Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 104

Θέμα: ΤΖΑΚΙ !!!!!!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Φιλε Peppermint ανεβασε καμια φωτο απο αυτο που περιγραφεις γιατι εμενα δεν εχει κανενα κενο και ανησυχω μηπως τελικα φταιει αυτο....
    ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ

Senior Member Το avatar του χρήστη RigaNi
    Περιοχή
    Πατρα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kouvanos
    Φιλε εγω ειχα προβλημα να καπνιζει το τζακι, αλλα ηταν κυριως επειδη ηταν βουλωμενη η καμιναδα απο φωλιες πουλιων, επισης, δεν το ειχα καθαρισει ποτε, ουτε βερνικωμα, κλπ....παντως, σιγουρα φταιει και το υψος της καμιναδας σε σχεση με το υψος του σπιτιου, δες κατι ποστ πιο πισω ειδικα ο enigma τα εξηγει καλα...

Ακομα εχω προβλημα 2 φορες πολυ εντονο:
    1. Οταν φυσαει ισχυρος Νοτιας
    2. Οταν ανοιγουμε παραλληλα τον αποροφητηρα στην κουζινα
    Ειδικα με αποροφητηρα, ειναι λες και εκλεισε καποιος την καταπακτη, το σαλονι γεμιζει καπνο σε χρονο dt...

Αυτες τις μερες παντως με το κρυουλακι σκεφτομαι να το ξαναναψω, να τραβηξει και την υγρασια....Αφου δεν εχει και τον ******νοτια
    κουβανε εχω και εγω το προβλημα με τον αποροφητηρα...καπνιζει το σπιτι και γινεται χαλια...παντως ενα κολπο που κανουμε και πιανει (οχι παντα ομως) ειναι η' να ανοιγουμε το παραθυρο (η' μπαλκονοπορτα αλλα σου χαλαει τη ζεστα...), η την εξωπορτα (που σε οδηγει στην εσωτερικηη σκαλα του σπιτιου)

δεν εχει ομως παντα αποτελεσμα...η μανα μου λεει οτι ειναι αναλογα με τι φυσαει...σε Ν-ΝΔ δεν πιανει το κολπο..

Περιοχή
    Πατρα
    απο 29 μεχρι 31 Δεκεμβρη ειχα ανεβει στο χωριο, το Βραχνι.πηγαμε το 1ο βραδυ στο σπιτι ενος φιλου να ψησουμε ολοι μαζι οτι ειχαμε(μπριζολες χοιρινες μοσχαρισιες κοτοπουλο λουκανικα[i] σαλατα ψωμι φετα κλπ)

αυτος ο φιλος μου εχει το πιο ωραιο τζακι που εχω δει!!!!!!!!η βαση του ειναι στο ιδιο υψος με το πατωμα!!!!!!πυροτουβλα φυσικα αφου ειναι παμπαλαιο...!!!βαθος 80 εκ. πλατος 65 εκ. και υψος 1 μετρο!!!!!!!τα μεγεθη μου τα ειπε ο ιδιος και τα λεω...ειχε μεσα ριξει κατι κορμους χοντρους και μεγαλους να καινε ειχε κανει φοβερη θρακα και ταυτοχρονα εμεις ψηναμε!!!!!ηταν πολυ ωραια κατασταση!!!!!!!!!!"

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτα ειναι ρε φιλε !!!!!! Κι εγω στο χωριο κατω Καλαματα εχω δει χωριατικο τζακι, που χωραω ολοκληρος μεσα !!!!! Οχι τα φλωρικα τις μαμακιες που εχουμε στις πολυκατοικιες, για θαλπωρη και ατμοσφαιρα !!!!!!

Παντως πρεπει να εχουμε τον ιδιο προσανατολισμο, γιατι κι εμενα, εκτος οτι με παιδευει ο αποροφητηρας, με Ν η ΝΔ ανεμο γιατι της ***********, ο,τι κι αν κανω, καπνιζει το ατιμο λες και γυρισαμε την καμιναδα μεσα στο σαλονι !!!!!!!

Για πειτε ρε παιδες, τι τιμουλες παιζουν για να βαλουμε σε κλασικο τζακι αυτο το πυριμαχο τζαμακι μπροστα ???? Κασετα πως λεγεται ???? κανα 200αρι ευρω η πολλα λεω ????

Περιοχή
    Πατρα
    απο τιμες δεν εχω ιδεα για να σου πω.

αλλα σαν ομορφια -και πιστευω θα συμφωνησεις αφου σου αρεσει το τζακι- χανει πολυ με αυτο το τζαμι μπροστα στο στομιο...

ξερω οτι σε ταλαιπωρει και σε ντουμανιαζει για αυτο το θες αλλα οπως και να εχει για μενα χανει το τζακι ετσι. Edited by: RigaNi

Senior Member Το avatar του χρήστη tsef
    Περιοχή
    Αρτα
    Για πειτε ρε παιδες, τι τιμουλες παιζουν για να βαλουμε σε κλασικο τζακι αυτο το πυριμαχο τζαμακι μπροστα ???? Κασετα πως λεγεται ???? κανα 200αρι ευρω η πολλα λεω ????
    Λίγα λές, πάνω από 1000 € να υπολογίζεις επίσης να ξέρεις ότι το τζάμι και ανοίγει προς τα έξω και είναι συρόμενο προς τα πάνω, χάνεται και γίνεται αν θες σαν τα απλά ,να ξέρεις ακόμη ότι με κλειστό το τζάμι καίει πού γρήγορα τα ξύλα , δες το δικό μου
    <a href=http://img705.imageshack.us/i/07112009659.jpg/" target="_blank"></a>

"
    Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν.

Senior Member Το avatar του χρήστη dzski
    Περιοχή
    ΤρικαλοΓιάννενα
    Χρηστο-tsef σχώρνα με.

Εμένα το τζάμι δε μ' αρέσει στο τζάκι. Μου δίνει την αίσθηση του αποστειρωμένου.
    -
    2B OR NOT 2B = FF
    http://www.snowguide.gr

Senior Member Το avatar του χρήστη peppermint
    Περιοχή
    austria
    αν καπνίζει τόσο πολύ μήπως έχετε χαμηλομένο το θυρόφραγμα στο πάνω μέρος? έχει τρεις θέσεις και μία κλειστή τελείως - λογικά... κοιτάξτε και το καπέλο στη καμινάδα
    όσο για τη γυαλί ... πρέπει να μπει καινούρια εστία ώστε να είναι μηχανισμός προς τα επάνω χωνευτός και αν δεν κάνω λάθος αυτά γίνονται γυψοσανίδα ... το τζάκι αναπνεεί απο εξωτερικό χώρο και είναι ασφαλείας ...εκτός αν βάλεις πορτάκια εξωτερικά αλλά εμένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε πλυν όμως έχουν φτηνό κόστος
    όσο για την πρώτη λύση ούτε 200 ούτε 1000 ε δεν φτάνουν αν θες σωστή δουλειά ... ένα απλό τζάκι κοστίζει τόσα .

Φιλε Peppermint ανεβασε καμια φωτο απο αυτο που περιγραφεις γιατι εμενα δεν εχει κανενα κενο και ανησυχω μηπως τελικα φταιει αυτο....
    είναι απλό να το δεις ....εκει που τελειώνει η εστία έχει κενο με το μάρμαρο ή το τουβλάκι αναλόγως τι έχεις βάλει. δες και τον αερισμό στο μπαλκόνι αν υπάρχει

Senior Member Το avatar του χρήστη tsef
    Περιοχή
    Αρτα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dzski
    Χρηστο-tsef σχώρνα με.

Εμένα το τζάμι δε μ' αρέσει στο τζάκι. Μου δίνει την αίσθηση του αποστειρωμένου.

Κανένα προβλημα Δημήτρη, είναι θέμα γούστου ,άλλωστε και εγώ τις περισσότερες φόρες χωρίς το τζαμι το καίω αφού είναι συρόμενο προς τα πανω,εξαφανίζεται και γίνεται σαν τα απλά.

Τα πλεονεκτηματά του όμως είναι πολλά σε θέμα ασφάλειας και ιδιαιτερα όταν έχεις μικρά παιδιά.
    Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν.

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Ποσο ??????????????????????? 1000 ευρω ????????????????????????????

Καλα παιδες, ευχαριστω, γιατι ημουν βαθια νυχτωμενος, θα ρωταγα live καμια τιμη και θα μου ερχοταν εγκεφαλικο !

Ρε δεν παω να γινω Τζακας ??? Αυτο ειναι επαγγελμα, 1000 ευρω το κομματι !!!!

Παντως πολυ ωραια η φωτο του tsef, κατι τετοιο ονειρευομουν κι εγω....Θα συμφωνησω οτι ειναι σαν αποστειρωμενο, αλλα εχεις την ευχερεια να το ανοιγεις ΟΠΟΤΕ θες το τζαμακι, και μολις παει να καπνισει, τσουπ, το κλεινεις και ησυχαζεις !!!!!! αντι να πετας κουβα νερο να σβησουν τα ξυλα [i] οπως εκανα την τελευταια φορα που απο τον καπνο μαυρισε ολο το σαλονι και κοντευα να πεθανω απο τις αναθυμιασεις!!!!!!!!
    "

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία