Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: Δυστυχημα στο Περτούλι

Administrator Το avatar του χρήστη snowreport
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αιφνίδιο θάνατο βρήκε την 6/1/2009 στο χιονοδρομικό κέντρο Περτουλίου, 54χρονος Καρδιτσιώτης , ο οποίος βρισκόταν στην περιοχή για διακοπές.

Συγκεκριμένα, ο ίδιος ένιωσε αδιαθεσία με αποτέλεσμα να μην προλάβει να φτάσει στο σαλέ. Επισκέπετες και γιατροί που βρίσκονταν στην περιοχή προσπάθησαν να του δώσουν τις πρώτες βοήθειες αλλά ήταν αργά. Πιθανότατα η αιτία του τραγικού γεγονότος είναι η ανακοπή καρδιάς.
    πηγή skifun.gr

Δεχθήκαμε σήμερα τηλέφωνο από αυτόπτη μάρτυρα και αναρωτιόμαστε αν κάθε χιονοδρομικό έχει τα απαραίτητα ιατρικά μέσα να αντιμετωπίσει ΑΜΕΣΑ τέτοιες καταστάσεις.
    Αν το χιονοδρομικό έχει ιατρό, αν υπάρχει ασθενοφόρο, αν η μεταφορά του ασθενή από τις πίστες μπορεί να γίνει γρήγορα, αν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς με ελικόπτερο.
    Κάθε χιονοδρομικό πρέπει να έχει επί τόπου ασθενοφόρο με έμπειρο προσωπικό.
    Αν το χιονοδρομικό δεν αντέχει αυτή τη δαπάνη τότε πρέπει η πολιτεία να το αναλάβει.
    Παρακαλούμε στα σχόλια σας.
    [i]Edited by: snowreport "
    20 χρόνια Snow Report

Super Moderator
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ 170μ.
    Πραγματικα ασχημο αυτο που συνεβη,κριμα για τον ανθρωπο που εφυγε.

Σιγουρα καθε ΧΚ θα πρεπει να εχει το αναλογο ιατρικο προσωπικο για την αντιμετωπιση δυσκολων καταστασεων οπως αυτη,η πολιτεια θα πρεπει να θεσει νεα κριτιρια για τη λειτουργια τους.

Senior Member Το avatar του χρήστη iordanis-xenia2
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    stin fotografia fenetai to peristatiko?
    no freeride no life!!!!!
    no kitesurfing no life!!!!
    no snowkite no life!!!!
    no snow no future!!!!

Administrator Το avatar του χρήστη snowreport
    Περιοχή
    Αθήνα
    το περιστατικό έγινε στις 12:30 στην φωτογραφία πρέπει να φαίνεται η μεταφορά του παθόντος
    20 χρόνια Snow Report

Junior Member
    Περιοχή
    trikala
    <a href=file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ckostas%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmso html1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank"> </a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ckostas%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmso html1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω. ήμουν εκεί και είδα ,έζησα όλες τις κινήσεις του προσωπικού του χιονοδρομικού.

κατά την γνώμη μου ευθύνη δεν φέρουν οι άνθρωποι του χιονοδρομικού αυτοί εντολές παίρνουν αλλά αυτοί που κάθονται σε θέσεις που οργανώνουν ,δίνουν διαταγές. Είναι ντροπή τους λοιπόν να μην κάνουν τόσα χρόνια κανένα έργο για το χιονοδρομικό και την ασφάλεια των τουριστών . καταρχήν κύριοι έχετε 12 ευρώ το εισιτήριο και η πίστα σας είναι άκρως επικίνδυνη . τόσα χρόνια που πάνε τα χρήματα?

Ακριβώς σε αυτό σημείο που απεβίωσε ο άτυχος καρδιτσιώτης μαζεύονται όλοι οι Αρχάριοι με αποτέλεσμα να Συγκρούονται μεταξύ τους. μήπως πρέπει να κάνετε κάτι για αυτό?

Δεν πιστεύω να υπάρξει κάποιος που να μπορεί να τους κουνήσει από την θέση τους. απλά όποιος παραβρίσκεται στο χιονοδρομικό είναι να παρακαλάει στον θεό για να μην γίνει κάτι.</a>

Απλά αν δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα είναι πολύ απλό κλείστε το για να μην γίνει τίποτα πιο χοντρό κάποια στιγμή.

Edited by: snowboarding "

Senior Member
    Περιοχή
    κ
    Εγώ πάντως που έχω πάει σε όλα τα Χ/Κ στην Ελλάδα τουλάχιστον,δεν θυμάμαι να έχω δει ασθενοφόρο σε κανένα...Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.Αν έχει δει κάποιος ας με διαψεύσει.Πάντως σε όσα περιστατικά έχω βρεθεί μπροστά η μεταφορά του τραυματία από τις πίστες στο ιατρείο του Χ/Κ γίνεται με snowmobile...

Junior Member Το avatar του χρήστη nikolai z1
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vanzel
    Πάντως σε όσα περιστατικά έχω βρεθεί μπροστά η μεταφορά του τραυματία από τις πίστες στο ιατρείο του Χ/Κ γίνεται με snowmobile...

στο περτούλι πριν 2 χρόνια είδα που κατέβαζαν έναν τραυματία από την πίστα πάνω σε έλκηθρο-φορείο όπου τον είχαν ξαπλωμένο και τον έσερνε σκιέρ-υπεύθυνος του χιονοδρομικού

Senior Member
    Περιοχή
    κ
    Εγώ πάντως που έχω πάει σε όλα τα Χ/Κ στην Ελλάδα τουλάχιστον,δεν θυμάμαι να έχω δει ασθενοφόρο σε κανένα...Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.Αν έχει δει κάποιος ας με διαψεύσει.Πάντως σε όσα περιστατικά έχω βρεθεί μπροστά η μεταφορά του τραυματία από τις πίστες στο ιατρείο του Χ/Κ γίνεται με snowmobile...
    Να διορθώσω κάτι σε αυτό που είχα πει....Σήμερα που ήμουν Παρνασσό είχε ασθενοφόρο.

Senior Member Το avatar του χρήστη Κώστας Πολίτης
    Περιοχή
    Φωκίδα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolai z1
    Πάντως σε όσα περιστατικά έχω βρεθεί μπροστά η μεταφορά του τραυματία από τις πίστες στο ιατρείο του Χ/Κ γίνεται με snowmobile...

*

στο περτούλι πριν 2 χρόνια είδα που κατέβαζαν έναν τραυματία από την πίστα πάνω σε έλκηθρο-φορείο όπου τον είχαν ξαπλωμένο και τον έσερνε σκιέρ-υπεύθυνος του χιονοδρομικού
    λογικό δεν είναι από τις πίστες να κατέβει με έλκηθρο?
    ασθενοφόρο που θα ανέβει?

Senior Member Το avatar του χρήστη kostas2004thes
    Περιοχή
    thessaloniki
    O γιατρος παιδια να κανει κατι σε καποιον που στραμπουληξε το ποδι του η εσπασε το ποδι του το καταλαβαινω.Τι να κανει στον ανθρωπακο που επαθε ανακοπη καρδιας?Μαλαξεις?Ειμαι καρδιολογος και ξερω.Καλες οι μαλαξεις και η αναζωογονηση αλλα σχεδον ποτε δεν εχουν αποτελεσμα.Καθε μερα τα βλεπω.Επειδη τα βλεπετε στις ταινιες δεν σημαινει οτι εχουν και αποτελεσμα.Αν την παθεις την ανακοπη πρεπει να σ αγαπαει ο Θεος για να σωθεις.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας