Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2013-2014

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

έχει κανείς κάποιο νεώτερο για τη κατάσταση του χιονιού? Αξίζει επίσκεψη αύριο?? Είμαι μεταξύ Παρνασσού κ Καλαβρύτων κ δεν ξέρω αν αξίζει να ανέβω κάπου κι αν ναι, σε ποιο.

Σχολιασμός

Καλά είναι και στα δύο. Εξαρτάται τι σου αρέσει. Νομίζω ο Παρνάς βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση προς το παρόν. Καλά να περάσεις και καλή χρονιά.

Σχολιασμός

Καλή χρονιά κ ευχαριστώ για την πληροφόρηση ... φρέσκο χιόνι μου αρέσει αλλά καταλαβαίνω ότι δε θα βρω σε κανένα από τα 2 Χ/Κ οπότε ρωτάω κι εδώ και στο φόρουμ των Καλαβρύτων να δω τι αξίζει περισσότερο

Σχολιασμός

Έχω την εντύπωση ότι στα Καλάβρυτα μπορείς να κάνεις μόνο στο πάνω μισό λόγω ανεπάρκειας χιονιού στο κάτω μισό. Ρίξε μία ματιά και στην κάμερα (http://www.snowreport.gr/snowcam/kalavrita/). Εχθές κατέβαινες με δικό σου ρίσκο απ ότι έμαθα.

Σχολιασμός

Καλημέρα σε όλους.
            παρόλο που έχουν γίνει προσπάθειες και απο τα 2 χιονοδρομικά το χιόνι ειναί μέτριο. Παρνασσό πέτρες κρυμμένες σε διάφορα σημεία εντός πιστών με αποτέλεσμα να γίνονται διάφορες ζημιές στα πέδιλα εκεί που δε το περίμένεις. Καλάβρυτα στην ουσία μόνο στύγα ανοιχτη
            αλλά σχεδόν τέλεια.
            ας ελπίσουμε σύντομα να αλλάξει το σκηνικό.

Σχολιασμός

Παρνσσός 3-1-14
              Βλέπωντας οτι το παει για καλοκαίρι, αποφασισα να κάνω μια επισκεψη, για ενα διήμερο, ΟΤΙ ΒΡΩ...
              8 το πρωι αφιξη, σοκ, χιονοκαλυψη στα χαμηλα, μηδέν.

8 και 20 πρώτη κατεβασιά διπλό, χιόνι καλο, μαλακο οσο πρέπει, πέτρες κρυφες και φανερές, σε πολλα σημεία σκι σε φλούδα χιονιού. Η κατάσταση στις αφετηρίες ασχημη, ο ηρακλης ειδικα θα χρειαστει πανιά, ή μεταφορά χιονιού (από που?). Η κατασταση στον περικλή πολύ καλύτερη, εχω δει πιο πολλές πετρες και με 3 μετρα χιονι, επισης ικανοποιητικο όλο το επάνω μπωλ,στις πιστες, καλή δουλεια απο το χιονοδρομικο, αλλά δεν βοηθα το χιόνι. Η νέα <περιοχη> του προφήτη, δεν ειναι για λόγου μου (120 τα κιλά), οχι δεν το εσπασα εγώ το χερούλι, άλλος ηταν... Οσο περνουσε η ώρα με ετρωγε ο κ@λ@ς μου για εκτός, μια πρωτη στο τριπλο, πετρινκ και χωράφια, βεβαια οσο περνουσε η ωρα εξαφανιζωταν οι πετρες, το καλύτερο εργαλειο για να τις μαζεύει ειναι το νοικιασμένο σανίδι.

Βρίσκω τον ΜΙΚ απο το snowclub στόν ηρακλή, και μου λέει οτι εχει καλο χιόνι πισω, βουρ στο πέρασμα των βλαμμένων, τα 10 πρωτα μέτρα ξυρισμένα απο καμμιά 10αρια νοματαίους, απο την προηγούμενη μέρα,΄βράχια στο τελείωμα να σε περιμένουν, αλλά μετά υπεροχη πουδρίτσα , (με πετρουλες φυσικά) κατεληξα μετα το s της περιφερειακής, την σαχάρα που ξέρατε...ξεχάστε την. Αν θυμάστε οταν κάνανε το ..αυθαίρετο στην κορφη του ηρακλή τον <δρομο> που χαλουσε την πιστα του περικλή και εκανε κανα 3 χρονακια να <εξομαληνθεί>, ετσι και στην σαχάρα...
              Φτερόλακα αδεια το πρωι, ο χιονοδιαδρομος καταλήγει χωρις πετρες στην 6, οπου ομως δεν εχει χιόνι, η 6 το πρωι χωρις ιχνη ( μετα την κατεβηκαν σανιδαδες, εγω δεν τολμησα), στον δια δουλεύαν αλλά η κατασταση του χιονιου απλα, απογοητευτικη, για συνδετικο, δεν συζηταμε...
              Καποιες ουριτσες μετα τις 12 στον ηρακλη, σε οδηγούσαν στο τριπλό, οπου ηταν πολυ καλά. Μιλιούνια οι <επισκέπτες> λίγοι οι χιονοδρόμοι, κακή χρήση των αναβατήρων (2 ατομα στον ηρακλή, 2 στο τριπλο....), καμικάζι χωρις αυριο στις πίστες. Τα κελλάρια μετα τις 12 ειναι επικινδυνα, πρεπει να αφαιρεί καρτες το χιονοδρομικό...

Για την πτώση μου την δευτερη φορά στο πέρασμα των βλαμμένων, την πλάκα που καταφερα να ριξω, το 200μετρο σιρκουί μου, τα βραχια που...απεφυγα και την καλοσύνη που ειχε ο Nickel απο το snowclub να μου φερει σκι, μπατον ακόμα και το παγούρι μου, περιμένω την αναρτηση του βίντεο για τις (ηθικές) αμοιβές. Μόνη απώλεια το (ληγμένο) αντιηλιακο. Οποιος το βρει μην το χρησιμοποιησει, ξυνωμουν ολη μερα...

Τελικα δεν αξιζε για δευτερη μερα, ετσι ειπα στις 5,30 στο παρκινκ και γυρισα αθηνα για...ψαρεμα.
              ΜΙΖΕΡΙΑΣ ...καί σαπιοκοιλιάς(by Makaka)

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από vro Εμφάνιση μηνυμάτων
                Τελικα δεν αξιζε για δευτερη μερα
                Φοβάμαι ότι συμφωνώ κι εγώ για το Σάββατο... Δυστυχώς δεν ήταν καλά όπως την παραμονή πρωτοχρονιάς, όταν για πρώτη φορά της σεζόν ήταν ταμάμ για ξεμούδιασμα. Το χιόνι έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά και πέτρες πλέον είναι εμφανείς σε αντίθεση με μια εβδομάδα πριν. Θέλει ένα δυνατό φρεσκάρισμα, για να αναδιοργανωθεί το σύστημα.
                The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...
                http://www.hiddencellar.eu

Σχολιασμός

frozen2_2.jpg

Μας φάγανε οι προβλέψεις για πολλά χιόνια φέτος.
                  Χιόνια πέφτουν αλλά σε άλλη ήπειρο,
                  μα τα χίλια πέδιλα δεν ξέρω τι είναι πλέον καλύτερο..

Καλοκαιρία και μην υποφέρουν οι συμπολίτες μου ή πολλά χιόνια να κάνουμε καμιά κατεβασιά με κρύα καρδιά.

Κάθε πέρισυ και καλύτερα, πρίν 10 χρόνια καίγαμε τις πίστες τώρα θα κάψουμε τα σανίδια μας στο τέλος..
                  Attached Files
                  SNOWRIDERS 1997

Σχολιασμός

Πεμπτη 23-1-2014

Φοβηθήκαμε τον αέρα (που τελικά ηταν ανύπαρκτος...) και αντι για χελμο πηγαμε παρνασσό. Δεν με χάλασε αφου αφου ειχα 20 μέρες να πάω βόρεια...
                    ΑΠΙΘΑΝΗ μερα για καμμια σαρανταρια χιονοδρόμους και αλλους τόσους <επισκέπτες>. Βασικά λιακάδα, με αρκετη συννεφιά στα ψηλά και ποτε ποτε ακομα και καποιο περαστικό συνεφάκι να φτιάχνει ατμοσφαιρα... Το βουνο εφαγε μια χιονο- μπατσα προς την κορυφογραμμη του γεροντόβραχου με αποτελεσμα να φρεσκάρει η γουβα και να ξυρισει η πλευρα του ηρακλή. Πολυ καλο ποιοτικα χιονακι, αξιοπρεπεις θερμοκρασιες, καλο στρωσιμο, φρεσκαδουρες κατω απο το τριπλό, ΛΥΩΣΑΜΕ. Ειμασταν τοσο λίγοι που στις 4 δεν ειχαμε καταφερει να κανουμε καμμια πίστα...χωραφι, ακόμα και φρεσκαδουρες αφησαμε. Στις 12 κατεβασιά με χιλια απο κορφη περικλη σε βαση τριπλου χωρις να συναντησω ανθρωπο, δεν μουχει ξανατυχει...

Σχολιασμός

ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2013-2014

μεσημερακι οδηγώντας προς Κελλάρια...
                      Last edited by ecm; 25-01-14, 20:36.

Σχολιασμός

το ερωτημα ειναι τεταρτη(βλεπω αερα αρκετο) η πεμπτη?

Σχολιασμός

27-1
                          Λυώσαμε.....
                          τα πεδιλα θελουν σερβις...λυσάξαμε
                          αντε λιγο ακόμα και γεμισε το βουνό χιόνι. Μοναδικό φάουλ διας και σαχαρα κλειστα. Τωρα υποσχωνται οτι θα τα ανοιξουν πεμπτη. Να το δούμε πρώτα. Οχι αλλα εγκαίνια, βάλτε τα να δουλέψουν.

Ps. και το τριπλο κλειστο με πουδρα απο κάτω, τέτοιες μέρες...
                          Last edited by vro; 28-01-14, 06:59.

Σχολιασμός

Μέρα δώρο η χθεσινή. Κρίμα που ήταν κλειστό το 3πλο. Καλή σαιζόν να έχουμε, μιας και ουσιαστικά ξεκίνησε την Κυριακή.

Σχολιασμός

ΦΤΕΡΌΛΑΚΑ 30-1
                              Ήθελα να παω και κελλάρια αλλά δεν πρόλαβα

9 το πρωι στην βάση της 6, κοσμος ελάχιστος, μόνο η ομάδα του ΕΟΣ αθηνων (μα ειναι δικαιο να κανεις προπονηση στην πιστα των αγώνων 2 μονο μέρες πριν τους αγώνες? λίγο σικέ μου κανει...). Τρωω το πρωτο ban απο τα καλοπαιδα με τους σταυρους, εξω βρεχει πλάκες... οντως σε πολλα σημεία υπαρχει ενα επιφανειακο στρωμα 2-3 εκ και απο κατω αερας κοπανιστος, μετρησα 2 πρωτου κατσει το χιόνι, παρασαχαριες και οι 2, και αποφασισα να το παιξω...σοβαρος. Ετσι μεχρι τις 10 ζεσταμα στην 6 και παραδιπλα, χιόνι εκτος βαρυ, καμμια σχεση με δευτερα. Στις 10 ανοιγει ο διας και 2 με 3 ατομα βρισκομαστε σαχαρα, ΑΠΑΤΗΤΗ. Ξεκινα η ρουτινα, αλλά την δευτερη φορα παρατηρω οτι βαζουν μπρος το λιφτ της, αρπάζω το πρωτο πιατο και αρχιζει το οργιο... και επειδη η τυχη βοηθα τους κολοφαρδους χαλάει ο διας και ο οδυσσεας, τρωει και μια πλακα η περιφερειακη και κανα δυωρο ελάχιστοι τυχεροι την...ξεπατώσαμε.
                              Δύο μονο παρατηρήσεις 1) ειναι πολυ γρηγορο το λιφτ, απλα οταν το τρεξανε αρχησε να χτυπά ενα ραουλο και μειωσανε για προφυλαξη, παιδικη ασθενεια 2) ανεβασανε το ρατρακ απο τον δρόμο (που τον ειχε καλύψει το χιόνι...) με αποτελεσμα να...μαγαρισουν σχεδον το 1/3 της σαχάρας, ελπιζω να καταλάβαν την γκαφα...
                              κατα τις μιαμιση τα ειχα κάψει τα ποδια, πάντα εκτος, σε βαθυτατο χιόνι, εκανα ανεφοδιασμο στην καντινα της φτερο, μια μετρια καλλιοπη και ξανα σαχαρα, πάντα με ουρες μηδεν. Στις 3.30 που εφυγα κοσμος μηδεν, χιόνι απιστευτο, ειχαν μείνει και κατι κομματια απάτητα, δεν αντεχα ουτε την 7 να κατεβω...

Σχολιασμός

Για άλλη μια φορά ο καιρός μας παίζει ύπουλα παιχνίδια.
                                Και όχι τίποτα άλλο, από αλλού το περιμέναμε (ομίχλη), από αλλού μας βρήκε (χιόνι).
                                Το Σάββατο αν και ήμουν στην ευρύτερη περιοχή του χιονοδρομικού δεν ανέβηκα. Εχθές (Κυριακή) όμως το ρίσκαρα παρόλο που στα χαρτιά οι συνθήκες θα ήταν χειρότερες. Πόνταρα στο ότι όταν χιονίζει συνήθως έχει μεν χαμηλή ορατότητα αλλά όχι αδιαπέραστη ομίχλη. Και όντως από θέμα ορατότητας το θέμα ήταν μια χαρά. Η ποιότητα όμως του χιονιού ήταν κυριολεκτικά ένα δράμα. Μια στρώση κοτλέ παγετώνα κατά τόπους φρεσκαρισμένη από ανεμοσούρια φρέσκων... graupel. Εν ολίγοις, φρένο/τρένο και cajoline/μπετόν σαν αίσθηση εναλλάξ κατά τη διάρκεια της ίδιας στροφής. Δεν ξέρω αν ο αέρας κατά τη διάρκεια της νύχτας του Σαββάτου έκανε τόσο κακό και το ξύρισε/πάγωσε. Αν όχι, αδυνατώ να καταλάβω που είδαν οι Σαββατιάτικοι επισκέπτες τα ωραία.

Δεδομένου ότι ο γραφών είναι ο πρώτος που κράζει φίλους και γνωστούς όταν γκρινιάζουν για τις συνθήκες στο βουνό (γνωρίζουμε εξ ορισμού ότι είναι απρόβλεπτες), δε μου αρέσει προφανώς αυτός ο ρόλος. Αλλά φέτος, και με την περιρρέουσα πίεση να αυξάνει από παντού, ειλικρινά παίζει με τα όρια της υπομονής των περισσοτέρων μας ο καιρός. Περνάνε και ξαναπερνάνε τα συστήματα, 3-5 πόντους φρέσκο το βουνό. Την προηγούμενη Κυριακή έβγαλαν βρύα και λειχήνες τα μπετά σε όλη την Ελλάδα από το νερό που έπεσε, πάνω στο βουνό όσοι πήγαμε πανηγυρίζαμε και για τους δέκα πόντους χιόνι που έμειναν. Τώρα πάλι, όλα τα είχε η μαριορή, ο μίνι επερχόμενος "καύσωνας" της έλειπε. Μπαίνω σε mode χειμερίας νιρβάνας μέχρι να δώ στην κάμερα να είναι τούρτα το βουνό.
                                The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...
                                http://www.hiddencellar.eu

Σχολιασμός

Working...
                                X