Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΠΙΣΤΑ ΡΕΑ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΠΙΣΤΑ ΡΕΑ

Θα μπορούσατε παρακαλώ να με ενημερώσετε σχετικά με την κλίση της πίστας Ρέα ?
    Από ότι διαβάζω είναι για αρχάριους. Είναι πραγματικά εύκολη ?

Σχετικά με το μήκος της έχω διαβάσει τρία διαφορετικά νούμερα.
    500, 700 και 800 μέτρα.
    Ξέρεις κανείς πόσα μέτρα είναι πραγματικά ?

Σχετικά με τον συρόμενο αναβατήρα που την εξυπηρετεί, είναι πιατάκι που το βάζεις ανάμεσα στα πόδια και σε σέρνει ? Απαιτεί μυική δύναμη για να το πιάσεις ή είναι ελαστικό οπότε είναι εύκολο για να το πιάσεις στην αρχή και να το τοποθετήσεις ?

Θα έρθω μάλλον το τριήμερο 25ης Μαρτίου, και θα ήθελα να κάνω σκι με τον γιο μου.
    Είναι 5.5 ετών, έχει κάνει κάποια λίγα μαθήματα, κατεβαίνει άνετα παιδική πίστα των 100-200 μέτρων, αλλά έχει πρόβλημα όταν κατεβαίνει πίστες με σχετικά μεγάλη κλίση που πρέπει να κάνεις μεγάλα ζιγκ-ζαγκ (με V). Επίσης αναρωτιέμαι αν ο αναβατήρας είναι εύκολος και θα μπορεί να τον χειρίζεται μόνος του, ή θα πρέπει να τον σέρνω εγώ, και πόσο εύκολο θα είναι αυτό.
    Οπως διαβάζω φαίνεται ιδανική πίστα για την περίπτωση μας, και μάλλον θα πρέπει να ερχόμαστε εκεί αφού στα άλλα χιονοδρομικά είτε είναι πολύ μικρές είτε δύσκολες για τον μικρό.

Ελπίζω να μην κούρασα.
    Ευχαριστώ.

Η πίστα που λές είναι κατ΄εμέ η καλύτερη πίστα για να μάθει κανείς σκι. Με πολύ ελαφριά κλίση και ικανοπιητικό μήκος συγκρίνοντας την με τις baby πίστες των 100 και 200 μέτρων. Είναι λίγο πιο απότομη στο ξεκίνημα της αλλά μόνο για λίγα μέτρα. Το μήκος της πρέπει να είναι περίπου 600-700 μέτρα. Προσωπικά σε αυτή την πίστα έμαθα να κάνω σκι.
    "You must be the change you wish to see in the world" Mahatma Gandhi

Σχολιασμός

Δε ξέρω ποσα μέτρα είναι αλλά πιστεύω οτι ειναι η καλύτερη πίστα για να ξεκινήσει κανείς τα πρώτα του βήματα.

Σχολιασμός

Εκει εμαθα κι εγω!!
        ...Skiing is not a hobby.....Its a way of life.....
        fotini_kostoglou@yahoo.gr
        Facebook: Fotini Kostoglou

Σχολιασμός

και εγω εκει εμαθα καπως και κυριως εκει εμαθα πιατακι....πολυ καλη πιστα για ενα κλικ παραπανω απο αρχαριος

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Aν καταλαβαίνω καλά, είναι κάτι ανάμεσα σε πράσινη και μπλέ πίστα.
            Δεν βρίσκω πουθενά την υψομετρική διαφορά βάσης και κορυφής πίστας, αλλά έτσι όπως τα λέτε, δεν πρέπει να έχει πάνω από 15 μοίρες κλίση.
            Το συγκεκριμένο πιατάκι έχει την απαραίτητη ελαστικότητα ώστε να σου δώσει χρόνο να το πιάσεις και να το βάλεις στα πόδια σου ? Ενδείκνυται δηλαδή και για μικρά παιδιά?.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από mv
              Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Aν καταλαβαίνω καλά, είναι κάτι ανάμεσα σε πράσινη και μπλέ πίστα.
              Δεν βρίσκω πουθενά την υψομετρική διαφορά βάσης και κορυφής πίστας, αλλά έτσι όπως τα λέτε, δεν πρέπει να έχει πάνω από 15 μοίρες κλίση.
              Το συγκεκριμένο πιατάκι έχει την απαραίτητη ελαστικότητα ώστε να σου δώσει χρόνο να το πιάσεις και να το βάλεις στα πόδια σου ? Ενδείκνυται δηλαδή και για μικρά παιδιά?.
              Υπάρχει πάντα παιδί στην αρχή στο πιατάκι που σε βοηθάει στο να μπεί το πιατάκι στα πόδια... [i] Πολλά μικρά παιδιά μαθαίνουν εκεί και μεγάλοι.... Τα μικρά δεν τα σταματάει τίποτα... Θα πετάει...
              "
              http://www.facebook.com/dimitris.gatzes
              http://logistiki-exelixi.blogspot.com
              http://www.logistiki-exelixi.gr
              [SIGPIC]

Σχολιασμός

πρέπει να είναι μήκος 650 μέτρα και υψομετρική 100-110μ (από γκούγλι γη = google earth)
                www.xsports.gr - Δημήτρης

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από airboarder
                  πρέπει να είναι μήκος 650 μέτρα και υψομετρική 100-110μ (από γκούγλι γη = google earth)
                  15 μοίρες κλίση.
                  Ιδανική για όσους είναι κάτι παραπάνω από αρχάριος.
                  Μάλλον θα την επισκεφτούμε αρκετές φορές ...

Αρκεί βέβαια να έχει χιόνι. Ομως δύσκολο το βλέπω με βάση την πρόγνωση του καιρού.. [i]
                  "

Σχολιασμός

τελικα μεγαλο σχολειο αυτη η Ρεα!

Σχολιασμός

και όπως φαίνεται mv... θα έχει χιόνι μιας και δεν άφησε την τελευταία του πνοή ο χειμώνας... (από Παρασκευή / Σάββατο και για κανα 3/4 μερες) οπότε εύχομαι να το ευχαρηστιθεί ο μικρός σου....

ανυπομονώ και γω να γίνει 3-4 ο δικός μου να τσουλάμε παρέα.... [i]
                      "

Σχολιασμός

βάλτον απο τώρα στα απάτητα.....χαχαχαχαχα
                        http://www.facebook.com/dimitris.gatzes
                        http://logistiki-exelixi.blogspot.com
                        http://www.logistiki-exelixi.gr
                        [SIGPIC]

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Dimis_viper
                          βάλτον απο τώρα στα απάτητα.....χαχαχαχαχα
                          στα πατητά Δημήτρη πάντως τον έβαλα φορές με ειδική άγκυρα που κρατούσα.... [i]
                          "

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από airboarder
                            και όπως φαίνεται mv... θα έχει χιόνι μιας και δεν άφησε την τελευταία του πνοή ο χειμώνας... (από Παρασκευή / Σάββατο και για κανα 3/4 μερες) οπότε εύχομαι να το ευχαρηστιθεί ο μικρός σου....
                            Μακάρι !
                            Πρέπει να είναι πολύ βολική πίστα για παιδιά με βάση αυτά που λέτε.
                            Νομίζω θα ευχαριστηθώ και εγώ μαζί με τον μικρό.
                            Μόνο το lift με ανησυχεί λίγο (αν είναι πράγματι εύκολο στην χρήση του)

Σχολιασμός

Υπάρχουν πουθενά καλές φωτογραφίες της πίστας και του lift?
                              Εψαξα στις άλλες ενότητες, αλλά έχει μόνο για τις άλλες πίστες.

Σχολιασμός

Working...
                              X