Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΜΑΙΝΑΛΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2012-2013

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Έρχεται αρκετό νερό. Αν μας κάτσει λίγο και το ρίξει χιόνι, αρχίζει η σαιζόν. Είναι οριακό για την βάση όμως και πάλι.

Σχολιασμός

Προς Πανο Βατικιωτη

διαβαζω εδω μεσα τις τελευταιες μερες,χωρις να εχω καμια αναμειξη πλεον,για σχεσεις μεταξυ snowreporter και mods οπως και για συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρασκήνιο μεταξύ snowreporter & mods......
      σας εχω στειλει 2 Π.Μ και σας εχω παρακαλεσει να βγειτε και να δωσετε καποιες διευκρινυσεις σχετικα με το θεμα,το ποιος πηρε τις αποφασεις για σβησιμο του αρχικου θεματος και ολα τα υπολοιπα κατι το οποιο δεν βλεπω να το κανετε
      επειδη ακομα και εγω εχω την απορια ποια η σχεση μου με τους mods εδω μεσα αλλα και ποτε,με ποιον και τι ειπα στις 'συζητησεις των παρασκηνιων' για τις οποιες εχω πληρη αγνοια για το ποτε εγιναν και την υποτιθεμενη συμμετοχη μου,περιμενω με μεγαλη ανυπομονησια την απαντηση σας!

η μονη επικοινωνια που ειχα ηταν με τον κ.Σαριδη αφου ειχαν γινει ολες οι ενεργιες για τις οποιες δεν ξερω ποιος πηρε την αποφαση και το μονο που συζητησαμε ηταν αν θα συνεχισω να ειμαι snowreporter αφου απο οτι φαινεται αυτο ειναι το προβλημα για καποιους εδω μεσα και τον ενημερωσα οτι εγω χαριζω τη θεση μου σε οποιον τη θελει η οποια ειναι απλα και μονο εθελοντικη για οσους νομιζουν κατι αλλο!
      το αν εσεις δεν θελετε να το δεχτητε ειναι δικο σας θεμα και οχι δικο μου!

ειναι πολυ ασχημο να ριχνουμε τις ευθυνες σε καποιον που δεν εχει καμια σχεση αλλα ακομα χειροτερο να μην βγαινουμε να το επιβεβαιωσουμε η να το διαψευσουμε οταν γνωριζουμε πολυ καλα ποια ειναι η αληθεια!

καλη συνεχεια σε ολους!
      Last edited by notis_tripoli; 14-01-13, 08:58.
      Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!
      Αν δεν ξέρεις ναγαπάς....μάθε τουλάιστον να μην πληγώνεις!
      Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες...παρά για κάτι που δεν έκανες!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από notis_tripoli Εμφάνιση μηνυμάτων
        Προς Πανο Βατικιωτη

διαβαζω εδω μεσα τις τελευταιες μερες,χωρις να εχω καμια αναμειξη πλεον,για σχεσεις μεταξυ snowreporter και mods οπως και για συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρασκήνιο μεταξύ snowreporter & mods......
        σας εχω στειλει 2 Π.Μ και σας εχω παρακαλεσει να βγειτε και να δωσετε καποιες διευκρινυσεις σχετικα με το θεμα,το ποιος πηρε τις αποφασεις για σβησιμο του αρχικου θεματος και ολα τα υπολοιπα κατι το οποιο δεν βλεπω να το κανετε
        επειδη ακομα και εγω εχω την απορια ποια η σχεση μου με τους mods εδω μεσα αλλα και ποτε,με ποιον και τι ειπα στις 'συζητησεις των παρασκηνιων' για τις οποιες εχω πληρη αγνοια για το ποτε εγιναν και την υποτιθεμενη συμμετοχη μου,περιμενω με μεγαλη ανυπομονησια την απαντηση σας!

η μονη επικοινωνια που ειχα ηταν με τον κ.Σαριδη αφου ειχαν γινει ολες οι ενεργιες για τις οποιες δεν ξερω ποιος πηρε την αποφαση και το μονο που συζητησαμε ηταν αν θα συνεχισω να ειμαι snowreporter αφου απο οτι φαινεται αυτο ειναι το προβλημα για καποιους εδω μεσα και τον ενημερωσα οτι εγω χαριζω τη θεση μου σε οποιον τη θελει η οποια ειναι απλα και μονο εθελοντικη για οσους νομιζουν κατι αλλο!
        το αν εσεις δεν θελετε να το δεχτητε ειναι δικο σας θεμα και οχι δικο μου!

ειναι πολυ ασχημο να ριχνουμε τις ευθυνες σε καποιον που δεν εχει καμια σχεση αλλα ακομα χειροτερο να μην βγαινουμε να το επιβεβαιωσουμε η να το διαψευσουμε οταν γνωριζουμε πολυ καλα ποια ειναι η αληθεια!

καλη συνεχεια σε ολους!
        Καλημέρα Τάκη,
        Δεν έχω καμία ιδέα για το τι γίνεται παρασκηνιακά και αν πραγματικά γίνεται κάτι και δεν είναι όλα υποθέσεις και εικασίες.
        Κάνεις πολύ καλή δουλειά σαν snowreporter και ανεβάζεις και ενδιαφέροντα βιντεάκια. Συνέχισε να μας ενημερώνεις και για οτιδήποτε άλλο θέλεις μιλάμε τηλεφωνικά.
        Πάνος
        20 χρόνια Snow Report

Σχολιασμός

Πολύ βροχή..

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από denis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
            Πολύ βροχή..
            Πολύ βροχή όντως αλλά θα κάτσει και αρκετό σε χιόνι, στο ξεκίνημα και στο τελείωμα ειδικά. Οι θερμοκρασίες παίζουν συνέχεια στα μοντέλα. Παρασκευή-Σάββατο παίζουν πολύ δυνατά. Αν βγουν αυτά που λένε τα μοντέλα, την Κυριακή το βουνό θα έχει πολύ χιόνι.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
              Πολύ βροχή όντως αλλά θα κάτσει και αρκετό σε χιόνι, στο ξεκίνημα και στο τελείωμα ειδικά. Οι θερμοκρασίες παίζουν συνέχεια στα μοντέλα. Παρασκευή-Σάββατο παίζουν πολύ δυνατά. Αν βγουν αυτά που λένε τα μοντέλα, την Κυριακή το βουνό θα έχει πολύ χιόνι.
              Σωστός
              http://www.weather-in-greece.gr/
              http://www.weather-in-greece.gr/webcam/dionysos-live-weather-camera.html : Κάμερα Διονύσου
              http://dionysos-penteli.meteoclub.gr/ : Μετεωρολογικός σταθμός Διονύσου

Σχολιασμός

Με λίγη τύχη παίζει και η Τετάρτη πολύ δυναμικά γιατί έχει αρκετό υετό και οι θερμοκρασίες μπορεί να φτάσουν το χιόνι μέχρι 1400-1500 μέτρα όσον αφορά το Μαίναλο ,θα το δούμε επειδή είναι στο όριο τετάρτη μεσημεροαπογευμα μεχρι Πεμπτη πρωι ,αλλά από πρωί μεσημέρι Πέμπτης πάλι βροχή στην βάση μέχρι παρασκευή πρωί ....που θα το λιωσει ..(θα το δούμε αυτό όμως γιατι υπάρχει πιθανότητα να ξεκινήσει χιόνι από Τετάρτη και να το πάει μεχρι Παρασκευή και να το συνεχίσει ) .Αύριο θα εχει ξεκαθαρίσει!!! Θα βγάλω και μια εκτίμηση!

Έλεος πραγματικά μετα σκαμπανεβάσματα των θερμοκρασιών λογω χαμηλών βαρομετρικών που μπροστά τους έχουν το θερμο τομέα που κάνει ζημιά
                Μακάρι να κάτσει την τετάρτη το μεσημέρι-απόγευμα το +2 στα 850hpa (και +3 στα 850hpa να έχει φτάνει για την βάση) θα το δούμε τις επόμενες μέρες...
                http://www.weather-in-greece.gr/webcam/dionysos-live-weather-camera.html : Κάμερα Διονύσου

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowreport Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Καλημέρα Τάκη,
                  Δεν έχω καμία ιδέα για το τι γίνεται παρασκηνιακά και αν πραγματικά γίνεται κάτι και δεν είναι όλα υποθέσεις και εικασίες.
                  Κάνεις πολύ καλή δουλειά σαν snowreporter και ανεβάζεις και ενδιαφέροντα βιντεάκια. Συνέχισε να μας ενημερώνεις και για οτιδήποτε άλλο θέλεις μιλάμε τηλεφωνικά.
                  Πάνος
                  Ώς αποτέλεσμα όλων όσων έγιναν, να ξέρετε οτι έχουν δημιουργηθεί μεγάλες παρεξηγήσεις και πως αυτή τη στιγμή κάποιοι έχουν κόψει τις καλημέρες μεταξύ τους, και τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν oι mods.
                  Είναι λογικό μετα τις απειλές προς τον Αλέξη πολλοί να θεωρούν οτι προήλθαν απο επικοινωνία του Νότη, πράγμα που κατα την προσωπική μου άποψη δεν ισχύει.
                  Δεν παίρνω το μέρος κανενός, προσωπική μου άποψη είναι αυτή, αλλα θεωρώ κάπως τραγικό να δεχτήκατε μήνυμα απο τον Νότη με σκοπό την απομάκρινση του Αλέξη, εκτός αν ήταν δική σας απόφαση.
                  Καλό θα ήταν λοιπόν να γίνει μια προσωπική επικοινωνία με όλους απο την πλευρά των Mods και να λυθούν οι παρεξηγήσεις ώστε να μην υπάρχουν κακίες τέτοιες μέρες.
                  Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και δεν είναι όμορφο όλο αυτό που γίνεται.

Σχολιασμός

με έντονα φαινόμενα αστραπές κλπ. ίσως στην αρχή να έχει βροχή, μετά συνεχόμενα χιόνι όλες τις μέρες. Μην ψαρώνετε με τους χάρτες και τις θερμοκρασίες που δείχνουν, τα βουνά έχουν τους δικούς τους κανόνες και σε μια τέτοια κακοκαιρία με τέτοια διάρκεια αποκλείεται Κυριακή πρωί να έχει κάτω από μισό μέτρο χιόνι στη βάση του ΧΚ. Γενάρη μήνα με νοτιά στο Μαίναλο σημαίνει χιόνι. (πολύ χιόνι)!

Σχολιασμός

Για Πελοποννησο απο Τεταρτη κ επειτα φαινονται μπασιματα του καιρου απο τα Δυτικα με βροχες καταιγιδες κλπ. Απο το βραδυ ερχονται κ χιονομπορες κατα διαστηματα παντα με παραλληλη πτωση της Τ. Απο Πεμπτη προσκαιρη βελτιωση και απο Παρασκευη νεα εκ νεου επιδεινωση, πολυ πιο σοβαρη αυτη τη φορα, με ισχυρες βροχες κ καταιγιδες, και απο το απογευμα κ επειτα χιονομπορες στα ορεινα >1100μ στην Δυτικη ιδιαιτερα Πελοποννησο. Ειδικα για την Αχαια, και Ηλεια προβλεπονται Χιονοκαταιγιδες ισχυρες κατα διαστηματα στις ορεινες τους περιοχες (αν και τα υψομ δε θα κατεβουν κατω απο τα 900μ περιπου). Απο το Σαββατο προσκαιρη βελτιωση, για να εχουμε μικρες υποτροπες απο το βραδυ εως και την Κυριακη.

Ειδικα το Παναχαικο και ο Ερυμανθος θα ζησουν πολυ καλες χιονοκαταστασεις και το Μαιναλο σε μικροτερο βαθμο ειδικ η Δυτ. πλευρα του.
                      Καποιες περιοχες του Παναχαικου οπως η Ρακιτα και το Γολεμι θα ειναι πολυ τυχερες. !
                      "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από denis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Ώς αποτέλεσμα όλων όσων έγιναν, να ξέρετε οτι έχουν δημιουργηθεί μεγάλες παρεξηγήσεις και πως αυτή τη στιγμή κάποιοι έχουν κόψει τις καλημέρες μεταξύ τους, και τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν oι mods.
                        Είναι λογικό μετα τις απειλές προς τον Αλέξη πολλοί να θεωρούν οτι προήλθαν απο επικοινωνία του Νότη, πράγμα που κατα την προσωπική μου άποψη δεν ισχύει.
                        Δεν παίρνω το μέρος κανενός, προσωπική μου άποψη είναι αυτή, αλλα θεωρώ κάπως τραγικό να δεχτήκατε μήνυμα απο τον Νότη με σκοπό την απομάκρινση του Αλέξη, εκτός αν ήταν δική σας απόφαση.
                        Καλό θα ήταν λοιπόν να γίνει μια προσωπική επικοινωνία με όλους απο την πλευρά των Mods και να λυθούν οι παρεξηγήσεις ώστε να μην υπάρχουν κακίες τέτοιες μέρες.
                        Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και δεν είναι όμορφο όλο αυτό που γίνεται.
                        Εγω Διονυση εχω ξεκαθαρισει τη θεση μου οτι δεν ειχα καμια αναμειξη σε καμια αποφαση απο τη μερα που ανακοινωσα την παραιτηση μου!
                        αν καποιοι νομιζουν οτι εγω εβαλα καποιους να στειλουν μηνυματα στον Αλεξη για να μην μου παρει τη θεση ειναι απλα τραγικο,εχω πει πολλες φορες οτι χαριζω τη θεση μου σε οποιον θελει και με μεγαλη μου χαρα στον Αλεξη ο οποιος εχει καθημερινη επικοινωνια για το τι γινεται στο βουνο
                        επειδη το κουβαρι εχει αρχισει να ξετυλιγεται και εχω ηδη καποιες υπιψιες για το ποιος τα εχει προκαλεσει ολα αυτα θα εχω συντομα επικοινωνια με τα ατομα που πρεπει και το θεμα θα ξεκαθαρισει!
                        αν καποιος εχει βαλει λογια το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να βγει να το πει και να ζητησει συγνωμη εστω τηλεφωνικα αν δεν θελει δημοσια για να λυθει η παρεξηγηση
                        αν δεν το κανει και το ανακαλυψω με αλλο τροπο το θεμα θα παρει αλλη τροπη!
                        Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!
                        Αν δεν ξέρεις ναγαπάς....μάθε τουλάιστον να μην πληγώνεις!
                        Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες...παρά για κάτι που δεν έκανες!

Σχολιασμός

Καλημέρες ..

Λίγα λόγια εν συντομία .....
                          Φαίνεται να επηρεάζεται αύριο Τετάρτη με καλές χιονοπτώσεις το χιονοδρομικό μέχρι και τα 1400-1500 μέτρα προφανώς και στην βάση του χιονοδρομικού ..
                          Την Πέμπτη παίζουμε οριακά μπάλα με την βάση να παλεύει στους 2οc και θα έχει καλά φαινόμενα
                          Παρασκευή λίγο πριν το μεσημέρι και μετά φαίνονται μεγάλες ποσότητες χιονιού στο χιονοδρομικό...
                          Λεπτομέρειες αργότερα για Τετάρτη και Πέμπτη!

Σχολιασμός

Επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου, θέλω να διευκρινήσω τα εξής :

1. Δέν υπάρχει καμία παρεξήγηση από την πλευρά μου προς οποιονδήποτε. Δέν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν σας. Άλλωστε δέν γνωριζόμαστε προσωπικά.

2. Δέν πέρασε κάν από το μυαλό μου οποιαδήποτε εμπλοκή του notis_tripoli για το θέμα που δημιουργήθηκε, αφού είμαι σίγουρος οτι δέν συνέβη κάτι τέτοιο.

3. Μακάρι να ενημερώνουν για τις συνθήκες στο βουνό όσο περισσότεροι γίνεται. Προσωπικά, κάνω αυτό που μου αρέσει ανιδιοτελώς, χωρίς δέσμευση από κανέναν, αλλά και πρός κάποιον.

4. Δέν έχω πρόβλημα να σταματήσω τη δική μου ενημέρωση, στην περίπτωση που δημιουργώ πρόβλημα σε όποιον πληρώνεται γι' αυτό, αρκεί να μου ζητηθεί στοιχειωδώς ευγενικά.

5. Δέν έχω καμία σχέση ούτε με τον Ορειβατικό Σύλλογο, ούτε με το χ/κ Μαινάλου.

6. Δέν υπάρχει χώρος για παρεξηγήσεις. Είμαστε λίγοι οι του Μαινάλου, δέν περισσεύουμε.

7. Το πρόβλημα δέν είναι το forum που μας φιλοξενεί, αλλά ο καιρός στο Μαίναλο. Ας ρίξει χιόνι και λύνονται όλα.

Κανονίστε μία συνάντηση στο βουνό και μακάρι να μπορέσουμε να βρεθούμε όλοι. Κι όταν λέω όλοι, το εννοώ. Ευπρόσδεκτοι και ο Μorpheas και ο kapten στην παρέα μας. Από κοντά είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Σχολιασμός

Ιάσωνα καλημέρα, φαίνεται ότι την Παρασκευή δεν θα την χάσει το βουνό. Μόνο αυτή, με τα σημερινά δεδομένα, αρκεί για να γεμίσει χιόνι.

Θα διαφωνήσω με τον Nikt. Αυτά που λένε οι χάρτες σε πολύ μεγάλο ποσοστό βγαίνουν. Μπορεί να μην βγαίνουν αυτά που λένε 5/7 ημέρες πριν αλλά 2-3 ημέρες πριν υπάρχει μεγάλο ποσοστό επαλήθευσης. Εξάλλου μέχρι τώρα ότι έλεγαν οι χάρτες συνέβη. Αν δεν έχεις θερμοκρασία δεν χιονίζει, βρέχει ή ρίχνει χιονόνερο. Οι χάρτες λένε ότι θα πέσει πολύ βροχή στην περιοχή με οριακές θερμοκρασίες την Πέμπτη και ευνοϊκές την Τετάρτη και την Παρασκευή-Σάββατο. Αν το μέτωπο περάσει 20 χιλιόμετρα πιο αριστερά και πέσει λιγότερος υετός είναι μέσα στο παιχνίδι των πιθανοτήτων και στην αδυναμία των περιοχικών μοντέλων της χώρας μας για μεγαλύτερη ανάλυση. Τα ίδια όσο αφορά και την θερμοκρασία.

Αν είχε -2 στα 850hPa από Τετάρτη μέχρι Παρασκευή με αυτό τον υετό δεν θα είχαμε κάποια αμφιβολία. Απλά θα ετοιμάζαμε τα πέδιλα για το ΣΚ.

Όπως και να έχει οι χάρτες μέχρι σήμερα λένε πολύ χιόνι.

Σχολιασμός

τα πεδιλα και το σανιδι το εχουμε ετοιμο αλλα δε βλεπω τα καλα περσινα χιονια
                                ορεινα μαντρια αρκαδιας

Σχολιασμός

Working...
                                X