Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 107

Θέμα: To θερμό καλοκαίρι του 2007

Senior Member Το avatar του χρήστη geornik2004
    Περιοχή
    Λιμάνι Πειραιά-Ηετιώνεια Ακτή
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ASTRIKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πατε να μου δικαιολογησετε το ανωμαλο παλιοκρυο με τις σαχλαμαρες για τις φωτιες. Μεσογειος ειναι εδω. Πυρκαγιες υπαρχουν παντου σε αυτη τη περιοχη. Οταν ομως παιζεται εκεινο το απιστευτο μπαραζ εμπρησμων δε σε σωζει τιποτα.
    Ασε που εγω τις καταστροφες στα εσπεριδοειδη μου το 2004 τις επαθα απο τα ανωμαλα παλιοκρυα που χτυπαγαν αλυπητα ''τηγανιζοντας'' τα παντα, δεν παθαινα ζημιες απο καυσωνια.
    Τετοια φαινομενα 2007 θα ξαναχουμε, just take a look where you live. Ελλας...θαλασσουλα....κι απο κατω Αφρικοσαχαρες...
    Και μακαρι να χουμε παντα τετοιου ειδους ζεστη, χωρις τις παλιουγρασιες που σε πεθαινουν κανονικα.
    Στεγνη, ξερη ζεστη. Ουτε ιδρωτες, ουτε δυσφοριες. Χαλαρωνουν τα κορμια τοτε. Απολαυση
    ε καλά τα εσπεριδοειδή ειναι και τρομερά ευαίσθητα ακόμα και για τα ελληνικά δεδομένα...ειναι πάντως τα αγαπημένα μου δέντρα γιατί πάντα σημαδευονται ανεξίτηλα από όλες τις πολύ ψυχρές εισβολές και μας τις θυμίζουν για πολλούς μήνες μετά...θυμάμαι από παιδί όταν κατεβαίναμε με τον πατέρα μου στην Καλαμάτα το Πάσχα ή το Καλοκαίρι μέσω Αχλαδόκαμπου, που στον κάμπο του Αργους παρατηρούσα τα περιβόλια με τις πορτοκαλιές και τις λεμονιές ...αν τα έβλεπα όλα καφεκόκκινα σήμαινε ότι είχε κάνει βαρβάτους παγετούς τον Χειμώνα...αν τα έβλεπα πράσινα είχε προηγηθεί ήπιος Χειμώνας...και εδώ που μένω θυμάμαι που το 2008 οι νερατζιές τα είχαν παίξει εντελώς μήνες μετά τον χιονιά και ήταν κατσιασμένες κόκκινες και με όλα τα νεράτζια πεσμένα κάτω ενθύμιο του χιονιά....χεχεχεχε είμαι τελικά σαδιστής...

Για να δουμε....Θα υπαρξει αντιστοιχο θεμα για το καλοκαιρι του 2012;Δυο καυσωνες μεγαλους θελει και το επιασε.Εναν αυτον που δειχνει τελη Ιουλιου,κι εναν ακομα αν κανει κατα τι 15 Αυγουστου και το χει πιασει το 2007.

Senior Member Το avatar του χρήστη doumas
    Περιοχή
    SPATA
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χλεμπονιαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουμε....Θα υπαρξει αντιστοιχο θεμα για το καλοκαιρι του 2012;Δυο καυσωνες μεγαλους θελει και το επιασε.Εναν αυτον που δειχνει τελη Ιουλιου,κι εναν ακομα αν κανει κατα τι 15 Αυγουστου και το χει πιασει το 2007.
    Ουτε για μεγαλο καυσωνα θα ακουσεις,επειδη δεν θασαι εδω προφανως,ουτε χιονι ετσι οπως το ονειρευεσαι το χειμωνα θα δεις....μονο στα ονειρα θα μεινεις.
    Γιωργος-Σπατα- καμπια Διρφυων Ευβοιας

Senior Member Το avatar του χρήστη ORESIVIOS
    Περιοχή
    Αθήνα, Καρυά Κορινθίας 1.330 μ, Τρίπολη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ASTRIKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχχχ εκεινο το 2007...
    Αξεχαστο καλοκαιρακι, Σαχαρα και ξερο ψωμι!
    Ηταν τελεια, δεν υπηρχε υγρασια, απλα ''ξερη'' ζεστη, ουτε ιδρωτες επαιζαν τοτε. Καλοκαιρι ονειρο.
    Εκτος απο τις απιστευτες καταστροφες λογω των εμπρησμων τοτε...
    sωπα καλε, μια μικρη λεπτομερεια, σε ενα ''τελειο'' καλοκαιρι!! ρε θα μας τρελανετε εδω μεσα???????

ζουμε καθε λιγο κ λιγακι αηδιαστικα ΑΝΥΔΡΑ καλοκαιρια που καταληγουν στο καψιμο της Ελλαδας, και εσεις κανετε χαζι????
    Ανωμαλα του κερατα ειναι τα καλοκαιρια ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΡΕΣ/ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΣΤΑ ηπειρωτικα!!
    Ιουλιος μηνας και καιγεται η ...ορεινη Πελλα και η ορεινη Φλωρινα!! τι αλλο θελετε για να συνελθετε και να σταματησετε τις φαντασιωσεις?? Α-Η-ΔΙΑ ΚΑΙΡΙΚΗ ειναι αυτο και πολυ επικινδυνο ...,...
    "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Περιοχή
    SPATA
    Για να δειτε ποσο καλο κανουν οι υψηλες θερμοκρασιες ,οι καυσωνες,η ξηρασια κλπ διαβαστε το επομενο αρθρο.
    Οτι πιο γελοιο μπορει να ακουσθει σημερα ειναι οτι οι καυσωνες,η υπερθερμανση της γης,η ελλειψη νερου,η ξηρασια και οι συνεχομενες υψηλες θερμοκρασιες κανει χαρουμενους ορισμενους ανθρωπους ....τι να πω...κριμα.
    Παντως μην προτρεχετε να μου πειτε οτι παρομοιες καταστροφες φερνουν και καποιοι ψυχροι χειμωνες(ο Θεος να τους κανει σημερα) γιατι θα γελασω....
    http://www.meteoclub.gr/themata/nea/...itistiki-krisi

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από doumas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε για μεγαλο καυσωνα θα ακουσεις,επειδη δεν θασαι εδω προφανως,ουτε χιονι ετσι οπως το ονειρευεσαι το χειμωνα θα δεις....μονο στα ονειρα θα μεινεις.

Για καυσωνα εννοειται.Αλλα για 30 εκ χιονι να πω την αληθεια κι αυτο πολυ δυσκολο να γινει.Αν και το 2009 στα περιχωρα του Λονδινου ειχε ριξει αρκετο χιονακι.Ισως οριακα να ειχε καπου τοσο σε καποιες περιοχες.Αν ομως το 20112-13 ειναι ιστορικη χρονια για κρυο στην Αγγλια με τον ιδιο μηχανισμο που ηταν και το 2009,δε ξερεις.Μπορει και να πιασουμε το 30ποντο.Αν και δυσκολο το κοβω.Παλι ομως σε σχεση με εσας νομιζω θα χω περισσοτερες καιρικες συγκινησεις εδω.

Περιοχή
    SPATA
    Για καυσωνα εννοειται.Αλλα για 30 εκ χιονι να πω την αληθεια κι αυτο πολυ δυσκολο να γινει.Αν και το 2009 στα περιχωρα του Λονδινου ειχε ριξει αρκετο χιονακι.Ισως οριακα να ειχε καπου τοσο σε καποιες περιοχες.Αν ομως το 20112-13 ειναι ιστορικη χρονια για κρυο στην Αγγλια με τον ιδιο μηχανισμο που ηταν και το 2009,δε ξερεις.Μπορει και να πιασουμε το 30ποντο.Αν και δυσκολο το κοβω.Παλι ομως σε σχεση με εσας νομιζω θα χω περισσοτερες καιρικες συγκινησεις εδω.
    Μαλλον δεν το διευκρινησα....μηπως εισουνα τον χειμωνα στην Ελλαδα για να δεις ....
    Στην Αγγλια κατι μπορει να δεις....

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από doumas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δειτε ποσο καλο κανουν οι υψηλες θερμοκρασιες ,οι καυσωνες,η ξηρασια κλπ διαβαστε το επομενο αρθρο.
    Οτι πιο γελοιο μπορει να ακουσθει σημερα ειναι οτι οι καυσωνες,η υπερθερμανση της γης,η ελλειψη νερου,η ξηρασια και οι συνεχομενες υψηλες θερμοκρασιες κανει χαρουμενους ορισμενους ανθρωπους ....τι να πω...κριμα.
    Παντως μην προτρεχετε να μου πειτε οτι παρομοιες καταστροφες φερνουν και καποιοι ψυχροι χειμωνες(ο Θεος να τους κανει σημερα) γιατι θα γελασω....
    http://www.meteoclub.gr/themata/nea/...itistiki-krisi

Ναι.Για τους πεινασμενους της Γης αυτο φταιει.Χαχαχαχα.ΕΛΕΟΣ.Θα κοπανησω το κεφαλι μου στη ντουλαπα.Για ονομα του Θεου.Καθεστε και πιστευετε αυτες τις (να μη τις χαρακτηρισω)..

Περιοχή
    SPATA
    Ναι.Για τους πεινασμενους της Γης αυτο φταιει.Χαχαχαχα.ΕΛΕΟΣ.Θα κοπανησω το κεφαλι μου στη ντουλαπα.Για ονομα του Θεου.Καθεστε και πιστευετε αυτες τις (να μη τις χαρακτηρισω)..
    Μαλλον δεν καταλαβες το μηνυμα εστω απο αυτο αρθρο ...
    Ολα βαινουν καλως λοιπον.
    Εδω προσπαθω τα τελευταια χρονια να φαω μια ντοματα στο περιβολι μου και απο τις ζεστες και τα καυτερα μελτεμια ,εχοντας προσωπικη εμπειρια μιλαω,και τα τρωει ολα η καψαλα.Μονο με φαρμακα πλεον.Ρωτηστε κανενα παλιο αγροτη να σας μιλησει για αυτο το θεμα τουλαχιστον εδω στα νοτια.
    Ασε τα εχω παρει στο κρανιο σημερα....ειμαι στις μαυρες μου ....βγαινεις εξω και νομιζεις οτι σε σουβλιζουν οι ακτινες του ηλιου (ολα αρρωστα πλεον στην ατμοσφαιρα) και παλια παιζαμε μπαλα απο το πρωι μεχρι το βραδυ στο λιοπυρι και δεν καταλαβαιναμε τιποτα ...

Παλια ησουν κι εναν αιωνα νεοτερος.Χαχαχαχα.Εβραζες και δε σε ενοιαζε τιποτα.Ετσι ειναι και τωρα οι νεοτεροι.Η αντιληψη του κοσμου ειναι μες το κεφαλι του καθενος μας.

Για τις ντοματες δε ξερω.Μπορει να χεις και δικιο.Αλλα η ζεστη παγκοσμιως δεν ευθυνεται για τους πεινασμενους.Αυτο ειναι το μονο βεβαιο.

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας