Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 26 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 252

Θέμα: Η αρχη του χειμωνα 2010/2011

Member Το avatar του χρήστη gerrymon
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ & ΜΑΝΝΑ
    Σύντροφοι καλησπέρα,

Νέος στο φόρουμ αλλά παλιός στη Ζήρεια σας καλησπερίζω όλους και ιδιαίτερα τον apost.

Όλες οι ιστοσελίδες πρόγνωσης δείχνουν ότι απόψε το βράδυ αλλά ειδικά αύριο το πρωί θα παίζει χιόνι με το κιλό στο βουνό. Λογικά η ποσότητα θα είναι υπερ - επαρκής για να ανοίξει το κέντρο το ΣΚ και να μην βλέπουμε ίχνος πέτρας.

Το θέμα είναι αφενός να έχει γίνει μια σωστή προετοιμασία όλη την εβδομάδα με το ratrack και να έχουν πατηθεί καλά οι πρώτες στρώσεις, και αφετέρου να το επιτρέψουν και οι άνεμοι μιας και φαίνεται ότι θα είναι από 5,5 - 6 μποφόρ οπότε βλέπω να ανοίγει μόνο ο μπόμπος.

Κρίμα που δεν δουλεύει και η κάμερα να είχαμε και όλοι μια καλύτερη και πιο ξεκάθαρη εικόνα και ακόμα πιο κρίμα που το σταθερό στο δήμο δεν έχει καμία επικοινωνία με τον λαγό και τα παιδιά του επάνω ώστε να μεταφέρει έστω και την εικόνα της προηγούμενης.

Ας προσευχηθούμε λοιπόν όλοι για πολύ χιόνι απόψε, αύριο και την Παρασκευή τα ξημερώματα αλλά και για ξενέρωμα του Αιόλου το Σάββατο μπας και δούμε άσπρο weekend γιατί μετά προβλέπεται επιστροφή στην ξενέρα...
    Ιστοσελίδα χωριού
    Μάννα ορεινής Κορινθίας
    (Μάρκασι)
    Web site: http://sites.google.com/site/mannamarkasi/
    E-mail: manna.markasi@gmail.com

Senior Member Το avatar του χρήστη Blacktan
    Περιοχή
    Αιγαλεω (Ναυπλιο)
    Δυστυχως απ`οσο μαθαινω (απο Ανω Τρικαλα) ο υετος πηγε περιπατο ...

Μαλλον δεν εχει θαφτει το Αθλητικο Κεντρο Ζηρειας και σε συνδιασμο με τις Τ της ερχομενης εβδομαδας μαλλον Χριστουγεννα με χιονουρες θα την βγαλουμε ....
    Χαρης Αιγαλεω

Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ & ΜΑΝΝΑ
    Μερικώς καλά νέα...

Μετά από επικοινωνία με χιονοδρομικό πριν από λίγα λεπτά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να ανοίξει το Σάββατο. Για αύριο πολύ δύσκολο.

Αν ανοίξει Σάββατο θα έχει αρκετό αέρα αλλά όχι απαγορευτικό. Κυριακή θα είναι πολύ καλή ημέρα για χιονοδρομία, πάντα με την προϋπόθεση ότι θα έχει επαρκές χιόνι.

Άντε να δούμε...
    Ιστοσελίδα χωριού
    Μάννα ορεινής Κορινθίας
    (Μάρκασι)

Senior Member Το avatar του χρήστη μαχος
    Περιοχή
    αθηνα
    καλησπερα σε ολους ειναι η πρωτη φορα που κατεβαινω τετοιες μερεσ πελοπονησσο θα ειμαι κατω 24 εως26 ειναι κανεις απο τα μερη εκεινα να γνωριζει το μικροκλιμα της περιοχης θα μεινω ερμη αλλα παω με την προοπτικη να κανω snowboard μπορει καποιος να μου τι να περιμενω? γιατι ο τζιφος μας ανεβαζει τις τ επικυνδινα ευχαριστω

Περιοχή
    Αιγαλεω (Ναυπλιο)
    Δυστυχως μην περιμενεις τιποτα ....
    Οσο για το snowboard μαλλον θα πρεπει να το ξεχασεις ...

Οι χαρτες δειχνουν αθλιες Τ και νοτιαδες που ειναι ικανοι απο 19 εως 24 να εχουν λιωσει τα παντα στα 1500 μ που ειναι το Α/Κ ζηρειας ...

Λυπαμαι που το λεω αυτο ...

και εγω εκει θα ειμαι 24 με 27
    Χαρης Αιγαλεω

Περιοχή
    αθηνα
    ευχαριστω πολυ αν και μου εκανες την καρδια περιβολι παντα πηγαινα βασιλιτσα η καιμακ και φετος ειπα να κατεβω αλλα μαλλον δεν επρεπε

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Όπου και να πήγαινες μάλλον τα ίδια θα έβλεπες από χιόνι. Απόλαυσε λοιπόν τα υπόλοιπα στην περιοχή! Τα πρώτα μου Χριστούγεννα στο βουνό τα έκανα το 1977, με πολύ χιόνι. Το λεωφορείο του ΚΤΕΛ έφτασε λίγο πάνω από το Ρέθι και από κει με τα πόδια στα Τρίκαλα. Τα μηχανήματα άνοιξαν το δρόμο για το χωριό δύο μέρες μετά. Συναντήσαμε μια ομάδα προσκόπων και ανεβήκαμε μαζί τους στο καταφύγιο, όπου περάσαμε δύο αξέχαστες μέρες πνιγμένες στο χιόνι. Χιονιάδες που όλο και πιο αραιά βλέπουμε...

gerrymon καλώς ήρθες και περιμένουμε τις καλύτερες εικόνες από το χωριό σου. "
    "Κρεμάστε τους ανάποδα
    να δουν το ψέμα αλήθεια"
    www.takismichopoulos.gr

Περιοχή
    Αιγαλεω (Ναυπλιο)
    @ μαχο , οπως τα λεει ο apost ειναι τα πραγματα ...
    με τους χαρτες για τους οποιους μιλαγαμε , σε ολη την Ελλαδα τα ιδια σκ@τ@ θα ηταν ...
    δεν ειχε/εχει να κανει με την Ζηρεια η το Καιμακι ...

ΟΜΩΣ !!!
    ΟΜΩΣ !!!

κατι δειχνει να αλλαζει στο GFS και υποσχεται πολλα ...

υπομονη 1-2 μερες ακομη παιδες ...
    ισως αλλαξουν τα δεδομενα ...
    Μ Α Κ Α Ρ Ι !!
    Χαρης Αιγαλεω

Περιοχή
    αθηνα
    καλημερα σε ολους κατι παει να δειξει ο τζιφος οντως απο 25-26 θελει ομως υπομονη ακομα

Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ & ΜΑΝΝΑ
    Καλησπέρα σύντροφοι και μια ξεχωριστή καλησπέρα στον apost,

Έχω - δεν έχω 1 ώρα που γύρισα από επάνω. Το Σάββατο λειτούργησε το baby με απάτητο χιόνι και ίσα - ίσα που ξεπαρθένιασα τη σανίδα για τη σεζόν 2010-2011 έστω και με τον γελοίο αυτό τρόπο (τη πήρα και στα χέρια και ανέβηκα - κατέβηκα μια όλη την πίστα έστω και αν δεν είχαν ανοίξει το μεγάλο lift). Ταλαιπωρία δεν λέω αλλά έτσι για να μην πούμε ότι ήπιαμε μόνο καφέ στο σαλέ...

Στον μάχο που ρώτησε για το μικροκλίμα έχω να πω ότι έφτασα στο Α.Κ στις 11.30 και στις 14.30 έπιασε χιονοθύελλα και καπάκι μετά από μισή ώρα χαλαζόπτωση. Οπότε ότι και αν σου πει κάποιος απλά μην τον πιστέψεις. Ό,τι θέλει ο καιρός κάνει...αλλά να θυμάσαι πως καλές είναι οι γλίστρες αλλά η περιοχή σου δίνει και πολλές άλλες δυνατότητες όπως για off road με μαγευτικές διαδρομές γεμάτες χιόνι - λάσπη, και φυσικά καλό φαγητό και ωραία τοπία παντού. αν έχεις κλείσει και σε καλό ξενώνα θα περάσεις απίστευτα ακόμα και χωρίς χιόνι.

Παρότι δεν υπήρχε πολύ χιόνι έχει πέσει μια καλή βάση σε περίπτωση που εντός 10-15 ημερών γίνει το μπραφ που όλοι περιμένουμε με αγωνία.

@ apost... έχω μερικές καλές στο <a href=http://sites.google.com/site/mannamarkasi/photo" target="_blank">http://sites.google.com/site/mannamarkasi/photo</a>"
    Ιστοσελίδα χωριού
    Μάννα ορεινής Κορινθίας
    (Μάρκασι)

Σελίδα 3 από 26 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •