Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Lifts

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Lifts

Ρε παιδια τι γίνεται με το Χ.Κ Καρπενησίου? Τα ανοίγουν τα lifts η όχι, γιατί τις τελευταίες μέρες που παρακολουθώ για το χιονοδρομικό, μόνο ο Φλέγκας και ο Θησέας λειτουργούν. Θα είμαι επάνω το σαββατοκύριακο και αναρωτιόμουν αν με ιδανικές συνθήκες ανοίγουν όλο το βουνό.
    Hasta La Muerte

Ναι, τα σκ τα ανοίγουν. Τις προηγούμενες μέρες άλλωστε είχε πολύ άσχημο καιρό και αμφιβάλλω αν μπορούσες να κάνεις έστω και στο θησέα.
    if 6 was 9...

Σχολιασμός

τι παίζει ρε satan πάνω από χιόνι ?

Σχολιασμός

παιδια εχει δικιο ο σαταν την κυριακη γινοταν της γιωτας!!! παρα πολυ χιονι και πουδρα και τωρα χιονιζει και λεει αλυσιδες !! οποτε βαζει!!

Σχολιασμός

Απ'ότι έμαθα έφαγε πολύ χιόνι τις προηγούμενες μέρες λόγω βροχής. Από χτες το πρωι όμως γύρισε ένας ωραίος ΝΔ άνεμος και έριξε πολύ πράμα. Αν ανέβω αύριο θα ποστάρω και καμιά φωτό.
          if 6 was 9...

Σχολιασμός

οκ σαταν!

Σχολιασμός

Eπειδή δεν έχω ανέβει ποτέ Καρπενήσι ξέρει κάποιος που πηγαίνει να μας πει αν όντως υπάρχουν τα lift άνεμος 2 και ηρακλής 2;Στο web site του χ/κ δείχνει ότι υπάρχουν....Στην αναφορά του χ/κ στο snowreport δείχνει μόνο 4 αναβατήρες....Τελικά πόσοι υπάρχουν και πόσοι λειτουργούν;Και αν θέλει κάποιος ας προτείνει και κανά παραδοσιακό ξενώνα στο Καρπενήσι...

Λέω να ανέβω αυτό το ΣΚ.Αξίζει από πλευράς πιστών;Γιατί από φυσική ομορφιά δεν το συζητάμε...

Σχολιασμός

Πάντως ο Ηρακλής 2 δεν υπάρχει, έχει απομείνει μόνο ένα σπιτάκι στην κάποτε βάση του. Λέγεται ότι η πλαγιά που είχε τοποθετηθεί πιάνει τόσο χιόνι που θάφτηκε ο αναβατήρας την πρώτη χρονιά που λειτούργησε.
                Όσο για τον Άνεμο 2 υπάρχει αλλά είναι ''στοιχιομένος''. Μην περιμένεις να λειτουργήσει ποτέ. Άκουσα ότι έχουν χρησιμοποιήσει ως ανταλλακτικά κάποια εξαρτήματά του στον Άνεμο 1.
                Ας με επαληθεύσει όποιος ξέρει περισσότερα.

Σχολιασμός

Μπορει καποιος να γραψει δυο λογια για τα λιφτ και τις πιστες (ποια λειτουργουν, επιπεδο δυσκολιας);
                  Ειναι πιθανο να κατσει εκδρομη για Καρπενησι με παρεα (μικτη αρχαριοι και εμπειροι) και θα 'θελα να εχω μια ιδεα αν αξιζει να παμε στο ΧΚ αλλα και τι παιζει απο πιστες και λιφτ.

Ευχαριστω

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από kantoniou Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Μπορει καποιος να γραψει δυο λογια για τα λιφτ και τις πιστες (ποια λειτουργουν, επιπεδο δυσκολιας);
                    Ειναι πιθανο να κατσει εκδρομη για Καρπενησι με παρεα (μικτη αρχαριοι και εμπειροι) και θα 'θελα να εχω μια ιδεα αν αξιζει να παμε στο ΧΚ αλλα και τι παιζει απο πιστες και λιφτ.

Ευχαριστω
                    Καλησπερα,ειχα ανεβει 4 μερο επανω και μπορω να πω οτι τα πραγματα εχουν βελτιωθει σε σχεση με περσυ.Σαφως υπαρχει καλυτερη οργανωση , οι πιστες ειναι πατημενες και οι τιμες για τα λιφτ ειναι πολυ καλες, 12 ευρω καθημερινες και 16 ευρω σκ. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι τα μηχανηματα που δουλευαν για να κρατησουν το δρομο ανοικτο, πολυ αξιολογη προσπαθεια που αξιζει ενα μπραβο.
                    Καθημερινες λειτουργουν 3 λιφτ,ο τακης φλεγκας,το πιατακι (ΘΗΣΕΑΣ) και το τριθεσιο (ΗΡΑΚΛΗΣ). ΣΚ λειτουργει και το διθεσιο (ΑΝΕΜΟΣ Ι).
                    Το μονο αρνητικο ειναι οι τιμες στο chalet, 4,5 ευρω για ενα cappucino και 3,5 ευρω για ενα ρακομελο...ελεος....

Κατα τα αλλα δεν εχει ουρες στα λιφτ και αμα σε ενδιαφερει offpiste ειναι απο τα καλυτερα χιονοδρομικα.
                    IMG_0002.JPG (3).jpgIMG_0006.jpgIMG_0031.JPG (2).jpgIMG_0037.JPG (2).jpg
                    Last edited by Coolzero; 17-01-12, 13:45.
                    Think Analog - Act Digital*

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από TJohn Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Π
                      Όσο για τον Άνεμο 2 υπάρχει αλλά είναι ''στοιχιομένος''.
                      Ας με επαληθεύσει όποιος ξέρει περισσότερα.
                      Του χρονου απο οτι μου ειπαν θα ξαναλειτουργησει ο Ανεμος 2,βεβαια αυτα ειναι μονο λογια που μου ειπαν οι υπευθυνοι, υπομονη να δουμε.
                      Think Analog - Act Digital*

Σχολιασμός

Όπως στα είπε ο φίλος ΣΚ λειτουργούν όλα (Φλέγκας, Θησέας, Ηρακλής, Άνεμος) καθημερινές εκτός Άνεμος.
                        Οι πίστες έχουν ως εξής:
                        1) Θησέας πολύ εύκολη πράσινη
                        2) Φλέγκας εύκολη αλλά πολύ σύντομη (ουσιαστικά υπάρχει για να κατέβεις στο κάτω πλατώ)
                        3) Άνεμος εύκολη μπλε
                        4) Ηρακλής κόκκινη/μαύρη

Καμιά φορά στρώνουν και από δύο πίστες σε Άνεμο και Ηρακλή. Οπότε ο Άνεμος βγάζει 2 μπλέ και ο Ηρακλής 2 Κόκκινες.
                        Επίσης υπάρχει πολύ πεδίο για εκτός πίστας..

Με λίγα λόγια δεν θα μείνει κανένας παραπονεμένος ούτε οι αρχάριοι ούτε οι προχωρημένοι..

Αρχική Δημοσίευση από kantoniou Εμφάνιση μηνυμάτων

Ευχαριστω

Σχολιασμός

Σας ευχαριστω :d

Σχολιασμός

Working...
                          X