Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 37 από 37

Θέμα: Να μείνουμε Ελλάδα

Senior Member Το avatar του χρήστη snowpar
    Περιοχή
    Αγόριανη-Παρνασσός (1.070μ.), Αχαρνές-Πάρνηθα (360μ.)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sfl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα βάλεις 200€ βενζίνη και διόδια, 140€ (70€ την βραδιά σε απλό ξενώνα), 150€ φαγητό για τρεις μέρες, 48€ κάρτες lift για 2 ημέρες (12€ την ημέρα το άτομο) έχεις φτάσει ήδη στα 538€ βάλε και καφέδες και πες μου που είναι η υπερβολή στα 570€? Χωρίς να ψωνίσεις τίποτα χωρίς να ενοικίασης εξοπλισμό, χωρίς να μένεις σε super ξενοδοχείο.

€200 βενζίνη? Από πού πήγες Περτούλι? Ωραία να σου γράψω για Παρνασσό ή Καλάβρυτα που πάω κάθε σ/κ το χειμώνα από Παρασκευή. Βενζίνη και διόδια €90 πήγαινε - έλα. Ξενώνα βρίσκεις και με €40 τη βραδιά δηλ €80 δύο βράδια(και μιλάω για μια χαρά ξενώνα στην Αγόριανη). Ski pass 2 μέρες 2 άτομα στον Παρνασσό €108 από internet(€27 αντί €30 την ημέρα το άτομο είναι το πιο ακριβό στην Ελλάδα). Για φαγητό χωρίς υπερβολές €100 είναι υπέραρκετα για 3 μέρες κάνοντας τη διατροφή που κάνουμε και στις Άλπεις. Σύνολο: €378 και μετά οι καφέδες κτλ άντε να φτάσει €400

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από snowpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    €200 βενζίνη? Από πού πήγες Περτούλι? Ωραία να σου γράψω για Παρνασσό ή Καλάβρυτα που πάω κάθε σ/κ το χειμώνα από Παρασκευή. Βενζίνη και διόδια €90 πήγαινε - έλα. Ξενώνα βρίσκεις και με €40 τη βραδιά δηλ €80 δύο βράδια(και μιλάω για μια χαρά ξενώνα στην Αγόριανη). Ski pass 2 μέρες 2 άτομα στον Παρνασσό €108 από internet(€27 αντί €30 την ημέρα το άτομο είναι το πιο ακριβό στην Ελλάδα). Για φαγητό χωρίς υπερβολές €100 είναι υπέραρκετα για 3 μέρες κάνοντας τη διατροφή που κάνουμε και στις Άλπεις. Σύνολο: €378 και μετά οι καφέδες κτλ άντε να φτάσει €400
    υπάρχει και φτηνότερο που κάνω από πέρσι ετήσια κάρτα για Καλάβρυτα (150€ το καλοκαίρι), αφού την έχω πληρωμένη δεν την υπολογίζω στα έξοδα ενός Σ/Κ άρα θέλω 40€ την βραδιά 100€ για φαγητό 20€ για καφέδες και 90 για βενζίνη διόδια σύνολο 300€.
    Το θέμα δεν είναι μόνο τι θα χαλάσεις αλλά αυτό που θα πληρώσεις να αξίζει τα λεφτά του και αυτή η ψαλίδα στην Ελλάδα έχει αρχίσει να κλείνει από πέρσι.
    π.χ. 25€ ή 30€ για τα 13 αρχαία lift του Παρνασσού και τα 5 των Καλαβρύτων είναι πολλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους κατά την γνώμη μου, τα 150€ για την ετήσια στα Καλαβρύτα (ή 80 που μπορεί να βγάλει φέτος κάποιος για το Καιμακτσαλαν) που έβγαλα πέρσι το καλοκαίρι και έκανα 15 φορές άρα 10€ την φορά και το κέντρο λειτουργούσε στην εντέλεια με τις εγκαταστάσεις και το χιόνι που διάθετε αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του (μέχρι το 2009 και τζάμπα να μου δίναν την ετήσια τις 10 από τις 15 φορές που θα πήγαινα θα ήταν σε αναστολή όλο ή το μισό κέντρο άρα δεν έβγαζες ούτε τα μεταφορικά σου).
    Το θέμα είναι τα Ελληνικά Χ.Κ. να γίνουν ελκυστικά πρώτα στους Έλληνες και μετά βλέπουμε για τους ξένους, το θέμα δεν είναι το Μπάνσκο και το κάθε Χ.Κ. του εξωτερικού που πάνε οι Έλληνες το θέμα είναι τι κάνουν τα Ελληνικά Χ.Κ. και οι τοπικές κοινωνίες για να κρατήσουν τον κόσμο. Τα βουνά μας είναι πανέμορφα αλλά θέλουν σωστή διαχείριση. To Φαλακρό μιας και για αυτό ξεκίνησε αυτή η συζήτηση δεν νομίζω ότι του έφταιγε το Μπάνσκο και το Παμπόροβο που δεν μπορούσε να κρατήσει κόσμο αλλά προφανώς το ίδιο το κέντρο που έδιωχνε τον κόσμο.
    Aς ελπίσουμε ότι θα αλλάξουν τα πράγματα και του χρόνου δεν θα βλέπουμε πακέτα για Bansko, Borovets, Kοpaonik κτλ. αλλά και για τα δικά μας κέντρα τα οποία ούτε αυτό δεν έχουν κάνει μέχρι τώρα (προς το παρών πακέτα για Ελληνικά χιονοδρομικά έχω δει μόνο για ένα και αυτά ισχύουν μόνο για καθημερινές και περιόδους εκτός Χριστουγέννων αργιών, αντιθέτως βλέπω συνέχεια πακέτα για Βουλγαρία, Σερβία, Αυστρία, Ιταλία κτλ.)

Υ.Γ. Αθήνα-Περτούλι είναι περίπου 400χιλ. (εξαρτάται που μένεις στην Αθήνα) και 400 να γυρίσεις σύνολο 800€ αν υπολογίσουμε και άλλα 100χιλ. σε εσωτερικές μετακίνησής είμαστε σχεδόν 900χιλ. από τα οποία τα μισά είναι Εθνική ένα μέσο αυτοκίνητο και όχι τζιπ για αυτά τα χιλίoμετρα θέλει περίπου 100 λίτρα με 1,65€ που έχει το λίτρο 165€ αν προσθέσεις και τα διόδια πήγαινε έλα είσαι σχεδόν 200€ που είναι η υπερβολή?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sfl : 09-12-11 στις 14:26

Senior Member Το avatar του χρήστη snowpar
    Περιοχή
    Αγόριανη-Παρνασσός (1.070μ.), Αχαρνές-Πάρνηθα (360μ.)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sfl Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει και φτηνότερο που κάνω από πέρσι ετήσια κάρτα για Καλάβρυτα (150€ το καλοκαίρι), αφού την έχω πληρωμένη δεν την υπολογίζω στα έξοδα ενός Σ/Κ άρα θέλω 40€ την βραδιά 100€ για φαγητό 20€ για καφέδες και 90 για βενζίνη διόδια σύνολο 300€.
    Το θέμα δεν είναι μόνο τι θα χαλάσεις αλλά αυτό που θα πληρώσεις να αξίζει τα λεφτά του και αυτή η ψαλίδα στην Ελλάδα έχει αρχίσει να κλείνει από πέρσι.
    π.χ. 25€ ή 30€ για τα 13 αρχαία lift του Παρνασσού και τα 5 των Καλαβρύτων είναι πολλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους κατά την γνώμη μου, τα 150€ για την ετήσια στα Καλαβρύτα (ή 80 που μπορεί να βγάλει φέτος κάποιος για το Καιμακτσαλαν) που έβγαλα πέρσι το καλοκαίρι και έκανα 15 φορές άρα 10€ την φορά και το κέντρο λειτουργούσε στην εντέλεια με τις εγκαταστάσεις και το χιόνι που διάθετε αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του (μέχρι το 2009 και τζάμπα να μου δίναν την ετήσια τις 10 από τις 15 φορές που θα πήγαινα θα ήταν σε αναστολή όλο ή το μισό κέντρο άρα δεν έβγαζες ούτε τα μεταφορικά σου).
    Το θέμα είναι τα Ελληνικά Χ.Κ. να γίνουν ελκυστικά πρώτα στους Έλληνες και μετά βλέπουμε για τους ξένους, το θέμα δεν είναι το Μπάνσκο και το κάθε Χ.Κ. του εξωτερικού που πάνε οι Έλληνες το θέμα είναι τι κάνουν τα Ελληνικά Χ.Κ. και οι τοπικές κοινωνίες για να κρατήσουν τον κόσμο. Τα βουνά μας είναι πανέμορφα αλλά θέλουν σωστή διαχείριση. To Φαλακρό μιας και για αυτό ξεκίνησε αυτή η συζήτηση δεν νομίζω ότι του έφταιγε το Μπάνσκο και το Παμπόροβο που δεν μπορούσε να κρατήσει κόσμο αλλά προφανώς το ίδιο το κέντρο που έδιωχνε τον κόσμο.
    Aς ελπίσουμε ότι θα αλλάξουν τα πράγματα και του χρόνου δεν θα βλέπουμε πακέτα για Bansko, Borovets, Kοpaonik κτλ. αλλά και για τα δικά μας κέντρα τα οποία ούτε αυτό δεν έχουν κάνει μέχρι τώρα (προς το παρών πακέτα για Ελληνικά χιονοδρομικά έχω δει μόνο για ένα και αυτά ισχύουν μόνο για καθημερινές και περιόδους εκτός Χριστουγέννων αργιών, αντιθέτως βλέπω συνέχεια πακέτα για Βουλγαρία, Σερβία, Αυστρία, Ιταλία κτλ.)

Υ.Γ. Αθήνα-Περτούλι είναι περίπου 400χιλ. (εξαρτάται που μένεις στην Αθήνα) και 400 να γυρίσεις σύνολο 800€ αν υπολογίσουμε και άλλα 100χιλ. σε εσωτερικές μετακίνησής είμαστε σχεδόν 900χιλ. από τα οποία τα μισά είναι Εθνική ένα μέσο αυτοκίνητο και όχι τζιπ για αυτά τα χιλίoμετρα θέλει περίπου 100 λίτρα με 1,65€ που έχει το λίτρο 165€ αν προσθέσεις και τα διόδια πήγαινε έλα είσαι σχεδόν 200€ που είναι η υπερβολή?

Ναι έτσι είναι συμφωνώ. Δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους για αυτό που προσφέρουν συγκριτικά με τις Άλπεις. Όταν όμως έχεις ένα σ/κ ή ένα τριήμερο πού θα πας? στις Άλπεις δεν μπορείς άρα θα υποκύψεις στο ελληνικό χκ για να κάνεις έστω και αυτό το σκι. Έτσι λοιπόν θα χαλάεις ή 400 ή 570 ή ότιδήποτε και έτσι δουλεύουν τα ελληνικά χ/κ. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε όμως ανόμοια πράγματα... Βέβαια για τριήμερο στους Δολομίτες ένας Ιταλός από Μιλάνο ή Βενετία χαλάει πολύ περισσότερα από €570. Από την άλλη, μπορείς να μην πας κανένα σ/κ για σκι εδώ και να πας μια εβδομάδα έξω και όχι για να χαλάσεις λιγότερα αλλά για να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Επειδή όμως οι περισσότεροι είμαστε άρρωστοι δεν αντέχουμε σκι μόνο μια βδομάδα το χρόνο. Αυτό είναι το κακό...

Junior Member Το avatar του χρήστη kostislamprou
    Περιοχή
    Athina
    Πρωτα απ' όλα διαφωνώ με το επιθετικό ήφος της Κας Ειρήνης Κασωτάκη η οποία άνοιξε το θέμα.

Με δεδομένο ότι είναι administrator, θα έπρεπε να ειναι πιο ήπια στη γραφή της η οποία ίσως προσβάλει μερικούς από μας.

Διαβάζοντας τους παραπάνω όλοι μοιάζουν να έχουν δίκιο, και οσοι φεύγουν αγανακτισμένοι πια για το εξωτερικό αλλά και όσοι μένουν πιστοί στα ελληνικά βουνά.

Το Φαλακρό ανοιξε και περιμένει την επίσκεψη όλων μας πανελλαδικά.Κυρίως όσων βρίσκονται πιο κοντά γιατί για μας τους απομακρυσμένους η ακριβή πλέον βενζίνη το κάνει αρκετά δύσκολο.

Το να λες μόνο τα ασχημα και να διαπιστώνεις το πρόβλημα χωρίς προτάσεις είναι εύκολο και μου θυμίζει τους 300, όχι του Λεωνίδα,δυστυχώς.

Προτείνω λοιπόν να προσπαθήσουμε να οργανώσουμε ως χιονοδρόμοι φίλοι του Φαλακρού, μια οικονομική εκδρομή με πούλμαν (Πεμπτη-Κυριακή, 3 μερες σκι) στο Φαλακρό.

Να πάρουμε έγκαιρα άδεια απο τους γονεις μας, τις σχολες μας, τις δουλειές μας και να παμε.

Οι καιροι είναι δυσκολοι για όλους αλλά για κάποιους είναι δυσκολότεροι.......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostislamprou : 19-12-11 στις 18:21

Snowreporter Το avatar του χρήστη irkaso
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostislamprou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτα απ' όλα διαφωνώ με το επιθετικό ήφος της Κας Ειρήνης Κασωτάκη η οποία άνοιξε το θέμα.

Με δεδομένο ότι είναι administrator, θα έπρεπε να ειναι πιο ήπια στη γραφή της η οποία ίσως προσβάλει μερικούς από μας.

Διαβάζοντας τους παραπάνω όλοι μοιάζουν να έχουν δίκιο, και οσοι φεύγουν αγανακτισμένοι πια για το εξωτερικό αλλά και όσοι μένουν πιστοί στα ελληνικά βουνά.

Το Φαλακρό ανοιξε και περιμένει την επίσκεψη όλων μας πανελλαδικά.Κυρίως όσων βρίσκονται πιο κοντά γιατί για μας τους απομακρυσμένους η ακριβή πλέον βενζίνη το κάνει αρκετά δύσκολο.

Το να λες μόνο τα ασχημα και να διαπιστώνεις το πρόβλημα χωρίς προτάσεις είναι εύκολο και μου θυμίζει τους 300, όχι του Λεωνίδα,δυστυχώς.

Προτείνω λοιπόν να προσπαθήσουμε να οργανώσουμε ως χιονοδρόμοι φίλοι του Φαλακρού, μια οικονομική εκδρομή με πούλμαν (Πεμπτη-Κυριακή, 3 μερες σκι) στο Φαλακρό.

Να πάρουμε έγκαιρα άδεια απο τους γονεις μας, τις σχολες μας, τις δουλειές μας και να παμε.

Οι καιροι είναι δυσκολοι για όλους αλλά για κάποιους είναι δυσκολότεροι.......
    Αγαπητέ μου πρώτον δεν είμαι admin. Απλώς ο Admin έβαλε στο forum ένα ποστ που έγραψα στο Facebook. Το ότι ήταν έντονο το ύφος μου αυτό ήταν αποτέλεσμα από την πληθώρα των ποστ που αφορούσαν τα χκ της Βουλγαρίας. Και ναι με θυμώνει το γεγονός ότι εν μέσω τέτοιας κρίσης κάποιοι τρέχουν στα χκ της Βουλγαρίας. Για τη βενζίνη συμφωνώ απόλυτα!! Είναι μεγάλο πρόβλημα! Αλλά τουλάχιστον θα πρέπει λίγο να σκεφτούμε ότι το να στηρίζουμε οτιδήποτε ελληνικό αυτή τη στιγμή θα είναι καλό σε εμάς τους ίδιους. Ότι αγοράζουμε ελληνικό, αυτά τα χρήματα θα πάλι σε εμάς θα μείνουν και κυρίως σε ανθρώπους και οικογένειες που περιμένουν να ζήσουν. Είμαι κατά της εκμετάλλευσης όμως!! Δηλ. Αυτό που γινόταν σε κάποια μέρη με τιμές και τις υπηρεσίες που εκμεταλλεύονταν τον κόσμο για χάρη του κέρδους τους και μόνον. Όμως αν προσέξουμε τα πράγματα αλλάζουν. Θα μου πεις έπρεπε να καταστραφούμε για βάλουμε μυαλό?? Όχι βέβαια!! Όμως θα πω κάτι σε όλους.. Έπαθα σοκ που είδα ανθρώπους άστεγους στην πόλη μου, σε μια μικρή πόλη, και μάλιστα αυτή τη στιγμή αυξάνοντε με ταχύ ρυθμό. Γιαυτό το λόγο σκεπτόμενη αυτά που βλέπω και αυτά που ζω κι εγώ η ίδια που είμαι άνεργη και δουλεύω 2 και 3 μήνες το χρόνο, έγραψα το συγκεκριμένο ποστ. Ήταν αυστηρό μεν αλλά έτσι ένιωσα και το εξέφρασα. Ο καθένας ας κρίνει κατά συνείδηση.
    Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία και εύχομαι να μπορέσει όλος ο κόσμος να ζει με αξιοπρέπεια!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη irkaso : 20-12-11 στις 13:44
    <ΦΑΛΑΚΡΟ>

https://www.facebook.com/groups/falakrodrama/
    https://www.facebook.com/xkfalakro?fref=ts
    http://www.falakro.gr/

Senior Member Το avatar του χρήστη ecm
    Περιοχή
    Glyfada
    Μετα απο όλη αυτη την ευγενική αντιπαράθεση αν κάποιος απο εκει πάνω μπορει να μας ενημερώσει και πως πήγε η χρονιά στο Φαλακρο θα ήταν ωραίο εκτός αν υπάρχει σχετικό ποστ αλλου το οποίο δεν είδα ...

Snowreporter Το avatar του χρήστη irkaso
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ecm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο όλη αυτη την ευγενική αντιπαράθεση αν κάποιος απο εκει πάνω μπορει να μας ενημερώσει και πως πήγε η χρονιά στο Φαλακρο θα ήταν ωραίο εκτός αν υπάρχει σχετικό ποστ αλλου το οποίο δεν είδα ...
    Υπάρχουν άλλα 2 ποστ για τις εξελίξεις
    <ΦΑΛΑΚΡΟ>

https://www.facebook.com/groups/falakrodrama/
    https://www.facebook.com/xkfalakro?fref=ts
    http://www.falakro.gr/

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •