Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 326 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 3253

Θέμα: ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Snowreporter Το avatar του χρήστη vasilitsa freak
    Περιοχή
    Γρεβενα-Σαλονικα
    Το καταφύγιο Κάκκαλος είναι στο οροπέδιο των Μουσών στα 2680-2700μ. Είναι το καταφύγιο που έχει ο Μιχάλης ο Στύλας και είναι εκεί Μάιο-Οκτώβριο. Και κάποια ΣΚ του χειμώνα. Εχει ιντερνετ κανονικότατα με στικάκι της wind. Συχνά τον πετυχαίνω να κοιτάει τον καιρό στο gfs με το λαπτοπ του. Δεν το έχει μόνιμα ανοιχτό όμως ούτε το λαπτοπ ούτε το ιντερνετ. Δε ξέρω αν μπορεί να αφήνει ανοιχτό μόνιμα το λαπτοπ και το ιντερνετ για το σταθμό. Το ΣΚ θα ανεβούμε πάνω στο οροπέδιο και θα το ξανασυζητήσω μαζί του αν είναι....

Επίσης Davis στον Κάκκαλο δεν αντέχει λόγω αέρα! Εχει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ αέρα εκεί επειδή είναι στη γωνία του οροπεδίου! Σύνηθες φαινόμενο το χειμώνα είναι να μη μπορούν να ανοίξουν την πόρτα του καταφυγίου επειδή φυσάει από έξω! Δε ξέρω αν φυσάει λιγότερο στις γούρνες του οροπεδίου (που εκεί βέβαια θα θαύεται και στο χιόνι)!

Senior Member Το avatar του χρήστη ΤΕΙΧΙΟ ΦΩΚΙΔΑΣ 580μ.
    Περιοχή
    Ζωγράφου 222μ.
    Το καταφύγιο του κάκκαλου εναι στα 2648 αρκετά εκτεθειμενο και λειτουργεί με γεννήτρια λίγες ώρες τη μέρα.υπάρχουν σημεία προς τις τουαλέτες για παράδειγμα όποθ θα φυλάσσεται κάπω.Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει ρευμα για τις ανάγκες του καταφυγείου..??
    Έξω η Ελλάδα απο το ΝΑΤΟ.

Senior Member Το avatar του χρήστη MountExplorer
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Με γεννητρια δεν γινεται δουλεια διοτι τον χειμωνα θα ειναι εκτος λειτουργιας και ετσι θα χανονται τα δεδομενα του σταθμου. Χρειαζομαστε σταθμο ανθεκτικο (δηλαδη ακριβο), και φωτοβολταικο πανελ (οχι μεγαλο ευτυχως). Απο εκει και υστερα ενα απλο notebook με στικακι ιντερνετ και ειμαστε κομπλε.

Το εγχειρημα μπορει να ξεκινησει του χρονου τον Μαιο, εφοσον εχουμε συγκεντρωσει μεχρι τοτε το απαραιτητο ποσο.
    Θα χρειαστουν μηνες για να μαζευτουν τοσα λεφτα. Χορηγο δεν εχουμε βρει ακομα....

Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Και φυσικα, θα πρεπει να ανοιχτει λογαριασμος τραπεζης απο καποιον..... 2 απο εμας το εχουμε κανει ηδη σε προηγουμενες περιπτωσεις (Χορτιατης και Σαμαρινα).

Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Να το πω ετσι απλα, τεχνικα ο σταθμος ειναι εφικτος.... Μονο στο οικονομικο κολλαμε. Ο Μιχαλης εδειξε ενδιαφερον για τον σταθμο, αφου ο καιρος εκει θα μπορει να παρουσιαζεται ζωντανα και απο την ιστοσελιδα του καταφυγιου!

Super Moderator
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ 170μ.
    θα ελεγα να κανουμε μια λιστα με τα ονοματα και ποσα χρηματα μπορει να βαλει ο καθενας για να ξερουμε που θα κινηθουμε

Senior Member Το avatar του χρήστη PARNASSIOS
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΜΦΙΚΛΕΙΑ
    εγω προτηνω να κανουμε μια λιστα με το ποιοι θα βαλουνε λευτα και αν δεν μαζευτουνε με την μια το επομενο η τον παραεπομενο μηνα το πολυ τα ιδια ατομα να βαλουν ενα παρομοιο ποσο με την πρωτη φορα!!

αν και ειμαι σιγουρος οτι αν βαζαμε davis και δεν εμπαινε στις ακρες του οροπεδιου και εμπαινε 100 η και 200 μετρα μεσα στο οροπεδιο με εναν απλο repeter θα αντεχε ανετα ο σταθμος.οσο για το θαψιμο απο το χιονι θα μπορουσαμε ανετα να τον βαλουμε στα 3-3.5 μετρα!!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Για ρευμα δεν ξερω.

Τηλ και internet εχει,αλλα ειναι dial up.

<a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=21321&amp;PID=705068" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=21321&amp;PID=705068</A>"

Senior Member Το avatar του χρήστη PARNASSIOS
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΜΦΙΚΛΕΙΑ
    οσο για τους σταθμους του παρνασσου ειναι ολα υπο ελεγχο!!!!

σε λιγες ημερες θα ειναι on-line και οι 3 σταθμοι του παρνασσου!!!

Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PARNASSIOS
    εγω προτηνω να κανουμε μια λιστα με το ποιοι θα βαλουνε λευτα και αν δεν μαζευτουνε με την μια το επομενο η τον παραεπομενο μηνα το πολυ τα ιδια ατομα να βαλουν ενα παρομοιο ποσο με την πρωτη φορα!!

αν και ειμαι σιγουρος οτι αν βαζαμε davis και δεν εμπαινε στις ακρες του οροπεδιου και εμπαινε 100 η και 200 μετρα μεσα στο οροπεδιο με εναν απλο repeter θα αντεχε ανετα ο σταθμος.οσο για το θαψιμο απο το χιονι θα μπορουσαμε ανετα να τον βαλουμε στα 3-3.5 μετρα!!
    Aν προσθεσουμε repeater, το συστημα θα ειναι πιο ευαλωτο. Ο repeater θα γινει παγοκολωνα και θα παψει να λειτουργει απο Δεκεμβριο και μετα [i]

Η μονη λυση ειναι απλα να μην εχουμε ανεμομετρο, ή να το βαλουμε και οσο αντεξει. Προσωπικα θα ειμαι υπερ ευχαριστημενος αν εχουμε στοιχεια θερμοκρασιας, υγρασιας και υετου. Τωρα αν μαζεψουμε πολλα λεφτα και παρουμε εναν καλυτερο σταθμο που αντεξει, τοσο το καλυτερο αλλα χλωμο το κοβω...

"

Σελίδα 3 από 326 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία