Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 67 από 67

Θέμα: Αρχείο φωτογραφιών ΧΚ Φαλακρού...

Junior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Γεια χαρά

Φοβερό βουνό το Φαλακρό. Είχα κάνει αρκετές φορές σκί εκεί μέχρι το 1998. Στο μοναδικό συρόμενο που υπήρχε (άν δε κάνω λάθος είναι αυτό που αποκαλείτε παππού). Πολύ ωραίες πίστες αλλά από ότι θυμάμαι χάλια στρώσιμο. Από τότε όλο τρώγομαι να ανέβω αλλά ή δεν έχω χρόνο ή δε με πείθουν οι συνθήκες χιονιού/λειτουργίας (κυρίως αυτό) και τραβιέμαι όλ' αυτά τα χρόνια σε Μακεδονία και Πήλιο. Και να φανταστείτε πως το χωριό μου είναι στη Δράμα. Κοντά στην Προσοτσάνη. Τέλοσπάντων... Ίσως το άλλο ΣΚ να ανέβω.

Από τις φωτογραφίες, το google earth και το σχεδιάγραμμα πιστών του site του χιονοδρομικού δεν μπορώ να πω πως έχω καταλάβει τι παίζει με τις πίστες. Εκτός από αυτές που έχω κατέβει (τότε... π.Χ.) και την χιονότρυπα που φαίνεται πολύ καλά, τι άλλο παίζει; Το σχεδιάγραμμα πιστών του site του χιονοδρομικού δείχνει μια κόκκινη από το τέλος της τετραθέσιας προς την βάση της. Αλλά από τις φωτογραφίες δεν βλέπω πίστα. Μην πω πως είναι ψιλογκρέμια. Επίσης δίνει κάτι μαύρες από το τέλος της διθέσιας και από την χιονότρυπα προς τη βάση της διθέσιας. Υπάρχουν αυτές ή είναι απλά η πλαγιά που την τσουλάς και άμα λειτουργεί η διθέσια τότε γυρνάς και πίσω; Επίσης από ότι έχω καταλάβει η τετραθέσια σε ανεβάζει στο ύψος του σαλέ, το οποίο είναι ψηλότερα από τη βάση του συρόμενου της χιονότρυπας. Εκεί στο ενδιάμεσο έχει καμια ενδιαφέρουσα πίστα; Από την άλλη, στη Μέστα δίνει πράσινες πίστες. Είναι όντως τόσο εύκολες; Γενικά όλες αυτές οι πίστες συνδέονται αξιπρεπώς μεταξύ τους; Τέλος, αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να έχει πλαγιές και κορυφές και πέρα από τη χιονότρυπα. (Α, ΒΑ, Β). Είναι προσβάσιμες για off; Γενικά τί παίζει ρε παιδιά; Όποιος μπορεί ας μου πει κι εμένα. Σορυ αν γίνομαι κουραστικός.

Senior Member
    Περιοχή
    drama
    αυτην την στιγμη τα λιφτ του χκ του φαλακρου καλυπτουν το 1/3 των εκτασεων που θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για χιονοδρομια, εχει αλλες 3 αξιολογες κορυφες μετα την χιονοτρυπα που κρατουν πολυ χιονι αλλα φυσικα δεν υπαρχουν λιφτ. οσον αφορα για τις υπολοιπες ερωτησεις σου ψαχνω να βρω εναν ποιο κατανοητο χαρτη για να σου τα εξηγησω οσο καλυτερα μπορω....

Senior Member
    Περιοχή
    drama
    thanks Rigani [i]

η πλαγια ειναι βορινη αριστερα της 2 θεσιας,

γ@μ@τη αισηθηση παντως snowboard με βερμουδα και τον ηλιο να σε καιει χεχεχεχεχχε, το προηγουμενο ΣΚ ειχαμε κανει το 1ο μπανιο στην θαλασσα

"

Junior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ευχαριστώ και αναμένω. Αν και καλύτερα να το δω από κοντά το κέντρο.

Senior Member
    Περιοχή
    drama
    λοιπον ανατολικε ελπιζω αυτος ο χαρτης να ειναι αρκετα διευκρινιστικος, μαρκαρα με μαυρο τις μεγαλυτερες συνεχομενες πιστες και αυτες που αφορουν τις ερωτησεις σου, δυστυχως η 2θεσια για φετος παπαλα απο οτι λενε...... εκτος φυσικα απο τις πατημενες, εχει απεριοριστες διαδρομες σε απατητα εκτος απο αυτα που σημειωνω, σε απατητο πας σχεδον οπου θελεις και οπου βλεπεις σε αυτον τον χαρτη (αρκει να χει λιφτ φυσικα [i])

σιγουρα αξιζει τον κοπο να τα δεις απο κοντα, αν θελεις να ρωτησεις κατι αλλο, εδω ειμαστε

"

Junior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ευχαριστώ πολύ.

Member Το avatar του χρήστη SNOWHEAD
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Καταπληκτικο χιονοδρομικο απεραντεσ εκτασεισ πουδρασ και παρα πολεσ πιστεσ ....ειχα παει πριν 3χρονια αλλα διστυχως δεν εκανα λογο ενχιρησησ στ γονατο(οχι λογο σκι) και δεν εκανα κοιτουσα μονο τουσ αλλουσ που εκαναν και ζηλευα ουυυχοουυυχουυυ.....[i].................αλλα αυτη τη σεζον που ερχετε δεν υπαρχει να μη παω γ@μ0τ*!!!!!!

..................................."

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία