Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Πηγάδια, άξια της φήμης τους.

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πηγάδια, άξια της φήμης τους.

’ξια τα πηγάδια,της φήμης τους ως το πιο οργανωμένο και αξιόπιστο χιονοδρομικό της βόρειας Ελλάδας. Παρά την απρόσμενη κακοκαιρία, παρέμεινε ανοικτό, προσφέροντας πούδρες σε όσους το επισκέφθηκαν, σε αντίθεση με άλλα κέντρα της περιοχής. Το snowbar, παράδειγμα προς μίμηση, αφού απαγορεύεται το κάπνισμα, δείχνοντας τον καθαρά αθλητικό χαρακτήρα του κέντρου. Μετά από 25 περίπου χρόνια ενασχόλησης μου με το σπορ και έχοντας κάνει για πρώτη φορά σκι στα πηγάδια, στην ηλικία των 9, συνεχίζει το κέντρο να είναι η νούμερο 1 επιλογή μου, στην Ελλάδα τουλάχιστον. Η διεύρυνση του πεδίου "για τσούλημα", είναι απαραίτητη όμως γιατί πλέον ο κόσμος πολύς και οι διαδρομές περιορισμένες.

ΤΟ ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΠΙΣΤΟ ΧΚ ΤΗΣ Β. ΕΛΛΑΔΑΣ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΣΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ???

ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΦΤΕΓΕ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΘΑΜΕ....

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από dimit Εμφάνιση μηνυμάτων
      ΤΟ ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΠΙΣΤΟ ΧΚ ΤΗΣ Β. ΕΛΛΑΔΑΣ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΣΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ???

ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΦΤΕΓΕ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΘΑΜΕ....
      Υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει να σκοτωθει καποιος....
      sigpic

Σχολιασμός

Όντως υπάρχουν πολλοί και ίσως ήταν λάθος του παιδιού τα ίσως μπορεί να είναι πάρα πάρα πολλά ΑΛΛΑ τα παιδιά του χιονοδρομικού κάναν 1)25 λεπτά να πάνε στο παιδί 2)φτάσαν με ρατράκ στην μοναδική ανοιχτή πίστα 3)με άτομο το οποίο δεν είχε ιδέα από ιατρική και πρώτες βοήθειες. Η τριάδα που .....................

Παρόλα αυτά την τελευταία φορά που επισκέφτηκα το χιονοδρομικό πέρασα υπέροχα και για να προλάβω κάποιος κακεντρεχείς πήγα και κατέθεσα στην αστυνομία αλλά ποτέ δεν με κάλεσαν για μάρτυρα σε δίκη ή σε οτιδήποτε
        Last edited by Μίλτος; 13-02-12, 21:54.
        http://beliaswines.gr/

Σχολιασμός

Ατυχείς στιγμές υπάρχουν πάντα. Το κέντρο είναι γενικά αξιόπιστο. Κάποιος που κάνει σκι, για χρόνια στα κέντρα της περιοχής, μπορεί να καταλάβει τη διαφορά. Χωρίς το φυσικό περιβάλλον του χιονοδρομικού να είναι κάτι το ιδιαίτερο όπως αλλού............................οι Ναουσαίοι έχουν καταφέρει να κρατήσουν τον κόσμο.

Σχολιασμός

Η αληθεια ειναι οτι στο θέμα παροχής πρωτων βοηθειων πάσχει σημαντικα, και απο θέμα στελεχωσης και απο θεμα οργανωσης... και μιλάω καθαρά επείδη τυχαίνει να είμαι γιατρος στο ΓΝΝαουσας και αντιμετωπίζω καθημερινα περιστατικα που ερχονται απ τα Πηγαδια... με ελλειπή ή καθόλου παροχή πρώτων βοηθειών ...

Σε όλα τα αλλα νομίζω και γω πως ειναι απ τα πιο οργανωμενα κ αξιοπιστα Χ/Κ και με τις απαραιτητες προεκτασεις θα μπορούσε να γινει πρωτη επιλογη για τον ελλαδικο χωρο...
            sigpic

Σχολιασμός

Στα άλλα κέντρα τα πράγματα είναι ετσι και χειρότερα..Πίρυσι στο Καϊμάκ, αργία και δεν υπήρχε καν γιατρός.

Σχολιασμός

δεν αμφιβάλλω ... πως ειναι τα ίδια κ χειρότερα...

απλά είναι κρίμα.....

να βλέπεις πίστες κοτλέ πολυτελείας
                αξιοπιστία σε επικοινωνία ενημέρωση
                λειτουργία σχεδόν χωρίς να χάνει ούτε μέρα απ τη σεζόν
                και πολλά άλλα που βαριέμαι να γράφω

και παράλληλα στον τομέα της ασφαλειας να είναι σε επίπεδα παιδικής χαράς ...

δεν αξίζει να κινδυνεύουν κ να χάνονται ζωές για κανένα λόγο...
                sigpic

Σχολιασμός

Δεν έχεις άδικο, αυτό όμως που φαντάζεσαι ή μάλλον έχεις δει στο εξωτερικό, στην ελληνική χιονοδρομία είναι πάρα πολύ μακριά. Καί λόγω νοοτροπίας (βλέπουμε στις άλπεις όλοι να κάνουν οργανωμένα μαθήματα ανεξαρτήτως επιπέδου) καί λόγω οικονομικής κατάστασης πια. Παρ' όλα αυτά χωρίς να υπάρχει προσωπικό συμφέρον, πιστεύω ότι το θέμα με τον περυσινό θάνατο ήταν άτυχη στιγμή.

Σχολιασμός

και espace killy που ειμασταν περσυ σκοτωθηκαν 6 ατομα!!!!!τι να λεει!!!!οτι δεν ειναι οργανωμενο??????

Σχολιασμός

Μάριε τι συγκρίνεις στο espace killy θυμάμαι τη μέρα του ατυχήματος δεν σταμάτησαν να πετάνε ελικόπτερα πάνω από τα κεφάλια μας εδώ άμα ρθει ασθενοφόρο είμαστε ευχαριστημένοι
                      http://beliaswines.gr/

Σχολιασμός

Ένα μεγάλο μπράβο στη διοίκηση του χκ και από εμένα

Σχολιασμός

Αστέριε όταν λες "αντιμετωπίζω καθημερινά περιστατικά απ τα Πηγάδια", κυριολεκτείς; Διότι πηγαίνω καθημερινές αρκετά συχνά, εδώ και 3 χρόνια και δεν έχει τύχει πολλές φορές να δω τραυματισμούς του είδους που εσύ εννοείς. Τι στο καλό, μια στις τόσες, κάτι θα έπεφτε στην αντίληψή μου.
                          Όσο για την παροχή πρώτων βοηθειών απ το χιονοδρομικό, νομίζω ότι καλό θα ήταν να είσαι πιο συγκεκριμένος. Μπορείς, σε παρακαλώ να αναφέρεις σχετικά περιστατικά; Επειδή είμαι και δημοσιογράφος, μ ενδιαφέρει επαγγελματικά το ζήτημα.
                          Τέλος, ότι σε ζητήματα ασφάλειας είναι "παιδική χαρά", αυτό είναι κάτι που τεκμηριώνεται με επιχειρήματα; Δηλαδή, τί είδους μέτρα ασφαλείας θα έπρεπε να υπάρχουν και δεν υπάρχουν;
                          Να διευκρινήσω ότι δεν είμαι από τη Νάουσα, δεν έχω εργοδότη τα Πηγάδια ή κανένα σχετικό με το σκι ή το επάγγελμα κι ότι δεν έχω κανένα συμφέρον από τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Επειδή όμως εχω ιδίαν αντίληψη κι ο Αστέριος έχει κάποιες σοβαρές αντιρρήσεις, θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
                          Last edited by ChrisTa; 14-02-12, 13:07. Αιτία: Για να είναι πιο σαφές.

Σχολιασμός

το καθημερινα ήταν πλεονασμος....η αλήθεια είναι όμως πως είναι πολύ συχνά χωρις αυτό να σημαίνει κάτι...

εμεις στη χειρουργική απ την αρχή της σεζόν έχουμε δει αρκετά περιστατικά κ δεν πρόκειται να αναφέρω στατιστικά στοιχεία εδω μέσα αλλά ούτε κ κατ ιδίαν....
                            τα περισσότερα όμως τα βλεπουν οι ορθοπεδικοί... με τους οποίους είμαστε μια διπλα δίπλα και έχουμε κοινό διάδρομο οπότε είναι πολύ εύκολο να ξεχωρίσεις στη αίθουσα αναμονής κάποιον που μόλις κατέβηκε απ το βουνο (ρουχισμός, εξοπλισμος κτλ... )

επίσης δεν εννοώ κανενα είδος τραυματισμού συγκεκριμένο... απορώ τι συμπέρασμα έβγαλες????
                            οι τραυματισμοί απο χειμερινά αθλήματα στο βουνό έχουν τεράστιο εύρος και στο είδος και στη βαρύτητα....
                            το σίγουρο είναι πως στο βουνό εγώ και συ ...σαν επισκέπτες θα αντιληφθούμε κατα κύριο λόγο έναν σοβαρό τραυματισμό ... που θα χρειαστεί να κινητοποιηθεί κάποιος μηχανισμός... στους μικροτραυματισμούς πως θα καταλάβεις ποιος θα καταλήξει στο νοσοκομείο με ίδιο μέσο????

όσον αφορά τις πρώτες βοήθειες που παρέχονται στο βουνό ... φυσικά κ δεν είμαι παρόν και φυσικά δεν μπορώ να ξέρω...αλλά όταν έρχονται οι ίδιοι οι τραυματίες και σου εξιστορουν κάποια γεγονότα ... ή όλοι τους είναι ψεύτες ή κάτι δε γίνεται σωστά εκει πάνω... Και επειδη θέλεις και περιστατικό ..... πρόσφατα κατέβηκε ένα περιστατικό απ το βουνό (με ΙΧ) το οποίο είχε χτυπήσει κρανίο-αυχένα ... ζήτησε και τον είδε κάποιος στο Χ/Κ ο οποίος του είπε πως δε χρειαζεται ράμματα αλλά άμα θέλει ας κατέβει στο Νοσοκομειο ... τελικά και ράμματα χρειάστηκε κ εμφανείς κακώσεις είχε στον αυχένα (εκδορές, μώλωπες...) και έχρηζε ακινητοποίησης (κολάρο) .... Δηλαδή τί πρώτες βοήθειες του δόθηκαν στο Χ/Κ ??? αφού κατέβηκε απ το βουνό με το τραύμα ανοιχτό (ούτε γάζα δεν είχε πάνω) και μεσ το αυτοκίνητο χωρίς κολάρο... ????

Τέλος επειδή και γω τα τελευτάια χρόνια κατά βάση πηγαίνω πηγάδια το μόνο που έχω να πω για τα μέτρα ασφαλείας.... είναι πως δεν είμαι ειδικός...
                            όπως και ότι, το μόνο που αντιλαμβάνομαι σαν μέτρο ασφαλείας είναι τα σφουγγάρια στις κολώνες .... κ αν πήγες πρόσφατα με τόσο χίονι που έριξε τα εν λόγω σφουγγάρια προστατεύουν άντε μέχρι και το ύψος της λεκάνης... το κεφάλι ούτε κατα διάνοια... .... ....

Για να απαντήσω και στον φίλο που άνοιξε το θέμα...

Φίλε μου μόνο μέχρι το Μπάνσκο έχω πάει και δεν έχω δει ούτε φαντάζομαι οτιδήποτε... απλά έγραψα πως θα ήθελα αυτό το Χ/Κ να γίνει ακόμα καλύτερο... κακό είναι??? ούτε για κανένα θάνατο μίλησα ούτε και κατηγόρησα κανέναν... ούτε και έιμαι αρμόδιος να το κάνω...

επισκέπτης στο βουνό είμαι κ γω... όπως οι περισσότεροι με τη διαφορά ότι λόγω δουλείας έχω άμεση επαφή με το θέμα των τραυματισμών στο χιονοδρομικό... και εντελώς πληροφοριακά πρεπει να ακούσετε παλιότερους γιατρούς πως μιλάν κάθε φορά που έρχεται ένα περιστατικό απο πάνω ...(οι οποίοι δεν εχουν ιδεα απο χιονοδρομια)
                            Last edited by asteriosn; 14-02-12, 18:19.
                            sigpic

Σχολιασμός

Εγώ άνοιξα το θέμα, αλλά αυτό πήγε πολύ στα ιατρικά. Τί θέλω να πω ότων λέω αξιόπιστο και οργανωμένο: Μένω στην Έδεσσα, 1 ώρα απόσταση τα Πηγάδια, 1 ώρα το Σέλι, 50 λεπτά το Καϊμάκτσαλαν, 1 και ένα τέταρτο το Πισοδέρι, 2 ώρες η Βασιλίτσα. Σε όλα, μια το λιφτ χάλασε, μια έχει αέρα δε δουλέυει, μια έριξε πολύ χιόνι δε δουλεύουν τα λιφτ, μια εχει πολύ χιόνι δεν ανοίγει ο δρόμος, μια δουλεύουν οι μισές πλαγιές. Στο Καϊμάκ βγάλαμε ετήσιες από το Νοέμβριο και ανεβήκαμε μόνο μια φορά και αυτή για ορειβατικό. Τί να λέμε τώρα.. Στα πηγάδια κάνεις σκι. Ότι συνθήκες και αν έχει, το κέντρο θα δουλέψει. Ξεκινάς το πρωί και ξέρεις ότι θα τσουλήσεις. Κάνω σκι στην Ευρώπη, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Δεν περιμένω απο τα ελληνικά κέντρα αυτά που βλέπω έξω. Δυστυχώς μένουμε εδώ..και με αυτά τα δεδομένα τα πηγάδια παλιά ξεπαλιά τα λιφτ, δουλεύουν. Περιθώρια βελτίωσης πολλά..Τίποτα παραπάνω.

Σχολιασμός

Working...
                              X