Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΜΑΙΝΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2013-2014

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από arcadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν νέος στο φόρουμ διαβάζω για το Μαίναλο γιά το τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και πραγματικά έχω βγει από τα ρούχα μου. Ίντριγκες, καταγγελίες, χαμένα χρήματα (δημόσιο) , ζημιές, καταστροφές, φωτιές, πλαστές κάρτες, μηνύσεις, κατασχέσεις. Αν όλα αυτά γυρίζονταν ταινία σίγουρα θα έσπαγε κάθε ρεκόρ στα εισιτήρια . Από τα γραφόμενα εδώ καταλαβαίνω ότι ο epika και ο notis πρέπει να είναι μέλη αυτού του συλλόγου ή να έχουν σχέση με το χιονοδρομικό . Θα ήθελα να τους ρωτήσω επειδή φαίνεται ότι γνωρίζουν τελικά το χιονοδρομικό θα λειτουργήσει ; Θα προλάβουν να κάνουν τις απαραίτητες επισκευές και συντηρήσεις των μηχανημάτων; Τα υπόλοιπα χιονοδρομικά από ότι διαβάζω ειναι έτοιμα και περιμένουν το χιόνι για να λειτουργήσουν έτσι ώστε να κάνουμε το χόμπι μας. Στο Μαίναλο φτάσαμε στον Δεκέμβρη και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. Έχουν κάποιοι την ευθύνη για όλα αυτα από τον σύλλογο που το διαχειρίζεται και από τον δήμο;
    Σύμφωνα με όλα όσα έχουν γραφτεί στα μμε:

Ο Δήμος δεν έχει κάποια ευθύνη με το καθεστώς που ισχύει έως σήμερα. Ούτε η Περιφέρεια. Παρότι δεν είναι ούτε διαχειριστές, ούτε ενοικιαστές του χιονοδρομικού και ο Δήμος και η Περιφέρεια έχουν βοηθήσει στο παρελθόν. Άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο.

Ο Δήμος προσφέρθηκε να το ενοικιάσει από τον ΕΟΣ αλλά φαίνεται ότι υπάρχει νομικό κώλυμα. Προσεχώς θα μάθουμε πολλά περισσότερα.

Ο ΕΟΣ με τις δυνάμεις που έχει προσπαθεί να το λειτουργήσει με διάφορους ενοικιαστές. Ούτε να το χαρίσει μπορεί, ούτε να επενδύσει τα ποσά που απαιτούνται για να αλλάξει επίπεδο.

Σχολιασμός

To δικό μου ερώτημα έχει να κάνει περισσότερο στο γιατί έπρεπε να έρθει ο μήνας Δεκέμβρης και να ψάχνουν για ενοικιαστές κτλ. Τόσους μήνες πρίν γιατί δεν τα έκαναν όλα αυτά; Δεν έχουν κάποιοι την ευθύνη απέναντι στους πελάτες και τις επιχειρήσεις της γύρω περιοχής; Το πατρικό μου σπίτι είναι στη Βλαχέρνα και είναι κρίμα να πηγαίνουμε με την κοπέλα μου και την παρέα μου στα Καλάβρυτα που τουλάχιστον δίχνουν πολύ μεγαλύτερη σοβαρότητα για το χιονοδρομικό τους.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από arcadas Εμφάνιση μηνυμάτων
        To δικό μου ερώτημα έχει να κάνει περισσότερο στο γιατί έπρεπε να έρθει ο μήνας Δεκέμβρης και να ψάχνουν για ενοικιαστές κτλ. Τόσους μήνες πρίν γιατί δεν τα έκαναν όλα αυτά; Δεν έχουν κάποιοι την ευθύνη απέναντι στους πελάτες και τις επιχειρήσεις της γύρω περιοχής; Το πατρικό μου σπίτι είναι στη Βλαχέρνα και είναι κρίμα να πηγαίνουμε με την κοπέλα μου και την παρέα μου στα Καλάβρυτα που τουλάχιστον δίχνουν πολύ μεγαλύτερη σοβαρότητα για το χιονοδρομικό τους.
        Φίλε κοντοπατριώτη..δεν υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτηματά σου. Το Χ.Κ. του Μαίναλου είναι δυστυχώς μια μικρογραφία της χώρας μας...μπου@@λο και κατα μια έννοια χρεωκοπημένο... Για να ανοίξει φέτος μάλλον αδύνατον...
        έτσι όπως είναι καμμένο το Σαλέ θέλει τουλάχιστον 2 μήνες δουλειά ακόμα και να μπει συνεργείο αύριο το πρωί να το ανακαινήσει..οπότε μάλλον μιλάμε για του χρόνου. Τώρα αν ο Βύρλος κάνει κανα μάθημα ή αμα φτιάχνουν κανα λουκουμά εκεί έξω...ή άμα κουνάνε το πιατάκι σε απάτητη πίστα δεν ξέρω..αλλά 50 λεπτά είναι τα Καλάβρυτα..που είναι οργανωμένοι και με τους φράχτες φέτος θα ανοίξουν λίαν συντόμως..... Αν δεν είχε φαληρίσει ο Κλαουδάτος κάτι θα γινότανε...τώρα..χάος...και ποιος σοβαρός επιχειρηματίας θα επενδύσει εκεί που "κλέβουν καλώδια" "καίνε τα σαλέ"...τα χάλια μας...Ο δήμος...?? εδώ γελάνε και τα τσιμέντα...μέχρι να βρούνε άκρη θα περάσει η φετινή..θα γίνουν εκλογές...θα περάσει και η επόμενη σεζόν..και βλέπουμε... Αν φυσάει στα Καλάβρυτα..όποιος αντέχει ορειβατικό..κανα ρακόμελο στον ορειβατικό..και καμια φασολάδα για το κρύο...και καφέ στον θερμό... Ελπίζω να σε κάλυψα..και να διαψευτώ φυσικά...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από lambros-kefal Εμφάνιση μηνυμάτων
          Φίλε κοντοπατριώτη..δεν υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτηματά σου. Το Χ.Κ. του Μαίναλου είναι δυστυχώς μια μικρογραφία της χώρας μας...μπου@@λο και κατα μια έννοια χρεωκοπημένο... Για να ανοίξει φέτος μάλλον αδύνατον...
          έτσι όπως είναι καμμένο το Σαλέ θέλει τουλάχιστον 2 μήνες δουλειά ακόμα και να μπει συνεργείο αύριο το πρωί να το ανακαινήσει..οπότε μάλλον μιλάμε για του χρόνου. Τώρα αν ο Βύρλος κάνει κανα μάθημα ή αμα φτιάχνουν κανα λουκουμά εκεί έξω...ή άμα κουνάνε το πιατάκι σε απάτητη πίστα δεν ξέρω..αλλά 50 λεπτά είναι τα Καλάβρυτα..που είναι οργανωμένοι και με τους φράχτες φέτος θα ανοίξουν λίαν συντόμως..... Αν δεν είχε φαληρίσει ο Κλαουδάτος κάτι θα γινότανε...τώρα..χάος...και ποιος σοβαρός επιχειρηματίας θα επενδύσει εκεί που "κλέβουν καλώδια" "καίνε τα σαλέ"...τα χάλια μας...Ο δήμος...?? εδώ γελάνε και τα τσιμέντα...μέχρι να βρούνε άκρη θα περάσει η φετινή..θα γίνουν εκλογές...θα περάσει και η επόμενη σεζόν..και βλέπουμε... Αν φυσάει στα Καλάβρυτα..όποιος αντέχει ορειβατικό..κανα ρακόμελο στον ορειβατικό..και καμια φασολάδα για το κρύο...και καφέ στον θερμό... Ελπίζω να σε κάλυψα..και να διαψευτώ φυσικά...

Μάλλον έχεις δίκιο φίλε μου.

Σχολιασμός

Βλέπω οι αγάπες φέτος αρχίσανε από νωρίς! Πάμε και μια αγκαλίτσα όλοι μαζί

Σχολιασμός

γιατι σβήνετε τα comment μου?

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
                Σύμφωνα με όλα όσα έχουν γραφτεί στα μμε:

Ο Δήμος δεν έχει κάποια ευθύνη με το καθεστώς που ισχύει έως σήμερα. Ούτε η Περιφέρεια. Παρότι δεν είναι ούτε διαχειριστές, ούτε ενοικιαστές του χιονοδρομικού και ο Δήμος και η Περιφέρεια έχουν βοηθήσει στο παρελθόν. Άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο.

Ο Δήμος προσφέρθηκε να το ενοικιάσει από τον ΕΟΣ αλλά φαίνεται ότι υπάρχει νομικό κώλυμα. Προσεχώς θα μάθουμε πολλά περισσότερα.

Ο ΕΟΣ με τις δυνάμεις που έχει προσπαθεί να το λειτουργήσει με διάφορους ενοικιαστές. Ούτε να το χαρίσει μπορεί, ούτε να επενδύσει τα ποσά που απαιτούνται για να αλλάξει επίπεδο.
                Είναι κρίμα που το πρώτο post αυτής της σεζόν αφορά τα προβλήματα του πανέμορφου Μαίναλου.

Δυστυχώς το νομικό πρόβλημα όχι απλώς υπάρχει αλλά είναι ανυπέρβλητο.

Ο μόνος Δήμος στην Ελλάδα που έλυσε εγκαίρως το πρόβλημα αυτό είναι ο Δήμος Καλαβρύτων, με την Α.Ε. - Ο.Τ.Α. που την έφτιαξε τότε που επιτρεπόταν και την διατηρεί διότι είναι κερδοφόρα (και πρέπει να παραμείνει αν θέλει να υπάρχει και του χρόνου). Για όλα τα άλλα είναι αργά ακόμη και για δάκρυα.

Σχολιασμός

τιποτα νεωτερο?
                  sigpic

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΑΙΝΑΛΟ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από SAR1 Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Είναι κρίμα που το πρώτο post αυτής της σεζόν αφορά τα προβλήματα του πανέμορφου Μαίναλου.

Δυστυχώς το νομικό πρόβλημα όχι απλώς υπάρχει αλλά είναι ανυπέρβλητο.

Ο μόνος Δήμος στην Ελλάδα που έλυσε εγκαίρως το πρόβλημα αυτό είναι ο Δήμος Καλαβρύτων, με την Α.Ε. - Ο.Τ.Α. που την έφτιαξε τότε που επιτρεπόταν και την διατηρεί διότι είναι κερδοφόρα (και πρέπει να παραμείνει αν θέλει να υπάρχει και του χρόνου). Για όλα τα άλλα είναι αργά ακόμη και για δάκρυα.

Και ο δικός μας δήμος εχει ηδη Α.Ε. με εδρα το λεβίδι ανενεργή και ενας ιδιώτης που ειναι ο κύριος μέτοχος το μόνο που ζήτησε για να τους δώσει όλο το ποσοστο ειναι τα έξοδα που είχε κάνει γιατι η επένδυση που θα εκανε δεν προχώρησε. Αν θυμάμαι καλα γύρω στις 20000€. Και αναρωτιέμαι γιατι δεν το δεχθηκαν?

Σχολιασμός

Νεώτερα έχουμε; Βρέθηκε ενοικιαστής για το χιονοδρομικό;

Σχολιασμός

ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΦΛΟΙΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ?
                        sigpic

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΑΙΝΑΛΟ

Σχολιασμός

Όντως από χτες θα άνοιγαν οι προσφορές (αν έγινε καμία) οπότε πως και δεν υπάρχει ενημέρωση 24 ώρες σχεδόν μετά ?

Σχολιασμός

αυριο τις ανοιγουν το απόγευμα αλλα αμα υπαρχει καποιο ενδιαφερον από καποιον ρωταω
                            sigpic

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΑΙΝΑΛΟ

Σχολιασμός

Άκουσα ότι υπάρχουν 1-2 προσφορές αλλά μόνο τα παιδιά του ΕΟΣ μπορούν να επαληθεύσουν 100%
                              Last edited by MisterEsko; 27-11-13, 00:12.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από MisterEsko Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Άκουσα ότι υπάρχουν 1-2 προσφορές αλλά μόνο τα παιδιά του ΕΟΣ μπορούν να επαληθεύσουν 100%
                                Το θέμα είναι ότι το ενοίκιο δεν λέει και πολλά για τους χρήστες του χιονοδρομικού. Τα λεφτά του ενοικίου βγαίνουν για τον ενοικιαστή αν δεν κάνει καμία άλλη επένδυση πλην από τα βασικά. Δηλαδή να λειτουργήσει όπως λειτουργούσε το σαλέ και τα λίφτ.

Με τα τωρινά δεδομένα βέβαια το να λειτουργήσει όπως τα προηγούμενα 2 χρόνια είναι το μόνο εφικτό. Εκτός και αν εμφανιστεί κάποιος ευεργέτης.

Σχολιασμός

Working...
                                X