Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ 2018

Collapse
Καρφιτσωμένο Θέμα
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ 2018

Μετά από 3 ημέρες σκι, στο πολύπαθο αυτό χιονοδρομικό, τα συμπεράσματα που έβγαλα.
    Οι άνθρωποι που το διοικούν είναι για τα πανηγύρια. Φτερόλακα κλειστή. Όπως και πέρυσι, ο δρόμος που οδηγεί στο πάνω σαλέ της Φτερόλακας κλειστός. Μην τυχόν και χάσουν κανένα εισιτήριο, από τους ανθρώπους που θέλουν να πιούν απλά ένα καφε στο σαλέ χωρίς να σκάσουν το 10ευρο. Φραγκοφονιάδες του χειρότερου είδους. Κελλάρια με άπειρες πέτρες, και μόνο τον Βάκχο και χθες Αίολο αλλά τα 25 ευρώ ακατέβατα. Γιατί ρε άσχετοι φραγκοφονιάδες? Όταν δηλαδή έρθουν οι μέρες πλήρους λειτουργίας, αναλογικά θα πρέπει να ζητάτε 50-60 ευρώ. Είστε νούμερα. Κανένα σεβασμό για τον πελάτη, καμμία αγάπη για την χιονοδρομία. Το μόνο που νοιάζει, είναι τα νούμερα στο τέλος της χρονιάς. Σας αξίζει η πλήρης απαξίωση. Καλή χρονιά, χιόνια πολλά και καλά μυαλά.

Πολύ σωστά τα λες ! κατάγομαι από εκεί...και εύχομαι να βαράνε μύγες όπως βαράνε τα τελευταία χρονια στο χιονοδρομικό! Με 2 πιστες χθες 25 euro! απατεώνες! όλοι στα αλλα χιονοδρομικά λοιπόν που σέβονται τους πελάτες!!!!!!!!!!!!!!!!

Σχολιασμός

Πώς τα βλέπετε τα πράγματα για δευτερα? Βλέπω πολύ χιόνι την Κυριακή, κ αναρωτιέμαι αν θα ανοίξει το χιονοδρομικό σωστά τη Δευτερα

Σχολιασμός

με τη βροχή που έριξε σήμερα δεν θα πάταγα πόδι.
        Πέμπτη θα ειναι καλά απο ότι φαίνεται γιατι κάτι θα ρίξει και τετάρτη.

Σχολιασμός

τον Ηρακλή καθημερινές γιατι δεν τον ανοίγουν?χιονι έχει νομιζω...ειδικα μετα τα χθεσινα και σημερινα, αύριο αναμενεται να εχει μπολικο φρεσκο χιονι αλλα τους βλέπω να μην ανοίγουν τίποτα.....

Σχολιασμός

Και πέρσυ και φέτος τα ίδια. Καθημερινές δεν ανοίγουν ούτε τις μισές πίστες για λόγους οικονομίας. Η απόλυτη ξεφτίλα... Προσωπικά εγώ δεν ξαναπατάω το πόδι μου Παρνασσό. Κρίμα αλλά η γυφτιά έχει και τα όριά της.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Dionisis00 Εμφάνιση μηνυμάτων
              Και πέρσυ και φέτος τα ίδια. Καθημερινές δεν ανοίγουν ούτε τις μισές πίστες για λόγους οικονομίας. Η απόλυτη ξεφτίλα... Προσωπικά εγώ δεν ξαναπατάω το πόδι μου Παρνασσό. Κρίμα αλλά η γυφτιά έχει και τα όριά της.
              τι να πω..παλια ανοιγε και καθημερινές ο ηρακλής οταν ειχε χιονι και φυσικά ήταν απολαυση...οχι σ/κ δεν πηγαίνω ποτε παρνασσό με το χαος που επικρατεί και ούτε πρόκειται μονο κ μονο για τον ηρακλή.
              μάλλον με βλέπω για καλαβρυτα αύριο αν ανοίξει η στύγα.

εντωμεταξύ μολις παρατήρησα πλεον οτι το εισιτήριο καθημερινές είναι και αυτό στα 25€ όπως το σ/κ.....εχω 2 χρονια να ανέβω και δεν ειχα πάρει χαμπάρι την σημαντική αυτή αλλαγή....
              Last edited by aft3rgl0w; 24-01-18, 18:45.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από aft3rgl0w Εμφάνιση μηνυμάτων
                τι να πω..παλια ανοιγε και καθημερινές ο ηρακλής οταν ειχε χιονι και φυσικά ήταν απολαυση...οχι σ/κ δεν πηγαίνω ποτε παρνασσό με το χαος που επικρατεί και ούτε πρόκειται μονο κ μονο για τον ηρακλή.
                μάλλον με βλέπω για καλαβρυτα αύριο αν ανοίξει η στύγα.

εντωμεταξύ μολις παρατήρησα πλεον οτι το εισιτήριο καθημερινές είναι και αυτό στα 25€ όπως το σ/κ.....εχω 2 χρονια να ανέβω και δεν ειχα πάρει χαμπάρι την σημαντική αυτή αλλαγή....

Σου λέει ο έξυπνος εκεί επάνω(ο των οικονομικών εννοώ) Σ/Κ έχει κόσμο, έχει και μάτι για τους πεινασμένους, πήζουν στην ουρά, αλλά η glamouριά κοστίζει στην ψωροκώστενα 25, τις καθημερινές ψάχνεις με αγωνία την ανοιχτή πίστα (1 θα είναι, 2 θα είναι, κάτι θα βρείς να τσουλήσεις ρε αδερφέ) αλλά θα γράψει χλμ. αφού μόνος θα είναι, άστο στα 25 μωρέ. Και μη χειρότερα. Πάτησα τα σκί μου στον Παρνασσό πριν 40 ακριβώς χρόνια. Αγάπησα αυτό το βουνό, το οποίο κακά τα ψέμματα, από άποψη ποικιλίας πεδίου, είναι μάλλον το καλύτερο στην Ελλάδα (έχω τσουλήσει σχεδόν σε όλα τα Ελληνικά ΧΚ). Η απαξίωσή του είναι συνεχής. Το δείχνει και ένα check στον αριθμό θεμάτων και views με το αμέσως δεύτερο τα Καλάβρυτα, εδώ στο forum, είναι σχεδόν ίδια. Στα Καλάβρυτα οι άνθρωποι έχουν κάνει τεράστια βήματα τα τελευταία χρόνια.(Μιλάω για τα νότια ΧΚ, γι αυτό δεν βάζω την Βασιλίτσα μέσα) Κρίμα πραγματικά.
                Last edited by nomad; 24-01-18, 20:41.

Σχολιασμός

εχω χρονια να γραψω αλλα διαβαζοντας ολα αυτα που λετε, ειπα και γω να πω τη γνωμη μου...
                  πηγα περυσι στον παρνασσο και στα καλαβρυτα και διαπιστωσα τα εξης.
                  Πρωτον η καρτα στον παρνασσο εχει 25 αντι για 30 που ειχε παλια, δηλαδη ιδια τιμη πια με τα καλαβρυτα...
                  Δευτερον στον παρνασσο εχουν μπει συγχρονα λιφτ, 8θεσια και πολυ γρηγορα... συνδευουν ευκολα την φτερολακα με τα κελλαρια και εχουν προστεθει στην πισω μερια και η σαχαρα με την περιφεριακη....

Στα καλαβρυτα που πηγα, ακομα το χιονοδρομικο λειτουργει ουσιαστικα με 2 λιφτ, στυγα και αρτεμης... ολα τα αλλα ειναι της πλακας για αρχαριους και παιδια...
                  η στυγα ειναι πιο αργη και απο το θανατο... σε παιρνει ο υπνος μεχρι να φτασεις πανω... και η αρτεμης ειναι αγκυρα και καθε λιγο σταματαει επειδη καποιος πεφτει....

δεν καταλαβαινω το λογο να προτιμησω καλαβρυτα απο παρνασσο... και τι ακριβως εχει γινει στα καλαβρυτα και εχουν κανει τεραστια αλματα προοδου?
                  ΧΩΡΙΣ ΛΙΦΤ, ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ...

'' οι τιμες των σαλεσε παρνασσο και καλαβρυτα δεν με εδιαφερουν, καθως το μονο που ψωνιζω απο εκει ειναι νερακι"
                  LIB-TECH TRS BTX
                  A.SNOW David Vincent

Σχολιασμός

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά το κείμενό μου. Έγραψα, ότι όντως ο Παρνασσός, είναι το καλύτερο Χ/Κ στην Ελλάδα από πλευράς επιλογών στην χώρα. Αλλά το να πληρώνεις 25 την καθημερινή (τα Καλάβρυτα 15) και με ελάχιστες μέχρι στιγμής πίστες σε λειτουργία τις καθημερινές, όχι φίλε μου, αυτό είναι greek business. Εκτός εάν εσύ το θεωρείς ΟΚ, τότε βλέπουμε αλλιώς το θέμα. Διάβασε και το αρχικό μνμ την 1/1. Το ΧΚ σε άθλια κατάσταση αλλά τα 25-25. Τι να τα κάνω τα καινούρια λιφτ? Να τα κοιτάω σταματημένα. Ότι λές για τα Καλάβρυτα, είσαι σωστός. Όντως αργά λίφτ και το Σ/Κ τσιμπημένο αλλά με την μέχρι τώρα κατάσταση είναι value for money. Το απολύτως τίμιο ΧΚ για τα γούστα μου είναι η Βασιλίτσα, το Πισοδέρι και τα Πηγάδια (αν και εκεί δεν βρίσκουν άκρη με άλλα ζητήματα) Τέλος πάντων, πηγαίνεις Βουλγαρία και ησυχάζεις (για εδώ κοντά)

Αρχική Δημοσίευση από angel Εμφάνιση μηνυμάτων
                    εχω χρονια να γραψω αλλα διαβαζοντας ολα αυτα που λετε, ειπα και γω να πω τη γνωμη μου...
                    πηγα περυσι στον παρνασσο και στα καλαβρυτα και διαπιστωσα τα εξης.
                    Πρωτον η καρτα στον παρνασσο εχει 25 αντι για 30 που ειχε παλια, δηλαδη ιδια τιμη πια με τα καλαβρυτα...
                    Δευτερον στον παρνασσο εχουν μπει συγχρονα λιφτ, 8θεσια και πολυ γρηγορα... συνδευουν ευκολα την φτερολακα με τα κελλαρια και εχουν προστεθει στην πισω μερια και η σαχαρα με την περιφεριακη....

Στα καλαβρυτα που πηγα, ακομα το χιονοδρομικο λειτουργει ουσιαστικα με 2 λιφτ, στυγα και αρτεμης... ολα τα αλλα ειναι της πλακας για αρχαριους και παιδια...
                    η στυγα ειναι πιο αργη και απο το θανατο... σε παιρνει ο υπνος μεχρι να φτασεις πανω... και η αρτεμης ειναι αγκυρα και καθε λιγο σταματαει επειδη καποιος πεφτει....

δεν καταλαβαινω το λογο να προτιμησω καλαβρυτα απο παρνασσο... και τι ακριβως εχει γινει στα καλαβρυτα και εχουν κανει τεραστια αλματα προοδου?
                    ΧΩΡΙΣ ΛΙΦΤ, ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ...

'' οι τιμες των σαλεσε παρνασσο και καλαβρυτα δεν με εδιαφερουν, καθως το μονο που ψωνιζω απο εκει ειναι νερακι"

Σχολιασμός

Οπως εχω πει..καταγομαι απο εκει και....... Θα πω απλα τουτο...! Περσι με 30 ευρω καρτα..οταν δεν δουλευε ο Ηρακλης πληρωνες 15 ευρω! Φετος ολες τις ημερες που δεν δουλευε ο Ηρακλης (εως τωρα ολες τις καθημερινες και πολλες αργιες.,,διοτι οι φιλοι γνωστοι μου......δεν τον ανοιγουν εσκεμμενα... οπως και σημερα...) πληρωνουμε 25 ευρω! μαλλον μας αρεσει να μας πιανουν.......Κοτσους,,! τωρα,,,τα περι Καλαβρυτων οπως τα αναφερεις....6 φορες μεσα στον μηνα αυτο που πηγαμε....δεν ειδα ουτε εγω...ουτε οι φιλοι μου...τετοια τραγικουλικα πραγματα που αναφερεις,,,,! Αυτα,,,καλοπροαιρετα και με καλη καρδουλα!

Σχολιασμός

Working...
                      X