Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Σε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα θα σημειωθεί η υψηλότερη θερμοκρασία του ερχόμενου καύσωνα;

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Σε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα θα σημειωθεί η υψηλότερη θερμοκρασία του ερχόμενου καύσωνα;

Ψηφίστε το γεωγραφικό διαμέρισμα και αν επιθυμείτε μπορείτε να αιτιολογήσετε την απάντηση σας λέγοντας σε ποιο μέρος και με πόση θερμοκρασία.
    45
    Θράκη
    0,00%
    0
    Μακεδονία
    2,22%
    1
    Ήπειρος
    0,00%
    0
    Θεσσαλία
    31,11%
    14
    Στερεά
    22,22%
    10
    Πελοπόννησος
    40,00%
    18
    Αιγαίο-Κρήτη
    4,44%
    2

The poll is expired.

"Πάντα στα χρόνια της ξηρασίας οι άνθρωποι ξεχνούσαν τα πλούσια χρόνια, και στα χρόνια της βροχής ξεχνούσαν τα χρόνια της ξηρασίας. Πάντα έτσι γινόταν"
    John Steinbeck

Πελοπόννησο. This is Sparta που λεγε μία ψυχή. Πιστεύω ότι θα πάρει την πρωτιά από την Θεσσαλία και την Ανατολική Στερεά με 44.5-45 βαθμούς περίπου. Aλλά και να μην είναι η Σπάρτη έχουμε και την εναλλακτική κάπου στο Άργος και τα πέριξ
    Last edited by xionoflorina; 27-06-17, 20:48.
    ΝΟΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΣΕΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ!!!!

Σχολιασμός

και εγω πελοποννησο

Σχολιασμός

Θεσσαλια και Πελοποννησος τα δυο μεγαλα φαβορι κατα την γνωμη μου, ψηφισα Θεσσαλια γιατι ειμαστε γειτονακια

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Panos_Katerini Εμφάνιση μηνυμάτων
          Θεσσαλια και Πελοποννησος τα δυο μεγαλα φαβορι κατα την γνωμη μου, ψηφισα Θεσσαλια γιατι ειμαστε γειτονακια
          Σαν την eurovision ένα πράμα.
          Κατά τα άλλα ίδια γνώμη, βέβαια ψήφισα Πελοπόννησο, γιατί οι άνεμοι είναι ένα στοιχείο που δεν είναι σίγουρο, αλλιώς μάλλον και εγώ Θεσσαλία θα ψήφιζα.
          Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή:croc:]
          Έσπασε η 6ετία χωρίς 30ποντο. Να ξαναμηδενίσουμε?:cool:

Σχολιασμός

Από Θεσσαλία σε ποιες περιοχές πιστεύεις Λάρισα, Τρίκαλα ή Καρδίτσα; Και πόσο; Ότι πιστεύεις-φαντάζεσαι..

"Πάντα στα χρόνια της ξηρασίας οι άνθρωποι ξεχνούσαν τα πλούσια χρόνια, και στα χρόνια της βροχής ξεχνούσαν τα χρόνια της ξηρασίας. Πάντα έτσι γινόταν"
            John Steinbeck

Σχολιασμός

Θεσσαλία. Αλλά δε μπορώ να ψηφίσω από κινητό .

Σχολιασμός

Θεσσαλία και Λάρισσα κλασσικά. Δεν το ρισκάρω για άλλους ερασιτέχνες.
                Χαχαχα. Ποντάρω στο φαβορί

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από MeteoTirnavos Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Από Θεσσαλία σε ποιες περιοχές πιστεύεις Λάρισα, Τρίκαλα ή Καρδίτσα; Και πόσο; Ότι πιστεύεις-φαντάζεσαι..
                  Πονταρω στη Λαρισα, πιστευω μπορει να φτασει το 45αρι αν ευνοησουν οι συνθηκες...για Τρικαλα και Καρδιτσα δεν ξερω ποσο δυνατες ειναι αυτες οι περιοχες στους καυσωνες, αν και η Καρδιτσα μου φαινεται λιγο υποπτη...

Σχολιασμός

Πονταρω στη Λαρισα, πιστευω μπορει να φτασει το 45αρι αν ευνοησουν οι συνθηκες...για Τρικαλα και Καρδιτσα δεν ξερω ποσο δυνατες ειναι αυτες οι περιοχες στους καυσωνες, αν και η Καρδιτσα μου φαινεται λιγο υποπτη...
                    Τρίκαλα πάντως έχουν φτάσει 47.2. Αυτή θεωρεί ο Ζιακόπουλος τη μεγαλύτερη μέγιστη χωρίς αμφισβήτιση από σταθμό στην Ελλάδα. Λάρισα μέγιστη ''μόνο'' μία φορά έχει περάσει το 45 και όλες τις άλλες από 44.9 και κάτω.
                    Σπάρτη δεν ξέρω τι μέγιστες μπορεί να φτάσει δεν είχε σταθμό εκεί ποτέ.
                    Last edited by xionoflorina; 27-06-17, 21:36.

Σχολιασμός

Για βοήθεια εδώ στο μπλογκ του Βασίλη από τη Λάρισα έχει τις απόλυτες μέγιστες από διάφορες περιοχές σε όλη τη χώρα.
                      http://e-meteolarissa.blogspot.gr/20...1955-2014.html
                      Αν και βλέπω ότι απουσιάζει αυτό το 47.2 από τα Τρίκαλα δεν γνωρίζω αν και αυτό αμφισβητείται;

Σχολιασμός

Μπραβο τα Τρικαλα! Δεν το γνωριζα οτι κατεχουν τη μεγαλυτερη θερμοκρασια στην Ελλαδα, αρα παιζουν και αυτα πολυ δυνατα στον επερχομενο καυσωνα...

Σχολιασμός

και η λαμια παρολο που βρισκεται κοντα στον μαλιακο κολπο εχει δυναμη στους καυσωνες.46,5 χτυπησαμε το 1973

Σχολιασμός

Οσο υπαρχουν στις 72-96h πριν διαφορες 1-2c τοπικα απο ραν σε ραν,αλλα και το μη αποσαφηνισμα του αερα,δεν μπορω (εγω τουλαχιστον) να πω οτι η Σπαρτη,το Αργος,η Λαρισα,η Λινδος η...η Ελευσινα θα εχουν τα πρωτεια.
                            Αυριο και βλεπουμε...
                            Φανατικός θαυμαστής ακραίων καιρικών φαινομένων.
                            http://gr-news-365.blogspot.gr/
                            http://penteli.meteo.gr/stations/perama/

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από xionoflorina Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Τρίκαλα πάντως έχουν φτάσει 47.2. Αυτή θεωρεί ο Ζιακόπουλος τη μεγαλύτερη μέγιστη χωρίς αμφισβήτιση από σταθμό στην Ελλάδα. Λάρισα μέγιστη ''μόνο'' μία φορά έχει περάσει το 45 και όλες τις άλλες από 44.9 και κάτω.
                              Σπάρτη δεν ξέρω τι μέγιστες μπορεί να φτάσει δεν είχε σταθμό εκεί ποτέ.
                              Η Λάρισα έχει σημειώσει 3 φορές θερμοκρασία >=45,0oC

23/08/1958 .... 45,0oC
                              19/07/1973 .... 45,2oC
                              05/07/2000 .... 45,4oC

Ύστερα ο σταθμός της Ε.Μ.Υ. είναι στο πιο δροσερό σημείο, λίγο έξω ανατολικά της Λάρισας
                              Ενώ αυτός ο σταθμός του Ε.Ε.Α. στην δυτική καυτή πλευρά της Λάρισας http://penteli.meteo.gr/stations/larissa/

Στην Σπάρτη λειτουργούσε ο σταθμός της Ε.Μ.Υ. την περίοδο 1974-2004, τώρα για μέγιστες πρέπει να ψάξω...

John Steinbeck

Σχολιασμός

Working...
                              X