Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 104

Θέμα: ΤΖΑΚΙ !!!!!!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Ανοιγω αυτο το θεμα πιστευω σε μια σωστη χρονικη στιγμη, που σιγα σιγα θα αρχισουμε να ασχολουμαστε με αυτα τα ομορφα πραγματα, χαρη στον καλο μας τον καιρο !!!!!!! [i]

Λοιπον, ας πουμε γενικα, αν εχουμε τζακι, ποσο το χρησιμοποιουμε, αν παρατηρουμε διαφορα στη θερμανση του χωρου, οι πιο ψαγμενοι, ας γραψουν τι ειδους ξυλα προτιμουν για καθε περισταση (πολλη η λιγη θρακα-αποφυγη καπνου-ποια βγαζουν τη περισσοτερη ζεστη)

Βασικα εγω φετος θα ασχοληθω σοβαρα, ηδη απο το καλοκαιρι εκανα καποιες εργασιες στην καμιναδα καθως πιανουν τα χερια μου, την καθαρισα απο φωλιες πουλιων (παλιες) και βερνικωσα καλα τα πυροτουβλα...
    "
    ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ

Senior Member Το avatar του χρήστη stelios-salonik
    Περιοχή
    thessaloniki
    Να σου δώσω κανά τύπογια διαστάσεις-διατομές τζακιού ενδιαφέρεσαι?
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΞΑΚΟΥΣΤΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΔΙΩΞΕΣ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ...
    ΠΑΛΙ ΔΙΩΞΙΜΟ ΘΕΛΟΥΝΕ

Senior Member Το avatar του χρήστη RigaNi
    Περιοχή
    Πατρα
    εχουμε τζακι!!!ειναι παρα πολυ ωραιο να αναβεις τζακι και να καθεσαι μπροστα να ζεσταινεσαι!!!

συνηθως το εχουμε αναψει τα μεσα νοεμβρη...δεν θυμαμαι ποτε 30 νοεμβρη που ειναι του αγιου ανδρεα (η' οπως λεμε εδω στην πατρα ''ταγιαντρεος'' και ναι ειναι μια λεξη...) να μην ειναι αναμενο το τζακι..!!!συνηθως πρωτα αναβουμε τζακι και μετα καλοριφερ...δεν θυμαμαι περιπου μεχρι ποτε αλλα αλλα μαλλον μεχρι αρχες προς μεσα απριλη...

το δωματιο στο οποιο το εχουμε ειναι το σαλονι και ειναι αρκετα μεγαλο δωματιο.φυσικα και παρατηρουμε διαφορα θερμοκρασιακη!!αν εχουμε και καλοριφερ φουρνος το δωματιο!!

εμεις δεν αγοραζουμε ξυλα αφου εχουμε κατι χωραφια με ελιες και χρησιμοποιουμε αυτα αφου οποτε μαζευουμε ελιες κλαδευουμε κιολας..ειναι καλο ξυλοδεν καιγεται τρομερα γρηγορα και αν ειναι ξερα ακομα καλυτερα φυσικα!επισης και ξυλο αμυγδαλιας εχουμε και ριχνουμε στη φωτια.στο σπιτι μας στο βουνο βαζουμε ελατο!!το καλοκαιρι πηγααμε και κοψαμε ενα αρκετα μεγαλο (ηταν αρρωστο αλλιως δεν το κοβαμε φυσικα)..ειχαμε τον κορμο σε 16 κομματια μισο μετρο μηκος και 40 εκατοστα πλατος το καθενα..το σαββατο που ειμουν πανω κοψαμε με βαρια και σφηνα τους 9...απολαυση η βαρια!!!!!πολυ καλοξυλο το ελατο!!!

την καμιναδα καλα εκανες και την καθαρισες!πριν 2 χρονια ενα βραδυ ειχαμε στα καρβουνα μπριζολες..το επομενο βραδυ ακουμε βουη σαν σεισμο..δεν ηταν ομως..η καμιναδα αρπαξε φωτια...απο τα λιπη συν οτι δεν την ειχαμε καθαρισει για 3 χρονια αρπαξε...αλλα και να σου συμβει μην αγχωνεσαι..απλα κλεισε το μπροστα μερος για να μην περνει οξυγονο που συντειρει την φωτια..μην κανεις το λαθος να πειραξεις το φουγαρο...μπορει και να καεις...στο τσακ την γλυτωσε ο πατερας μου...

το τζακι ομως ειναι και μπελας...φερνε ξυλα ,κοβε ξυλα , αναβε φωτια ,μαζευε σταχτες ,προσεχε μη σου σβησει ,προσεχε μην κανει πολυ ψηλη φωτια κλπ...αλλα το να χαζευεις την φωτια ειναι ολα τα λεφτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη giatrellis8
    Περιοχή
    Υμηττός - Βόλος - Φωκίδα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από RigaNi

το τζακι ομως ειναι και μπελας...φερνε ξυλα ,κοβε ξυλα , αναβε φωτια ,μαζευε σταχτες ,προσεχε μη σου σβησει ,προσεχε μην κανει πολυ ψηλη φωτια κλπ...αλλα το να χαζευεις την φωτια ειναι ολα τα λεφτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    εμενα το τρεξιμο ειναι που μου αρεσει πιο πολυ! [i]
    και το χαζεμα βεβαια εχει τη χαρη του.........
    Αθηνα παντως μετα τα μεσα Νοεμβρη θα αναψει το τζακι.
    Χωριο,εννοειται πως αναβει πολυυυυυ νωριτερα.Μεσα Σεπτεμβρη που ημουν πανω(ορεινη Φωκιδα,περιξ της λιμνης του Μορνου) το βραδυ ηταν απαραιτητη η φωτια.Και για ζεστη και για ψησιμο και για χαζεμα.Τα παντα ολα!
    Edited by: giatrellis8 "
    σνόου αντίκτηντ

Senior Member Το avatar του χρήστη drbalm
    Περιοχή
    katw apo to sinnefo
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stelios-salonik
    Να σου δώσω κανά τύπογια διαστάσεις-διατομές τζακιού ενδιαφέρεσαι?
    Για ρίξε τους τύπους Στέλιο να δούμε που βαδίζουμε!

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    @ Στελιος δωσε ρε φιλε, να δουμε που βαδιζουμε !!!!!

Κι εμενα με τρελαινει το τζακι απο μικρο...Και για ζεστη και για ψησιμο παλιοτερα και για χαζεμα-θαλπωρη...Βεβαια τα 4 τελευταια χρονια δεν το πολυαναβουμε, διοτι ειχαμε ενα ατυχημα και παραλιγο να καει ολο το σπιτι [i] Απλα φετος θα το επιμεληθω αποκλειστικα εγω, και γιαυτο ανοιξα το θεματακι, να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες

Εμενα αυτο που μου εχει μεινει απο μικρος, ειναι στα γενεθλια μου (29 Δεκεμβριου) καθε μα καθε χρονο πηγαιναμε το πρωι με τον πατερα μου (οταν ημουν μικρος) και αγοραζαμε ξυλα και το βραδυ ειχαμε μπριζολες στο τζακι....Ετσι αχνα θυμαμαι και τον αξεχαστο χειμωνα 91-92, που χιονιζε απιστευτα συνεχεια...Ειχε χιονισει νομιζω και ανημερα τα γενεθλια μου, ημουν βεβαια 4 χρονων αλλα αυτες ειναι εμπειριες αξεχαστες, που μενουν για παντα στο ΧΙΟΝΟτρελαμενο μυαλο !!

Θα ελεγα και για τις εξορμησεις στην Παρνηθα τωρα, χειμωνας 91-92, χιονια μετρα ολοκληρα και τα ελατακια αθικτα ..... Αχ αχ αχ αχ θα με παρουν τα ζουμια
    "
    ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ

Senior Member
    Περιοχή
    VERIA
    Πρώτα από όλα πρέπει να καθαριστεί η καμινάδα.
    Τα ξύλα που βάζω εγώ είναι δρυς και οξιά. Η οξιά καίγεται πιο αργά. Τα υγρά ξύλα δημιουργούν προβλήματα στην καμινάδα (ακόμα και την καθαρή). Το μέγεθος τους εξαρτάται. Στην αρχή βάζω μικρά για να γίνουν τα πρώτα κάρβουνα και μετά βάζω τα μεγαλύτερα και καίγονται ποιο εύκολα. Όσο πιο καλά κουφώματα έχει ένα σπίτι τόσο μειώνεται η απόδοση του τζακιού (χρειάζεται να υπάρχει κυκλοφορία αέρα). Γνωρίζω περίπτωση φίλου που άλλαξε κουφώματα και το τζάκι του δεν τραβούσε". Άνοιξε ελάχιστα μια πόρτα και μετά κανένα πρόβλημα.
    Για προσανάμματα υπάρχουν τα ειδικά "λουκούμια" στα σούπερ μάρκετ , μικρά ξύλα , φλούδες από τα ξύλα. Αλλά το καλύτερο είναι τα φιτίλια από τα κεριά. Εαν μπορείς πήγαινε σε κάποιο εργαστήριο που κάνει κεριά και ζήτα να σου δώσουν τα φιτίλια από τα μισοκαμένα κεριά που τους επιστρέφουν από τις εκκλησίες.
    "

Senior Member Το avatar του χρήστη boutas ski
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ Καλαμαριά
    μεσεδες και δρυς ...ενα βαρυ και αργο ξυλο που βγαζει θερμοτητα και η δρυσ ξυλο που καιει και κανει φλογα και εφε..!!!ειμαι ηδη μπροστα στο τζακι απο τισ 5:30 χαχα!!!φετοσ βλεπω να καιω 2,5 τονους περιπου...αν καθαριζα και την καμιναδα ολα καλα αλλα ειμαι ενοικιαστησ και πρεπει να γινει τηλεφωνο στο τηλεφωνο...οποτε...

και κατι ακομα τα ξυλα πρεπει να τα παρετε μεχρι και τον σεπτεμβριο να ειναι ξερα γιατι μετα με τισ βροχεσ και βρωμανε και καπνιζουν πολυ αλλα και δεν καιγονται....

στο σπιτι μας στη θεσ/νικη εχουμε χτιστω τζακι το οποιο ειναι κατσε καλα...απο μικροσ θυμαμε να καιμε το τζακι...

οσο για την θερμοτητα που βγαζει το τζακι ειναι για 3-4 μετρα γυρω απ[ο αυτο τπτ παραπανω βεβαια παιζουν ρολο πολλα αλλα κατα μεσο ορο..

αυριο 8α βαλω φωτο που τραβηξα μολις απο το τζακι..!!!Edited by: boutas ski

Senior Member Το avatar του χρήστη dzski
    Περιοχή
    ΤρικαλοΓιάννενα
    Tώρα που γράφω κάθομαι μπροστά του.
    Δεύτερη βραδιά αναμμένο φέτος, η πρώτη ήταν χθες.
    19,7 μέσα με υγρασία 37% και 8,9 έξω με 54% υγρασία.

Ελιά, πουρνάρι και δέντρος τα πρώτα ξύλα για φέτος.
    -
    2B OR NOT 2B = FF
    http://www.snowguide.gr

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από boutas ski

μεσεδες και δρυς ...

Θρακιωτης πατριδα? [i]

μεσεδες,καβακια

Δρυ και οξια,ναναι καλα ο πεθερος που τα μαζευει πανω απο το Ελατοχωρι..........απολαυση το τζακι "

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας