Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 37

Θέμα: Να μείνουμε Ελλάδα

Δεν ζητάμε πολυτέλειες άλλα οι παροχές να είναι αντίστοιχες με τις τιμές, αυτά ναι είναι τα χάλια μας και επειδή πλέον έχουμε μέτρο σύγκρισης και τα λεφτά μας τα μετράμε πλέον δεν μπορούμε να τα δίνουμε σε επιχειρηματίες που μας "γδέρνουν". Δεν νομίζω ότι οι φόροι και τα λειτουργικά μίας επιχείρησης (ξενοδοχείο, εστιατόριο, καφέ) είναι λιγότερα σε Αυστρία, Ιταλία από ότι στην Ελλάδα ώστε δικαιολογούνται οι χαμηλότερες τιμές, στην Βουλγαρία ναι το λειτουργικό κόστος είναι χαμηλότερο οπότε λογικό να είναι χαμηλότερες οι τιμές.

Το Φαλακρό δεν το έχω επισκεφτεί να μπορώ να κρίνω τις τιμές από της φωτογραφίες που έχω δει προφανώς μπορεί να είναι από τα καλύτερα χιονοδρομικά στην Ελλάδα αν όχι το καλύτερο αν λειτουργεί σωστά, για να έχει όμως τα προβλήματα που έχει τα τελευταία χρόνια και ο κόσμος από τις γύρω πόλεις να προτιμά την Βουλγαρία προφανώς κάτι λάθος γινόταν και εκεί. Ακόμα και για τον Αθηναίο που θέλει να πάει χειμερινές διακοπές και μπορεί να κάνει 800χιλ. θα πρέπει γίνει ελκυστικό που δεν σημαίνει μόνο τιμές αλλά και σωστή λειτουργία, δεν νομίζω ότι πλέον έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε χιλιόμετρα και έξοδα για οποιοδήποτε χιονοδρομικό και τις μισές μέρες να βρίσκεται σε αναστολή ή να υπολειτουργεί ή να είναι κλειστός ο δρόμος κτλ. γνωστά προβλήματα που έχουν τα Ελληνικά χιονοδρομικά.

Οι πισίνες κτλ. είναι ναι πολυτέλεια αλλά τραυματιοφορείς στις πίστες, πατημένες πίστες και αναβατήρες συντηρημένοι, δρόμοι καθαρή και ασφαλείς είναι κάτι που δεν το βρίσκεις στα περισσότερα χιονοδρομικά της Ελλάδας

Senior Member
    Περιοχή
    drama
    αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι πολυς κοσμος νομιζει οτι η Αραχωβα ειναι αυτο που ισχυει για ολη την Ελλαδα. Οχι κυριοι δεν ειναι Αραχωβα το Φαλακρο! Και μονο το γεγονος οτι το ποστ αφορα το Φαλακρο και το καινουριο ξεκινημα του και εσεις μιλατε για Αραχωβες και Αυστριες και κατα-κρινεται με βαση αυτα ολους τους αλλους, χωρις (απο οτι φαινεται) να εχετα ιδεα και το τι συμβαινει αλλου εκτος απο την Αραχωβα και τις Αλπεις, ειναι πραγματι απογοητευτικο.

Αν θελετε να πατε Αλπεις στο καλο και Μπανσκο στο καλο. Αλλα μην βγαινεται και κραζεται τα παντα επειδη σας πιασανε τον κ@λο στην Αραχωβα, που στο κατω κατω το ξερατε πριν πατε τι συμβαινει εκει. Ελεος πια!

Snowreporter Το avatar του χρήστη irkaso
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Το μόνο πρόβλημα που είχε πάντα το Φαλακρό είναι η κακή διαχείριση. Όσον αφορά τις τιμές ποτέ δεν ήταν ακριβό και το προσωπικό έκανε ότι μπορούσε. Το κακό είναι ότι οι υπεύθυνοι είχαν "μακριά" χέρια... πολύ μακριά!!
    Αν δεν ήταν οι δικές μας φωνές θα είχε κλείσει προ πολλού!!
    Πέρισι έπρεπε να μείνει κλειστό ώστε να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση και να διευθετήσουν εκκρεμότητες χρόνων. Αλλά η ζημιά που έπαθε ο νομός της Δράμας με το Φαλακρό κλειστό
    ήταν μεγάλη. Πολύ ανεργία...
    Και φέτος έχουν πέσει όλοι επάνω στο Φαλακρό Περιφέρεια- Δήμοι (όλοι οι δήμοι) και ο κόσμος, κάνουμε μεγάλη προσπάθεια από όλη την περιφέρεια να το διαφημίσουμε.
    Τα λίφτ είναι καινούρια όπως θα γνωρίζετε πλην του ενός (του Παππού) το οποίο θα λειτουργήσει φέτος για τελευταία φορά και του χρόνου αν όλα πάνε καλά θα αντικατασταθεί με ηλεκτροκίνητο πιάτο.
    Δεν ξέρω ακόμα αν έχει επισκευαστεί η Διθέσια. Δεν θα πω πολλά γιατί γίνοντε πολλές συζητήσεις και υπάρχουν πολλές προτάσεις. Όταν οριστικοποιηθεί κάτι και είναι επίσημο θα ενημερώσω.
    <ΦΑΛΑΚΡΟ>

https://www.facebook.com/groups/falakrodrama/
    https://www.facebook.com/xkfalakro?fref=ts
    http://www.falakro.gr/

Senior Member Το avatar του χρήστη StavRos
    Περιοχή
    Καισαριανη
    πέρυσι έμεινε κλειστό για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση η επειδη δεν είχε χιόνι;

Snowreporter Το avatar του χρήστη irkaso
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Γιατί έχετε την εντύπωση ότι το Φαλακρό δεν έχει χιόνι; Υπήρξαν κανα 2 δύσκολες σεζόν όταν είχαν πρόβλημα όλα τα χκ. Δεν έχει τεχνιτή χιόνωση αλλά δεν έχει τέτοιο πρόβλημα ώστε να κλείσει. Το μόνο πρόβλημα του χκ είναι οικονομικό!!! Αν λυθεί αυτό δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Τεχνιτή χιόνωση χρειάζεται αλλά μόνο για τη βάση και αυτό μόνο αν έχουμε κανένα 2006 ή 2009 με σκαμπανεβάσματα δηλ. Καρτάλκα και Χιονότρυπα δεν έχουν ανάγκη.Πέρισι που ήταν κλειστό είχε πάρα πολύ χιόνι ολη τη σεζόν. Στη βόρεια πλευρά το χιόνι λιώνει τελείως μετά τον Ιούνιο.
    <ΦΑΛΑΚΡΟ>

https://www.facebook.com/groups/falakrodrama/
    https://www.facebook.com/xkfalakro?fref=ts
    http://www.falakro.gr/

Junior Member Το avatar του χρήστη Elricone
    Περιοχή
    Κοζανη
    Θα συμφωνήσω πως το φαλακρο ήταν ένα απο το ποιο φτηνά χιονοδρομικά . Ασε που αν ήθελες ακόμα μεγαλύτερη οικονομία (όχι ότι ήταν ακριβά 45 ευρώ δικλινο με τζακι στο βωλακα) μπορούσες να μείνεις στο νευροκοπι. Μακάρι φέτος να λειτουργεί όλες τις μέρες γιατι ήταν τρελή ήττα που δούλευε μόνο τριήμερο .

Senior Member
    Περιοχή
    VERIA
    Πρέπει να ασχοληθούν με το χιονοδρομικό αυτοί που πραγματικά το αγαπάνε.
    Δυστυχώς η κρίση δεν βοηθαει στην ανάπτυξη του.
    Τώρα όλοι πρέπει να δώσουν πολλά (όχι μόνο χρήματα άλλα και ποιότητα υπηρεσιών) εάν θέλουν να επιβιώσουν.
    Εμείς (εγώ καλύτερα) θα βοηθήσουμε αλλά περιμένουμε και ανταπόκριση.

Senior Member Το avatar του χρήστη snowpar
    Περιοχή
    Αγόριανη-Παρνασσός (1.070μ.), Αχαρνές-Πάρνηθα (360μ.)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sfl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό είναι ότι τα λεφτά έφταναν για άλπεις και όχι για τα Ελληνικά Χ.Κ.. Τριήμερο στο Περτούλι για δύο άτομα το 2011 (βενζίνες, 2 διανυκτερεύσεις σε ξενώνα, κάρτες lift για μισή πίστα, φαγητό καφέδες κτλ.) κόστος 570€, 7 ημέρες το 2011 val di fiemme για 2 άτομα (αεροπορικά για Μιλάνο, αυτοκίνητο 2000 κυβικά για 7 ημέρες, κάρτες για 55 lift για 5 ημέρες, 6 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο με spa, φαγητό, βενζίνες, διόδια κτλ) συνολικό κόστος 1612€, 7 ημέρες σε οποιοδήποτε Χ.Κ. στην Ελλάδα για 2 άτομα το κόστος θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερο. Άρα άμα σου περισσεύουν λεφτά πας Ελλάδα και όχι εξωτερικό.

Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα και του χρόνου (αν έχουμε λεφτά) να συμφέρει να πάμε χειμερινές διακοπές Ελλάδα και όχι εξωτερικό.

Εύχομαι καλή νέα αρχή στο Φαλακρό (το οποίο δεν έχω επισκεφτεί), στο Μαίναλο (το οποίο λατρεύω) και το Καρπενήσι τα οποία στηρίζαμε χρόνια αλλά μας διώξανε. Ελπίζω οι νέες διοικήσεις να σέβονται τον πελάτη όπως άρχισε να γίνεται από πέρσι στα Καλάβρυτα και από ότι φαίνεται συνεχίζεται και φέτος.

Υ.Γ. Υπάρχει κόσμος ο οποίος δεν πάει διακοπές το καλοκαίρι και πάει μόνο χειμώνα και οι διακοπές χειμώνα στην Ελλάδα σε Χ.Κ. είναι ποιο φτηνές μόνο από την Ελβετία και την Γαλλία.
    Είσαι λίγο υπερβολικός βέβαια έτσι?

€570 για δύο διανυκτερεύσεις 2 άτομα και σκι 2 μέρες και τα πάντα με suv δεν έχω χαλάσει ποτέ ούτε στον Παρνασσό. Τώρα είναι ανάλογα τι ζητάει ο καθένας. Όλες αυτές οι συγκρίσεις είναι ανούσιες! Καλό είναι να συγκρίνουμε τιμές ξενώνων ίδιας κατηγορίες και μόνο...(και αυτό με προσοχή)! Πουθενά στις Άλπεις δεν έχω βρει καλό ξενώνα(σε σύκγριση με αντίστοιχους εδώ) φθηνότερο από Ελλάδα.

Αλλά και έτσι να έιναι όπως λες φίλε μου, δεν γίνεται να πας για 3 μέρες στους Δολομίτες. Θέλεις τουλάχιστον 5-7 μέρες και άρα το κόστος αυξάνεται πολύ. Έτσι λοιπόν τα σ/κ θα προτιμήσεις τα ελληνικά χκ και έτσι δουλεύει ο χειμερινός τουρισμός μας και με αυτές τις τιμές.

Member
    Περιοχή
    66100 Δράμα
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΒΟΥΝΟ.

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΕΒΑΣΙΕΣ !!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από snowpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι λίγο υπερβολικός βέβαια έτσι?

€570 για δύο διανυκτερεύσεις 2 άτομα και σκι 2 μέρες και τα πάντα με suv δεν έχω χαλάσει ποτέ ούτε στον Παρνασσό. Τώρα είναι ανάλογα τι ζητάει ο καθένας. Όλες αυτές οι συγκρίσεις είναι ανούσιες! Καλό είναι να συγκρίνουμε τιμές ξενώνων ίδιας κατηγορίες και μόνο...(και αυτό με προσοχή)! Πουθενά στις Άλπεις δεν έχω βρει καλό ξενώνα(σε σύκγριση με αντίστοιχους εδώ) φθηνότερο από Ελλάδα.

Αλλά και έτσι να έιναι όπως λες φίλε μου, δεν γίνεται να πας για 3 μέρες στους Δολομίτες. Θέλεις τουλάχιστον 5-7 μέρες και άρα το κόστος αυξάνεται πολύ. Έτσι λοιπόν τα σ/κ θα προτιμήσεις τα ελληνικά χκ και έτσι δουλεύει ο χειμερινός τουρισμός μας και με αυτές τις τιμές.

Άμα βάλεις 200€ βενζίνη και διόδια, 140€ (70€ την βραδιά σε απλό ξενώνα), 150€ φαγητό για τρεις μέρες, 48€ κάρτες lift για 2 ημέρες (12€ την ημέρα το άτομο) έχεις φτάσει ήδη στα 538€ βάλε και καφέδες και πες μου που είναι η υπερβολή στα 570€? Χωρίς να ψωνίσεις τίποτα χωρίς να ενοικίασης εξοπλισμό, χωρίς να μένεις σε super ξενοδοχείο.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας