Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Περί χειμερινών ελαστικών!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από stolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διαστάσεις είναι τα ελαστικά που φοράς; Το 17'' σκέτο δεν βοηθάει.
    225/45/17. Έχει πλάτος 7.5j

Σχολιασμός

• Καλησπέρα,
      για subaru forester χιονολάστιχα με χρήση καθε σκ. χιονοδρομικό, διάσταση 215/65/16 τι προτείνετε???
      dunlop grantrek σας λένε τίποτα???

Σχολιασμός

• niktsi
        Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα Matador MP92 Sibir snow σε 225-45-17.
        Τα βρήκαμε και θα τα φέρουμε για ένα impreza sti 350€.
        www.foresterclub.gr

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από burt Εμφάνιση μηνυμάτων
          Καλησπέρα,
          για subaru forester χιονολάστιχα με χρήση καθε σκ. χιονοδρομικό, διάσταση 215/65/16 τι προτείνετε???
          dunlop grantrek σας λένε τίποτα???
          Τα φοράει φίλος από το foresterclub στην ίδια διάσταση εδώ και κάτι χρόνια.
          Δεν μπορούν να παίξουν το ρόλο του χειμερινού ελαστικού, τα έχουμε δοκιμάσει.
          Έχει άλλα πολύ καλύτερα αμιγώς χειμερινά. Το θέμα είναι ποια από αυτά θα βρεις εδώ.
          Εμείς ετοιμάζουμε ομαδική παραγγελία από εξωτερικό στο foresterclub.
          Αν θέλεις σου στέλνω πληροφορίες με π.μ, έχουμε βρει κορυφαία χειμερινά σε πολύ καλές τιμές.
          www.foresterclub.gr

Σχολιασμός

• Ναι στείλε μου θα με ενδιέφερε,
            ευχαριστώ!

Σχολιασμός

• Ήταν η πρώτη μου επιλογή για να είμαι ειλικρινής. Διάβασα κάποια review όμως και τα Falken τα θεωρούσαν καλύτερα. Τα παρήγγειλα και θα επανέλθω με τις δικές μου εντυπώσεις μόλις μπορέσω. Ελπίζω σύντομα καιρού επιτρέποντος! Ευχαριστώ stolis!

Σχολιασμός

• Πρώτη εμπειρία με τα PIRELLI SNOWCONTROL 3 και οι εντυπώσεις ανάμεικτες. Σε ευθείες,κατηφόρες (μερικές και απότομες) και μικρές ανηφορίτσες όλα καλά είτε ο δρόμος ήταν καθαρός είτε όχι. Να επισημάνω ότι αναφέρομαι στα χιόνια που έριξε στην Αθήνα για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης (παραθέτω και φότο παρακάτω).
                Εκεί που κόλλησα όμως ήταν σε αυτή και αυτή την ανηφόρα. Στη δεύτερη μάλιστα ερχόμουνα μέσα από τη στροφή οπότε αναγκάστηκα σταμάτησα και ξεκίνησα να ανεβαίνω από στάση κάνοντας τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα, ίσως αν έπαιρνα φόρα από την αρχή της ανηφόρας να με έβγαζε. Το αμάξι μου είναι δικίνητο και βενζίνα. Ίσως με 4κίνητο και πετρέλαιο να ανέβαινα. Δοκίμασα και χωρίς ESP να ανέβω αλλά τίποτα. Μήπως τα χειμερινά μου είναι πυκνά και στομώνουν εύκολα; Με ένα πιο αραιό και επιθετικό χειμερινό μήπως κατάφερνα να ανέβω;
                Attached Files
                Μηδέν άγαν.

Σχολιασμός

• Πρώτες εντυπώσεις απο Michelin crossclimate σε Hyundai Getz 1.1 175/65/14 στην πρόσφατη χιονόπτωση στη Θεσσαλονίκη.

Το λάστιχο ειναι εκπληκτικό. Στρίβει φρενάρει, αδειάζει λασπερο, ανεβαίνει. Ένιωσα κατι γλιστρήματα αλλά πήγαινα με 40km σε στροφή. Ανέβαινα ανηφόρα στις Συκιες ενώ Rav-4 με αςφαλτινα κρέμασε. Θα το δοκιμάσω ξανά αν ο καιρός μας κανει τα κέφια ξανά. Και φυσικά και σε άλλες συνθήκες. Αν η συνταγη της Michelin ειναι τόσο καλή βλέπω το crossclimate να γίνεται top επιλογή. Μοναδικό μειονέκτημα η αυξημένη τιμη. 270€

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από snowgrooomer Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Πρώτες εντυπώσεις απο Michelin crossclimate σε Hyundai Getz 1.1 175/65/14 στην πρόσφατη χιονόπτωση στη Θεσσαλονίκη.

Το λάστιχο ειναι εκπληκτικό. Στρίβει φρενάρει, αδειάζει λασπερο, ανεβαίνει. Ένιωσα κατι γλιστρήματα αλλά πήγαινα με 40km σε στροφή. Ανέβαινα ανηφόρα στις Συκιες ενώ Rav-4 με αςφαλτινα κρέμασε. Θα το δοκιμάσω ξανά αν ο καιρός μας κανει τα κέφια ξανά. Και φυσικά και σε άλλες συνθήκες. Αν η συνταγη της Michelin ειναι τόσο καλή βλέπω το crossclimate να γίνεται top επιλογή. Μοναδικό μειονέκτημα η αυξημένη τιμη. 270€
                    Μπορείτε να δείτε μία σχετική επίδειξη (με άλλα χειμερινά λάστιχα)

https://www.youtube.com/watch?v=mfuE00qdhLA

Σχολιασμός

• Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για χειμερινά ελαστικά διαστάσεων 235/55/17. Θα τοποθετηθούν σε bmw x3 3.0.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Σχολιασμός

• Goodyear ultragrip 8 performance . Απολυτα ευχαριστημενος πλευρικη προσφυση στους ελιγμους εκπληκτικη, αλλα και traction σε ζορικες φουρκετες παντου εμπνεει εμπιστοσυνη σε Audi q3 1.4 turbo 2wd

Σχολιασμός

• Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να μου προτείνεται χιονολαστιχα για Qashqai 2015 το 4x4.Διαστασεις 215/60/17 ειναι στις 17αρες.Να επισημανω πως πηγαινω σε απατητο. Ευχαριστώ!
                          Last edited by Stamatis Sohos; 09-11-17, 23:01.
                          ΤΟ ΧΙΟΝΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ

Σχολιασμός

Working...
                          X