Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σε ποιο βουνό περνάει χιονούρα στην επόμενη χρονιά??

Ψήφισαν
41. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Σμόλικας

7 17,07%
  • Τύμφη

4 9,76%
  • Όλυμπος

24 58,54%
  • Παρνασσός

4 9,76%
  • Αλλο

2 4,88%
Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 72

Θέμα: Summer snow

Senior Member Το avatar του χρήστη george-kozanh
    Περιοχή
    Κοζάνη-Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer
    Δεν ξερω αν συνειδητοποιειτε πως η χιονουρα αυτη ειχε υψος μερικα μετρα το καλοκαιρι (οπως και μια 5μετρη χιονουρα που θυμαμαι ενα καλοκαιρι να φωτογραφιζεται απο τον Παρνασσιο) και 2 μηνες μετα ( Σεπτεμβριο) ειχε κανει φτερα. Το οτι επιβιωσε μεχρι το Σεπτεμβρη δειχνει μονο οτι ηταν μετρα χιονιου συσσωρευμενα. Το Σεπτεμβριο η χιονουρα παιζει να ειχε παχος κατω απο ενα μετρο.... Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι περιεργο οταν η χιονουρα λεπτυνει, και πεσει κατω απο ενα μετρο παχος, να εξαφανιστει στη συνεχεια..... Απο την φωτογραφια δε μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα για το παχος/υψος της..... Χωρις να ξερουμε αυτο δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τιποτα....
    Δεν ξέρω εγώ πιστέυω πως πέρασαν στην επόμενη χρονιά.....απο την φωτό του Τέο φαίνονται βαρβάτες οι χιονούρες!!
    Δεν θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα, σε ξένα αναστηλώματα απλωμένο, ας είμαι ένα καλάμι, ένα χαμόκλαδο, μα όσο ανεβαίνω...ΜΟΝΟΣ να ανεβαίνω!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη PARNASSIOS
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΜΦΙΚΛΕΙΑ
    mount οι 5μετρες χιονουρες που εκαναν φτερα στον παρνασσο ειναι τρομερα εκτεθημενες,αφου δεν εχουν κανενα καθετο τοιχος να τις προστατευει απο τον καφτο ηλιο του καλοκαιριου!σε αντιθεση με αυτην της τσαρκοραχης!

Super Moderator Το avatar του χρήστη vasilitsa freak
    Περιοχή
    Γρεβενα-Σαλονικα
    Εκείνη τη χρονιά αυτές πέρασαν στην επόμενη χρονιά. Εχω φίλη με καταγωγή από Ηλιοχώρι και Βραδέτο και έχω ρωτήσει συγχωριανούς της[i] Και δεν πέρασαν στην επόμενη χρονιά μόνο το 2006.

Οπως και να χει, αν πιάσει τέλη Σεπτεμβρίου δύσκολα λιώνει μετά. Ειδικά αυτή στα 1420μ στη φωτογραφία, η οποία είναι τεράστια! Από απόσταση 4 χιλιομέτρων φαίνεται έτσι. Από κοντά έχει πάνω από 50μ πλάτος..."

Περιοχή
    Κοζάνη-Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
    Εκείνη τη χρονιά αυτές πέρασαν στην επόμενη χρονιά. Εχω φίλη με καταγωγή από Ηλιοχώρι και Βραδέτο και έχω ρωτήσει συγχωριανούς της[i] Και δεν πέρασαν στην επόμενη χρονιά μόνο το 2006.

Οπως και να χει, αν πιάσει τέλη Σεπτεμβρίου δύσκολα λιώνει μετά. Ειδικά αυτή στα 1420μ στη φωτογραφία, η οποία είναι τεράστια! Από απόσταση 4 χιλιομέτρων φαίνεται έτσι. Από κοντά έχει πάνω από 50μ πλάτος...
    Ναί όντως αυτό λέω και εγώ φαίνονται μεγάλες!!ρώτησε τους συγχωριανους το 8ηρίο αυτό 8α πεί βουνολάτρης
    "
    Δεν θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα, σε ξένα αναστηλώματα απλωμένο, ας είμαι ένα καλάμι, ένα χαμόκλαδο, μα όσο ανεβαίνω...ΜΟΝΟΣ να ανεβαίνω!!!

Super Moderator Το avatar του χρήστη MountExplorer
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Eγω θελω ενα πραγμα μονο. Αν δεν ειναι δυσκολο να γινει..... Φωτογραφιση αρχες Νοεμβριου απο οποια βουνα θελετε. Εκει θα φανει ποιο βουνο αντεχει.... Ολυμπος, Σμολικας, Τυμφη, Παρνασσος κτλ.

Περιοχή
    Κοζάνη-Θεσσαλονίκη
    Eγω θελω ενα πραγμα μονο. Αν δεν ειναι δυσκολο να γινει..... Φωτογραφιση αρχες Νοεμβριου απο οποια βουνα θελετε. Εκει θα φανει ποιο βουνο αντεχει.... Ολυμπος, Σμολικας, Τυμφη, Παρνασσος κτλ.
    Και φυσικά ο Όλυμπος θα βγεί νικήτής γιατί θα έχει φρέσκο χιόνι...αν γίνει αυτο τον Όλυμπο πρέπει να τον βγάλουμε!εκτός και αν λές για υψόμετρα 1500μέτρα τότε αλλάζει!Για να δούμε ποιο βουνό αντέχει για μένα η καλύτερη στιγμή ειναι τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου..

Senior Member Το avatar του χρήστη snowpar
    Περιοχή
    Αγόριανη 900m, Αχαρνές 360m
    Έχω περάσει 2 φορές Αύγουστο από τα χωριά Πάδες, Άρματα φάτσα στις βόρειες πλευρές της Τύμφης και πραγματικά και τις δυο φορές είχα δει χιονούρες. Κρύβονται καλά εκεί παρά το χαμηλότερο υψόμετρο 2497μ από Όλυμπο και Σμόλικα. Τις ίδιες στιγμές βέβαια διακρινόταν πηγαίνοντας προς Σαμαρίνα μια και μοναδική χιονούρα στο Σμόλικα με γυμνό μάτι πάντα.

Super Moderator Το avatar του χρήστη MountExplorer
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από george-kozanh
    Και φυσικά ο Όλυμπος θα βγεί νικήτής γιατί θα έχει φρέσκο χιόνι...αν γίνει αυτο τον Όλυμπο πρέπει να τον βγάλουμε!εκτός και αν λές για υψόμετρα 1500μέτρα τότε αλλάζει!Για να δούμε ποιο βουνό αντέχει για μένα η καλύτερη στιγμή ειναι τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου..
    Aρχες Σεπτεμβρη; Μιλας για μια περιοδο που ακομα οι χιονουρες λιωνουν..... Λοιπον θα κανω ενα συμβιβασμο για τελος Οκτωβρη! [i]
    "

Περιοχή
    Κοζάνη-Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από george-kozanh
    Aρχες Σεπτεμβρη; Μιλας για μια περιοδο που ακομα οι χιονουρες λιωνουν..... Λοιπον θα κανω ενα συμβιβασμο για τελος Οκτωβρη! [i]
    Συμβιβάζομαι"

Super Moderator Το avatar του χρήστη vasilitsa freak
    Περιοχή
    Γρεβενα-Σαλονικα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από snowpar
    Έχω περάσει 2 φορές Αύγουστο από τα χωριά Πάδες, Άρματα φάτσα στις βόρειες πλευρές της Τύμφης και πραγματικά και τις δυο φορές είχα δει χιονούρες. Κρύβονται καλά εκεί παρά το χαμηλότερο υψόμετρο 2497μ από Όλυμπο και Σμόλικα. Τις ίδιες στιγμές βέβαια διακρινόταν πηγαίνοντας προς Σαμαρίνα μια και μοναδική χιονούρα στο Σμόλικα με γυμνό μάτι πάντα.

Λογικά θα λες αυτή στο βέλος. Αυτή κρατάει στο Σμόλικα σε σωστές χρονιές μέχρι τέλη Αυγούστου. Φέτος που ήταν χάλια, τη βλέπω να λιώνει αρχές του Αυγούστου...για να μη πω τέλη Ιουλίου.

Αν θες να δεις τις καλές χιονούρες του Σμόλικα δεν έχεις παρά να πας προς Φούρκα, Κεράσοβο. Από τη βόρεια μεριά του Σμόλικα δλδ. Εκεί περνάνε στην επόμενη χρονιά αρκετές ακόμα και σε άθλιες χρονιές.

<a href=http://imageshack.us/photo/my-images/12/dhdhfd.jpg/" target="_blank"></a>"

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας