Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Φεβρουαρίου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by icestorm View Post
    Να ενημερώσω όποιον δεν το έχει πάρει είδηση ότι στο μετεοσιελ βγαίνουν πλέον κ τα ενσεμπλ του Ευρωπαίου όπως ακριβώς κ του τζιφου όλα τα σενάρια δλδ. Ενώ ο Ευρωπαίος τρέχει και στις ενδιάμεσες ώρες στους χάρτες.
    Όντως εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί το ευρωπαϊκό το κοίταγα από το meteologix συνήθως. Ευχαριστούμε Παναγιώτη!

    Σας αργεί και εσάς τον τελευταίο καιρό το meteociel?

    Comment


    • ANTONIS 64
      ANTONIS 64 commented
      Editing a comment
      Ναι αργεί!!

  • #47
    μετα το περας της τρεχουσας κακοκαιριας για 4 μερες τουλαχιστον ο καιρος θα καλμαρει και η θερμοκρασια θα ανεβει...μια σημαντικη ομαδα σεναριων του ευρωπαιου δινει ψυχρη εισβολη για 09-10 αλλα παιζει και θερμη στο ιδιο διαστημα. ο πρωινος τζιφος τη μεταθετει για 13-14/02 , νομιζω ειναι πιο πιθανο αυτο το σεναριο θα δουμε
    ομοιος ομοιω αει πελαζει

    Comment


    • #48
      Εγώ σας έχω πει ότι πριν τις 17 δύσκολο και γενικά φαίνεται να εκφυλίζεται το ψύχος στα Β και ΒΑνατολικά μας, αν μας έρθει κάτι έχει πολύ δρόμο ακόμη, αν...Προς το παρών νιώθω ότι η βροχή θα γκρεμίσει τα κάγκελα του μπαλκονιού!

      Comment


      • #49
        Στα μέσα του μήνα όλο και κάτι θα κάνει και μετά πάμε να μαζέψουμε λουλουδάκια στους αγρούς. Όχι ότι δε θα κάνει κρύο αλλά θεριευει η μέρα . Μας έκατσε σε καλή περίοδο το χιόνι φέτος. Προσωπικά θέλω ένα μεγάλο χιόνι στο πικ της νύχτας δηλαδή στο χειμερινό ηλιοστάσιο. Μόλις σήμερα έλιωσαν και οι τελευταίες χιονουρες εδώ με την αποψινη βροχή. Θα κρατούσαν άλλες δύο τρεις μέρες αν δε μεσολαβούσαν οι βραδινές μουφοσυννεφιες και οι βροχές. Σε κάθε περίπτωση 8 μέρες με χιόνι να επιβιώνει ακόμα και στον περισσό στο πατρικό μου , μια ανάσα από δήμο Αθηναίων δε το λες και λίγο.
        Υγ τρομακτικά μπουμπουνητα το λεκανοπέδιο απόψε.. ξύπνησαν μνήμες του ανεμοστρόβιλου που μας διέλυσε εδώ πέρσυ..το φοβήθηκα απόψε , νομίζω δεν ήθελε και πολύ , οι συνθήκες δεν ήταν απαγορευτικές
        ομοιος ομοιω αει πελαζει

        Comment


        • #50
          Δημήτρη καλό το χειμερινό ηλιοστάσιο ( δεν είναι μόνο μια μέρα διαρκεί από 17/12 έως 24/12) αλλά το ψύχος τότε είναι ανεπαρκές κ ο πολικός στρόβιλος συνήθως συμπαγής μαζεύοντας εκατομμύρια τ.χλμ παγου.

          Αντίθετα το Φεβρουάριο έχουμε το ωριμότερο κ ισχυρότερο ψύχος στο βόρειο ημισφαίριο. Τότε συνήθως κ το vortex χαλαρώνει κ τιμωρεί με ψύχος ανελέητο όποιον βρει. Παράδειγμα; Πέρσυ στην αντίστοιχη ημερομηνία που είχαμε εμείς τη Μήδεια δλδ 16/2 ένα ψυχρό κύμα πρωτοφανές για τα δεδομένα του Τέξας έριξε τις Τ κάτω από το 0 πολλούς μάλιστα βαθμούς σε περιοχές νοτίως των 30 μοιρών γ.πλατους( στις 30 μοίρες π.χ βρίσκεται το Κάιρο).

          Η μερα μπορεί να μεγαλώνει κ ο ήλιος να ανηφορίζει όμως αυτά δεν είναι αρκετά ούτε ικανά να ανακόψουν οποιοδήποτε σοβαρό χιονιά. Ακόμα και για το Μάρτιο μέχρι τις 10/3 ισχύουν τα ίδια. Μετά όντως κεφάλι παιρνει η Άνοιξη.

          Τα πιο σοβαρά κρύα ( όχι χιόνια υποχρεωτικά) διαχρονικά η Αθήνα τα έχει φάει Φεβρουάριο μετά Ιανουάριο μετά Μάρτιο κ τέλος Δεκέμβριο.
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

          Comment


          • #51
            Κοντρολ μπόμπα στην επέτειο της Μήδειας. Έτσι κουβέντα να γίνεται....
            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

            Comment


            • #52
              Αρκετά θετικό ότι υπάρχει μία κάποια τάση για άνοδο του αζορικού σε ευνοϊκή θέση μετά τις 10/2 και στο 12αρι.
              Να δούμε αν η θερμή εισβολή 7-10/2 που βγάζει το gfs επιβεβαιωθεί τελικά. Το ukmo έχει άλλο σενάριο για εκείνη τη περίοδο.

              edit: η 2η σελίδα αφήνει τη φαντασία να οργιάσει. Κουβέντα να γίνεται, όπωε λέει και icestorm.
              Last edited by diko; 02/02/2022, 07:05 PM.

              Comment


              • #53
                Κ κάπως έτσι σε δύο ραν πάμε ξανά για ψυχρη εισβολή στις 8/2! Είπαμε φέτος δεν έχει θερμή περίοδο
                Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                Comment


                • #54
                  Πρέπει φέτος να γίνει το back-to-back και μέσα στον ίδιο χειμώνα, όπως το 91-92. Και μαζί με το περσινό να πάμε για χατ τρικ
                  18/02/08 - 10/1/17
                  9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


                  -2/2/1882-

                  sigpic

                  Comment


                  • #55
                    Πάντως ακόμη τα χιόνια αντέχουν και η ανθοφορία έχει πάει πίσω, που σημαίνει ότι τουλάχιστον κρύο θα έχουμε σίγουρα για κανένα μήνα ακόμα!

                    Comment


                    • #56
                      Μ.ο στα 500 -26 στα 850 -3,5 με υετο δεν το λες κ αδιάφορο 5 μέρες πριν. Στόχος οι νιφάδες. Αυτό έχει ταβάνι δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω εκτός κ αν γίνουν όργια. Με μια ρεαλιστική ματια από κέντρο κ πάνω οι νιφάδες φαντάζουν υπαρκτό σενάριο. Να προσθέσω ότι σε τέτοιες κατεβασιες αρχικά οι άνεμοι στην επιφάνεια είναι Β- ΒΔ
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                      Comment


                      • #57
                        Δυνατά τα μακροπρόθεσμα του ευρωπαϊκού. Χαμηλές θερμοκρασίες τουλάχιστον μέχρι 7/3. Δεν το παρακολουθώ τόσο συχνά. Δεν ξέρω τι επαληθευσιμότητα έχει.
                        https://apps.ecmwf.int/webapps/openc...e=202202070000

                        Όταν διάβασα το άρθρο, δεν είχα προσέξει τη φωτογραφία.
                        http://ziakopoulos.blogspot.com/2022/02/blog-post.html

                        Comment


                        • panos_doctor
                          panos_doctor commented
                          Editing a comment
                          φοβερός με την backdoor πολική αρκούδα!!!

                      • #58
                        ουσιαστικα μπαινουμε σε μια νεο περιοδο με συνεχεις αποπειρες αναδιπλωσεων του αντικυκλωνα με express ρεταλια ψυχους να μας γλειφουν..το στοιχημα ειναι στα μεσα του μηνα....
                        ομοιος ομοιω αει πελαζει

                        Comment


                        • #59
                          Με βάση το 12αρι του τζιφου το πρωί της Τρίτης χιόνι θα πέφτει από τα 150-200μ στο λεκανοπέδιο λόγω ΒΔ. Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλά τόσο στα 500 όσο και στα γεωδυναμικα στο πάχος τους δείκτες αστάθειας. Στα 850 θα μπορούσαμε κάτι καλύτερο αλλά θα δούμε γιατί τα υπόλοιπα μοντέλα είναι ακόμα πιο θερμά. Ενδιαφέρον από το τίποτα προέκυψε αφού μέχρι κ χθες όλα ήταν ήρεμα και περιμέναμε το δεύτερο 15νθημερο του Φλεβάρη
                          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                          Comment


                          • #60
                            H τρίτη παραμένει στο παιχνίδι για ενα καλό πέρασμα. (τουλάχιστον για βπ.)
                            στα μέσα του μήνα, φαίνεται θα δωθεί η "μητέρα των μαχών". ελπίζουμε να σταθούμε τυχεροί!!
                            Last edited by ANTONIS 64; 04/02/2022, 01:00 PM.

                            Comment

                            Working...
                            X