Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΜΑΙΝΑΛΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2012-2013

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από notis_tripoli Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελειωσε το θεμα με το δημο.....αυτο που εβαλες ειναι απο τις 9 οκτωβρη!
    η μονη περιπτωση ειναι να βρει καποιον ο εος αλλα ετσι οπως το καταντησαν εκει πανω καποιοι που εμειναν εξω απο τη μασα οπως πολυ σωστα λεει ο epika δεν νομιζω να βρεθει!!!
    Γιατί δεν τον λειτουργεί ο ΕΟΣ;

Υ.γ. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, οπότε μην με παρεξηγήσετε..
    Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
    Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. ~ Ν. Καζαντζάκης

Σχολιασμός

• Mάλιστα !!!
      Α.Χ.Χ.Μ=Ανένταχτοι Χιονοδρόμοι Χιονοδρομικού Μαινάλου!

Σχολιασμός

• μηπως υπαρχει παιδια καποιο link να μαθω κι εγω τι ακριβως γινεται?

ευχαριστω
        sigpic

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΑΙΝΑΛΟ

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Morpheas Εμφάνιση μηνυμάτων
          Γιατί δεν τον λειτουργεί ο ΕΟΣ;

Υ.γ. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, οπότε μην με παρεξηγήσετε..
          γτ δεν γινεται!!!
          Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!
          Αν δεν ξέρεις ναγαπάς....μάθε τουλάιστον να μην πληγώνεις!
          Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες...παρά για κάτι που δεν έκανες!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από notis_tripoli Εμφάνιση μηνυμάτων
            γτ δεν γινεται!!!
            Οκ. Δεκτό!
            Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
            Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. ~ Ν. Καζαντζάκης

Σχολιασμός

• Ένας σύλλογος δεν γίνεται να χαρίσει περιουσία του. Αν δεν κάνω λάθος η περιουσία του περιέρχεται στο δημόσιο μόνο σε περίπτωση διάλυσής του. Αδιανόητο...

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
                Ένας σύλλογος δεν γίνεται να χαρίσει περιουσία του. Αν δεν κάνω λάθος η περιουσία του περιέρχεται στο δημόσιο μόνο σε περίπτωση διάλυσής του. Αδιανόητο...
                ετσι ειναι και ειναι σωστο, αλλιως θα ειχαμε διαφορα κωμικο-τραγικα ( οχι οτι τωρα δεν εχουμε...)
                ΟΜΩΣ τιποτα δεν τον εμποδιζει να την <αξιοποιησει>, <ανταλλαξει>, <συμπραξει> κλπ, με απειρους νομιμους τροπους ( ναναι καλά το εμπορικο δικαιο). Αν βεβαια ζητα 20 χιλιαρικα, εν μεσω κρισης, απο εναν χρεοκωπημένο δημο (οπως ολοι, δεν ειναι μομφη για την τροπολιτσα...), για τον....αερα, ε ...τοτε, ψυχίατρο δεν προβλέπει το εμπορικό.
                ΜΙΖΕΡΙΑΣ ...καί σαπιοκοιλιάς(by Makaka)

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από vro Εμφάνιση μηνυμάτων
                  ετσι ειναι και ειναι σωστο, αλλιως θα ειχαμε διαφορα κωμικο-τραγικα ( οχι οτι τωρα δεν εχουμε...)
                  ΟΜΩΣ τιποτα δεν τον εμποδιζει να την <αξιοποιησει>, <ανταλλαξει>, <συμπραξει> κλπ, με απειρους νομιμους τροπους ( ναναι καλά το εμπορικο δικαιο). Αν βεβαια ζητα 20 χιλιαρικα, εν μεσω κρισης, απο εναν χρεοκωπημένο δημο (οπως ολοι, δεν ειναι μομφη για την τροπολιτσα...), για τον....αερα, ε ...τοτε, ψυχίατρο δεν προβλέπει το εμπορικό.

1. Ο Δήμος Τρίπολης δεν είναι χρεοκοπημένος. Δεν είναι όλοι οι Δήμοι χρεοκοπημένοι και ο Δήμος Τρίπολης είναι ένας από αυτούς. Οπότε δεν τίθεται θέμα αν μπορεί ή όχι να δώσει το ποσό. Ανταποδοτικά θα το πάρει πίσω στο πολλαπλάσιο.

2. ΟΚ, είναι πολλά τα 20.000 ευρώ ανά έτος, δηλαδή 1.666 ευρώ τον μήνα. Ας δώσει 15.000, δηλαδή 1250 ευρώ τον μήνα.

2. Τα λεφτά που θα χρειαστεί να δώσει ο Δήμος για να "τρέξει" το χιονοδρομικό είναι πολλαπλάσια από το ενοίκιο. Τόσο, που η όλη κουβέντα περί 20Κ ή 15Κ το έτος αποκτά ελάχιστη βαρύτητα. Να δεχτώ όμως ότι η εποχή δεν σηκώνει ελαφρότητες. Να κατέβουν από τα 20, ας δώσει 15 π.χ.

4. Έχω διαβάσει πολλά σχόλια που κράζουν και λένε, λένε, λένε. Τα διαβάζω και δεν πιστεύω στα μάτια μου. Οι "χορηγίες" που μοιράζει ο κάθε Δήμος δεξιά και αριστερά, πολλές φορές χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ανταποδοτικό όφελος, σε διάφορα "μη κερδοσκοπικά σωματεία" (γκουχ, γκουχ) είναι πολλές για να τις προσπεράσω.

5. Και εγώ πιστεύω ότι η λειτουργία ενός χιονοδρομικού υπερβαίνει τον όποιο ΕΟΣ. Μέχρι πρόσφατα νόμιζα ότι η έκταση έχει χαριστεί στον ΕΟΣ. Διάβασα όμως και δεν έχει διαψευστεί ότι ο ΕΟΣ έχει πληρώσει (!!!!) για την απαλλοτρίωση. Επομένως είναι περιουσία του συλλόγου που δεν του χαρίστηκε αλλά πληρώθηκε. Ακόμα όμως και να του είχε χαριστεί, δεν υπάρχει τρόπος να την δώσει έτσι παρά μόνο αν διαλυθεί ο σύλλογος. Ούτε αυτό το γνώριζα, μόλις πριν μερικές εβδομάδες το έμαθα. Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει. Να διαλυθεί ο ΕΟΣ για να πάρει ο Δήμος το χιονοδρομικό. Άσε που δεν θα το πάρει ο Δήμος αλλά το κεντρικό κράτος και δεν είμαι καθόλου σίγουρος που θα κατέληγε μετά.

Επομένως τι γίνεται;

Βρίσκουν νομικό τρόπο να "δοθεί/ενοικιαστεί" στον Δήμο και από εκεί και πέρα να πάρουν όλα την πορεία τους. Είμαι ενάντια σε μακροχρόνιες μισθώσεις δεκαετίας κτλ. Εκτός και αν προβλέπονται πολύ αυστηρές ρήτρες ώστε να μπορεί ο Δήμος να προστατευτεί σε περίπτωση που αστοχήσει στην επιλογή του διαχειριστή. Μια 5ετία νομίζω είναι αρκετός χρονικός ορίζοντας για να εμφανιστούν σοβαροί ιδιώτες.

Ο Δήμος μπορεί να βρει προγράμματα (λεφτά δηλαδή) για να εξοπλίσει το βουνό. Αρκεί να ασχοληθούν άτομα με διάθεση και γνώσεις.

Πάνω κάτω τα ίδια συμβαίνουν με τα χιονοδρομικά σε όλη την χώρα. Μακάρι και τα Καλάβρυτα να βρουν χρήματα να επενδύσουν, το Πήλιο, η Βασιλίτσα, το Μέτσοβο κτλ. κτλ. Ο χειμερινός τουρισμός μπορεί να πάρει πολύ μεγάλη ανάπτυξη και να βοηθήσει μεγάλες περιοχές δύσκολους μήνες του χρόνου.
                  Last edited by gordonas; 19-11-13, 01:23.

Σχολιασμός

• παιδια υπαρχει το θεμα 13-14 για αυτες τις συζητησεις!
                    Αν ρωτήσεις κάτι θα φανείς μια φορά βλάκας... Αν δεν ρωτήσεις θα είσαι για πάντα...!!!
                    Αν δεν ξέρεις ναγαπάς....μάθε τουλάιστον να μην πληγώνεις!
                    Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες...παρά για κάτι που δεν έκανες!

Σχολιασμός

• [QUOTE=notis_tripoli;1340937]τελειωσε το θεμα με το δημο.....αυτο που εβαλες ειναι απο τις 9 οκτωβρη!
                      η μονη περιπτωση ειναι να βρει καποιον ο εος αλλα ετσι οπως το καταντησαν εκει πανω καποιοι που εμειναν εξω απο τη μασα οπως πολυ σωστα λεει ο epika δεν νομιζω να βρεθει!!![ ενα χρονο φωναζα οτι χασανε τη μασα , οτι ψευδονται με τα γραφομενα τους και τι προσπαθουσαν να κανουν ; χρησιμοποιουσαν ατομα για να κανουν τη δουλιτσα τους... ψαξανε να βρουν ποιος ειναι αυτος που τους μπαινει στη μυτη και μολις με βρηκαν και ειδαν ποιος ειμαι, πηγαν καπου αλλου για να συνεχισουν να λενε τα ψεματα τους,, ,,,,ε χμ ,,,

Σχολιασμός

• φιλε μου οτι γραφω ειναι σιγουρο,,, δεν μπορει να παραχωρηθει το χ.κ. στον δημο,, ,, ψαχνουν τωρα μαζι ε.ο.ς και δημος καμια ακρη μηπως και λειτουργησει. .... αλλα μονο *******, κοροιδο, η απατεωνας θα πρσφερθει να μισθωσει το βουνο . μπες ε.ο.ς τριπολις να διαβασεις την προκυρηξη εκμισθωσης και να λαβεις υπ'οψιν οτι το σαλε ειναι καμενο και οι εγκαταστασεις ειναι ενα μπαχαλο,, μηλαμε για ξηλωμα και με το κιλο... εκει πλεον πρεπει να πεσουν πολλα λεφτα τα οποια δεν ειναι ευκολο να γινει αποσβεση,,και μην ακουτε τα ποσα που αναφερουν ορισμενοι ....

Σχολιασμός

• ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ 13-14 ΚΑΛΗΤΕΡΑ
                          ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΡΑΦΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΣΟΙ ΕΔΩ
                          sigpic

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΑΙΝΑΛΟ

Σχολιασμός

Working...
                          X