Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 46 από 46

Θέμα: Παρουσίαση ΧΚ βιτσίου βέρνον

Snowreporter Το avatar του χρήστη airboarder
    Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Δημήτρη ναι, μοιάζουν πολύ (σε μικρογραφία βέβαια).
    Τώρα, πολύ καλή δουλειά... τι πολυ καλή, 1 ώρα μου πήρε χθές (άρρωστος). Μου ήρθε η ιδέα και την έκανα. 3 πίστες, γίνεται εύκολα. Βέβαια, μπορείς να το προχωρήσεις πολύ ενα τέτοια θέμα, και να το κάνεις πραγματικά πανέμορφο και ρεαλιστικό, αλλά θέλεις χρόνο τότε. [i]

θα το κάνουμε και σε άλλα ΧΚ, εννοείται. Μάλιστα το προχωρώ σιγά σιγά και θα φαίνεται... σαν να είσαι πραγματικά εκεί. λέμε τώρα! πρέπει να πάς πάντως από Φλώρινα για να καταλάβεις την φύση του βουνού!

"
    www.xsports.gr - Δημήτρης

Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Προσθήκη χαρτών πρόσβασης από Καστοριά (23κμ) και Φλώρινα (32 κμ) στο αρχικό πόστ, να σας διευκολύνουν την ζωή, ώστε να φτάσετε στο ΧΚ ακολουθήστε τα ενδοιάμεσα χωριά

Χάρτης Καστοριά ΧΚ - Βιτσίου - 23km
    (Καστοριά - Χλόη - Βυσσινιά - Οξυά - ΧΚ Βιτσίου) κλίκ για μεγέθυνση

ή εδώ http://quikmaps.com/show/184743

Χάρτης Φλώρινα ΧΚ - Βιτσίου - 32km
    (Φλώρινα - Σκοπιά - Τροπαιούχος - Υδρούσσα - Δροσοπηγή - ΧΚ Βιτσίου) κλίκ για μεγέθυνση

ή εδώ http://quikmaps.com/show/184742
    Edited by: airboarder "

Snowreporter Το avatar του χρήστη Loof
    Περιοχή
    Νάουσα-Πηγάδια
    Δημητρακη όταν θα πετύχεις καμία μέρα το Βιτσι με κοτλε-ruffles πάρε με τηλέφωνο να έρθω να γλιστρησουμε παρέα!

Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Loof
    Δημητρακη όταν θα πετύχεις καμία μέρα το Βιτσι με κοτλε-ruffles πάρε με τηλέφωνο να έρθω να γλιστρησουμε παρέα!
    Μπα, Αντώνη. Θα πηγαίνω ΜΟΝΟ non-ruffles day's....
    δε μ' αρέσουν τα ruffles... μονο να σνιφάρω πούδρες [i]

οπότε, 1. οταν θα έχει καλές φρέσκιες χιονοπτώσεις (για εκείνο το 2.5άρι το απάτητο) - 2. όταν έχει πολύ κόσμο στα κλασσικά μας μέρη. Πισοδέρι και 3. όταν στο καϊμάκ θα πήζει από kite.

εδώ θα είμαι αρχηγόνι

υ.γ. Να καταλάβεις για το 1. προχθές έκανα ξανά αναγνώριση του πεδίου... πώωωωωω
    Edited by: airboarder "

Snowreporter Το avatar του χρήστη Loof
    Περιοχή
    Νάουσα-Πηγάδια
    θα σε κλεισουν μεσα για υπερβολικη δοση σνιφαρισματος χιονοκαϊνης...[i]"

Junior Member Το avatar του χρήστη geoapol
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Καλησπέρα, έχω περάσει από την περιοχή και είναι πραγματικά πανέμορφη. Θα σας πω την γνώμη μου περί σχεδίων επέκτασεις του χιονοδρομικού κέντρου. Κατά την γνώμη μου, γενικά, η πλευρά αυτή του βουνού στο νομό Καστοριάς είναι προβληματική. Θα ανεβάσω 3 χάρτες.
    vitsi.jpg
    Στον πρώτο χάρτη βλέπουμε τον προσανατολισμό πάνω δεξιά να δείχνει το βορρά. Με μαύρη γραμμή έχω την κορυφογραμμή η οποία διαφοροποιεί την φορά του ήλιου και επομένως καθορίζει μια πλαγιά. Διαπιστώνουμε ότι η περιοχή που προτείνει ο φίλος airboarderέχει προσανατολισμό νότιο - νοτιοανατολικό. Επίσης το υψόμετρο στο μεγαλύτερο τμήμα αυτής της έκτασης είναι κάτω από τα 1700μ. Επομένως με καθαρά νότιο προσανατολισμό και χαμηλά υψόμετρα δεν πιστεύω ότι μια επέκταση εκεί θα μπορούσε να προσφέρει καλύτερη ποιότητα χιονιού ή μεγαλύτερη χιονοδρομική σεζόν.
    vitsi 1.jpg
    Στον δεύτερο χάρτη βλέπουμε πάλι την κορυφογραμμή με την φορά του χάρτη πάλι προς τον βορρά. Διαπιστώνουμε ότι η βόρεια πλευρά της κορυφογραμμής (επομένως η καλύτερη τοποθεσία για ένα χιονοδρομικό κέντρο) είναι σκεπασμένη από πυκνό δάσος οξυάς. Έχοντας και εγώ οικολογικές ανησυχίες δεν θα επιθυμούσα να θυσιαστεί μια τόσο όμορφη περιοχή για την δημιουργία χιονοδρομικού κέντρου. Επίσης διαπιστώνουμε ότι πιο βόρεια (περιοχή με κόκκινο χοντρό κύκλο) είναι μια ακάλυπτη, με καλό προσανατολισμό και υψόμετρο περιοχή αλλά είναι σχεδόν επίπεδη (1750-1800μ). Άρα αδιάφορη για χιονοδρομία.
    vitsi 2.jpg
    Τέλος στον 3ο χάρτη παρουσιάζω την περιοχή της νότιας πλαγιάς του όρους του Βιτσίου (η φορά του χάρτη πάλι ειναι προς βορρά όπως φαίνεται πάλι πάνω δεξιά). Από τα κτίρια (κόκκινισμένη περιοχή) μέχρι της κορυφή του βουνού είναι μια περιοχή με καλές κλίσεις και υψόμετρο πάνω από τα 1800μ. Το μειονέκτημα και αυτής της πλαγιάς όπως καταλαβαίνεται είναι ότι είναι πλαγιά πάλι με εντελώς μα εντελώς νότιο προσανατολισμό. Για χιονοδρομία δεν προτιμούνται πλαγίες με νότιο προσανατολισμό. Δεν ξέρω τι χιόνι πιάνει η περιοχή αλλά γενικά διαπιστώνω ότι όλη η περιοχή του Βιτσίου στον νομό Καστοριάς είναι λίγο προβληματική. Περιμένω ενστάσεις ή πληροφορίες για το χιόνι της περιοχής.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία