Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΑΝΗΛΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2013-2014

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.n...43847538_n.jpg

Αρχική Δημοσίευση από fulandris Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον φίλε σταύρο επειδή με τον γκλίτσα ανοίξατε το θέμα παραπληροφόρηση, από περιέργεια μπήκα στον χάρτη της βασιλιτσας και βλέπω ότι χαρακτηρίζονται ως πίστες:
    πίστα μαύρη 4 (σε δύο πλευρές): αν δεν απατώμαι εκεί δεν έχει κατέβει χιονοστρωτήρας (τουλάχιστον όσα χρόνια πήγαινα-εκτός από πέρυσι) μόνο από την 5 προς την βάση του διθέσιου έχω πετύχει ένα πάτημα.
    πίστα Νο 3: αν το δρομάκι που σε οδηγεί στην βάση του διθέσιου λέγεται πίστα οκ το δέχομαι
    πίστες 9, 10, 11: αν το σλάλομ μέσα από τα δέντρα χωρίς καν προστατευτικά είναι τρεις πίστες οκ το δέχομαι και αυτό
    πίστα 13: αν το πάτημα δίπλα στον δρόμο είναι πίστα (όποτε έχει χιόνι και δεν σπρώχνεις για να κατέβεις) θεωρήται πίστα, όκ το δέχομαι και αυτό
    πιστα 18: αν το συνδετικό για τον μιγδάνη θεωρήται πίστα ο.κ ξανά
    πίστα 16: δεν θύμάμαι να την έχω περάσει πατημένη.
    οπότε μην θεωρείς ότι το ανήλιο παραπληροφορεί και η βασιλίτσα έχει όσες πίστες λέει
    και αν ένας ιδιώτης παραπληροφεί ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟς το ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ
    όσο για τις ουρές, εγώ έχω πετύχει πολλές στο εξωτερικό απλά εκεί έχεις την δυνατότητα να φύγεις σε άλλη πιστα και να πάρεις άλλο λιφτ
    στα χιονοδρομικά στην ελλάδα καταλήγεις σε ένα λιφτ μεγάλο όπου δεν έχεις δίοδο διαφυγής σε άλλο λιφτ
    όσο για την πίστα snowboard βλέπω ότι και η βασιλίτσα έχει αντίστοιχη με σήμα. επίσης οι κίτρινες πίστες παντού στους χάρτες του εξωτερικού χαρακτηρίζονται ως απάτητες διαδρομές.
    τέλος για τα υψομετρικά νομίζω ότι ουσιαστική σημασία έχουν για τους αγώνες SKI προκειμένου να υπάρχουν κανόνες για κάθε κατάβαση. το να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα μάλλον δεν δείχνει ότι δεν έχεις κάτι περισσότερο με την βασιλίτσα και μάλιστα να έρχεσαι για σκι από τόσο μακριά (αθήνα). εγώ έρχομαι από κέρκυρα και γιάννενα. αν έμενα αθήνα καλώς ή κακώς θα πήγαινα ή καλάβρυτα ή καρπενήσι για σ/κ. πόσο μπορεί κάποιος να ξοδεύει σε βενζίνη και χρόνο για να πηγαίνει από αθήνα βασιλιτσα ανελλιπώς;

Σχολιασμός

Ανέβηκε κάποιος χθες 14/12/13 να μας πει σε τι κατάσταση ήταν οι πίστες?Το χιόνι ήταν οριακό??Πέτρες είχε χαμηλά εντος πίστας??
      sigpicTOMBA LA BOMBA!!!!!

Σχολιασμός

λοιπον φίλε σταύρο επειδή με τον γκλίτσα ανοίξατε το θέμα παραπληροφόρηση, από περιέργεια μπήκα στον χάρτη της βασιλιτσας και βλέπω ότι χαρακτηρίζονται ως πίστες:
        πίστα μαύρη 4 (σε δύο πλευρές): αν δεν απατώμαι εκεί δεν έχει κατέβει χιονοστρωτήρας (τουλάχιστον όσα χρόνια πήγαινα-εκτός από πέρυσι) μόνο από την 5 προς την βάση του διθέσιου έχω πετύχει ένα πάτημα.
        πίστα Νο 3: αν το δρομάκι που σε οδηγεί στην βάση του διθέσιου λέγεται πίστα οκ το δέχομαι
        πίστες 9, 10, 11: αν το σλάλομ μέσα από τα δέντρα χωρίς καν προστατευτικά είναι τρεις πίστες οκ το δέχομαι και αυτό
        πίστα 13: αν το πάτημα δίπλα στον δρόμο είναι πίστα (όποτε έχει χιόνι και δεν σπρώχνεις για να κατέβεις) θεωρήται πίστα, όκ το δέχομαι και αυτό
        πιστα 18: αν το συνδετικό για τον μιγδάνη θεωρήται πίστα ο.κ ξανά
        πίστα 16: δεν θύμάμαι να την έχω περάσει πατημένη.
        οπότε μην θεωρείς ότι το ανήλιο παραπληροφορεί και η βασιλίτσα έχει όσες πίστες λέει
        και αν ένας ιδιώτης παραπληροφεί ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟς το ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ
        όσο για τις ουρές, εγώ έχω πετύχει πολλές στο εξωτερικό απλά εκεί έχεις την δυνατότητα να φύγεις σε άλλη πιστα και να πάρεις άλλο λιφτ
        στα χιονοδρομικά στην ελλάδα καταλήγεις σε ένα λιφτ μεγάλο όπου δεν έχεις δίοδο διαφυγής σε άλλο λιφτ
        όσο για την πίστα snowboard βλέπω ότι και η βασιλίτσα έχει αντίστοιχη με σήμα. επίσης οι κίτρινες πίστες παντού στους χάρτες του εξωτερικού χαρακτηρίζονται ως απάτητες διαδρομές.
        τέλος για τα υψομετρικά νομίζω ότι ουσιαστική σημασία έχουν για τους αγώνες SKI προκειμένου να υπάρχουν κανόνες για κάθε κατάβαση. το να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα μάλλον δεν δείχνει ότι δεν έχεις κάτι περισσότερο με την βασιλίτσα και μάλιστα να έρχεσαι για σκι από τόσο μακριά (αθήνα). εγώ έρχομαι από κέρκυρα και γιάννενα. αν έμενα αθήνα καλώς ή κακώς θα πήγαινα ή καλάβρυτα ή καρπενήσι για σ/κ. πόσο μπορεί κάποιος να ξοδεύει σε βενζίνη και χρόνο για να πηγαίνει από αθήνα βασιλιτσα ανελλιπώς;
        Το δρομάκι νούμερο 3 είναι πίστα 2 ρατρακιών θεωρείτε αρχαρίων προσωπικά εκεί έκανα τα πρώτα μου βήματα μάλον με την δικιά σου τετράγωνη λογική για να πας στο διθέσιο θα έπρεπε να διακτηνίζεσαι

Η ελημεία έχει ρόμπολα τα οποία είναι ένα είδος δέντρου το οποίο είναι προς εξαφάνιση το γεγονός και μόνο ότι σε ξενίζει να τσουλάς ανάμεσα σε αυτά τα τοσο παλιά δέντρα δείχνει το επίπεδο σου και σαν άνθρωπος και σαν σκιέρ

Πίστα 13 όποτε 'εχει χιόνι??????? χαχαχαχαχα καλό που είναι ο διακτηνισμός και πάλι. Και σύμφωνα με την δικιά σου άποψη ο αρχάριος που θέλει να πάει τριθέσιο θα πρέπει να διακτηνιστεί

Η 18 άλλη μια πίστα αρχαρίων φαντάζομαι ότι εσύ που δεν μπορείς να τσουλίσεις ανάμεσα στα ρομπολα έμαθες κατευθείαν σε μαύρες πίστες

νο16 Αμα ανέβαινες θα την έβλεπες πατημένη

4-5 και πέρυσι και πρόπερσι και γενικά από όταν ήρθε ο βέρνερ και μετά πατιόταν
        http://beliaswines.gr/

Σχολιασμός

"Η ελημεία έχει ρόμπολα τα οποία είναι ένα είδος δέντρου το οποίο είναι προς εξαφάνιση το γεγονός και μόνο ότι σε ξενίζει να τσουλάς ανάμεσα σε αυτά τα τοσο παλιά δέντρα δείχνει το επίπεδο σου και σαν άνθρωπος και σαν σκιέρ"

Μάλλον προσπαθείς να προσβάλεις μίλτο παράς να καταλάβεις τι λέω (αν και μάλλον καταλαβαίνεις). όταν εγώ έκανα εκεί σκί και το λιφτ είχε πρωτοφιαχτει συνεχώς χάλαγε και ανεβαινα με ορειβατικά, εσύ μάλλον δεν ήξερες την βασιλίτσα ούτε καν σκι, ούτε τα δέντρα και τα βουνά,
          φυσικά και είναι ωραίο να κάνεις σκι μέσα στα δέντρα αλλά αυτό δεν χαρακτηρίζεται τρεις πίστες
          τέλος με την βασιλίτσα, γράψτε εσείς που έχετε συμφέροντα εκεί, εγώ δεν έχω πουθενά, έγραψα για ποιους λόγους προτιμώ ανήλιο,
          και ο σταύρος και εσύ αρχίσατε επίθεση. στο κάτω κάτω εφόσον δεν γουστάρετε ανήλιο γιατί ασχολήστε; άρα σημαίνει πονηρούς σκοπούς

Σχολιασμός

Βλεπω αρχισε να πεφτει snow-kite στο Ανηλιο ε???Ωραια πραματα!
            Γιαννης,Γιαννενα και τα μυαλα στα...χιονια!

Σχολιασμός

ΑΝΗΛΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2013-2014

η υψομετρική διαφορα δεν χρειάζεται μονο για τους αγώνες. τι ειναι αυτα που λέτε ρε παιδιά; και μετα λέτε οτι εγω ειμαι εκ του πονηρού;;; δυο σελίδες τωρα και κανεις δεν εχει αναφέρει την υψομετρική διαφορα να την μάθει ο κοσμος. ειναι ενα μικρό βουνο . ο εναέριος του ειναι σαν το τριθέσιο της Βασιλιτσας . όλες οι πίστες της Βασιλιτσας που αναφέρεις οτι δεν υπάρχουν ειναι εκτός τριθέσιου ετσι και αλλιώς.
              και όμως εχουν σχεδόν την ίδια τιμη (αν και σημερα ανακοινώθηκε τιμη 8 ευρω)κατι ειναι και αυτο. ίσως εισακούστηκαν τόσα παράπονα και εδω αλλα και στο επίσημο γκρουπ του χκ αλλα και του επίσημου γκρουπ του snowreport. μαλλον ειναι πολλοί οι εκ του πονηρού και οι "κακοί εχθροί" του ανηλιου ...
              Last edited by StavRos; 15-12-13, 15:29.

Σχολιασμός

Μάλλον προσπαθείς να προσβάλεις μίλτο παράς να καταλάβεις τι λέω (αν και μάλλον καταλαβαίνεις). όταν εγώ έκανα εκεί σκί και το λιφτ είχε πρωτοφιαχτει συνεχώς χάλαγε και ανεβαινα με ορειβατικά, εσύ μάλλον δεν ήξερες την βασιλίτσα ούτε καν σκι, ούτε τα δέντρα και τα βουνά,
                φυσικά και είναι ωραίο να κάνεις σκι μέσα στα δέντρα αλλά αυτό δεν χαρακτηρίζεται τρεις πίστες
                τέλος με την βασιλίτσα, γράψτε εσείς που έχετε συμφέροντα εκεί, εγώ δεν έχω πουθενά, έγραψα για ποιους λόγους προτιμώ ανήλιο,
                και ο σταύρος και εσύ αρχίσατε επίθεση. στο κάτω κάτω εφόσον δεν γουστάρετε ανήλιο γιατί ασχολήστε; άρα σημαίνει πονηρούς σκοπούς

Και συνεχίζεις να προσβάλεις την νοημοσύνη μας δηλ κατα την γνώμη σου τα δέντρα θα έπρεπε να κοπούν για να είμαστε εμείς ασφαλείς ασχέτως το αν είναι προς εξαφάνιση ή όχι άστο αυτό. Είναι τρεις γιατί η τέρμα αριστερά όπως κοιτάς το βουνό έχει ένα half pipe που την ξεχωρίζει τελείως από το υπόλοιπο η μεσαία που είναι και η μεγαλύτερη (αυτή με τα δέντρα)και η δεξιά γιατί σε περίπτωση που μπείς εκεί θα δείς πως το τερέν είναι τελείως διαφορετικό δεν υπάρχουν ρόμπολα και τέλος σε περίπτωση που μπείς δεξιά είναι δύσκολο να ξαναβγείς στις υπόλοιπες.

Βλέπω δεν μας βγήκε η καραμέλα πριν για το εξωτερικό με τον σταύρο και σε μένα έπιασες το ορειβατικό. Ε λοιπον την εκεί περιοχή την έχω γυρίσει όλη με τις φώκιες και για να μην κουράζεσαι έχω βγεί αρκετές φορές και εξωτερικό που και εκεί πολλά λιφτ συνδέονται με πίστες που μερικές φορές πρέπει να σμπρώξεις με τα μπατόν για να φτάσεις αλλά τις χαρακτηρίζουν πίστες!!!!!!!!!!!!!!! Μάλλον άσχετοι έτσι?
                http://beliaswines.gr/

Σχολιασμός

Σχολιασμός

Η "παραπληροφόρηση" είναι φαινόμενο όλων των ΧΚ και όχι μόνο των ελληνικών.
                    Αλλά δεν είναι παραπληροφόρηση όμως..απλά ότι διαθέσιμο πεδίο υπάρχει και μπορεις να τσουλήσεις το δίνουν σε χιλιόμετρα πιστών.
                    είτε είναι συνδετικός δρόμος, είτε πρόσβαση σε λιφτ..οτιδήποτε τσουλάει.
                    Πχ ο Παρνασσός δεν μπορώ να καταλάβω πως εχει 36χλμ πιστών ή ειδικά τα Καλάβρυτα 20χλμ! Αν τα βάλεις κάτω όμως βγαίνουν..
                    Γενικά λοιπόν δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης..όπως την βρίσκει ο καθένας!
                    Κι εγώ Βασιλίτσα θα προτιμούσα , αλλά δεν θα έβρισκα ακριβό ένα εισητήριο 10€ στο Ανήλιο.
                    Για όλα υπάρχει μια κατώτατη χρέωση. Μιλάμε για μια ολοήμερη δραστηριότητα , έστω κι αν είναι σε ενα λίφτ 800μ.
                    Φανταστείτε ότι για μια βόλτα σε πίστα "καρτ" πληρώνεις πάνω από 10€ για 10'.
                    Α! Και στην πλαστική πίστα σκι στο mec μήκος 45 μέτρων.. 15€ τα 10' !!!
                    Last edited by Κώστας Πολίτης; 18-12-13, 20:55.

Σχολιασμός

Τη Κυριακή 15.12.2013 έκανα για 1η φορά σκι στο Ανήλιο(κ 1η φορά για τη νέα σαιζόν).Η κεντρική πίστα που δούλευε δεν είχε σε καμία περίπτωση πέτρες παρά μόνο λίγες στο τέλος κ σε κάποια σημεία που τα είχα εντοπίσει από την αρχή κ τα απέφευγα επιμελώς.Βέβαια, όσο περνούσε η ώρα κ προς το μεσημέρι βγήκε λιγο χώμα-πέτρες στο τελείωμα της πίστας κοντα στη βάση του εναέριου αναβατήρα από το περασμα των περιπου 30 σκιερ που κάναμε τη Κυριακή.Περίεμενα να ήταν χειρότερα η κατασταση της πίστας αλλα κράτησε κάλα παρα τις καλες καιρικές συνθήκες.Το εισητήριο είχε 8,00 €(καλή τιμή για τα δεδομένα της μέρας).
                      Κ μερικές φωτο από τη κυριακή....
                      Attached Files

Σχολιασμός

Κ μια φωτό από τη βάση του χιονοδρομ μπροστά από το σαλέ "Τόττη"
                        Attached Files

Σχολιασμός

Θα βαλει καλο χιονι απο Τεταρτη το Χ/Κ..
                          Γιαννης,Γιαννενα και τα μυαλα στα...χιονια!

Σχολιασμός

χιονίζει στο χιονοδρομικό κέντρο αυτη την στιγμη
                            Χιόνια που δε λιώνουν κι άλλα περιμένουν

Σχολιασμός

http://www.snowreport.gr/snowcam/anilio/

http://www.meteo.gr/meteoplus/observ...m?ProvinceID=3

χιονιζει η βρεχει?

Σχολιασμός

http://penteli.meteo.gr/stations/metsovo/

βροχη ειναι ακομη αλλα μεχρι το πρωι θα το γυρισει σε χιονι ελπιζω.

Σχολιασμός

Working...
                                X