Σελίδα 81 από 137 ΠρώτηΠρώτη ... 3171798081828391131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 801 έως 810 από 1370

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ 4Χ4.....ΣΥΝΕΧΕΙΑ......

Senior Member Το avatar του χρήστη JIM FORD
    Περιοχή
    CORFU-SALONIKA
    ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ...ΑΓΡΙΑ...ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ δυσθεωρητα υψη!προφανως στις ανδεις βοηθαει η μορφολογια....η παιζει καποιο ρολο η τοποθεσια συντεταγμενες κλπ?ναι αρη....ετσι...βεβαια θεωρω οτι στην πραξη δεν θα το χωσω ποτε εκει το νται...δηλαδη πχ με 2 τροχους στον αερα...αυτα ειναι στην θεωρια και οχι στην πραξη αλλα καποια πραματα με εξεπληξαν εστω και ετσι!!γιωργο καλα θα ητανε....θα εκαιγε πιο πολυ βεβαια!!!
    Σκοπιανοί και άλλοι διαβάστε ιστορία! ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!
    ΟΡΟΣ ΤΟΜΑΡΟΣ (ΟΛΥΤΣΙΚΑ) 1974 μ. / 28-12-11

Senior Member Το avatar του χρήστη ORESIVIOS
    Περιοχή
    Αθήνα, Ορεινή Κορινθία, Τρίπολη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JIM FORD Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μικρο σχετικα κυβισμο οποτε να μην δινουμε μια περιουσια σε ετησια κοστη και με καλους χωρους αναλογικα, βαζω ενδεικτικα τα Kατωθι 5ΘΥΡΑ σε 1,5 κυβικα
    καποια με δυνατοτητα κλειδωματος του κεντρικου διαφορικου και καποια με μπλοκε και καποια με κοντες σχεσεις και παντα με ΠΟΛΥ καλη αποσταση απο το εδαφος (+20 / +21 / +22 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!!)....
    η σειρα τυχαια. το ρουμανικο ειναι το πιο οικονομικο οσον αφορα την καταναλωση και το νεο vx προφανως το πιο ακριβο επειδη ακομη αναμενεται και δεν εχουμε αποψη τιμων...πιστευω σιγουρα κανα 25αρι...???
    DACIA DUSTER DIESEL 1.5 / lock / 50-50 / 2wd / 4wd auto / 4wd lock
    NEW SUBARU IMPREZA VX 1.5 και με κοντα παρακαλω......low range / rear lsd
    DAIHATSU TERIOS 1.5 rear lsd / lock 50-50
    τα οποια ξεχωριζω θα διαλεγα προσωπικα και ειναι ικανοτατα εκτος αλλα και παντου!!
    το δευτερο θα αποτελουσε μονοδρομο αλλα ειναι φρεσκαδουρα οποτε ακριβο......το τριτο ειναι επιλογη δοκιμασμενη και τεσταρισμενη και δεν θα σε προδωσει.
    το πρωτο το οικονομικο και ντιζελ (υπαρχει και εκδοση βενζινης πιο φτηνη αλλα πιο λαιμαργη) παει σχεδον παντου και η εταιρεια εχει κανει βηματα εμπρος.
    μαλιστα εχει πατωμα και τετρακινηση απο νισσαν (πολυ καλο αυτο) και κινητηρα - ηλεκτρικα ρενο. το τελευταιο ισως δεν μου πολυ αρεσει,
    αρα προβλεπω καποια θεματακια αν και ξαναλεω εχουν κανει αλματα με την μαμα ρενο!
    πες μας και τιμες πανω κατω αν θες αλλα και ετησια χλμ...χρηση...κλπ....
    ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση !!

εγω περιμενα να μου λεγατε για Σαμουραι Σουζουκι, Νιβα, Ρανγκλερκαι ειδικα το ΦΕΡΟΖΑ το θυμαται κανεις?? το ρανγκλερ δυστυχως ειναι 2.5 καει πολυ κ δε με καλυπτει. οικονομικα! το Φεροζα το σκεφτομαι αλλα νομιζω ειχει μονιμη 4κινηση και καει πολυ , δεν ειμαι ομως σιγουρος.
    ΤΖιμ το Τεριος που αναφεριες εχω ακουσει οτι δεν ειναι τοσο δυνατο για χιονι, χωμα κλπ οτι δεν εχει ιδιαιτερες ικανοτητες και οτι ειναι μιλια πισω απο το Φεροζα.
    Για το Σουζουκι Βιταρα καμια αποψη??

φιλε για τιμες μεχρι 8-12 το πολυ χιλαιρικα αλλα μαλλον παντα σκεφτομαι σε μετχειρισμενο γιαυτο ανεφερα καποια παλιοτερα μοντελα. Και ειδικα εχω βρει καποια ΤΖΙΜΝΙ απο το car.gr se πολυ καλες τιμες υπερυψωμενα, με εργατες , μπλοκε κλπ. Το μπλοκε σε παγο ειναι επικυνδυνο αλλα στο βαθυ φρεσκο χιονι>20εκ δε σου χρειαζεται ??

εμενα παιδες στην ορεινη αχαια σε 30εκ χιονι περιπου ουτε αργο 4κινηση με βοηθησε ουτε τπτ, το αμαξι απλα δεν το αντεχε το χιονι και δεν εκανε τπτ, εκανε μισο μετρο πισω με το αργο και μετα το πεταγε....μαλλον βρηκε απο κατω, αν και ειναι αρκετα ψηλο...οποτε σκεφτομαι να το πουλησω και παμε γιαλλα,.... ή χιονολαστχα ειδικα οπως ειχα γραψει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ORESIVIOS : 25-02-12 στις 21:40
    "Στα κορφοβούνια εἶναι η πηγή κάθε φυλῆς καθάριας"

Super Moderator Το avatar του χρήστη MountExplorer
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Το θεμα με τα Wrangler ειναι το εξης. Απο τη μια ξερω ατομα που τους εβγαλαν προβληματα (κυριως στα διαφορικα). Απο την αλλη θεωρουνται σκυλια και μαχιμα 4Χ4. Τελικα δεν ειμαι σιγουρος, τι απο τα δυο ισχυει.....

Senior Member Το avatar του χρήστη Arisnow
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος 385μ
    Και τα δυο ισχύουν.
    Θεωρούνται σαν πολύ καλή βάση (μοναδική ίσως) για να χτίσεις ενα τερας με τα άπειρα aftermarket πράγματα που υπάρχουν γι' αυτά.
    Μετεωρολογικός Σταθμός Αγ.Στεφάνου - Οικ. Αγ.Παρασκευής:
    http://www.weatherlink.com/user/aris/
    Κάμερα Σταθμού:
    http://www.metar.gr/ws/stefanos/astefanos000.jpg

Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Ισχυει ομως αυτο και για το νεο 5-θυρο Wrangler Unlimited; Ειναι το μονο μοντελο που καλοβλεπω.....

Senior Member Το avatar του χρήστη ORESIVIOS
    Περιοχή
    Αθήνα, Ορεινή Κορινθία, Τρίπολη
    για το Ρανγκλερ εχω ακουσε τα καλυτερα !! επισης το 2.5λ μπορεις να το βρεις μεταχρισμενο σε απιστετη τιμη απο 6000-10000ε μονο στο καρ.γρ!! αλλα στα μειον ειναι η καταναλωση και επισης ο θορυβος που κανει στο δρομο, γενικα στο δρομο εχει μια αγαρμπη συμπεριφορα! αισθητικα επισης ειναι ενα πανεμορφο αμαξι και αρκετα ασφαλες επισης! αλλα αφενος τι καιει, αφετερου τα πολυ υψηλα τελη και τριτον η φορολ δηλωση μου δεν το διακιολογει στο ονομα μου !!! μια ζωη ατυχος και φτωχος ****το!
    "Στα κορφοβούνια εἶναι η πηγή κάθε φυλῆς καθάριας"

Senior Member Το avatar του χρήστη Bigsam
    Περιοχή
    Galatsi-Ip.Politeia-Evritania
    Ότι και να πάρεις εξαρτάται την χρήση που θα του κάνεις. Από εκεί και πέρα ρόλο θα παίζει η τσέπη σου.

Εγώ γλυκοκοίταζα το 5d wrangler αλλά δεν θα το πάρω διότι εκτός από το ότι έχει μούρη και άξονες μπροστά- πίσω όλα τα άλλα δεν με καλύπτουν.

Έψαχνα ένα τετρακίνητο, πετρέλαιο, δυνατό με μεγάλους χώρους, για ταξίδια και αρκετά ικανό για εκτός και εντός δρόμου οδήγηση, σε Ελλάδα και εξωτερικό. Μετά από ψάξιμο κλπ η μόνη λύση είναι ή Ιάπωνας ή Γερμανός. Καλώς ή κακώς μπορείς να βρεις ανταλλακτικά παντού, εντός και εκτός Ε.Ε. και επίσης έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία εν σειρά ετών.

Για Ελλάδα και για μεικτή χρήση, εγώ θα σου έλεγα ένα βιτάρα αν όχι το 2λιτρο όπως έχει ο μουντ τουλάχιστον 1.6 με συμβιβασμό σε χώρους. Αν είναι μόνο για 2 άτομα jimny αλλά θα κάνεις υποχωρήσεις σε άνεση στο δρόμο και σε χώρους για πάνω από 2 άτομα. Νιβά μαρκυά καθότι πιστεύω ότι αυτό το πράγμα δεν είναι αμάξι....
    Φερόζα καλό αλλά καλό. Θα προτιμούσα το βιτάρα λόγω after market επιλογών. Τέριος όπως είπες κρεμάει στο χιόνι και σε ανηφόρες, άλλο αν είναι τέρας αξιοπιστίας τουλάχιστον το δικό μου.
    www.braters.gr

Senior Member Το avatar του χρήστη Bigsam
    Περιοχή
    Galatsi-Ip.Politeia-Evritania
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχυει ομως αυτο και για το νεο 5-θυρο Wrangler Unlimited; Ειναι το μονο μοντελο που καλοβλεπω.....
    Αν έχεις τσέπη όλα γίνονται. Θέλεις να σου βάλω μία φώτο για να καταλάβεις που μπορείς να το φτάσεις ή θα σε μπριζώσω???
    www.braters.gr

Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις τσέπη όλα γίνονται. Θέλεις να σου βάλω μία φώτο για να καταλάβεις που μπορείς να το φτάσεις ή θα σε μπριζώσω???
    Δωσεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι και να πάρεις εξαρτάται την χρήση που θα του κάνεις. Από εκεί και πέρα ρόλο θα παίζει η τσέπη σου.

Εγώ γλυκοκοίταζα το 5d wrangler αλλά δεν θα το πάρω διότι εκτός από το ότι έχει μούρη και άξονες μπροστά- πίσω όλα τα άλλα δεν με καλύπτουν.

Έψαχνα ένα τετρακίνητο, πετρέλαιο, δυνατό με μεγάλους χώρους, για ταξίδια και αρκετά ικανό για εκτός και εντός δρόμου οδήγηση, σε Ελλάδα και εξωτερικό. Μετά από ψάξιμο κλπ η μόνη λύση είναι ή Ιάπωνας ή Γερμανός. Καλώς ή κακώς μπορείς να βρεις ανταλλακτικά παντού, εντός και εκτός Ε.Ε. και επίσης έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία εν σειρά ετών.

Για Ελλάδα και για μεικτή χρήση, εγώ θα σου έλεγα ένα βιτάρα αν όχι το 2λιτρο όπως έχει ο μουντ τουλάχιστον 1.6 με συμβιβασμό σε χώρους. Αν είναι μόνο για 2 άτομα jimny αλλά θα κάνεις υποχωρήσεις σε άνεση στο δρόμο και σε χώρους για πάνω από 2 άτομα. Νιβά μαρκυά καθότι πιστεύω ότι αυτό το πράγμα δεν είναι αμάξι....
    Φερόζα καλό αλλά καλό. Θα προτιμούσα το βιτάρα λόγω after market επιλογών. Τέριος όπως είπες κρεμάει στο χιόνι και σε ανηφόρες, άλλο αν είναι τέρας αξιοπιστίας τουλάχιστον το δικό μου.
    Απο γερμανικα μονο το G-wagen μου κανει.
    Απο αμερικανικα μονο το πενταθυρο νεο Wrangler
    Απο ιαπωνικα ειναι αρκετα μοντελα.... Grand Vitara, Land Cruiser, Pajero, Patrol....

Τα μικρα δε μου κανουν. Θελω χωρους πλεον.

Στο Wrangler τι σε χαλαει; Ικανο ειναι, χωρους εχει, τι αλλο θες; ΟΚ, δεν ειναι πολυ οικονομικο αλλα αν ειναι βενζινοκινητο απλα το γυρνας σε υγραεριο. Αλλιως παιρνεις πετρελαιοκινητη εκδοση.

Σελίδα 81 από 137 ΠρώτηΠρώτη ... 3171798081828391131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας