Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποια πιστευεται οτι ειναι η ωραιοτερη πολη της Ελλαδας?

Ψήφισαν
18551. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θεσσαλονικη

13.221 71,27%
  • Χανια

1.328 7,16%
  • Κερκυρα

1.551 8,36%
  • Καβαλα

368 1,98%
  • Καποια αλλη,ποια?

2.083 11,23%
Multiple Choice Poll.
Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 88

Θέμα: Ποια ειναι η ομορφοτερη πολη της Ελλαδας?

Senior Member Το avatar του χρήστη nick_ts157
    Περιοχή
    Κιλκίς-Θεσσαλονίκη (κέντρο)
    Μια πολη οπως το Κιλκις τι χρωμα μπορει να εχει οταν εχει καταστραφει σχεδον πληρως το 1912-13 και χτιστηκε ξανα απο το 0? Στην περιοχη εχουν γινει 2 απο τις μεγαλυτερες μαχες στη συγχρονη ιστορια της Ελλαδας.

Απεχει 40 χιλιομετρα απο τη Θεσσαλονικη (μιση ωρα με το αυτοκινητο), εχει υψηλο βιοτικο επιπεδο (διπλα στο πρασινο με πολυ καλο κλιμα, ελαχιστη ρυπανση, μεγαλη βιομηχανικη περιοχη στα 15 χιλιομετρα, μεγαλοι δρομοι και καλη ρυμοτομια), το 70% των κτιριων ειναι ολοκαινουρια το πολυ 10ετιας, δεν της λειπει κατι απο υποδομες και εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ διπλα της, στη Θεσ/νικη. Προφανως θα υστερει σε διασκεδαση παρα τον ικανοποιητικο αριθμο μπαρ-κλαμπ-καφετεριων κλπ αφου η Θεσσαλονικη ειναι τοσο κοντα και αποτελει επιλογη ακομη και για μεσημεριανο καφε ενω εχει μολις 200-300 φοιτητες (και πολλους ισως λεω, με μονο 1 τμημα ΤΕΙ παρα τους 35,000 κατοικους. Ενω αλλες πολεις που εχουν το 1/2 και 1/3 του πληθυσμου του εχουν χιλιαδες φοιτητες, βλ Φλωρινα, Μεσολογγι κλπ).

Το πιο σημαντικο μειονεκτημα ομως ειναι η ελλειψη σοβαρης δημοτικης αρχης εδω και πολλα χρονια. Εργα οπως η πεζοδρομηση του κεντρου της πολης και η αξιοποιηση του λοφου ειναι ακομη στα χαρτια, οποτε ο τουριστας εκτος απο το σπηλαιο (το οποιο ομως ειναι το 17ο καλυτερο στον κοσμο, θεωρειται το κορυφαιο με μεγαλη διαφορα στην Ελλαδα, αλλά χαιρει" μηδενικης προβολης), τη Βυζαντινη εκκλησια στο λοφο και τα 3-4 μουσεια της πολης δεν εχει να δει κατι αλλο αξιολογο.

Την ανεση ομως που εχει το Κιλκις σε ολους τους τομεις που ανεφερα σε τοσο μικρη αποσταση απο μια μεγαλουπολη, δεν την αλλαζω.

Ενα ομορφο πανοραμα απο το λοφο της πολης που διακρινονται περιπου τα 3/5 αυτης:

http://www.360cities.net/image/kilkis-ai-giorgis-greece

Πιο ομορφες πολεις για μενα αν και χωραει μεγαλη συζητηση γιατι ειναι μετεωρο το ερωτημα:

1. Θεσσαλονικη (ναι, τα κτιρια στο κεντρο ειναι ΑΘΛΙΑ και η εικονα των κεραιων στις ταρατσες αποκρουστικη και τριτοκοσμικη, αλλά για καποιον που ειναι φοιτητης ή τουριστας η πολη ειναι παραδεισος.)

2. Βολος (θαλασσα,βουνο,συμπαθητικη πολη με καλα επιπεδα ζωης και διασκεδασης)

3. Καστορια (απιστευτο χρωμα αυτη η πολη, αν και δε θα μπορουσα να μεινω εκει, μου φαινεται καταθλιπτικη)

4. Γιαννενα (ενας πετυχημενος συνδυασμος Βολου και Καστοριας)

5. Δραμα (δε ξερω γιατι αλλά μου αρεσει πολυ χωρις να εχει κατι το ιδιαιτερο)

Η Αλεξανδρουπολη δε μου αρεσει ιδιαιτερα, μου φαινεται σαν κακη αντιγραφη του Βολου.Η Κομοτηνη τιποτα το ιδιαιτερο. Η Ξανθη εχει χρωμα αλλά ως εκει.Η Καβαλα ειναι ομορφη αλλά οι ανηφορες της ανυποφορες. Σερρες ετσι και ετσι, θα μπορουσαν να ειναι μια μεγαλη εκδοση του Κιλκις (φτανει νομιζω στους 80-90,000 κατοικους πλεον) και πως θα ηταν το Κιλκις αν ειχε ΤΟΣΟΥΣ φοιτητες, πολυ καλη διασκεδαση. Η Βεροια καλη αλλά λιγο "σκοτεινη". Η Κοζανη συμπαθητικη. Η Κατερινη εχει πολυ ωραιο πεζοδρομο. Η Λαρισα δε μου λεει τιποτα. Η Λαμια συμπαθητικη. Η Πρεβεζα καλουτσικη. Το Μεσολογγι ομορφο αν και πρεπει καποτε να μαθουν να οδηγουν γιατι οσες φορες εχω παει νομιζουν οτι ειναι μονοι τους στους δρομους (ειναι και το ενα χωριο μου εκει ). Η Αθηνα χαος με την κακη εννοια (αποπνικτικη, καμια σχεση με πολεις του μεγεθους της στο εξωτερικο) αλλά το ιστορικο κεντρο ειναι μοναδικο. Η Πατρα μου φαινεται κουραστικη. Ναυπλιο πολυ ομορφο. Ηρακλειο ενα χαλι, Χανια μακραν η πιο ωραια πολη της Κρητης. Ειναι και τοσες αλλες πολεις αλλά νομιζω οτι τα βασικα τα καλυψα και μαλλον το ποστ βγηκε τεραστιο. χαχα Edited by: nick_ts157 "
    ///Κιλκίς, 280m. κέντρο-360m. κορυφή λόφου Αγ.Γεωργίου///
    Σταθμός ΕΑΑ- Web Cam Κιλκίς:
    http://www.meteo.gr/stations/kilkis/

Senior Member Το avatar του χρήστη dzski
    Περιοχή
    ΤρικαλοΓιάννενα
    Εχουμε χαμηλώσει πολύ τον πήχυ.

Αν έχεις πάει σε καναδυό πόλεις στο εξωτερικό (ακόμα και στη βόρεια Αφρική), τότε αν εξαιρέσεις μερικές μικρές ελληνικές πόλεις, ούτε καν ολόκληρες, κομμάτια τους συνήθως, προσβάλεις το επίθετο «όμορφη» αν το βάζεις μπροστά από ελληνικά τσιμεντένια μπάχαλα

Δυυστυχώς η «αντιπαροχή» και η «αξιοποίηση» τα κατέστρεψαν όλα.
    -
    2B OR NOT 2B = FF
    http://www.snowguide.gr

Super Moderator Το avatar του χρήστη MountExplorer
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dzski

Εχουμε χαμηλώσει πολύ τον πήχυ.

Αν έχεις πάει σε καναδυό πόλεις στο εξωτερικό (ακόμα και στη βόρεια Αφρική), τότε αν εξαιρέσεις μερικές μικρές ελληνικές πόλεις, ούτε καν ολόκληρες, κομμάτια τους συνήθως, προσβάλεις το επίθετο «όμορφη» αν το βάζεις μπροστά από ελληνικά τσιμεντένια μπάχαλα

Δυυστυχώς η «αντιπαροχή» και η «αξιοποίηση» τα κατέστρεψαν όλα.

Ετσι ακριβως ειναι.... εχω ζησει σε πολεις του εξωτερικου που ειναι πολυ πιο ωραιες απο τις δικες μας... Αυτη ειναι η πικρη αληθεια... [i]
    "

Senior Member Το avatar του χρήστη nick_ts157
    Περιοχή
    Κιλκίς-Θεσσαλονίκη (κέντρο)
    Δεδομενο ειναι αυτο. Αλλά μη μου πειτε οτι προτιματε τις μουντες βρετανικες, σκανδιναβικες ή ακομη και κεντροευρωπαϊκες πολεις ακομη και σε σχεση με τις τσιμεντοποιημενες δικες μας. Ναι ειναι πιο καθαρες, ναι ειναι πιο ανθρωπινες, ναι υπαρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ (λεξη αγνωστη για πολλους απο εμας), αλλά ως εκει. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι τουριστες ξετρελαινονται με τις ελληνικες πολεις (ακομη και τις τσιμεντοποιημενες), τα ελληνικα τοπια/νησια/δαση/βουνα και τον τροπο ζωης μας (διασκεδαση, καθημερινοτητα κλπ). Ισως βεβαια αυτος ο ξεφρενος τροπος ζωης να ευθυνεται για πολλα κακα, αλλά εχει και τα θετικα του.
    ///Κιλκίς, 280m. κέντρο-360m. κορυφή λόφου Αγ.Γεωργίου///
    Σταθμός ΕΑΑ- Web Cam Κιλκίς:
    http://www.meteo.gr/stations/kilkis/

Banned
    Περιοχή
    London
    Την ψηφοφορια θα την κρατησω μεχρι την Παρασκευη που θα κλινει μια βδομαδα κ μετα θα λαβω υποψη κ σχολια πολεων εκτος ψηφοφοριας κ θα βγαλω συγκεντρωτικαEdited by: Mesogeiakos

Senior Member Το avatar του χρήστη enigma
    Περιοχή
    Κρυονέρι
    Παιδιά εγώ ξέχασα να βάλω στην λίστα και την πόλη της Μυτιλήνης

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν ψηφίζει Κέρκυρα κι εννοώ την πόλη της....δεν έχετε πάει ή εγώ έχω τόσο διαφορετική αισθητική....

επίσης και η Ερμούπολη δεν ακούγεται καθόλου....και φυσικά η Αθήνα του μεσοπολέμου!

Μάλλον έχω ιδιότροπη αισθητική....Edited by: enigma

Senior Member Το avatar του χρήστη gordonas
    Περιοχή
    Τρίπολη, Αθήνα, Βόλος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dzski
    Εχουμε χαμηλώσει πολύ τον πήχυ.Αν έχεις πάει σε καναδυό πόλεις στο εξωτερικό (ακόμα και στη βόρεια Αφρική), τότε αν εξαιρέσεις μερικές μικρές ελληνικές πόλεις, ούτε καν ολόκληρες, κομμάτια τους συνήθως, προσβάλεις το επίθετο «όμορφη» αν το βάζεις μπροστά από ελληνικά τσιμεντένια μπάχαλα. Δυστυχώς η «αντιπαροχή» και η «αξιοποίηση» τα κατέστρεψαν όλα.
    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ...

Έχοντας δει πολλές ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όμορφες πόλεις στο εξωτερικό μου είναι αδύνατον να δώσω τέτοιο χαρακτηρισμό σε Ελληνική πόλη. Υπάρχουν πόλεις με όμορφα σημεία, αλλά στο ΣΥΝΟΛΟ τους είναι ΑΣΧΗΜΕΣ με τον ΤΥΠΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. 3οροφες, 4οροφες, 5οροφες κοκ ΠΑΝΑΣΧΗΜΕΣ πολυκατοικίες με ανύπαρκτα πεζοδρόμια, δρόμους, πάρκα κτλ.

Δυο λόγια για τον Βόλο. Είναι μια πόλη που θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ήταν ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ. Όμως ΔΕΝ είναι. Πάλι πανάσχημα κτίρια, ανύπαρκτα πάρκινγκ, στενοί δρόμοι, πολυκατοικίες η μία κολλητά στην άλλη, ανύπαρκτα πεζοδρόμια στους μικρότερους δρόμους. Πέρα από αυτό η πόλη δεν έχει χρήματα και αυτό φαίνεται. Αν ο Βόλος είχε τα χρήματα της Λάρισας...Με τα αν όμως δεν γίνεται τίποτα.

Πέρα από αυτό έχει τεράστιο θέμα με την πρόσβαση στην θάλασσα αλλά και στο βουνό. Ο δρόμος που πάει προς Πορταριά-Χάνια-ΧΚ είναι αστείος για τις ανάγκες της περιοχής. Το ίδιο και ο δρόμος προς Αγριά-Λεχώνια κτλ.

Για να πας Ξινόβρυση κάνεις πάνω από ώρα. Το ίδιο και για τις άλλες παραλίες του Αιγαίου. Μα με τέτοιους χρόνους αναιρείται ο χαρακτηρισμός βουνό και θάλασσα.

Ο περιφερειακός ΑΚΟΜΑ δεν έχει ολοκληρωθεί. Εκείνο το έρμο το πάρκινγκ ακόμα να τελειώσει...στην ουσία δεν έχει ξεκινήσει...

Κλείνοντας να πω ότι συγκριτικά με πολλές Ελληνικές πόλεις ασφαλώς και είναι καλύτερα στον Βόλο αλλά αυτό απέχει ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ από το να τον χαρακτηρίσουμε ΓΕΝΙΚΑ σαν ΟΜΟΡΦΗ πόλη.

Όσο για την Θεσσαλονίκη τι να πω. Αν ωραία πόλη σημαίνει το να βρίσκεις πολλές γκόμενες σαν φοιτητής τότε έπρεπε να είναι διαφορετικό το ερώτημα...

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΑΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ:

Φλορεντία
    Σιέννα
    Βερόνα
    Παρίσι
    Βερολίνο
    Μονακό
    Ιννσμπρουγκ

από αυτές που έχω πάει μόνο...Για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε...

Senior Member Το avatar του χρήστη kostas2004thes
    Περιοχή
    thessaloniki
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gordonas
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΑΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ:

Φλορεντία
    Σιέννα
    Βερόνα
    Παρίσι
    Βερολίνο
    Μονακό
    Ιννσμπρουγκ

από αυτές που έχω πάει μόνο...Για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε...
    Ρε παιδια ολοι ΄λενε οτι η Φλωρεντια ειναι ωραια.εμενα δεν μαρεσε καθολου φετος το καλοκαιρι...Δεν καταλαβαινω γιατι αρεσει.Γενικα αυτα τα τεραστια πετρινα κτιρια στις ιταλικες πολεις που σε πλακωνουν δεν μ αρεσαν...Πολυ βαρεια.

Παντως στη Φλωρεντια περα απο την πλατεια με τα αγαλματα δεν ειδα κατι ωραιο.Ακομα και οι γεφυρες στο ποταμι δεν μαρεσαν.Απο κατω κυλουσε ενα ποταμι πρασινιαρικο,και τα σπιτια δεξια κι αριστερα ηταν πολυ βρωμικα.Απλα ειχε ενα καλλλιτεχνικο στυλ με τραγουδιστες στο δρομο δηθεν ερωτικο και σου ξου μου ξου....
    Απορω γιατι ολοι τρελαινονται μ αυτη την πολη.

Senior Member Το avatar του χρήστη Morelo
    Περιοχή
    Πύργος - Αθήνα (Υμηττός, 120m)
    To καρπενησι

Μετεωρολογικός σταθμός Πύργου
    www.weatherlink.com/user/morelo/

Senior Member Το avatar του χρήστη Meteolarissa
    Περιοχή
    Λαρισα
    [i]Παρολο που προσωπικα θα προτιμουσα κατι σε κωμοπολη , ακουω πολλους συμφοιτητες οτι τους αρεσει η Λαρισα γιατι δεν εχει ξεχυλωσει που λεμε και εχει και πρασινο ως ενος σημειου βεβαια..... "
    Μετεωρολογικος σταθμος Λαρισας
    http://users.otenet.gr/~panaknik/Current-HistoryVantPro.htm
    http://www.e-meteolarissa.blogspot.gr/
    Τον αραπη και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας...αφιερωμενο σε μερικους...

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας