Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 94

Θέμα: Heliski στη Ζήρεια!

Senior Member Το avatar του χρήστη gavis
    Περιοχή
    ουελιγκτον
    Καλημερα απο Β.Ελλαδα.

Φιλε apost den ενοουσα να παει καποιος να αγορασει τον μηχ.εξοπλησμο και να επενδησει...σε ενα συγκεκριμενο βουνο...

Για τον εξοπλησμο υπαρχουν και αλλες λυσεις ενοικιαση,μισθωση,......χορηγοι(δες REDBULL,NESCAFE,COCA-COLA,AUDI, ΚΑΙ καποιες καθαρα Ελληνικες οι οποιες ενδιαφερονται για ξεπλημα..."

Μην ξαφνιαστεις εαν σε λιγα χρονια το HELISKI και οιFREERIDE διαδρομες γυνουν οι Ν¨1 ...."γουστο" στην Ελλαδα για τους κρυους μηνες του χειμωνα....."
    ....ο τρελος του χωριου

Senior Member Το avatar του χρήστη Κώστας Πολίτης
    Περιοχή
    Φωκίδα
    Αυτό που είδα και στο βίντεο με το ελικόπτερο είναι το πόσο χαμηλά είναι η βάση (εκεί που είναι το λιφτάκι)

και τι τεράστιο πεδίο υπάρχει πιο πάνω!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ! Και εύκολα προσβάσιμο..όχι γκρέμια!

Senior Member
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΆΔΑ
    Με το κυνηγημα που τους κάνουν στις πολιτισμένες χώρες μόνη λύση η εξαγωγή της δραστηριώτητας στις μπανανίες.
    ΜΙΖΕΡΙΑΣ ...καί σαπιοκοιλιάς(by Makaka)

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vro
    Με το κυνηγημα που τους κάνουν στις πολιτισμένες χώρες μόνη λύση η εξαγωγή της δραστηριώτητας στις μπανανίες.
    Μόλις πήγα να γράψω κάτι, είδα την υπογραφή σου και το ακύρωσα [i]"
    "Κρεμάστε τους ανάποδα
    να δουν το ψέμα αλήθεια"
    www.takismichopoulos.gr

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Η προσπάθεια σήμερα ήταν άκαρπη. Το ελικόπτερο ήρθε με δυσκολία στο οροπέδιο αλλά ο δυτικός άνεμος ήταν εξαιρετικά ισχυρός και δεν επέτρεψε προσέγγιση της κορυφής. Η ορατότητα ήταν επίσης πολύ κακή. Επόμενη προσπάθεια όταν ο καιρός το επιτρέψει. Μέχρι τότε θα προσπαθήσω να μοντάρω το βίντεο που τράβηξα πέρυσι και θα το ανεβάσω. Είχα βάλει φωτο στο <Αλλες δραστηριότητες>.
    "Κρεμάστε τους ανάποδα
    να δουν το ψέμα αλήθεια"
    www.takismichopoulos.gr

Senior Member Το avatar του χρήστη Κώστας Πολίτης
    Περιοχή
    Φωκίδα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vro
    Μόλις πήγα να γράψω κάτι, είδα την υπογραφή σου και το ακύρωσα [i]

"

Senior Member Το avatar του χρήστη tirbuson
    Περιοχή
    Αθήνα, Πατήσια
    Η Ζήρεια είναι βουνό με ήπιες κλίσεις και προσφέρεται για τέτοια εγχειρήματα. Την έχω περπατήσει πολύ στο αλπικό της πεδίο και επίσης μια φορά είχα ανέβει Απρίλιο με το snowboard μέχρι τα 2250 και κατέβηκα μέχρι τα 1900 περίπου. Έχω ξαναγράψει που υπάρχει καλό μέρος για να γίνει χιονοδρομικό, αλλά αντί για ένα ακόμα μικρό, θα προτιμούσα νέα λιφτ στα Καλάβρυτα ή στον Παρνασσό. Όσον αφορά στο heliskiing, με αρκετό χιόνι βγαίνουν πολύ σούπερ διαδρομές στη βόρεια πλαγιά, την απότομη, με ωραία λούκια και φυσικά drops για τους καλούς, απλά εγώ δεν έχω δοκιμάσει ως τώρα να την κατέβω με snowboard (την έχω κατέβει με πόδια) γιατί θέλει να έχει αρκετό χιόνι για να φτάσεις μέχρι το οροπέδιο,στα 1550μ, χωρίς να πρέπει να περπατήσεις, επειδή είναι αρκετά βραχώδες το ανάγλυφο και εμφανίζονται εύκολα οι πέτρες από νωρίς την άνοιξη. 4,5 χλμ πάντως δεν νομίζω ότι είναι αυτή η διαδρομή, κάπου στα 3+ την υπολογίζω. Επίσης κανείς από την κορυφή μπορεί να κατέβει προς τα ΝΑ (όπου και το καλό σημείο για ΧΚ, περιοχή Πλάκες"), με ήπιες κλίσεις μέχρι τα 1850. Εκεί 8α μπορούσε πολύ άνετα να δούλευει ρατράκ (όπως αυτό που ανέβαινε στα άνω Κελλάρια) και να ανεβάζει κόσμο στις γύρω πλαγιές... θα ήταν φανταστικά! 100 ευρώ για heli στη Ζήρεια πάντως δε θα τα έδινα για μία κατεβασιά, μόνο για την εμπειρία της πτήσης θα το σκεφτόμουν."
    let it snow! ***

Senior Member
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΆΔΑ
    μιζέριας ήταν το ψευδώνημο του Βελουχιώτη στο πρώτο αντάρτικο ( απο την μιζέρια του λαού...), το υιοθέτησα π'ερσυ απο τον Δρίβα του Παρνασσου, αν θυμάστε το <φοβερό> εκείνο ΧΚΠ vs μιζέρια 1-0 ως αντίδραση στα λόγια τα παχιά και τα μεγάλα και στην πράξη στην κοροιδία και την εκμετάλευση της ανάγκης μας.

Το θέμα με το χελισκι στις άλπεις είναι αρκετά σοβαρό και δεν του αξίζουν εξυπνάδες...

αλλά τι περιμένεις στην έλλάδα που περνάει και το ρατράκ για να φτιάξει την πίστα (πέρσυ στο Πισοδέρι) για να φαντασιώνεται το κάθε ΝΟΥΜΕΡΟ οτι κάνει freeride και καλά...
    ΜΙΖΕΡΙΑΣ ...καί σαπιοκοιλιάς(by Makaka)

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Tώρα δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις τις Άλπεις, το Πισοδέρι και τα ρατράκ. Τα πράγματα στη Ζήρεια είναι ξεκάθαρα. Η κορυφή είναι στα 2374μ και το χειμώνα μπορείς να κατέβεις με τα σκι μέχρι τα 1550μ στο οροπέδιο. Την άνοιξη τα λούκια κρατάνε αρκετό χιόνι μέχρι χαμηλά και χρειάζεται λίγο περπάτημα. Επειδή από το 1987 έχω ανεβει - κατέβει δεκάδες φορές το βουνό με σκι, με όλες τις συνθήκες και από όλες τις πλευρές, ξέρω καλά για τι ακριβώς μιλάω. Γίνεται μια προσπάθεια με το ελικόπτερο με ιδιαίτερη προσοχή, που είναι βέβαιο ότι ενδιαφέρει αρκετούς. Αν υλοποιηθεί ας κριθεί από το αποτέλεσμα. Η εκ των προτέρων κριτική χωρίς γνώση των δεδομένων είναι αυτή που σε μένα φαίνεται για εξυπνάδα...
    "Κρεμάστε τους ανάποδα
    να δουν το ψέμα αλήθεια"
    www.takismichopoulos.gr

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    ...4,5 χλμ πάντως δεν νομίζω ότι είναι αυτή η διαδρομή, κάπου στα 3+ την υπολογίζω. Επίσης κανείς από την κορυφή μπορεί να κατέβει προς τα ΝΑ (όπου και το καλό σημείο για ΧΚ, περιοχή Πλάκες"), με ήπιες κλίσεις μέχρι τα 1850...

Είπα ότι υπάρχουν καταβάσεις μέχρι 4,5 χλμ και εννοώ να κατέβεις από τις Πλάκες και στη συνέχεια να μπείς στο λούκι του καταφυγίου. Το κεντρικό λούκι της ΒΑ πλευράς που είναι το πιο απότομο και το πιο εντυπωσιακό είναι 2,5 χλμ. Επίσης υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες καταβάσεις προς το δάσος στα ΒΔ και προς το οροπέδιο Σκαφιδιά στα ΝΔ."
    "Κρεμάστε τους ανάποδα
    να δουν το ψέμα αλήθεια"
    www.takismichopoulos.gr

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία