Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ "ΚΑΚΑΛΟΣ"ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ "ΚΑΚΑΛΟΣ"ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Καλημέρα.Μια πληροφορία θα ήθελα από τους γνώστες του βουνού.Μέχρι το καταφύγιο Κάκαλος",πας μόνο με τα πόδια ή υπάρχει και δυνατότητα να φτάσεις με 4χ4;Ρωτάω επειδή θα μεταβώ μέσα στην εβδομάδα στο συγκεκριμμένο σημείο για εργασία και θέλω να μάθω τις συνθήκες πρόσβασης...Ευχριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας."
    Beati Paoli.........

βρηκες δουλεια θηριο; μπραβο..

βασικα μου φαινεται οτι μονο με ποδια πας...δεν ξερω να σου πω γιατι μονο ως τα 2100 πηγα.

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Ο δρομος σταματαει στα Πριονια (1100 μ.). Απο εκει και πανω ανεβαινεις 1500 μετρα καθ' υψος μεχρι τα 2650 μ. του καταφυγιου. Αρκετες ωρες περπατημα... Δρομοι για να ανεβεις ψηλα στον Ολυμπο υπαρχουν μονο απο την πλευρα της Λαρισας.

Σχολιασμός

Υπαρχει καταφυγιο στη θεση Χρηστακη (δυο μαλιστα, ενα μικρο που πλεον μπορει και να μην χρησιμοποιειται, και ενα μεγαλο καινουριο καταφυγιο) σε υψομετρο 2400+ μετρα, το οποιο εχει οδικη προσβαση, αλλα ενδεικνυται μονο για οχηματα 4Χ4. Συμβατικα οχηματα μπορει να χτυπησουν απο κατω (αν και ανεβαινουν οσα δεν ειναι χαμηλωμενα). Για να πας εκει πρεπει να φτασεις πρωτα στο χωριο Καλυβια Ελασσονας...

Σχολιασμός

Τελικά η διαδρομή μου ήταν η εξής...Τετάρτη πρωί,παρκάρισμα το αυτοκίνητο στην θέση Γκορτσιά και από εκεί η γνωστή σε πολλούς από εσάς και πλέον και σε εμένα,διαδρομή μέχρι το οροπέδιο...Σε 5 1/2 ωρίτσες ήμουν πάνω.Μάλλον καλός χρόνος για κάποιον που ανεβαίνει πρώτη φορά,συνοδευόμενος από συνάδελφο που ουδεμία σχέση έχει με βουνό...Κατεβήκαμε σήμερα σε 3 1/2 ωρίτσες και....άντε να προσαρμοστείς τώρα ξανά....
          Beati Paoli.........

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowspir
            Τελικά η διαδρομή μου ήταν η εξής...Τετάρτη πρωί,παρκάρισμα το αυτοκίνητο στην θέση Γκορτσιά και από εκεί η γνωστή σε πολλούς από εσάς και πλέον και σε εμένα,διαδρομή μέχρι το οροπέδιο...Σε 5 1/2 ωρίτσες ήμουν πάνω.Μάλλον καλός χρόνος για κάποιον που ανεβαίνει πρώτη φορά,συνοδευόμενος από συνάδελφο που ουδεμία σχέση έχει με βουνό...Κατεβήκαμε σήμερα σε 3 1/2 ωρίτσες και....άντε να προσαρμοστείς τώρα ξανά....

,,, έτσι-έτσι !!... να περπατήσετε κ λιγάκι!!.. που μούθελες να πας δίπλα στις κορυφές των σχεδόν" 3.000m , με .. αυτοκίνητο!!!;; ....χαχα!!!

...από την Αθήνα είσαι;;?"
            H2 0 & -10c = :weather_3:sigpic

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Bumps
              Αρχική Δημοσίευση από snowspir

*

*

*

,,, έτσι-έτσι !!...* να περπατήσετε κ λιγάκι!!.. που μούθελες να πας δίπλα στις κορυφές των σχεδόν" 3.000m ,*με ..*αυτοκίνητο!!!;; *....χαχα!!!

*

...από την Αθήνα είσαι;;?

Από περπάτημα,άλλο τίποτα...Προφανώς δεν περίμενα,ούτε και ήθελα να πάω με αυτοκίνητο στο οροπέδιο..Ξέρεις...και στην Αθήνα,τα πόδια τα χρησιμοποιούμε για τον ίδιο λόγο με εσένα...που δεν είσαι από την Αθήνα.. "
              Beati Paoli.........

Σχολιασμός

Working...
              X