Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 34

Θέμα: 1500m…συγκρίσεις - απολογισμός

Junior Member Το avatar του χρήστη o kakos lykos
    Περιοχή
    sto dasos
    [i]

"

Περιοχή
    sto dasos

ο Βόλος από τα 1000m
    [i]

"

Περιοχή
    sto dasos
    Σήμερα 8/4/09 στις 13:30 θερμ. 7.5C στα 1500m
    [i]

"

Senior Member Το avatar του χρήστη MountExplorer
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Βολος by night.... ωραια φωτο!

Senior Member Το avatar του χρήστη Dirfis
    Περιοχή
    Χαλκίδα-Στενή-Παππάδες, Ευβοια
    Γιατι εκλεισε το ΧΚ...;;; Το δασος πιστευω οτι παιζει μεγαλο ρολο στην διατηρηση του χιονιου.
    Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη DENNISLA
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ 110υψ.-ΣΑΡΩΝΙΔΑ (παραλία) - Ισαρι (850μ) Αρκαδιας
    πολυ ωραιες φωτο παιδια απο το Πηλιο.Παντως το Καιμακτσαλαν ειναι ο king των χιονοδρομικων για φετος τουλαχιστον, πολυ χιονι εχει βαλει..............

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη ioka72
    Περιοχή
    Αθήνα-Καλαμάτα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dirfis
    Γιατι εκλεισε το ΧΚ...;;; Το δασος πιστευω οτι παιζει μεγαλο ρολο στην διατηρηση του χιονιου.
    Χμμμ...

ΑΥτο ειναι ενα θεμα...

Προσωπικα εχω παρατηρησει οτι αν εισαι σε πυκνο δασος και εχεις ενα ξεφωτο, τοτε το ξεφωτο κραταει πιο πολυ χιονι σε συγκριση με το εδαφος που ειναι κατω απο το δεντρα...

Εκτος αν ολο το βουνο ειναι γυμνο με καθολου, ή πολυ χαμηλη βλαστηση, τοτε ναι, δεν κραταει χιονι για πολυ...

Γνωμη μου δηλαδη, οτι σε ενα δασωδες βουνο, τα ξεφωτα, οι δασικοι δρομοι, τα μονοπατια και οι αντιπυρικες ζωνεςμ κρατανε πιο πολυ χιονι...

Senior Member Το avatar του χρήστη Arisnow
    Περιοχή
    Αγ. Στέφανος 385μ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ioka72
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dirfis
    Χμμμ...

ΑΥτο ειναι ενα θεμα...

Προσωπικα εχω παρατηρησει οτι αν εισαι σε πυκνο δασος και εχεις ενα ξεφωτο, τοτε το ξεφωτο κραταει πιο πολυ χιονι σε συγκριση με το εδαφος που ειναι κατω απο το δεντρα...

Εκτος αν ολο το βουνο ειναι γυμνο με καθολου, ή πολυ χαμηλη βλαστηση, τοτε ναι, δεν κραταει χιονι για πολυ...

Γνωμη μου δηλαδη, οτι σε ενα δασωδες βουνο, τα ξεφωτα, οι δασικοι δρομοι, τα μονοπατια και οι αντιπυρικες ζωνεςμ κρατανε πιο πολυ χιονι...

Πολύ σωστά το λες γιατί το χιόνι ''μοιράζεται'' πάνω σε ολόκληρο το δέντρο αντί να πέσει και να μαζευτεί κάτω στο έδαφος. Έτσι, στο έδαφος κάτω από δέντρα, υπάρχει εκ των πραγμάτων λιγότερη ποσότητα χιονιού σε σύγκριση με ένα ξέφωτο που είναι πιο δίπλα.

Από εκεί και πέρα πάντως, η σκιά των δέντρων σίγουρα συμβάλλει στη καλύτερη διατήρηση του υπάρχοντος χιονιού κάτω από αυτά.
    Μετεωρολογικός Σταθμός Αγ.Στεφάνου - Οικ. Αγ.Παρασκευής:
    http://www.weatherlink.com/user/aris/
    Κάμερα Σταθμού:
    http://www.metar.gr/ws/stefanos/astefanos000.jpg

Senior Member Το avatar του χρήστη nanga parbat
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μπράβο χιόνι το Πήλιο...Αυτα είναι!Εγω το περιμενα με χιονούρες+εδω βλέπω ολική χιονοστρωση σε μεγάλη έκταση του βουνού.Πάντως βοηθάει πάρα πολύ το δάσος στη διατήρηση του χιονιού.Αν δεν υπήρχε δάσος θα είχε μονο λίγες χιονούρες το Πήλιο τώρα.Μου εχει τύχει στη Διρφυ αρχές ανοιξης να υπάρχει συμπαγής χιονοστρωση στα 1100μ. στον Ελατιά και σε περιοχές κάτω απο την κορυφή στα 1600+ μέτρα να έχει μόνο χιονούρες.
    Το success story που επικαλείσαι κ.Σαμαρά και λοιπά λαμόγια της Ν.Δ-ΜΠΑΤΣΟΚ, το βλέπουμε και το νιώθουμε κάθε μέρα... 27% ανεργία , λουκέτα δεκάδων ελληνικών επιχειρήσεων, 1000 καινούριοι άνεργοι κάθε μέρα, κλείσιμο ΕΡΤ προσεχώς ΕΑΣ, μισθοί σε επίπεδο Κίνας και το παρακράτος-''τρομοκρατία'' να αλωνίζει εκεί έξω για σας κάνει πλάτες.

Senior Member Το avatar του χρήστη ioka72
    Περιοχή
    Αθήνα-Καλαμάτα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nanga parbat

Μπράβο χιόνι το Πήλιο...Αυτα είναι!Εγω το περιμενα με χιονούρες+εδω βλέπω ολική χιονοστρωση σε μεγάλη έκταση του βουνού.Πάντως βοηθάει πάρα πολύ το δάσος στη διατήρηση του χιονιού.Αν δεν υπήρχε δάσος θα είχε μονο λίγες χιονούρες το Πήλιο τώρα.Μου εχει τύχει στη Διρφυ αρχές ανοιξης να υπάρχει συμπαγής χιονοστρωση στα 1100μ. στον Ελατιά και σε περιοχές κάτω απο την κορυφή στα 1600+ μέτρα να έχει μόνο χιονούρες.
    ΣΤα δαση με φυλλοβολα δεντρα οπως αυτο του Πηλιου ναι γιατι περναει αρκετο χιονι κατω απο τα δεντρα, αλλα στα αλλα με τα κωνοφορα οπως ελατα και μαυροπευκα, οχι και ο λογος εκτος απο αυτον που ανεφερε ο Αρις που ειναι οτι συσσωρευεται λιγοτερο χιονι απο κατω απο τα δεντρα ειναι οτι σε περιοδους αιθριας και υψηλοτερων θερμοκρασιων, πεφτει το χιονι απο τα δεντρα σε μορφη σταγονων και ετσι λιωνει το χιονι που ειναι κατω απο αυτα, ευκολοτερα σε σχεση με αυτο που ειναι σε γυμνο εδαφος, αλλα και σε μεγαλες ποσοτητες παντα, γιατι οι μικρες ποσοτητες, εξαφανιζονται γρηγορα...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας