Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Χειμώνας 2010 2011 για τα χιονοδρομικά...

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από Kabman
    Καλημέρα σε όλους,

μετά από προσπάθεια και developement 6+ μηνών είναι πλέον διαθέσιμος ο διαδραστικός χάρτης πρόγνωσης χιονοδρομικών κέντρων της Ελλάδας.

<a href=http://www.kairos.gr/xeimerinoi-proorismoi.html" target="_blank">http://www.kairos.gr/xeimerinoi-proorismoi.html</a>

Το αποτέλεσμα είναι συνδυασμός δεδομένων GFS και αλγόριθμου προσαρμοσμένου σε υψομετρικές και τοπικές συνθήκες και τρέχει ανά 3ώρο.
    Μέχρι στιγμής αποτυπώνονται τα κυριότερα χιονοδρομικά κέντρα της χώρας (εκτός απο τα Πηγάδια και τα Κελάρια όπου έχουμε κάποια "χωροταξικά" προβλήματα) ενώ υπάρχει προοπτική να αποτυπωθεί το σύνολο των χιονοδρομικών κέντρων.

Ελπίζω ο χάρτης να σας φανεί χρήσιμος.

Δημήτρης Καμπόλης
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Θα ήθελα όμως μιας εξήγηση ρε παιδιά, πως γίνεται να δείχνουν κάποια site πχ για το ΧΚΠ έντονες χιονοπτώσεις ενώ το snowforecast ηλιοφάνεια - για αύριο.
    "

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Time
      και μια ακόμα παρατήρηση, μήπως έχεις βάλει ανάποδα στην απεικόνιση το Χ/Κ Τυμφρηστού με το Χ/Κ Περτουλίου?
      Διορθώθηκαν κάποια bags που υπήρχαν με την θέση του Χ.Κ.Περτουλίου καθώς και του Χ.Κ.Παρνασσού (Κελάρια) και Χ.Κ.Φτερόλακας.

Να σημειώσω επίσης πως τα δεδομένα που τρέχουν στον χάρτη αφορούν τις βάσεις των χιονοδρομικών κέντρων και όχι τις ψηλότερες πίστες.

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις επισημάνσεις σας.

Δημήτρης Καμπόλης.
      www.YouWeather.com

Life is an adventure!

Σχολιασμός

Παιδιά έχω στεναχωρεθεί πλήρως...Πραγματικά ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ χειμώνας της τελευταίας δεκαετίας!!!Λάθος τίτλο έβαλα....
        -ΑΖΟΡΙΚΕ?ΕΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.. ΞΥΠΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
        -ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΜΑΝΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ

Σχολιασμός

Μέχρι στιγμής έχεις δίκιο. Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα...
          Όμως ας δούμε το ποτήρι μισογεμάτο και ας ελπίσουμε μέσα στο επόμενο 15ημερο να πέσουν καλά χιόνια στα βουνά. Κάτι τέτοιο φαίνεται με αρκετή δόση σιγουριάς για τα βορειοδυτικά.
          www.YouWeather.com

Life is an adventure!

Σχολιασμός

Απ' ότι θυμάμαι και πέρσυ έτσι ήταν. Πρώτη φορά 15 Ιανουαρίου είχαμε τσουλήσει αξιοπρεπώς...μέχρι τότε όσοι πήγαν κάναν πετροσκί...

Και φέτος το ίδιο θα γίνει.
            Ski now, work later.

Σχολιασμός

Απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί....Για πελοπόνησο (χελμό,μαίναλο) τι βλέπεις?

Σχολιασμός

Εμενα παντως με ανησυχει που δεν εχει χιονι ουτε το μπανσκο ακομα... και συνηθως αυτο ανοιγεi 1 μηνα νωριτερα. Φετος θα ανοιξουν μαζι?! Edited by: johnBill

Σχολιασμός

πολυ απογοητευση η ολη φαση...παρα πολυ...

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Μακαρι να βαλει κατι τις μπας και ριξουμε καμμια γυροβολια πριν φυγουμε για Ischgl.....
                    Ρε βαζει στο Μαροκο και δεν βαζει σε μας ρε γμτ την κοινωνια μου ρε....[i]
                    "
                    Την υγειά μας ρε....
                    www.skimag.gr

Σχολιασμός

Εγω ανησυχω μήπως η Ελλάδα μπήκε σε τροπική ζώνη" και δε θα ξαναδούμε πότε χιόνια.."

Σχολιασμός

Πείτε μου οτι λέω βλακείες να ηρεμήσω [i]"

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Oxide
                          Πείτε μου οτι λέω βλακείες να ηρεμήσω [i]

Λες βλακείες

Πέρα από την πλάκα, ο καιρός έχει ξεφύγει μεν, δε σημαίνει κάτι για κλιματικές αλλαγές δε..."

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
                            Αρχική Δημοσίευση από Oxide
                            Πείτε μου οτι λέω βλακείες να ηρεμήσω [i]

Λες βλακείες

Πέρα από την πλάκα, ο καιρός έχει ξεφύγει μεν, δε σημαίνει κάτι για κλιματικές αλλαγές δε...
                            Μου έφτιαξες τη διάθεση
                            "

Σχολιασμός

Τι λένε οι ειδικοί για την εξέλιξη του καιρού στα χκ?

Σχολιασμός

Ρε παιδιά γινεται να μας ενημερώσει κανείς για τον καιρό στα χκ τις επόμενες μέρες??

Edited by: Καπο

Σχολιασμός

Working...
                                X