Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 220

Θέμα: ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2010 - 2011

Junior Member Το avatar του χρήστη ALXS
    Περιοχή
    ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
    Αυτο ειναι που λεμε ... αλλο καλυτερα". Ας ελπισουμε λοιπον οτι το βουνο θα μας ανταμοιψει και μαλιστα γρηγορα. Ευτυχως που υπαρχει και live εικονα και βλεπουμε την κατασταση."

Junior Member Το avatar του χρήστη 2314
    Περιοχή
    καρπενησι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SnowM4ν
    Aυτο το εχω καταλαβει και εγω.Τι περιμενουν απο εμας αφου και εκεινοι δεν κανουν μια προσπαθεια για κατι καλυτερο αλλα τι να τους λες..Τεσπα εγω ετσι κι αλλιως θα ερθω και ειμαι σιγουρος οτι θα περασω πολυ ωραια και για σκι δεν πειραζει εχω ενωαλακτικη[i]

Κατι αλλο ασχετο.Εσυ που εισαι και καρπενησι γενικα τελη Δεκ. αρχες Ιαν ριχνει στο κεντρο τιποτα ή μπα γιατι εγω που δεν εχω ζησει και πολυ στο χιονι μιας που θα ερθω Πρωτοχρονια θα μου αρεσε να δω εστω και λιγο.

Το βελούχι γενικά, είναι από τα βουνά που "πιάνουν" αρκετό χιόνι κ σχετικά νωρίς. Τέλη Δεκέβρη αρχές Γενάρη έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις πολύ καλές συνθήκες."

Member Το avatar του χρήστη skialex
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Θα επιθυμούσα να προσθέσω κάποια σχόλια στα παραπάνω posts.Ενα χιονοδρομικό κέντρο αξιολογείται από πέντε παραμέτρους. Μία παράμετρος είναι ο δείκτης αξιοπιστίας χιονιού ή αξιόπιστο χιόνι". Υπεραπλουστεύοντας, είναι ένας μαθηματικός τύπος που περιλαμβάνει την παρουσία 30 τουλάχιστον εκ. χιονιού συνεχώς γιά 4 μήνες γιά εννέα έτη εντός των τελευταίων δέκα ετών.(Η υπερθέρμανση του πλανήτη εσχάτως ανεβάζει τους δείκτες αυτούς κυρίως στα ΧΚ της Βαυβαρίας και των Ιταλικών Αλπεων).Το Βελούχι λοιπόν έχει ένα καλό "scoring" γιά τα Ελληνικά δεδομένα και μάλιστα πολύ καλό μιάς και βρίσκεται στην Κεντρική Ελλάδα. Είναι λοιπόν λυπηρό να παρατηρείται το φαινόμενο να γίνονται επενδύσεις σε νοτιότερα ΧΚ και στο Καρπενήσι να επικρατεί απαξίωση...Αυτά!!!!!!! "

Junior Member Το avatar του χρήστη 2314
    Περιοχή
    καρπενησι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από skialex

Θα επιθυμούσα να προσθέσω κάποια σχόλια στα παραπάνω posts.Ενα χιονοδρομικό κέντρο αξιολογείται από πέντε παραμέτρους. Μία παράμετρος είναι ο δείκτης αξιοπιστίας χιονιού ή αξιόπιστο χιόνι". Υπεραπλουστεύοντας, είναι ένας μαθηματικός τύπος που περιλαμβάνει την παρουσία 30 τουλάχιστον εκ. χιονιού συνεχώς γιά 4 μήνες γιά εννέα έτη εντός των τελευταίων δέκα ετών.(Η υπερθέρμανση του πλανήτη εσχάτως ανεβάζει τους δείκτες αυτούς κυρίως στα ΧΚ της Βαυβαρίας και των Ιταλικών Αλπεων).Το Βελούχι λοιπόν έχει ένα καλό "scoring" γιά τα Ελληνικά δεδομένα και μάλιστα πολύ καλό μιάς και βρίσκεται στην Κεντρική Ελλάδα. Είναι λοιπόν λυπηρό να παρατηρείται το φαινόμενο να γίνονται επενδύσεις σε νοτιότερα ΧΚ και στο Καρπενήσι να επικρατεί απαξίωση...Αυτά!!!!!!!
    φίλε skialex συμφωνώ μαζί σου αλλά άν κάτσεις να υπολογίσεις τα χρήματα που έχουν "πέσει" στο Βελούχι τα τελευταία χρόνια θα διαπιστώσεις κατι πολύ λυπηρό κρίνοντας από το αποτέλεσμα.... υπολόγισε...........ανεμος 2....

Ηρακλής 2.....

ανεμογεννήτρια............

ανακατασκευή "σαλέ" απο τη νομαρχία (σκεπή..)

και το μεγάλο καμάρι μας το τουνελ.....

και η νέα επένδυση με 115.000 ε για νυχτερινό σκι.....

όλα αυτά είναι κάτι παραπάνω από 10.000.000 ε...........!

και ξαναυπολόγησε τι... (λέω τώρα εγώ) ... θα μπορούσε να γίνει.....

καμπίνα από καρπενήσι....4.000.000.

καμπίνα από Αγ.Τριάδα.....4.000.000.

μία νέα καρέκλα ...............500.000.

2 νέοι χιονοστρωτήρες......500.000.

τεχνιτή χιόνωση στο θησέα. 1.000.000. (με τεχνιτές λίμνες , κανόνια, κ φωτισμούς)

μπάρ στις πίστες, νέο σαλέ.....1.000.000.

και πιστεύω ότι τα έβαλα κ πολύ "παχουλά",

αλλά από αυτά τα έργα θα κερδίζανε οι γάλλοι, αυστριακοί, ιταλοί κ

όχι οι δικοί μας οι μπουλντοζιέρηδες ......

αυτά φίλε μου πληρώνουμε τώρα κ θα τα πληρώνουμε κ για αρκετά χρόνια ακόμη..

και όλοι αυτοί που υπογράψανε για όλα αυτά τα εγκλήματα σε αυτό τον τόπο,

έχουν το θράσος σήμερα να ζητάνε κ την ψήφο μας..

τι να πείς.."

Member Το avatar του χρήστη skialex
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    (....τεχνητή χιόνωση στο θησέα. 1.000.000. (με τεχνιτές λίμνες , κανόνια, κ φωτισμούς)

όχι οι δικοί μας οι μπουλντοζιέρηδες]

ΣΥΜΦΩΝΩ-ΣΥΜΦΩΝΩ.... Edited by: skialex

Junior Member Το avatar του χρήστη ALXS
    Περιοχή
    ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
    Αρχισε σιγα-σιγα να κανει την εμφανιση του το πολυτιμο χιονακι. Σημερα η κορυφη ηταν ασπρισμενη. Ομως δεν βλεπω καμια ανθρωπινη κινηση και αναρωτιεμαι. Που βρισκονται οι νικητες και ηττημενοι των εκλογων? Πρεπει να εμφανιστουν να στηριξουν το πολυπαθο αυτο κεντρο. Να δωσουν καποιο αερα αισιοδοξιας σαν αυτον που διαλλαλουσαν πριν τις εκλογες. Τρεξτε γιατι,θα μας προλαβει και παλι το βουνο και μετα θα λεμε ...δυστυχως χιονισε νωρις.". Καλο χειμωνα λοιπον κι ας ελπισουμε...χιονια πολλα..., ολοι τα εχουμε αναγκη."

Senior Member Το avatar του χρήστη gioand
    Περιοχή
    38.34 : 21.36
    καλώς να έρθει το χιόνι, που απο Πέμτη θα ασπρίσει το βουνό,για τα άλλα υπάρχει λύση...ορειβατικό σκι!! [i]"

Senior Member Το avatar του χρήστη gioand
    Περιοχή
    38.34 : 21.36
    Αχρηστη πληροφορία,προς στιγμήν, αλλά την γράφω.Αντικαταστάθηκαν τα προβληματικά συρματόσχοινα στα λίφτ και έγινε καθαρισμός απο πέτρες σε κάποια σημεία του Ηρακλή.

Super Moderator Το avatar του χρήστη snowspir
    Περιοχή
    maroussi
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioand
    Αχρηστη πληροφορία,προς στιγμήν, αλλά την γράφω.Αντικαταστάθηκαν τα προβληματικά συρματόσχοινα στα λίφτ και έγινε καθαρισμός απο πέτρες σε κάποια σημεία του Ηρακλή.

Κάθε πληροφορία και είδηση,πάντα είναι ευπρόσδεκτη,πατρίδα!!! [i] "
    Beati Paoli.........

Super Moderator Το avatar του χρήστη snowspir
    Περιοχή
    maroussi
    Το ρίχνει το χιονάκι πανω ε;;; [i] "
    Beati Paoli.........

Σελίδα 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα