Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 12

Θέμα: Heliski Greece

Senior Member Το avatar του χρήστη Stam.andriotis
    Περιοχή
    Αθηνα
    <a href=http://www.heliskigreece.com/story.html" target="_blank">http://www.heliskigreece.com/story.html</A>"

Junior Member
    Περιοχή
    Στουτγκάρδη
    Σε απάντηση για το heliski:

Έχω λεφτά και θέλω να τα σκορπίσω, βιάζοντας το βουνό?
    <a href=http://www.anasta.de/TOPOS/index.php?opti&#111;n=com_c&#111;ntent&amp;task=bl ogcategory&amp;id=47&amp;Itemid=81" target="_blank">http://www.anasta.de/TOPOS/index.php?option=com_content&amp;task=blogcategory &amp;id=47&amp;Itemid=81</a>
    http://www.anasta.de/TOPOS/index.php?option=com_content&amp;task=view&amp;id= 282&amp;Itemid=81

ή επιλέγω την άμεση επαφή με την φύση με την ελαχιστη δυνατή επέμβαση?
    http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=19460

[TUBE]8N1LqUMI2ek[/TUBE]
    Edited by: filandos "

Senior Member Το avatar του χρήστη TURMS
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- στ
    αν κ δεν σκοπευω να κανω ποτε heliski στην Ελλαδα, το ελικοπτερο εκτος ηχορυπανσης για ζωα κλπ, εχει αλλες επιδρασεις στο περιβαλλον;;;

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Senior Member Το avatar του χρήστη Stam.andriotis
    Περιοχή
    Αθηνα
    Lene oti borei na prokalesei xionostivades..sorry gia ta greeklish

Junior Member
    Περιοχή
    Στουτγκάρδη
    συνοπτικά: ηχορρύπανση, αλλοίωση τοπίου, χιονοστοιβάδες, εκπομπή διοξιδίου του άνθρακα (η κατανάλωση ενός ελικόπτερου είναι 150-200 lt καυσίμου ανά ώρα, γιαυτό ζητάνε και 6000 € το άτομο.)
    Edited by: filandos

Senior Member
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Ρε παιδια μηπως εισαστε λιγο υπερβολικοι?
    Carpe diem quam minime credula postero

Senior Member Το avatar του χρήστη Horche
    Περιοχή
    Βόλος
    Έστω κι'αν είναι υπερβολικά όλα αυτά, Heliski που;; Στον Εθνικό δρυμό του Ολύμπου;; Μέσα;; Μέσα σε εθνικό δρυμό;; Τότε τί νοήμα έχει η έννοια του Εθνικού Δρυμού";; Μήπως το'χουμε ξεφτιλίσει το θέμα, για να μη πώ τίποτα χειρότερο;;

"

Member Το avatar του χρήστη vasva
    Περιοχή
    Ν. ΛΑΡΙΣΑΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Horche
    Έστω κι'αν είναι υπερβολικά όλα αυτά, Heliski που;; Στον Εθνικό δρυμό του Ολύμπου;; Μέσα;; Μέσα σε εθνικό δρυμό;; Τότε τί νοήμα έχει η έννοια του Εθνικού Δρυμού";; Μήπως το'χουμε ξεφτιλίσει το θέμα, για να μη πώ τίποτα χειρότερο;;
    Δεν ανήκει ολόκληρος ο Όλυμπος στον εθνικό Δρυμό. Ένα πολύ μεγάλο κομμάτι είναι εκτός. Δες ένα χάρτη και θα καταλάβεις.
    "
    Ski now, work later.

Senior Member Το avatar του χρήστη Horche
    Περιοχή
    Βόλος
    Ε, ωραία, και; Δηλαδή γνωρίζεις ότι η εταιρία αυτή σκοπεύει να κάνει τις εξορμήσεις" τις έξω από τα όρια του εθνικού δρυμού και το αναφέρεις αυτό;

Αλλά έστω και έτσι, αυτό τί σημαίνει; Με την ίδια λογική του Heliskiing, είναι ωραίο δηλαδή να γεμίσουμε ΚΑΙ τον Όλυμπο με Spa Hotel και χιονοδρομικά; Να μη μείνει δηλαδή τίποτα παρθένο σ'αυτό το τόπο; Να μήν αφήσουμε δηλαδή ούτε μια βουνοκορφή, ούτε μια παραλία, ούτε ένα νησί αμόλυντο; Πρέπει να εξαπλώσουμε τον "πολιτισμό" μας (ναι σε εισαγωγικά) παντού;

Δεν τα λέω αυτά επειδή έχω οτιδήποτε εναντίον σου, αυτό εννοείται. Σκέψεις μου γράφω που μου βγαίνουν αυθόρμητα.. Και μη μου πείς ότι υπερβάλλω, το'χω δεί αρκετές φορές το έργο και ξέρω πλέον ότι στο "ελλαδιστάν" έτσι γίνονται αυτά τα πράγματα.. Λίγο στα μουλωχτά από'δω, λίγο από'κει, λίγο κάποιος θα τα τσεπώσει για να μη μιλήσει, λίγο "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" και στο τέλος... τα γνωστά. Όλοι νομίζω έχουμε παραδείγματα, ο καθένας απ'το τόπο του, έ;

Edited by: Horche "

Junior Member
    Περιοχή
    Στουτγκάρδη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gsm1979
    Ρε παιδια μηπως εισαστε λιγο υπερβολικοι?
    Να πω την αλήθεια όταν έγραψα την πρώτη απάντηση, αναρωτήθηκα και εγώ: μήπως είμαι υπερβολικός;" Αλλά δεν σκέφτηκα και πολύ. Έχοντας κάνει λίγο ορειβασία στις Άλπεις έχω δεί ότι τα βουνά εδώ δυστυχώς είναι αρκετά γαζομένα από δρόμους, που εξυπηρετουν διάσπαρτα σπίτια, στάβλους, καταφύγια κτλ. Αλλά απαγορεύεται εντελώς η κυκλοφορία με οχήματα σε όλους όσους δεν έχουν δουλειά σ' αυτά. Δηλαδή, μάλλον έχουν καταλάβει ότι έχουν επέμβει στο φυσικό περιβάλλον αρκετά έντονα και προσπαθούν να το ελέγξουν κάπως.

Από την άλλη έχουμε ένα βουνό που είναι σχεδόν ατόφιο. Και με μεγάλη πολιτιστική αξία. Τι κάνουμε για να το διατηρήσουμε, να το "εκμεταλευτούμε" σωστά, και να το παραδώσουμε στις επόμενες γενιές; Σκεφτόμαστε καθόλου πρίν ανοίξουμε δρόμους, ασφαλτοστρώσουμε τους ήδη υπάρχοντες, χτίσουμε καταφύγια όπου να 'ναι; Θα έπρεπε να καλλιεργήσουμε στους εαυτούς μας αλλά και στους επισκέπτες τουρίστες μία αίσθηση ότι επισκέπτονται κάτι μοναδικό, το οποίο είναι και άθικτο, ότι έτσι προσπαθουμε να το κρατήσουμε και το ίδιο πρέπει να κάνουν και αυτοί.

Και ας εξετάσουμε τώρα και το κέρδος. Υποθέτω, μπορεί όμως και να κάνω λάθος, ότι όλη αυτή η φάμπρικα δεν έχει άδεια. Με ποια "περιβαντολογική" λογική το κράτος επιβάλει να έχω καταλυτικό αυτοκίνητο, να πληρώνω τέλη κυκλοφορίας ανάλογα με την παλαιότητα, άλλα να αφήνει κάποιον που έχει 6000 ευρώ για ξόδεμα, να ρυπαίνει με 150λτ/ώρα πτήσης!!!! έναν εθνικό δρυμό? Ή το απαγορεύει, ή το αφήνει, αλλά με πολύ ακριβό παράβολο.

οι σκέψεις μου είναι ανακατωμένες, αλλά έτσι με βγήκαν.
    "

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία