Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2010 - 2011

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

κανένα καλό νέο δεν έχει εφέτος για το βελούχι?

Σχολιασμός

Τώρα βέβαια με τις εκλογές, καταλαβαίνετε τι “φούμαρα” θα ξεφουρνίσουν πάσης λογής υποψήφιοι για το Χιονοδρομικό. Θα μας πουν και πάλι για την ανάπτυξη κ.λπ., ότι αποτελεί την “λόγχη” της τουριστικής βιομηχανίας του νομού, ότι “πρέπει να παραμείνει σε Ευρυτανικά χέρια” και ας έκαναν οι μέχρι τώρα διοικούντες ό,τι ήταν δυνατόν να πάει στην περιφέρεια -άλλωστε όποιος βγει αντιπεριφερειάρχης τώρα με τις εκλογές, είναι σίγουρο ότι θα έχει και την ευθύνη του Χιονοδρομικού. Ίσως και αυτός να ήταν ένας λόγος που οδηγηθήκαμε εκεί. Δηλαδή, η εταιρεία να μην στείλει εγκαίρως τα χαρτιά στους δήμους, ο δήμος Καρπενησίου να πάρει κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, μια οριακή απόφαση και τώρα να ακυρωθεί ως... παράνομη και πάει λέγοντας. Μήπως κάποιοι το επεδίωξαν; Εκ του αποτελέσματος και των γεγονότων μιλάω. Δεν περιμένω εγώ απάντηση. Όποιος νομίζει ότι θίγεται ας απαντήσει στους δημότες. Μετά την ακύρωση του δανείου, ποιος θα διαχειρίζεται το Χιονοδρομικό Κέντρο Καρπενησίου; Ο δήμος Καρπενησίου ή η Αράχοβα;
      Αυτό είναι ενα απόσπασμα απο την στήλη των Ευρυτανικών Νέων" στην οποία γίνεται αναφορά.Θα επιχειρίσω και εγώ μια πρόβλεψη...μια απ'τα ίδια και φέτος στο Βελούχι, θα πηγαίνουμε και θα λέμε ξανά τα ίδια!
      Τα εκλογικά μου είναι αδιαφορα"

Σχολιασμός

Κανενα νεο για το χ.κ?Ελπιζω να λειτουργησει φετος γιατι θελω να παω τελη Δεκεμβρη και απο οτι ξερω απο εναν φιλο ριχνει αρκετο χιονι ε?
        Π.Τριοβ 130μ.
        http://webcam.milos-greece.com/
        Μετεωρολογικος Σταθμος Μηλου http://milos.meteoclub.gr2-0-0-4 χαρες που ειδαμε ΑΣΠΡΗ μερα,μετα απο 10 χρονια...το θεωρησα πλεον "Σπανιο".αλλα δεν σταματω να ελπιζω!

Σχολιασμός

όλοι πιστεύουμε νομίζω ότι θα λειτουργήσει... βέβαια κανείς δεν υπάρχει να σηκώσει το τηλέφωνο ,ούτε να ενημερώσουν κάποια ιστοσελίδα... αφού δικιά τους δεν έχουν... το χιονοδρομικό μας κέντρο όπως καταλαβαίνεις φίλε , είναι ένα μυστήριο ... ένας θρύλος που κανείς δεν γνωρίζει τι γίνεται κ τι θα γινει... τωρα λένε , περιμένουν τις εκλογές...! ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ανοίξει, τι τιμή θα έχει ή κάρτα , πόσα λίφτ θα είναι σε λειτουργία,τι ώρα θα κλείσει..είναι σίγουρα το πιό γραφικό" χιονοδρομικό κέντρο με τις πιό ιδιόμορφες καταστάσεις. θα ακούσεις πολλά για αυτό το χιονοδρομικό... καλά σχόλια, αρνητικά σχόλια, το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι ένας ευλογημένος τόπος κ μόνο το τοπίο θα σε γεμίσει! εμείς προτίνουμε να έλθεις κ να είσαι έτοιμος για όλα., κ να είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις όμορφα φθάνει να μην περιμένεις τίποτα.... ασε τα πράγματα να κυλήσουν όπως έρθουν χωρίς να έχεις απαιτήσεις. Επαναλαμβάνω το τοπίο από μόνο του φθάνει για να περάσεις πολύ καλά κ να σαι σίγουρος ότι θα θέλεις να ξαναρθεις"

Σχολιασμός

Aυτο το εχω καταλαβει και εγω.Τι περιμενουν απο εμας αφου και εκεινοι δεν κανουν μια προσπαθεια για κατι καλυτερο αλλα τι να τους λες..Τεσπα εγω ετσι κι αλλιως θα ερθω και ειμαι σιγουρος οτι θα περασω πολυ ωραια και για σκι δεν πειραζει εχω ενωαλακτικη[i]

Κατι αλλο ασχετο.Εσυ που εισαι και καρπενησι γενικα τελη Δεκ. αρχες Ιαν ριχνει στο κεντρο τιποτα ή μπα γιατι εγω που δεν εχω ζησει και πολυ στο χιονι μιας που θα ερθω Πρωτοχρονια θα μου αρεσε να δω εστω και λιγο."
            Π.Τριοβ 130μ.
            http://webcam.milos-greece.com/
            Μετεωρολογικος Σταθμος Μηλου http://milos.meteoclub.gr2-0-0-4 χαρες που ειδαμε ΑΣΠΡΗ μερα,μετα απο 10 χρονια...το θεωρησα πλεον "Σπανιο".αλλα δεν σταματω να ελπιζω!

Σχολιασμός

Αυτο ειναι που λεμε ... αλλο καλυτερα". Ας ελπισουμε λοιπον οτι το βουνο θα μας ανταμοιψει και μαλιστα γρηγορα. Ευτυχως που υπαρχει και live εικονα και βλεπουμε την κατασταση."

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από SnowM4ν
                Aυτο το εχω καταλαβει και εγω.Τι περιμενουν απο εμας αφου και εκεινοι δεν κανουν μια προσπαθεια για κατι καλυτερο αλλα τι να τους λες..Τεσπα εγω ετσι κι αλλιως θα ερθω και ειμαι σιγουρος οτι θα περασω πολυ ωραια και για σκι δεν πειραζει εχω ενωαλακτικη[i]

Κατι αλλο ασχετο.Εσυ που εισαι και καρπενησι γενικα τελη Δεκ. αρχες Ιαν ριχνει στο κεντρο τιποτα ή μπα γιατι εγω που δεν εχω ζησει και πολυ στο χιονι μιας που θα ερθω Πρωτοχρονια θα μου αρεσε να δω εστω και λιγο.

Το βελούχι γενικά, είναι από τα βουνά που "πιάνουν" αρκετό χιόνι κ σχετικά νωρίς. Τέλη Δεκέβρη αρχές Γενάρη έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις πολύ καλές συνθήκες."

Σχολιασμός

Θα επιθυμούσα να προσθέσω κάποια σχόλια στα παραπάνω posts.Ενα χιονοδρομικό κέντρο αξιολογείται από πέντε παραμέτρους. Μία παράμετρος είναι ο δείκτης αξιοπιστίας χιονιού ή αξιόπιστο χιόνι". Υπεραπλουστεύοντας, είναι ένας μαθηματικός τύπος που περιλαμβάνει την παρουσία 30 τουλάχιστον εκ. χιονιού συνεχώς γιά 4 μήνες γιά εννέα έτη εντός των τελευταίων δέκα ετών.(Η υπερθέρμανση του πλανήτη εσχάτως ανεβάζει τους δείκτες αυτούς κυρίως στα ΧΚ της Βαυβαρίας και των Ιταλικών Αλπεων).Το Βελούχι λοιπόν έχει ένα καλό "scoring" γιά τα Ελληνικά δεδομένα και μάλιστα πολύ καλό μιάς και βρίσκεται στην Κεντρική Ελλάδα. Είναι λοιπόν λυπηρό να παρατηρείται το φαινόμενο να γίνονται επενδύσεις σε νοτιότερα ΧΚ και στο Καρπενήσι να επικρατεί απαξίωση...Αυτά!!!!!!! "

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από skialex

Θα επιθυμούσα να προσθέσω κάποια σχόλια στα παραπάνω posts.Ενα χιονοδρομικό κέντρο αξιολογείται από πέντε παραμέτρους. Μία παράμετρος είναι ο δείκτης αξιοπιστίας χιονιού ή αξιόπιστο χιόνι". Υπεραπλουστεύοντας, είναι ένας μαθηματικός τύπος που περιλαμβάνει την παρουσία 30 τουλάχιστον εκ. χιονιού συνεχώς γιά 4 μήνες γιά εννέα έτη εντός των τελευταίων δέκα ετών.(Η υπερθέρμανση του πλανήτη εσχάτως ανεβάζει τους δείκτες αυτούς κυρίως στα ΧΚ της Βαυβαρίας και των Ιταλικών Αλπεων).Το Βελούχι λοιπόν έχει ένα καλό "scoring" γιά τα Ελληνικά δεδομένα και μάλιστα πολύ καλό μιάς και βρίσκεται στην Κεντρική Ελλάδα. Είναι λοιπόν λυπηρό να παρατηρείται το φαινόμενο να γίνονται επενδύσεις σε νοτιότερα ΧΚ και στο Καρπενήσι να επικρατεί απαξίωση...Αυτά!!!!!!!
                    φίλε skialex συμφωνώ μαζί σου αλλά άν κάτσεις να υπολογίσεις τα χρήματα που έχουν "πέσει" στο Βελούχι τα τελευταία χρόνια θα διαπιστώσεις κατι πολύ λυπηρό κρίνοντας από το αποτέλεσμα.... υπολόγισε...........ανεμος 2....

Ηρακλής 2.....

ανεμογεννήτρια............

ανακατασκευή "σαλέ" απο τη νομαρχία (σκεπή..)

και το μεγάλο καμάρι μας το τουνελ.....

και η νέα επένδυση με 115.000 ε για νυχτερινό σκι.....

όλα αυτά είναι κάτι παραπάνω από 10.000.000 ε...........!

και ξαναυπολόγησε τι... (λέω τώρα εγώ) ... θα μπορούσε να γίνει.....

καμπίνα από καρπενήσι....4.000.000.

καμπίνα από Αγ.Τριάδα.....4.000.000.

μία νέα καρέκλα ...............500.000.

2 νέοι χιονοστρωτήρες......500.000.

τεχνιτή χιόνωση στο θησέα. 1.000.000. (με τεχνιτές λίμνες , κανόνια, κ φωτισμούς)

μπάρ στις πίστες, νέο σαλέ.....1.000.000.

και πιστεύω ότι τα έβαλα κ πολύ "παχουλά",

αλλά από αυτά τα έργα θα κερδίζανε οι γάλλοι, αυστριακοί, ιταλοί κ

όχι οι δικοί μας οι μπουλντοζιέρηδες ......

αυτά φίλε μου πληρώνουμε τώρα κ θα τα πληρώνουμε κ για αρκετά χρόνια ακόμη..

και όλοι αυτοί που υπογράψανε για όλα αυτά τα εγκλήματα σε αυτό τον τόπο,

έχουν το θράσος σήμερα να ζητάνε κ την ψήφο μας..

τι να πείς.."

Σχολιασμός

(....τεχνητή χιόνωση στο θησέα. 1.000.000. (με τεχνιτές λίμνες , κανόνια, κ φωτισμούς)

όχι οι δικοί μας οι μπουλντοζιέρηδες]

ΣΥΜΦΩΝΩ-ΣΥΜΦΩΝΩ.... Edited by: skialex

Σχολιασμός

Αρχισε σιγα-σιγα να κανει την εμφανιση του το πολυτιμο χιονακι. Σημερα η κορυφη ηταν ασπρισμενη. Ομως δεν βλεπω καμια ανθρωπινη κινηση και αναρωτιεμαι. Που βρισκονται οι νικητες και ηττημενοι των εκλογων? Πρεπει να εμφανιστουν να στηριξουν το πολυπαθο αυτο κεντρο. Να δωσουν καποιο αερα αισιοδοξιας σαν αυτον που διαλλαλουσαν πριν τις εκλογες. Τρεξτε γιατι,θα μας προλαβει και παλι το βουνο και μετα θα λεμε ...δυστυχως χιονισε νωρις.". Καλο χειμωνα λοιπον κι ας ελπισουμε...χιονια πολλα..., ολοι τα εχουμε αναγκη."

Σχολιασμός

καλώς να έρθει το χιόνι, που απο Πέμτη θα ασπρίσει το βουνό,για τα άλλα υπάρχει λύση...ορειβατικό σκι!! [i]"

Σχολιασμός

Αχρηστη πληροφορία,προς στιγμήν, αλλά την γράφω.Αντικαταστάθηκαν τα προβληματικά συρματόσχοινα στα λίφτ και έγινε καθαρισμός απο πέτρες σε κάποια σημεία του Ηρακλή.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από gioand
                              Αχρηστη πληροφορία,προς στιγμήν, αλλά την γράφω.Αντικαταστάθηκαν τα προβληματικά συρματόσχοινα στα λίφτ και έγινε καθαρισμός απο πέτρες σε κάποια σημεία του Ηρακλή.

Κάθε πληροφορία και είδηση,πάντα είναι ευπρόσδεκτη,πατρίδα!!! [i] "
                              Beati Paoli.........

Σχολιασμός

Το ρίχνει το χιονάκι πανω ε;;; [i] "
                                Beati Paoli.........

Σχολιασμός

Working...
                                X