηλο απο το νοτιο ιονιο,. Μεσα σε 8 ωρες τπ πρωι εβαλε 20 εκ χιονι! ....
    εδω παντως θα ειμαστε να δουμε και να αξιολογησουμε την κατασταση. Οι ορεινες περιοχες των χωριων μας, απο τα 1000-1100μ και ανω, θα δουν ονειρικο χιονι παντως/
    "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας