Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 46

Θέμα: Παρουσίαση ΧΚ βιτσίου βέρνον

Snowreporter Το avatar του χρήστη airboarder
    Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Μιας και δε βλέπω να ασχολειται κανείς, πήρα την πρωτoβουλία να παρουσιάσω το ΧΚ, γνωρίζοντας το καλά, χωρίς όμως να έχω σκιάρει εκεί! [i] (επισκέπτομαι πολύ συχνά την περιοχή, αλλά Άνοιξη - Φθινόπωρο. ντρέπομαι, αλλά αυτό θα αλλάξει)
    Και μιας και φέτος δεν υπάρχει περίπτωση να μην το επισκευθώ αρκετές φορές, αφού και αυτό είναι δίπλα μου όπως το Πισοδέρι... επειδή ντρέπομαι που δεν έχω κάνει σκι εκεί, επειδή η φύση είναι η ομορφότερη που έχω δει στη ζωή μου και τρελαίνομαι να βολτάρω εκεί άλλες εποχές, ΚΑΙ επειδή ο kantoniou με πρίζωσε, και ανέβηκα και περπάτησα το βουνό 2-3 φορές άνοιξη και πρίν 1,5 μήνα, ανακαλύπτοντας ένα υπέροχο off-piste πεδίο και πεδίο snowkite επίσης. (τσάμπα θα πήγαινα;;;;

ας δούμε αυτό το μικρό - πανέμορφο ΧΚ.

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ - ΠΡΟΣΒΑΣΗ :
    Η περιοχή // τοπίο, πέρα από τα όνειρά σας σε ομορφιά, χειμώνα - καλοκαίρι. τεράστιες οξυές, υπέροχα βουνά και διαδρομές. Βόρεια του ΧΚ δεσπόζουν τα ραντάρ του Βιτσίου (βάσης αεροπορίας στην ψηλότερη κορφή του βουνού 2130μ).
    Δρόμος από Καστοριά (23km) // ή Φλώρινα μέσω Δροσοπηγής (32km). Ο δρόμος από Φλώρινα δεν είναι και ο καλύτερος (σε φάρδος), εφάμιλος με δρόμους ελληνικών ΧΚ δλδ, πάντα όμως ανοικτός, μιας και το ΧΚ βρίσκεται πολύ κοντά στην αεροπορικη βάση, και έτσι για να διατηρηθεί η επαφή του πολιτικύ προσωπικού με Φλώρινα // Καστοριά όπου διαμένουν οι αξιωματικοί, πολιτικό προσωπικό κλπ, καθαρίζεται // εκχιονίζεται πολλές φορές την ημέρα. είναι Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ δρόμος ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΜΟΡΦΙΑ // ΤΟΠΙΟ, σας το υπογράφω. (δείτε και φωτό παρακάτω)

Σίγουρα πρόκειται για ένα μικρό Χιονοδρομικό Κέντρο. Όμως εδώ μπορεί κανείς να "χορτάσει" σκι, κι αυτό γιατί ποτέ η αναμονή δεν ξεπερνά τα 3-4 λεπτά. Οι άνθρωποι του Σ.Χ.Ο. Καστοριάς (που λειτουργούν το κέντρο) είναι πάντα κοντά σας για οτιδήποτε χρειαστεί. Η απόσταση από την πόλη της Καστοριάς είναι μόλις 22 χλμ και το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής είναι μέσα σε πυκνό δάσος Οξυάς. Έτσι κανείς χρειάζεται μόλις 20-30 λεπτά για να φτάσει στο κέντρο. Ο δρόμος που είναι ασφαλτοστρωμένος και εκχιονίζεται ώστε η πρόσβαση να είναι εύκολη και ασφαλής, περνά μέσα από τους οικισμούς «Βυσσινιά» και «Οξυά» (χαρακτηριστικά της χλωρίδας της περιοχής) και μόλις 1000 μ από τον παραδοσιακό οικισμό του Πολυκέρασου.

Βασικό σημείο που υστερεί το μικρό αυτό ΧΚ, είναι ο προσανατολισμός πιστών.
    Η βόρεια πλευρά του βουνού, είναι πολύ ευνοημένη από χιονοπτώσεις / χιονοκαλύψεις, ΟΜΩΣ οι πίστες έχουν Δυτικό προσανατολισμό. Α-->Δ (θα καταλάβετε παρακάτω από τις φωτογραφίες διαφορές βάθους χιονιού)

Χάρτης Καστοριά ΧΚ - Βιτσίου - 23km
    (Καστοριά - Χλόη - Βυσσινιά - Οξυά - ΧΚ Βιτσίου) κλίκ για μεγέθυνση

ή εδώ http://quikmaps.com/show/184743

Χάρτης Φλώρινα ΧΚ - Βιτσίου - 32km
    (Φλώρινα - Σκοπιά - Τροπαιούχος - Υδρούσσα - Δροσοπηγή - ΧΚ Βιτσίου) κλίκ για μεγέθυνση

ή εδώ http://quikmaps.com/show/184742

ΥΨΟΜΕΤΡΟ:
    Το υψόμετρο του ΧΚ 1610μ βάση μέχρι 1900μ κορυφή.

ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ :
    2 συρόμενοι.
    1. Το κεντρικό συρόμενο λίφτ 1000μ (ανεξάρτητο και έξω από την πίστα, σε δική του όμορφη διαδρομή μέσα στα δέντρα). και
    2. baby lift (150μ)
    ΠΙΣΤΕΣ :
    • κεντρική: Ντινογιάννη 1000μ αφιερωμένη σε 2 αθλητές της Καστοριάς που χάσανε τη ζωή τους.
    • πλευρική : Αρκούδα 2500μ στα νότια
    • πλευρική : Φώφη 1300μ Βόρεια
    • πίστα snowboard 1000μ
    • Πίστα Αρχαρίων με Baby-Lift
    • Διαδρομές ειδικά για Snowboard
    ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ :
    • snowbar
    • ξενώνας
    • εστιατόριο ψησταριά ουζερί
    • σχολή ενοικιάσεων σκι / snb / έλκηθρα και μαθήματα σκι
    PARKING :
    • θα σας εξυπηρετήσει άνετα... ski in // ski out!!!!!

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ :

• ατελείωτες, για χειμερινό και θερινό τουρισμό. Κατά την άποψη μου μια από τις καλύτερες τοποθεσίες και δρόμοι (σε ομορφία) που έχω δει στη ζωή μου.
    OFF-Piste skiing :
    • Περπατώντας το βουνό περίοδο χωρίς χιόνια (3-4 φορές) και με τη βοήθεια του kantoniou (φωτό και περιγραφή μιας και φέτος το επισκεφθηκε εντός σεζόν αρκετές φορές...)
    • δεξιά της αρκούδας, τέλειο πεδίο offpiste σε μήκος // κλίση, άνοιγμα. Το μήκος του μάλιστα είναι 2500μ (αν αποφασίσετε να.. βγείτε στο δρόμο 1 κμ κάτω από το ΧΚ και να σας μαζέψει κάποιος ή να γυρίσετε περπατώντας) 1900m-1420m υψομετρική διαφορά περίπου. "Θα αναφερθούμε παρακάτω."
    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ :
    2467082666 Σύλλογος Χιονοδρομίας Ορειβασίας Καστοριάς
    E-mail: kastoria.ski@gmail.com

ΧΑΡΤΗΣ ΠΙΣΤΩΝ :

(κάντε κλίκ στις μικρογραφίες για μεγέθυνση)

ΑΛΛΕΣ 3d ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ :

ΒΑΣΗ ΧΚ.

snowbar

ΔΙΑΜΟΝΗ:
    Στο ΧΚ ξενώνες, Καστοριά , Φλώρινα, Οξυά, Βυσσινιά (αυτά τα 2 χωριά σε απόσταση αναπνοής) Δροσοπηγή Φλώρινας (να φάτε και τρελές πίτες)

// ΦΩΤΟ - ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ //

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑΣ :

ΠΙΣΤΑ ΝΤΙΝΟΓΙΑΝΝΗ (κεντρική) 1000μ:

ΠΙΣΤΑ ΑΡΚΟΥΔΑ 2500μ (νότια) : (και πιθανό off piste πεδίο εώς και 2500μ συνεχίζοντας και μετά τη στροφή της πίστας αρκούδα)

θέα της λίμνης της Καστοριάς από την μέση της πίστας

θέα από την πίστα αρκούδα πρός Βασιλειάδα Καστοριάς

θέα πρός ραντάρ

ΠIΣΤΑ ΦΩΦΗ (βόρεια) 1300μ

βάση κορυφή

θέα προς ραντάρ από ΦΩΦΗ κορυφή (δεξιά από συρόμενο αρχή) Κορυφή-αρχή πίστας

μέση πίστας βάση κοντά στο λίφτ

Απολαύστε μια 3d ξενάγηση στο βουνό με τη βοήθεια της τεχνολογίας.

Κατεβείτε "εικονικά" όλες τις πλαγιές του βουνού, και ανεβείτε στην κορυφη με το συρόμενο!
    απολαύστε τη θέα! είναι ωραία εδώ πάνω!

[TUBE]-OHa4DkST1k[/TUBE]

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ:

• έχετε πολύ καλό βουνο, κάντε νέες πίστες πρός Βορά, όπου το χιόνι είναι πολλαπλάσιο.... (ΘΕΛΕΙ ΧΡΗΜΑ, ΑΛΛΑ!!!)
    • εκδώστε ετήσιες κάρτες σε καλές τιμές (ήδη έχετε καλές τιμές από όσο γνωρίζω), αλλά αρχίστε να δημιουργείτε φάν του βουνού. (ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ, ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ)
    • ενημερώνετε portals για την κατάσταση και νέα του ΧΚ όπως το snowreport (ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ, ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ)

Βορεινό σημείο
    αν με πιάνετε.... (το βορεινό μέρος του βουνού είναι ένα από τα πιο τρελά χιονομέρη που έχω επισκεφθεί... "και έχω επισκεφθεί πολλά" οι 2 παραπάνω φωτογραφίες φίλων, δεν είναι τίποτε μπρός στο χιόνι που πιάνει και "κρατάει" εκεί, μέχρι αργά άνοιξη) επίσης το Βίτσι χιονίζεται πολύ νωρίς!. Τα ραντάρ βλέποντάς τα από την πόλη της Φλώρινας είναι 9-10 μήνες το χρόνο... χιονισμένα, χωρίς υπερβολή. αν αναλογισθούμε ότι έχουν υψόμετρο μόνο 2100....

To βορεινό σήμείο με ένα συρόμενο και πολύ (ελάχιστες παρεμβάσεις) μηδαμινού σχεδόν κόστους // ακόμα και περιβαλλοντικού, θα έκαναν το ιδανικό ΧΚ κατά την άποψή μου.

παρακαλώ να με διορθώσετε όσοι γνωρίζετε καλύτερα, σχετικά με εγκαταστάσεις, μιας και τελευταία φορά πρίν 1,5 μήνα που πέρασα είδα εργασίες κυρίως στο Νεο κτίριο (νέο σαλέ , ξενώνας κλπ) ενημερώστε μας κατάλληλα.

kantoniou, σου έκλεψα αρκετές φωτογραφίες, όπου σκιάρεις με τις κόρες... (ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΙΡΕΣΑΙ)

kantoniou και κοράκλες στην πίστα αρκούδα.... Μάρτιος//13//2011. (η πίστα προσφέρεται για offpiste, ακόμα και εκτός ΧΚ, μπορείς να βαρεθείς να τσουλάς 2500κμ off και να καταλήξεις κάτω στο δρόμο 1κμ μετά το ΧΚ πρός Καστοριά (Το περπάτησα, και είναι super offpiste πεδίο.. οπότε περιμένουμε χιόνια). Μετά σε μαζεύουν, ή το περπατάς. άλλωστε, πάρκινγκ ΠΑΝΤΑ θα βρείς ski in - out. ή... βγαίνεις δεξιά στο δασικό της αρκούδας (που το πατάνε) και μένεις εντός ΧΚ και... ΞΑΝΑ ΠΑΝΩ με το συρόμενο
    Το πρόβλημα είναι ότι για να τη φχαριστηθείς θα πρέπει προφανώς να πάς όταν τα χιόνια είναι στο peak μιας και αυτή η πίστα είναι προσανατολισμένη.... ΝΟΤΙΑ κρίμα! στα βόρεια, παίζει και 3πλάσιο χιόνι....
    [TUBE]cKojxDo8lvc[/TUBE]

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ (μαγεία όλες τις εποχές)

οι φωτογραφίες... δεν είναι καρτ-ποστάλ πάρτε το κινητό σας, ανεβείτε το ΣΚ και θα βγάλετε τέτοιες φωτογραφίες (όπως οι επόμενες 3) αυτή την εποχή... εγγυημένα! δεν μιλάμε για ομορφιά... ΠΑΡΑΜΥΘΙ! κάνεις βόλτα ακόμα και με το αυτοκίνητο και νομίζεις οι νεράϊδες θα ξεπηδήσουν.

φωτογραφές από mountexplorer (13 μαρτίου) βόρεια πλευρά

για αυτούς του λόγους θεωρώ την περιοχή... από τις ομορφότερες που έχω επισκεφθεί ποτέ μου. η οδός Φλώρινας Καστοριάς μέσω Βιτσίου, είναι ένα παραμύθι όλες τις εποχές!

Μερικά βίντεο

που παρκάρεις ; που σκιάρεις; τόοοσο δίπλα;
    [TUBE]yHw4EbIk0t4[/TUBE]

τόοσο κοντά!

ένα βιντεο mount explorer από τη βορεινή του
    [TUBE]oNrxZdShwy0[/TUBE]

[TUBE]3NypvoyG3pc[/TUBE]

[TUBE]UNTtTiCxNv4[/TUBE]

[TUBE]gFJFUY5S7No[/TUBE]

δρόμος προς βίτσι από Καστοριά
    [TUBE]UNTtTiCxNv4[/TUBE]

βίντεο κεντρική Ντινογιάννη
    [TUBE]ELj9B833RSs[/TUBE]

[TUBE]-trlLd3761s[/TUBE]

photo album με περισσότερο υλικό
    εδώ
    https://picasaweb.google.com/115921508331982767875/VITSIVERNON?authkey=Gv1sRgCLfQs_6Wr_nm9QE#slidesho w

Edited by: airboarder "
    www.xsports.gr - Δημήτρης

Super Moderator
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ 170μ.
    άλλη μια ωραία παρουσίαση Δημήτρη, αδικημένο θα έλεγα είναι το Βίτσι

Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από KAPTEN
    άλλη μια ωραία παρουσίαση Δημήτρη, αδικημένο θα έλεγα είναι το Βίτσι
    Χρήστο, ειλικρινά ντρέπομαι που δεν έχω κάνει σκι εκεί.
    Το έχω περπατήσει βέβαια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, για βόλτα ή με στόχο την εύρεση" εναλλακτικών (και offpiste και snowkite). Άλλωστε η διαδρομή Καστοριά Φλώρινα μέσω Βιτσίου, είναι η ομορφότερη διαδρομή κατά τη γνώμη μου... δε φαντάζεσαι!

τεσπα, τσάκο και μια πτήση από Περιφερειακή - αρκούδα, στο σημείο όπου έχω εντοπίσει ΦΟΒΕΡΟ ΠΕΔΙΟ off-piste KAI snowkite...

[TUBE]-Nbc_t-0YnQ[/TUBE]

Snowreporter Το avatar του χρήστη Loof
    Περιοχή
    Νάουσα-Πηγάδια
    Δημητρη στο κιτρινο πεδιο οταν λες να μπει ενα λιφτ εννοεις με κατευθυνση απο νοτο προς βορρα η το αντιθετο?

Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Loof
    Δημητρη στο κιτρινο πεδιο οταν λες να μπει ενα λιφτ εννοεις με κατευθυνση απο νοτο προς βορρα η το αντιθετο?
    Αντώνη, προς Βορά.. αλλά σε αυτά, άλλοι είναι ειδικοί. (άφησα τη φωτό σε προσανατολισμό όπως βλέπεις το χάρτη. Βόρεια είναι η Φλώρινα και τα ραντάρ, Νότια είναι η Καστοριά.) Οι πλαγιές έχουν πολύ καλές κλίσεις, και... είναι θαρείς έτοιμες πίστες [i] από την κορυφή του βουνού, πρός τα ραντάρ...

Εκεί στην κίτρινη περιοχη, δε φαντάζεσαι τι χιόνι βάζει, πόσο νωρίς και πόσο το κρατάει. Μπορεί να κάνεις βόλτα Απρίλιο, στο ΧΚ να έχει λειώσει, αλλά 1κμ πρίν από αυτό στις πλαγιές του... να σκεπάζει δεξιά και αριστερά του δρόμου το αμάξι σου.

Όσοι έχουν έρθει Φλώρινα, συνήθως παρατηρούν μια κάτασπρη κορυφή, με ραντάρ.

Senior Member Το avatar του χρήστη miscelano
    Περιοχή
    40.3045°N 21.80
    μπραβο ρε δημητρη ωραια παρουσιαση...ουτε γω εχω τσουλησει ποτε στο βιτσι....να παμε φετος καμια κυριακη που ειναι το μονο χκ που δεν εχει κοσμο...
    τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

Snowreporter Το avatar του χρήστη Loof
    Περιοχή
    Νάουσα-Πηγάδια
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από airboarder
    Αντώνη, προς Βορά.. αλλά σε αυτά, άλλοι είναι ειδικοί. (άφησα τη φωτό σε προσανατολισμό όπως βλέπεις το χάρτη. Βόρεια είναι η Φλώρινα και τα ραντάρ, Νότια είναι η Καστοριά.) Οι πλαγιές έχουν πολύ καλές κλίσεις, και... είναι θαρείς έτοιμες πίστες [i] από την κορυφή του βουνού, πρός τα ραντάρ...

Εκεί στην κίτρινη περιοχη, δε φαντάζεσαι τι χιόνι βάζει, πόσο νωρίς και πόσο το κρατάει. Μπορεί να κάνεις βόλτα Απρίλιο, στο ΧΚ να έχει λειώσει, αλλά 1κμ πρίν από αυτό στις πλαγιές του... να σκεπάζει δεξιά και αριστερά του δρόμου το αμάξι σου.

οταν λεμε ομως βορειο προσανατολισμο εννοουμε απο νοτο προς βορα,δηλαδη παιρνουμε το λιφτ απο βορα προς νοτο και κατεβαινουμε την πιστα απο νοτο προς βορα.

βγαινει ετσι στο συγκεκριμενο σημειο?"

Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από miscelano
    μπραβο ρε δημητρη ωραια παρουσιαση...ουτε γω εχω τσουλησει ποτε στο βιτσι....να παμε φετος καμια κυριακη που ειναι το μονο χκ που δεν εχει κοσμο...
    Χρήστο, εγώ δεν την παλεύω.... ΟΜΩΣ θέλω αρκετό χιόνι.. μιας και η αρκούδα (την περπάτησα σ λέω πολλές φορές φέτος)... λέει πολλά φίλε .... πολλα, άμα φύγεις και βγείς κιόλας εκτος ΧΚ στο δρόμο... !!! κάνει και για αετό.. και και ΠΟΥΔΡΕΣ. αλλά με χιόνι.... τσσσσσ δές παρακάτω... κλαίωωωωωωωω 1900-1420! σε 2500-2800μ ευθεία, άπλα, μέχρι το δρόμο.... [i]

ουρές γιόκ, και... ότι πρέπει για τα SUPERMOJO 105 μου (θα τα πέταγα), αλλά αυτά για εκεί είναι.....

όμως νότιο ρε γμτ? κρίμα, αυτό το κομμάτι... όχι ότι υστερεί η άλλη πλευρά με τα πολλά χιόνια, αλλά αυτό είναι.... έτοιμο

Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από airboarder

οταν λεμε ομως βορειο προσανατολισμο εννοουμε απο νοτο προς βορα,δηλαδη παιρνουμε το λιφτ απο βορα προς νοτο και κατεβαινουμε την πιστα απο νοτο προς βορα.

βγαινει ετσι στο συγκεκριμενο σημειο?
    αν εννοείς στη βάση του χκ, όχι, αλλά μπορεί να εννώνονται τα λίφτ στην κορφή... στο σημείο... ναι, βγαίνει, με ορειβατικά έχω κόσμο που μου λένε... ΟΛΟ ΜΠΕΛΑ ΒΟΔΑ ΠΑΣ.... έλα και σε μάς.... να δείς για πότε κολάς... τους υποσχέθηκα... και ήδη έκανα σ λέω πολλές πολλές πολλές κατεβασιές... (με τα πόδια. ) (από Απρίλιο μέχρι παραπροχθές), και με τα σκι... το αναμένω.... πως και πως.

Αντώνη, έχω κάτι ψιλά, πάμε να το πάρουμε ναούμ... να το κάνουμε... ΑΛΠΕΙΣΣΣΣ
    "

Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    και άλλες φωτό, μιας και .. με πόρωσε και η επερχόμενη κακοκαιρία και δεν κρατιέμαι να δοκιμάσω το βουνό με χιονοπέδιλα και όχι με τα trail shoes Mου.

ραντάρ
    <a href=http://postimage.org/image/2e870c4o4/" target="_blank"></a>

φωτογραφές από mountexplorer (13 μαρτίου) βόρεια πλευρά

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •