Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ-2017

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από costas1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λαχανί γραμμη με τη σήμανση op τι συμβολίζει στο εν λόγω διάγραμμα; επίσης αν κατάλαβα καλά η μαύρη είναι ο μ.ο. και η κόκκινη γραμμή η μέση τιμή από το 1981 μέχρι το 2010;
    Καλησπέρα φίλε. Τώρα ξεμπέρδεψα από τη δουλειά για να σου απαντήσω.
    Η λαχανί νομίζω είναι το βασικό/κύριο τρέξιμο. Η μαύρη είναι ο μ.ο. των ensembles στο τρέχον τρέξιμο. Η κόκκινη όπως ακριβώς το λες. Θα σου πρότεινα αν σε βολεύει να πατήσεις την επιλογή Temp 850 hPa & Niederslag(υετός). Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είναι στη μορφή που γνωρίζαμε στο παλιό site.
    Για όλους τους φίλους του φόρουμ, καθώς γνωρίζω γερμανικά, θα μπορούσα να σας βοηθήσω μέσω μηνύματος στην πλοήγηση του site αν κάτι δεν είναι κατανοητό.

Σχολιασμός

• Όλο κ πιο πίσω η οποία πτώση...
      Για Τετάρτη 20 του μήνα την τοποθετεί τώρα το απογευματινό τρέξιμο του gfs!
      Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Σχολιασμός

• Ο χειμώνας αν δεν πιάσει κι ο χιονιάς αν δεν πλακώσει,
        ούτε λάδι, ούτε στάρι, ούτε ανθούς η γη θα δώσει.

Σχολιασμός

• Και πιο πριν γκαζώνει να φτάσει στα ε5 στα ψηλά. ..θαυμάσια...πόσο είναι το ρεκόρ Σεπτεμβρίου άραγε θερμοκρασία ?? Πάμε να το σπάσουμε κ αυτό
          ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ

Σχολιασμός

• Υπαρχει περιπτωση να γλιτωσουμε αυτη την ανοδο του ΣΚ και δευτερας(17-20σεπτ); Δεν αντεχω αλλοοοοο..
            Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
              Υπαρχει περιπτωση να γλιτωσουμε αυτη την ανοδο του ΣΚ και δευτερας(17-20σεπτ); Δεν αντεχω αλλοοοοο..
              Μπα. Αν ήταν Χειμώνας ούτε μία μέρα πριν δεν θα είμαστε σίγουροι. Τώρα έχει κλειδώσει εδώ και μέρες.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από athas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
                Καλησπέρα φίλε. Τώρα ξεμπέρδεψα από τη δουλειά για να σου απαντήσω.
                Η λαχανί νομίζω είναι το βασικό/κύριο τρέξιμο. Η μαύρη είναι ο μ.ο. των ensembles στο τρέχον τρέξιμο. Η κόκκινη όπως ακριβώς το λες. Θα σου πρότεινα αν σε βολεύει να πατήσεις την επιλογή Temp 850 hPa & Niederslag(υετός). Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είναι στη μορφή που γνωρίζαμε στο παλιό site.
                Για όλους τους φίλους του φόρουμ, καθώς γνωρίζω γερμανικά, θα μπορούσα να σας βοηθήσω μέσω μηνύματος στην πλοήγηση του site αν κάτι δεν είναι κατανοητό.
                Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Σχολιασμός

• Αν και μεγαλύτερος ο αυλώνας στο 6αρι, τον αποκόβει καλύτερα από ότι στο 00αρι, αναλογικά. Αν είχαν το ίδιο μέγεθος θα ήταν καλή θεωρητική κακοκαιρία.
                  ο ούκμο από το καλύτερο πήγε στο χειρότερο σενάριο ,και ο ευρωπαίος κακός.. δυστυχώς δεν έχω χρόνο για περισσότερη ανάλυση, ούτε ξέρω πιο μοντέλο τα πήγε καλύτερα
                  Last edited by [weathermaniac]; 14-09-17, 13:54.
                  Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή:croc:]
                  Έσπασε η 6ετία χωρίς 30ποντο. Να ξαναμηδενίσουμε?:cool:

Σχολιασμός

• Υετός δεν φαίνεται ιδιαίτερος για εδώ αλλά το καλό είναι ότι μετά τις 20 και όσο πάει το μάτι ο μέσος όρος τρέχει μέχρι και 3 βαθμούς κάτω από τα κλιματικά.

Σχολιασμός

• Για να δούμε το 12αρι του τζίφου νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον.
                      φτούσου. παραλίγο να κάνει το καλό.
                      Last edited by [weathermaniac]; 14-09-17, 19:22.
                      Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή:croc:]
                      Έσπασε η 6ετία χωρίς 30ποντο. Να ξαναμηδενίσουμε?:cool:

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Υπαρχει περιπτωση να γλιτωσουμε αυτη την ανοδο του ΣΚ και δευτερας(17-20σεπτ); Δεν αντεχω αλλοοοοο..
                        χαχα.Δεν είσαι ο μόνος φίλε.Και όπως φαίνεται δεν θα έχει ζέστη μόνο το ΣΚ αλλά πάει μέχρι την άλλη Πέμπτη.
                        xioni gia panta

Σχολιασμός

• τι θα γινει φετος το φθινοπωρο. αντι για πρωτοβροχια θα εχουμε πρωτοζεστες? χαχαχα. υπομονη.

Σχολιασμός

• Δεν θα ξεμπερδέψουμε εύκολα πάντως. Το 12άρι την πήγε για τις 22/09 την πτώση και σιγά την πτώση, απλά στα κλιματικά. Ελπίζω τουλάχιστον μέχρι τον Γενάρη που είναι ο αγαπημένος μου μήνας να έχει πέσει

Σχολιασμός

• Τραγική η κατασταση από το 12αρι... 😡
                              Αργεί πολύ ρε παιδιά η λύτρωση!
                              Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Σχολιασμός

• Τουλάχιστον το κύριο τρέχει σχεδόν μόνο του, τα περισσότερα ενσέμπλια είναι πολύ πιο κάτω.

Σχολιασμός

Working...
                                X