Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 37

Θέμα: Να μείνουμε Ελλάδα

Senior Member Το avatar του χρήστη ndimensi
    Περιοχή
    Πάτημα Χαλανδρίου - Καλυθιές Ρόδου
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μήνυμα μου φαίνεται ότι είναι γραμμένο από κάποια που δε ζει στην Ελλάδα.
    Εγώ λοιπόν που ζω καθημερινά την Ελληνική πραγματικότητα, που θεωρώ ότι έχω και συνείδηση και φιλότιμο και έχω και ανάγκη οικονομική, σας καλώ να μποϋκοτάρετε όλους αυτούς τους ξενοδόχους της Αράχωβας, του Αγίου Αθανασίου και όλων των άλλων χειμερινών προορισμών στην Ελλάδα, που εν μέσω κρίσης έχουν το θράσος να χρεώνουν 80, 100 και 200 ευρώ για μια βραδιά.
    Μην ενισχύετε όλους αυτούς που θέλουν δουλεύοντας 3 μήνες να ζουν ένα χρόνο, όπως με περισσό θράσσος δήλωσε ο Δήμαρχος της Αράχωβας στη τηλεόραση.
    Πείτε όχι σε όλους αυτούς που ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ακόμη και οι ίδιοι να δημοσιεύσουν τις τιμές των δωματίων τους στο διαδίκτυο.
    Δεν με απασχολεί τόσο η ποιότητα του σκι (που κι αυτή μετράει αλλά τι να κάνουμε, αυτά τα βουνά έχουμε) όσο η κοροιδία από όλους αυτούς τους απίστευτους τύπους που δεν διστάζουν να βγαίνουν στη τηλεόραση και να μας λένε στα μούτρα ότι είναι πάμφθηνοι και ότι κατέβασαν τη τιμή του δίκλινου στα 100 ή στα 150 ευρώ για να μας βοηθήσουν.
    Οτιδήποτε με τιμή πάνω από 50 ευρώ, είναι απαράδεκτο με τα μέτρα της Ελληνικής οικονομίας. Το ίδιο ίσχυε και στο παρελθόν αλλά πολύ περισσότερο ισχύει τώρα με τη κρίση. Τα δωμάτια στην Ελλάδα θα έπρεπε να ξεκινούν από τα 20-30 ευρώ και σε αυτή τη τιμή να ήταν τα περισσότερα γιατί τόσο αξίζουν.
    Και σας παρακαλώ μη μου μιλήσετε για τις εξαιρέσεις. Όλοι ξέρετε ότι ο κανόνας είναι αυτός που περιγράφω.
    Καυστικός στο σχόλιό σου, αλλά έχεις μεγάλο δίκιο...
    Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
    Αθήνα
    https://www.flickr.com/photos/ndimensi/sets/

Senior Member
    Περιοχή
    drama
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ecm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως θα είδες το αρχικό ποστ ενώ αρχικά έκανε αναφορά στο φαλακρό σιγά σιγά περιέλαβε όλους και όλα τα χιονοδρομικά ... οπότε και ανάλογες οι απαντήσεις...προσωπικά δεν έχω πάει ακόμα στο φαλακρό
    αλλά εύχομαι καλή νέα αρχή και όταν μου δοθεί η ευκαιρία θα περάσω και εγώ να στηρίξω

όσο για το περίσσευμα χρημάτων απλά να σου πω ότι ήθελα να πάω τρεις μέρες Αράχοβα και για δίκλινο της προκοπής όχι λουξ κλπ δεν έβρισκα κάτω από 480 ευρώ για 3 νύχτες...βάλε βενζίνες βάλε φαγητό και ήδη παρακαλάς να μην έχει ρίξει χιόνι για να ανέβεις για σκι γιατί το χιλιάρικο δε φτάνει ούτε για ζήτω

οπότε γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω (ίσως και όχι πολύ παραπάνω) να ζοριστώ κιόλας και να πας εξωτερικό η έστω ας δώσω μια ευκαιρία και στο φαλακρό λοιπόν με την ελπίδα πως εκεί τα πράγματα θα είναι αλλιώς
    Δεν ξερω φιλε μου τι ισχυει στην Αραχωβα, αλλα το ποστ αναφερεται στο Φαλακρο κυριως και στην καινουρια αρχη του. Παντως σιγουρα κανεις ξενοδοχος στην περιοχη περιξ του βουνου δεν δουλευει 3 μηνες και μετα καθετε. Για να ειμαστε ειλικρινεις με το κλεισιμο του ΧΚ και μετην Μπανσκολατρεια οι ανθρωποι εδω μαλον αγωνα κανουν με τα χρεη τους..

Senior Member Το avatar του χρήστη vlaxos
    Περιοχή
    Καβάλα
    Στην Ελλαδα καποιοι ειχαν ξεφυγει με τις τιμες σε παροχες υπηρεσιων γενικοτερα καλοκαιρινοι-χειμερινοι προορισμοι. Οποτε τωρα μαλον ειναι καιρος να ξανασκεφτουν τις τιμες που θα εχουν φετος γιατι το οτι ο κοσμος ειχε λεφτα και τους τα εδινε τοσα χρονια δεν σημαινει οτι μπορει να το κανει και τωρα. Για να μην πω οτι δεν θα τα δωσει καθολου και θα κατσει σπιτι του. Απλα εστω και αυτοι που θα επιλεξουν να ανεβουν καποιες μερες στα βουνα μας να μπορουν να το κανουν πιο ευκολα. Ειναι καλο που ανοιγει παλι το Φαλλακρο και εγω προσωπικα πιστευω οτι αν εχει χιονια και σωστη διαχειρηση θα εχει και κοσμο και μια χαρα θα βγαλει λεφτα γιατι μιλαμε για ενα βουνο με μεγαλη πελατειακη βαση γυρω του.
    Καλη αρχη λοιπον και ελπιζω να εχει χιονια για να μπορουμε να τα χαρουμε εστω αυτες τις λιγες μερες που θαμας επιτρεψουν τα οικονομικα μας.
    εμείς οι βλάχοι όπως λάχει

Το κακό είναι ότι τα λεφτά έφταναν για άλπεις και όχι για τα Ελληνικά Χ.Κ.. Τριήμερο στο Περτούλι για δύο άτομα το 2011 (βενζίνες, 2 διανυκτερεύσεις σε ξενώνα, κάρτες lift για μισή πίστα, φαγητό καφέδες κτλ.) κόστος 570€, 7 ημέρες το 2011 Val Di Fiemme για 2 άτομα (αεροπορικά για Μιλάνο, αυτοκίνητο 2000 κυβικά για 7 ημέρες, κάρτες για 55 lift για 5 ημέρες, 6 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο με spa, φαγητό, βενζίνες, διόδια κτλ) συνολικό κόστος 1612€, 7 ημέρες σε οποιοδήποτε Χ.Κ. στην Ελλάδα για 2 άτομα το κόστος θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερο. Άρα άμα σου περισσεύουν λεφτά πας Ελλάδα και όχι εξωτερικό.

Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα και του χρόνου (αν έχουμε λεφτά) να συμφέρει να πάμε χειμερινές διακοπές Ελλάδα και όχι εξωτερικό.

Εύχομαι καλή νέα αρχή στο Φαλακρό (το οποίο δεν έχω επισκεφτεί), στο Μαίναλο (το οποίο λατρεύω) και το Καρπενήσι τα οποία στηρίζαμε χρόνια αλλά μας διώξανε. Ελπίζω οι νέες διοικήσεις να σέβονται τον πελάτη όπως άρχισε να γίνεται από πέρσι στα Καλάβρυτα και από ότι φαίνεται συνεχίζεται και φέτος.

Υ.Γ. Υπάρχει κόσμος ο οποίος δεν πάει διακοπές το καλοκαίρι και πάει μόνο χειμώνα και οι διακοπές χειμώνα στην Ελλάδα σε Χ.Κ. είναι ποιο φτηνές μόνο από την Ελβετία και την Γαλλία.

Senior Member Το avatar του χρήστη nero
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μήνυμα μου φαίνεται ότι είναι γραμμένο από κάποια που δε ζει στην Ελλάδα.
    Εγώ λοιπόν που ζω καθημερινά την Ελληνική πραγματικότητα, που θεωρώ ότι έχω και συνείδηση και φιλότιμο και έχω και ανάγκη οικονομική, σας καλώ να μποϋκοτάρετε όλους αυτούς τους ξενοδόχους της Αράχωβας, του Αγίου Αθανασίου και όλων των άλλων χειμερινών προορισμών στην Ελλάδα, που εν μέσω κρίσης έχουν το θράσος να χρεώνουν 80, 100 και 200 ευρώ για μια βραδιά.
    Μην ενισχύετε όλους αυτούς που θέλουν δουλεύοντας 3 μήνες να ζουν ένα χρόνο, όπως με περισσό θράσσος δήλωσε ο Δήμαρχος της Αράχωβας στη τηλεόραση.
    Πείτε όχι σε όλους αυτούς που ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ακόμη και οι ίδιοι να δημοσιεύσουν τις τιμές των δωματίων τους στο διαδίκτυο.
    Δεν με απασχολεί τόσο η ποιότητα του σκι (που κι αυτή μετράει αλλά τι να κάνουμε, αυτά τα βουνά έχουμε) όσο η κοροιδία από όλους αυτούς τους απίστευτους τύπους που δεν διστάζουν να βγαίνουν στη τηλεόραση και να μας λένε στα μούτρα ότι είναι πάμφθηνοι και ότι κατέβασαν τη τιμή του δίκλινου στα 100 ή στα 150 ευρώ για να μας βοηθήσουν.
    Οτιδήποτε με τιμή πάνω από 50 ευρώ, είναι απαράδεκτο με τα μέτρα της Ελληνικής οικονομίας. Το ίδιο ίσχυε και στο παρελθόν αλλά πολύ περισσότερο ισχύει τώρα με τη κρίση. Τα δωμάτια στην Ελλάδα θα έπρεπε να ξεκινούν από τα 20-30 ευρώ και σε αυτή τη τιμή να ήταν τα περισσότερα γιατί τόσο αξίζουν.
    Και σας παρακαλώ μη μου μιλήσετε για τις εξαιρέσεις. Όλοι ξέρετε ότι ο κανόνας είναι αυτός που περιγράφω.
    Φιλε μου δεν εχω κανενα λογο αντιπαραθεσης. Συμφωνω και γω μαζι σου πως οι τιμες σε ορισμενα χειμερινα θερετρα ειναι απαγορευτικες για το μεσο Ελληνα. Δημοσιος υπαλληλος ειμαι και γω και ζω καθημερινα το δραμα των συνανθρωπων μου και ποσο μαλλον καποιων που δεν εχουν καν δουλεια. Το Φαλακρο ομως πιστευω πως αποτελει εξαιρεση. Οι τιμες των δωματιων ειναι γυρω στα 60 ευρω το δικλινο. Προσωπικα τις θεωρω πολυ καλες. Την χρεωση ενος δωματιου πρεπει να την δεις σφαιρικα. Μονο το ΦΠΑ που πληρωνει ο ξενοδοχος αν υπολογισεις βλεπουμε πως αμεσως το 1/4 της τιμης πηγαινει "υπερ πατριδος". Στη συνεχεια εχει τα παγια εξοδα του, τα οποια το χειμωνα λογω θερμανσης ειναι μεγαλυτερα και πρεπει τελος, σαν επιχειρηματιας να βγαλει και καποιο κερδος. Επισης σε ενημερωνω πως το συνολο των ξενοδοχειων ή των ενοικιαζομενων δωματιων στον Βωλακα ( ειναι το πλησιεστερο χωριο στο Χιονοδρομικο) ειναι δεκαετιας και νεοτερα!
    Τελος και αν θελεις φυσικα να εχεις το βουνο και τις πιστες στα ποδια σου, υπαρχει και η δυνατοτητα διαμονης στο καταφυγιο του Ορειβατικου Συλλογου Δραμας, οπου η χρεωση ειναι 20 ευρω τη βραδια. Το μονο αρνητικο ειναι πως τα δωματια που διατιθονται ειναι τετρακλινα και ανω.
    Δίκτυο Μετεωρολογικών Σταθμών Δράμας
    http://www.meteodrama.gr/

Senior Member Το avatar του χρήστη Schneesuechtiger
    Περιοχή
    Πανόραμα Θεσ/κης 331μ
    οπως ειπαν και πολλοι φιλοι το value for money στην Ελλαδα σε σχεση με πολλους προορισμους στο εξωτερικο ειναι τοσο ανισο που ειναι εντελως ασυμφορο το να παει κανεις σε καποιο ελληνικο ΧΚ.οταν Αυστρια με 26ευρω εχεις πισινα πολυτελειες,απατητα και χλμ πιστων που δεν προλαβαινεις καν να τα κανεις ολα, τοτε επιλεγεις να πας εκει καθως το κοστος ειναι μικροτερο απο το να πας Ελλαδα.Περαν αυτου ναι μεν θα παμε και στα ελληνικα ΧΚ και καλη επιτυχια στο Φαλακρο, αλλα η Ελλαδα με τις παρουσες συνθηκες δεν αποτελει χειμερινο προορισμο διακοπων.Προσωπικα δεν εχω τοσα χρηματα ωστε να παω διακοπες ελλαδα,αλλα ουτε και διαθεση να περιμενω στημενος με τις ωρες στις ουρες για ενα απαρχαιομενο λιφτ(εξαιρεση το 4θεσιο του Φαλακρου) που παει τοσο αργα που προλαβαινεις να παιξεις και παρτιδα ταβλι..με τοση πιεση και στρες που τρωμε πλεον καθε μερα δεν εχουμε αντοχες και για αλλο τοσο και περισσοτερο στο βουνο..αλλαξτε το θεσμικο πλαισιο,αφηστε ξενες εταιρειες να επενδυσουν χωρις να σκεφτεστε κοντοφθαλμα και στο τελος θα απολαυσετε και σεις μακροπροθεσμα πολλα κερδη

Snowreporter Το avatar του χρήστη irkaso
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Οι πισίνες σας μαράνανε όλους!! Άντε..!! Δε βλέπετε θα χάλια μας θέλετε και σπα!! Μετά φταίνε οι ξένοι που μας βρίζουν.. Για σκεφτείτε μερικοί εδώ μέσα τι θα έλεγε ένας Αυστριακός αν έβλεπε τα ποστ και τις πολυτέλειες που ζητάτε??Μάλλον κάποιοι ζούνε σε άλλο κόσμο!!
    Είναι κακό δηλ να στηρίζεις τον τόπο σου έτσι?

Το κακό είναι ότι δεν έχουν μόνο καλομάθει οι εδώ ξενοδόχοι και εστιάτορες αλλά και κάποιοι από εμάς με τις απαιτήσεις μας. Και μου κάνει εντύπωση που ενώ δεν ξέρουν κάποιοι τι συμβαίνει στο Φαλακρό τι υπάρχει σε ξενοδοχεία, τιμές, φαγητό κτλ κρίνουν και κατακρίνουν!! Το ξέρετε ότι με 22-25ευ 2 άτομα μπορούν να έχουν ένα χορταστικότατο γεύμα? Βέβαια εμείς εδώ δεν προσφέρουμε γαρίδες, αστακούς κτλ αλλά έχουμε ωραιότατα ντόπια κοψίδια.

Όσο γιαυτούς που έχουν εκμεταλευτεί τον κόσμο είτε ξενοδόχοι είτε εστιάτορες τότε ναι τιμωρίστε τους!! Αλλά ρωτήστε πρώτα τι γίνετε σε άλλα μέρη. Μη τα ισοπεδόνουμε όλα! Και κυρίως προγειωθείτε γιατί αυτός ο χειμώνας θα είναι πολύ δύσκολος και θα προσγειωθούμε ανώμαλα θέλουμε δε θέλουμε!!

Υ.Γ. Για την βενζίνη συμφωνώ απολύτως!! Είναι πολύ μεγάλο μείον.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη irkaso : 07-12-11 στις 16:46
    <ΦΑΛΑΚΡΟ>

https://www.facebook.com/groups/falakrodrama/
    https://www.facebook.com/xkfalakro?fref=ts
    http://www.falakro.gr/

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από snowreport Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το Snow Report group στο facebook:
    Αντί να σας ενδιαφέρει τι θα γίνει στο Μπάνσκο ή στο Παμπόροβο δεν κοιτάτε τι θα γίνει με τα δικά μας χκ? Θέλετε τόσο πολύ να δώσετε τα χρήματα σας στους Βούλγαρους και εδώ που πεινάει ο κόσμος και θέλει να δουλέψει τους γράφετε? Σας παρακαλώ!! Λίγο συνείδηση!! Η Ελλάδα έχει πολλά και καλά χκ και πρέπει τώρα σ'αυτή τη δύσκολη ώρα να τα στηρίξουμε ΟΛΑ!! Πώς θα έχουμε ανάπτυξη όταν εμείς οι ίδιοι τα δίνουμε έξω?Και καλά οι πολιτικοί μας έχουν ........... αλλά κι εμείς οι ίδιοι? Το Σάββατο ανοίγει το Φαλακρό. Όποιος έχει συνείδηση και φιλότιμο και θέλει να βοηθήσει ας το επισκεφτεί αντί να πάει στο Μπάνσκο έστω και για βόλτα.

Ειρήνη Κασωτάκη
    Θα συμφωνήσω, ΟΧΙ λεφτά στους Βούλγαρους... αλλά σίγουρα ΟΧΙ και σε "πονηρούς" Έλληνες. Συνήθιζα να περνάω μια εβδομάδα στα Ελληνικά χιονοδρομικά κέντρα επί χρόνια, όλες τις χρονιές όμως και ιδιαίτερα τις τελευταίες μας "λήστεψαν" (80-120€/διανυκτέρευση) ενώ βρίσκεις σε ευρωπαϊκά θέρετρα 30-45€ την διανυκτέρευση σε πολύ καλύτερες εγκατατστάσεις.

Οι τοπικές κοινωνίες θα πρέπει να συντονιστούν στην εποχή ή θα κλείσουν οι επιχειρήσεις τους... η αποχή μας εδώ και 2-3 χρόνια θα πρέπει να τους έχει "μιλήσει"... αν όχι θα είναι απλά άλλη μια κακή χρονιά γι' αυτούς.

Αν ακούγομαι "κάπως" θα αναφέρω τα εξής: Ορεινή Αρκαδία (2010-2011) και Παρνασσό (2009-2010) το ίδιο δωμάτιο την ίδια εβδομάδα, αλλοδαποί τουρίστες το πλήρωσαν μισή τιμή από εμάς και με full διατροφή ενώ σε εμάς δεν πρόσφεραν ΟΥΤΕ ΠΡΩΙΝΟ. Σε ερώτησή μου στους ξενοδόχους γιατί δεν μπορώ να έχω κ εγώ αυτήν την τιμή και υπηρεσίες μου απάντησαν και οι 2 "ξερά" > ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ
    Your Life Maybe Isn't Easy But Its Yours

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από irkaso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά ρωτήστε πρώτα τι γίνετε σε άλλα μέρη. Μη τα ισοπεδόνουμε όλα! Και κυρίως προγειωθείτε γιατί αυτός ο χειμώνας θα είναι πολύ δύσκολος και θα προσγειωθούμε ανώμαλα θέλουμε δε θέλουμε!!

Υ.Γ. Για την βενζίνη συμφωνώ απολύτως!! Είναι πολύ μεγάλο μείον.
    Αγαπητέ στο Φαλακρό το Χ/Κ μέχρι πέρσυ λειτουργούσε (και αν...) μόνο ΠΣΚ, όπως καταλαβαίνεις αυτό από μόνο του μας αποκλείει να το επισκεφτούμε όταν πρέπει να διανύσουμε +700km ...
    Your Life Maybe Isn't Easy But Its Yours

Snowreporter Το avatar του χρήστη irkaso
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Συμφωνώ ότι το ΠΣΚ που λειτουργούσε για 2-3 χρόνια δεν μπορούσε κάποιος να ρθει κ να μείνει. Φέτος λένε ότι θα είναι διαφορετικά τα πράγματα και με τιμές μειωμένες. Να ξέρετε ότι οι τιμές στο site δεν ισχύουν. Θα αλλάξουν μέσα στις επόμενες μέρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη irkaso : 07-12-11 στις 17:36
    <ΦΑΛΑΚΡΟ>

https://www.facebook.com/groups/falakrodrama/
    https://www.facebook.com/xkfalakro?fref=ts
    http://www.falakro.gr/

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •