Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Σε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα θα σημειωθεί η υψηλότερη θερμοκρασία του ερχόμενου καύσωνα;

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αφήνετε απ'έξω Λίνδο και Παλαιόχωρα Χανίων; Αν φυσήξει ΒΔ θα δούμε άλματα στο θερμόμετρο . . . Γατάκια . . .
    Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
    Αθήνα
    https://www.flickr.com/photos/ndimensi/sets/

Σχολιασμός

Η Χαλκίδα αν γυρίσει την Κυριακή λιβας.... Δ-ΝΔ θα ανεβάσει μέγιστες ρεκόρ...

Όλη η κάψα της Κωπαιδας πάνω μας...😭
      Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από xionoflorina Εμφάνιση μηνυμάτων
        Για βοήθεια εδώ στο μπλογκ του Βασίλη από τη Λάρισα έχει τις απόλυτες μέγιστες από διάφορες περιοχές σε όλη τη χώρα.
        http://e-meteolarissa.blogspot.gr/20...1955-2014.html
        Αν και βλέπω ότι απουσιάζει αυτό το 47.2 από τα Τρίκαλα δεν γνωρίζω αν και αυτό αμφισβητείται;
        όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από τους 45-46c είναι εύκολο να το θέτει κάποιος υπό αμφισβήτηση...δεν ξέρω γιατί το θεωρούν τόσο δύσκολο...η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχει καταμετρηθεί από σταθμό στην Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη είναι 48c στην Ελευσίνα και το Τατόι στις 10.7.1977...και στο site της ΕΜΥ αναφέρεται κανονικά στον τομέα κλιματολογία για αυτούς τους 2 σταθμούς αυτή η μέγιστη...δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η "σιωπηλή αποδοχή" ή "άρνηση" αυτού του γεγονότος...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ndimensi Εμφάνιση μηνυμάτων
          Αφήνετε απ'έξω Λίνδο και Παλαιόχωρα Χανίων; Αν φυσήξει ΒΔ θα δούμε άλματα στο θερμόμετρο . . . Γατάκια . . .
          Εδώ θέλαμε τη Χώρα Σφακίων με ΒΔ καταβάτη από τα Λευκά Όρη, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα έγραφε...Το έντονο ανάγλυφο της Ελλάδας κρατά κρυμμένα μυστικά που όσο εμπλουτίζεται το δίκτυο των μετεωρολογθικών σταθμών, ολοένα και θα αποκαλύπτονται...
          sigpic

Σχολιασμός

Δεν ξέρω αλλά Θεσσαλία δεν νομίζω. Το ρεύμα θα είναι ΒΔυτικό κάτι που σπάνια συμβαίνει. Για να πιάσουν μεγάλες θερμοκρασίες Λάρισα - Τρικαλα κλπ πρεπει να υπάρχει Δυτικό ΝΔυτικό. Μάλλον Ελευσίνα - Σπάρτη - Βόλος και Λίνδος όπως αναφέρει παραπάνω άλλος φίλος.
            http://www.meteorameteo.com/

Σχολιασμός

Προσωπικά δίνω:
              35% Θεσσαλία
              35% Πελοπόννησος
              15% Στερεά Ελλάδα
              10% Αιγαίο-Κρήτη
              5% Μακεδονία

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από geornik2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
                όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από τους 45-46c είναι εύκολο να το θέτει κάποιος υπό αμφισβήτηση...δεν ξέρω γιατί το θεωρούν τόσο δύσκολο...η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχει καταμετρηθεί από σταθμό στην Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη είναι 48c στην Ελευσίνα και το Τατόι στις 10.7.1977...και στο site της ΕΜΥ αναφέρεται κανονικά στον τομέα κλιματολογία για αυτούς τους 2 σταθμούς αυτή η μέγιστη...δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η "σιωπηλή αποδοχή" ή "άρνηση" αυτού του γεγονότος...
                Γιατί πολύ απλά δεν δικαιολογείται η συγκεκριμένη θερμοκρασία 48oC με τις αντίστοιχες στα 850hpa..

"Πάντα στα χρόνια της ξηρασίας οι άνθρωποι ξεχνούσαν τα πλούσια χρόνια, και στα χρόνια της βροχής ξεχνούσαν τα χρόνια της ξηρασίας. Πάντα έτσι γινόταν"
                John Steinbeck

Σχολιασμός

Δηλαδή, 2 σταθμοί έκαναν λάθος επειδή δεν μας άρεσε ένας χάρτης των 850. Σκεφτείτε μόνο με πόσους βαθμούς στα 850 η Σίνδος βάρεσε 40 βαθμούς.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Philip Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Δηλαδή, 2 σταθμοί έκαναν λάθος επειδή δεν μας άρεσε ένας χάρτης των 850. Σκεφτείτε μόνο με πόσους βαθμούς στα 850 η Σίνδος βάρεσε 40 βαθμούς.
                    Άστο ρε φιλιπ άμα δεν γνωρίζεις μερικά πράγματα μην λες πολλά, υπήρχαν και πιο ισχυρά καυσωνικά επεισόδια όπου πάνω από 46,5 δεν έδωσε καμία Ελευσίνα ποτέ, δες λίγο τι έχει γράψει και ο κ Ζιακόπουλος.

Τέλος δεν υπάρχει καν στα metar των αεροδρομίων να αναφέρονται οι 48oC
                    Αυτά τα ολίγα....

"Πάντα στα χρόνια της ξηρασίας οι άνθρωποι ξεχνούσαν τα πλούσια χρόνια, και στα χρόνια της βροχής ξεχνούσαν τα χρόνια της ξηρασίας. Πάντα έτσι γινόταν"
                    John Steinbeck

Σχολιασμός

Πονταρω Στερεα και για να ξεφυγω απο τα φαβορι θα πω Κωπαΐδα.
                      sigpic
                      ΦΥΣΗ...ΙΧΝΗΛΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΤΙΘΑΣΕΥΤΟ...

Σχολιασμός

Ναι είχε γράψει για την πυρκαγιά. Τι πυρκαγιά ήταν αυτή που επηράσε τη θερμοκρασία από τατόι μέχρι ελευσίνα?

Εγώ στο reanalysis βλέπω 27 βαθμούς στα 850 και το 48άρι μου φαίνεται εφικτό. (41 η Σίνδος με 20 στα 850 υπενθυμίζω). Ακόμα και αν αυτή η τόσο τεράστια πυρκαγιά που επηρεάζει κατά τα λεγόμενα του Ζιακόπουλου την Τ της μισής Αττικής, τσίμπησε τον σταθμό της Ελευσίνας κατά 0,5 βαθμούς, αυτό δε μου λέει τίποτα.

Σχολιασμός

Από ότι κατάλαβα ο κ. Ζιακόπουλος αναφέρει μόνο την επίδραση από την πυρκαγιά ως την κύρια (πιθανή) αιτία που προκάλεσε τις θερμοκρασίες ρεκόρ του Τατοΐου και της Ελευσίνας. Όμως στα σχόλια του blog αναφέρει κάποιο μέλος ότι, σύμφωνα με έρευνα που έκανε η Πυρκαγιά ξέσπασε στις 7 μ.μ. αρκετες ώρες μετά την εκδήλωση των θερμοκρασιών ρεκόρ. Μάλιστα, αναφέρει ότι τις πληροφορίες τις έλαβε επίσημα από το Δασαρχείο της Πάρνηθας και συγκεκριμένα από το Αρχείο Καταγραφής Στοιχείων Πυρκαγιών. Παραθέτει και τηλέφωνο και προτείνει στον κ. Ζιακόπουλο να επικοινωνήσει και ο ίδιος. Μετά από αυτό, δεν ξέρω αν ο δάσκαλος ασχολήθηκε περισσότερο με το θέμα.

http://ziakopoulos.blogspot.gr/2014/...post_7226.html
                          sigpic

Σχολιασμός

Αυτό με τη πυρκαγιά το θεωρώ αβάσιμο.

Σχολιασμός

παρασκευή δυνατή μέρα για θεσσαλονίκη να σπάσουν κάποια ρεκόρ με δυτικούς ανέμους. η σίνδος έχει δυναμική να κοντράρει τις δυνατές πόλεις εκείνη τη μέρα. κατά τα άλλα όλο το πσκ η θεσσαλονίκη θα παίξει κοντά στους 30 ελάχιστες και κοντά στους 40 μέγιστη
                              μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από salonikatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
                                παρασκευή δυνατή μέρα για θεσσαλονίκη να σπάσουν κάποια ρεκόρ με δυτικούς ανέμους. η σίνδος έχει δυναμική να κοντράρει τις δυνατές πόλεις εκείνη τη μέρα. κατά τα άλλα όλο το πσκ η θεσσαλονίκη θα παίξει κοντά στους 30 ελάχιστες και κοντά στους 40 μέγιστη
                                Τι χάνω πάλι!!!

Σχολιασμός

Working...
                                X