Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 24 από 24

Θέμα: Παγωμενα ποδια

Senior Member Το avatar του χρήστη drbalm
    Περιοχή
    katw apo to sinnefo
    Τα χημικά σακουλάκια θερμότητας τα έχω δει και αυτά στο 2917...(δεν κάνω διαφήμιση στον άνθρωπο, έτυχε). Το μαγαζί του είναι παπάφη 140 νομίζω, λίγο μετά την μπότσαρη ανηφορίζοντας στην παπάφη πάντως. Αν καταφύγεται στην λύση του διπλού γαντιού φροντίστε το μέσα γάντι να είναι και windstopper για παραπάνω μόνωση.
    Σχετικά με το αλκοόλ όντως στην τελική φέρνει γρηγορότερα την υποθερμία αλλά όταν μιλάμε για συνθήκες χιονοδρομικού που τσουλάς ενα 3ωρο και πας πάλι στο ζεστό σαλέ βοηθάει για να μην νοιώθεις το κρύο.

Junior Member Το avatar του χρήστη Free Snowflake
    Περιοχή
    Thessaloniki - 40Ekklisies
    Καλησπερα patatas ! Δεν εχω καταλαβει τι εννοεις τα ποδια: οι πατουσες, τα δαχτυλα, η ολοκληρα τα κατω ακρα? Τελοσπαντον διάβασα όσα σου έχουν πει ήδη, θα τα σχολιασω με βαση την εμπειρια μου (χειμερινη ορειβασια - αλπινισμος - σνοουμπορντ) και προσθέσω μερικά ακόμα :

1) καθενας μας εχει διαφορετικη ευαισθησια στο να παγωσει. Οποτε να μην σε ανησυχει αν εσυ κρυωνεις και ο αλλος ζεσταινεται και να μην συγκρινεις με το πως ντυνονται ή συμπεριφερονται οι αλλοι. Ειναι θεμα οργανισμου, δεν σημαινει τιποτα.

2) Το να σε ενοχλει το κρυο ειναι φυσιολογικο. Μην ανησυχεις. Το να νοιωθουν αβολα τα ποδια ειναι οκ. Αλλα το να πονάς ειναι επικινδυνο , προσοχή! Δεν ξερω τι συμβαινει απο τα δυο. Αν πονας (τοτε σου χαλαει η διαθεση, η ψυχολογια, μπορει και να κλαις και το μονο που θες ειναι να πας καπου ζεστα και να τα παρατησεις ολα) μαλλον δεν φορας τιποτα, εισαι μουσκεμα ή πρεπει να πας σε ενα γιατρο με την πρωτη ευκαιρια. Προσεξε!

3) Το αιμα δινει προτεραιοτητα να ζεσταινει τον εγκεφαλο (το πιο σημαντικο ζωτικο οργανο μαζι με την καρδια) και ετσι κρυωνουν τα ακρα. Αν φορας ζεστα ρουχα ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ, βοηθας να διατηρησεις ζεστο το σωμα σου αρα και τα ακρα. Σημαντικο το σκουφι ή κρανος ή μπαλακλάβα (ενα σκουφι που αφηνει εξω μονο τα ματια) διοτι διευκολυνεις να ειναι ζεστο το κεφαλι, και ετσι πιο πολυ αιμα παει στα ακρα.

4) Ενα μακρυ θερμοεσωρουχο στα κατω ακρα ειναι απαραιτητο

5) οι μποτες, ό,τι μπότες και να είναι, αν εχουν υγρασια και δεν ειναι σε θερμοκρασια δωματιου, θα παγωσουν τα ποδια σου με το που τα βαζουμε μεσα αλλα μετα θα ζεσταθουν. Αλλα αν εισαι ευαισθητος σιγουρα θα σε ταλαιπωρησουν. Οποτε μην τις βαζεις στο πορτ-παγκαζ για να μην εχουν υγρασια και να ειναι θερμες (σχετικα).

6) το ιδιο ισχυει και για τις καλτσες

7) μια μποτα αν ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μπορει να σου δημιουργει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Επισης αν ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ" καλα στο ποδι σου. Για αυτο οταν αγοραζουμε μποτα, τη φοραμε στο μαγαζι με χονδρη καλτσα κανα τεταρτακι και περπαταμε, οχι 1 λεπτο και νομιζουμε οτι ειναι οκ. Δοκιμασε να νοικιασεις μια μποτα, ή να βαλεις ενος φιλου σου (ιδιο νουμερο) και δες αν υπαρχει διαφορα!

8) δεν ξερω απο μποτες του σκι, αλλα απο φιλους μου που κανουν ορειβατικο σκι, και απο πλαστικες μποτες χειμερινης ορειβασιας, ειναι γνωστο οτι ειναι σφικτές. Ειδικα του σκι. Αν σε σφιγγουν πολυ, λογικο να μην κυκλοφορει καλα το αιμα χαμηλα και να κρυωνεις, πολυ λογικο. Μηπως τις σφιγγεις πολύ; Ακομα κι εγω που κανω σνουμπορντ, τις σφιγγω τοσο που να μουδιαζουν λιγακι τα ποδια που και που απο την πιεση και το ζορι, αλλα οχι να πονανε, αλοιμονο!

9) για κρέμες δεν ξερω, αλλα ναι υπαρχουν. Δεν ξερω ομως τι κανουν και αν ειναι καλες στη περιπτωση σου.

10) επισης κυκλοφορουν κατι bars ή σακουλακια κλπ που τα "σπας" και αποβαλουν θερμοτητα. Καλο κι αυτο, αλλα προσωρινη λυση. Μετα παλι θα κρυωνεις. Και αυτα ειναι πιο πολυ για καταστασεις αναγκης, σιγα μην σε βοηθησουν.

11) Το αλκοολ οπως ειπαν καποιοι δεν οφελει. Ισα ισα που προκαλει αγγειοδιαστολη, με αποτελεσμα να παραζεστενεσαι και να χανεις θερμοτητα, και μετα απο κανα μισαωρο να κρυωνεις περισσοτερο συν την αφυδατωση. Δηλαδη μακροπροθεσμα δεν κανει καλο. ΒΕΒΑΙΑ 1-2 γουλιες κονιακακι θα σε φτιαξει ψυχολογικα (αρωμα, γευση) και θα σε ζεστανει λιγο, αλλα δεν ειναι η λυση φιλε μου (θα ειναι παροδικη).

12) Πότε πονάς/κρυώνεις; Όταν είσαι επάνω στο καρεκλάκι? Ή όταν τσουλάς; Στανταρ το να κρυωνουν τα πόδια στο καρεκλακι που κινειται σαν χελωνα, και μενεις ακινητος 5-10 λεπτα, ειναι φυσιολογικό, εννοειται οτι παγωνεις.

Αυτά, ψάξε το λίγο το θέμα, δεν είναι 1-2 λόγοι, ανέφερα κάμποσα, και σίγουρα είναι άλλα τόσα που δεν μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή. Πάντως, τονίζω, τσέκαρε και άλλες μπότες, ντυσου, και αν όντως πονάνε τα πόδια (φανταζομαι εννοεις πελματα) πηγαινε σε ενα γιατρό (δεν ξερω τι ειδικοτητα, ισως αγγειολόγο οπως καποιοι ειπαν).

φιλικά

Άρης

"

Senior Member
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Παρα πολυ σωστη και καλη αναλυση!!

Junior Member
    Περιοχή
    Πτολεμαίδα
    Thanks,παιδια!Ευχαριστω Free Snowflake! [i]"
    Τασος