Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 53

Θέμα: Ενα πανέμορφο βουνό

Senior Member
    Περιοχή
    καλαματα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nanga parbat
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από καλαματιανος
    εχει τρομερες δυνατοτητες αναπτυξης.με τον χελμο τα ιδια χιονια εχει μην ξεγελιεσαι.απλα δεν γινεται γιατι αμα γινει πανε τα καλαβρυτα και οπαρνασσος.τα αλλα ειναι για να μιλαμε[i]
    Καλύτερα που δεν αξιοποιείται όπως ο Χελμός η ο Παρνασσός Χρηστάρα.Τα είδαμε τα χαλια του Παρνασσου και του Χελμού εδω και 3-4 χρόνια.Παντού ξεφυτρώνουν βίλες και ξυλινα σπιτάκια η ενοικιαζόμενα στην καρδιά του δάσους.ΑΙΣΧΟΣ.Παλι καλά να λές που υπάρχει ενα ψηλό βουνό κοντά στην Αθήνα που μπορείς να κάνεις την πεζοπορία σου,να πιείς των καφέ σου ακόμα και να τσουλήσεις έστω και για λίγο με την ησυχία σου μακρία απο τα στήφη των χιονοδρομων π.χ Παρνασσός και πάνω απο ολα σε ενα σχετικά αμόλυντο ορεινο τοπίο.
    συμφωνω απολυτα γιωργο.αλλα οχι οτι δεν εχει δυνατοητες το βουνο η χιονια.αυτο δεν ισχυει"
    σας ποναει αλλα ο ταυγετος μετραει και τις περισσοτερες χιονουρες απο πελλοπονησο θα εχει.ταυγετοσ και καλαματιανος love for ever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη ΧΕΛΜΟΣ
    Περιοχή
    Ανω Ιλισια 228μ
    Χρηστο καμια σχεση τα χιονια του Χελμου με την ζηρειας και αυτο διοτι πολυ απλα ο Χελμος βαζει χιονια με καθε τυπου καιρο...

Member Το avatar του χρήστη Sakis78
    Περιοχή
    Marousi
    Καλημέρα,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα ενοικιάσης εξοπλισμού ski στο A.K. Ζήρειας?

Senior Member
    Περιοχή
    καλαματα
    [i]
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΧΕΛΜΟΣ
    Χρηστο καμια σχεση τα χιονια του Χελμου με την ζηρειας και αυτο διοτι πολυ απλα ο Χελμος βαζει χιονια με καθε τυπου καιρο...
    τι λες ρε γιωργο ποιος το ειπε αυτο.εσυ δενμ πορεις να ξερεις γιαιτ απο τα καλαβρυτα μονο χλεμο βλπεις ουτε καποιος ποα τρικαλα μπορει να ξερει βλεπει μονο ζηρεια.ο θειοςμ ου που ειναι απο το οροπεδιο φενεου μου εχιε πει η ζηρεια εχει πιο πολλα χιονια απο χελμο.απο αυτα που βλεπω εγω στα ιδια ακριβως ειναι ποτε το ενα ποτε το αλλο.πιστεψε με εχω παει πολλες φορες ζηρεια και χελμο ταυτοχρονα και εχω δει ξερω τι σου λεω.δνεμ πορεις να βγαζεις συμπερασμα απο μια κακοκαιρια....δεν υπζρχει περιπτωση να πας φλεβαρη και να δεις οτν χελμο με μετρα και την ζηρεια με πασπαλες ουτε το αντιθετο συνηθως.επισης καλο θα ειναι να ξερεις πως η καμερα του χλεμου σε ξεγελαει δειχνει βορεια πλευρα ενος βουνου που λογικα εχιε χιονοκαλυψη μεχρι μαη.αν δεις την δυτικη πλευρα ποα κλειτορια πχ η αλλου θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο τρομερος ο χελμος ουτε η ζηρεια βεβαια.και αυτο ειναι το λαθοςπ ου κανετε ολοι βγαζετε συμπερασματα για τον χελμο απο την καμερα.δεν λεω για σενα που ξερεις εχεις μεγαλωσει εκει.απλα πιστευω οτι δεν εχεις εικονα για την ζηρεια καλη.αποψη μου αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι και σωστος.απλα μην ξεχναμε οτι η ζηρεια ειναι 2376.και αυτη με ολους τους καιρους βαζει.με βορειοανατολικο θαβεται με νοτια πασπαλες.το μονο βουνο που δεν ξερω καλα ειναι ο ερυμανθος.θελω γνωμες"
    σας ποναει αλλα ο ταυγετος μετραει και τις περισσοτερες χιονουρες απο πελλοπονησο θα εχει.ταυγετοσ και καλαματιανος love for ever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ανεβαίνω 20 χρόνια για σκι στο Χελμό, που μου αρέσει πολύ και ακόμη περισσότερα χρόνια για ορειβατικό σκι στη Ζήρεια. Έτσι το παραπάνω σχόλιο του ΧΕΛΜΟΣ" για το που ρίχνει περισσότρερο χιόνι, πέρα από λανθασμένο ειλικρινά μου φαίνεται και εντελώς παιδικό. Αφού λοιπόν έχει ένα προφανές και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το ΧΚΚ, θα του συνιστούσα να πιέσει προς τη βελτίωση των πραγμάτων εκεί. Για να σταματήσουμε και εμείς να κάνουμε υπολογισμούς για το πόσο φυσάει και για το αν θα ξεπαγώσει η Στύγα. Φέτος ειδικά "πότε η νύφη δεν μπορεί, πότε ο κ@λ@ς της πονεί"."

Senior Member Το avatar του χρήστη Θοδωρήςςς
    Περιοχή
    Σαλαμίνα-Τρίκαλα Κορινθίας
    παιδες,να σας ρωτησω κατι,κυριακη θα δω περισσοτερο χιονι στα τρικαλα,η στην περιοχη του φενεου-καστανιας? ευχαριστω

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Προφανώς από Τρίκαλα αφού είναι στη βορεινή πλευρά του βουνού όπου σχεδόν πάντα το χιόνι είναι περισσότερο. Από εκεί άλλωστε υπάρχει και η πρόσβαση για το οροπέδιο και το ΑΚ Ζήρειας στα 1500μ. Τα χωριά του Φενεού συνδέονται με τα Τρίκαλα μέσω Καρυάς με 25 χλμ άσφαλτόδρομο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Εικόνα από Τρίκαλα από τη webcamera στο <a href=http://www.trikala-korinthias.gr" target="_blank">www.trikala-korinthias.gr</A> και από ΑΚ Ζήρειας στο www.orosziria.gr"

Senior Member Το avatar του χρήστη mentalic
    Περιοχή
    Attiki
    Νομίζω ότι σε όλα αυτά τα 'μίνι χιονοδρομικά' είναι κρίμα που δεν στήνεται κανένα μικρό snowboard park αφού έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν δυνατότητες επέκτασης.

Senior Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Παρότι τη νύχτα χιόνισε λίγο μέχρι τα Τρίκαλα, ήταν μια καταπληκτική μέρα για το ΑΚ Ζήρειας όπως και για όλα τα χιονοδρομικά, όπως μαθαίνω. Πρώτη φορά είδα τόσο κόσμο (αρχάριοι στο μεγάλο τους ποσοστό) να κάνει σκι στη Ζήρεια. Πολύ καλό χιόνι και θερμοκρασία κάτω από το μηδέν. Πολύς κόαμος απόλαυσε επίσης και τα snowmobile με βόλτες στο οροπέδιο. Λίγοι αλλά πολύ τυχεροί ανέβηκαν με το snowbus ή με snowmobile μέχρι τα 1950μ, στο τέλος της χαράδρας του β΄καταφυγίου από όπου απόλαυσαν την κατάβαση μέσα σε βαθιές πούδρες μέχρι το οροπέδιο. Σε εξέλιξη αυτή την ώρα το πάρτυ στο σαλέ του ΑΚ Ζήρειας.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας