Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΤΩΡΑ:ΑΜΠΤΟΥΛ...24/6 ΜΕΧΡΙ....Πόση ζέστη κάνει στον πρώτο καύσωνα του 2017;

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από geornik2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το βγάζουν στο χάρτη με τις μέγιστες για χτες πάντως...
    Εδώ είναι

45.4 Νέα Φιλαδέλφει.jpg
    Last edited by CoastalSnow; 03-07-17, 10:06.

Σχολιασμός

• Τον επομενο να τον βγαλετε Καζαμπουμπου
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• 24.8c τωρα με αερα!ωραια δροσια

Σχολιασμός

• εχει πλακα παντως! οταν δεν φυσαει(για λιγο)ο αισθητηρας τσιμπαει 1 βαθμο απο την θερμικη ακτινοβολια των τσιμεντων μολις ξεκιναει να φυσαει πεφτει αμεσως φανταζομαι τι εχουν μαζεψει τα τσιμεντα στην αθηνα!ακομα παραμενουμε κατω απο τους 25c.

Σχολιασμός

• Βουκουρεστι απο 38 το Σαββατο, εχουμε πεσει στους 18 τωρα, με ατελειωτη βροχη απο νωρις τα ξημερωματα.
            No snow....no party

Σχολιασμός

• Πρώτο κύμα καύσωνα λοιπόν με ανασκόπηση για ζωγραφου

Παρασκευή 29.8 με 41.8

Σάββατο 31.4 με 41.4

Κυριακή 32.5 με 41.2

Λύτρωση σήμερα ο ΒΒΔ με καταπληκτική διαύγεια σρο λεκανοπέδιο κ μόλος 32.6 τώρα....αίσθηση 10 βαθμούς κατω
              ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ

Σχολιασμός

• Το βράδυ θα αισθανθουμε επί της ουσίας διαφορά στο λεκανοπεδιο. Τα μπετα βραζουν ακόμα αλλά ειδικά αύριο το πρωί θα είναι καλή ευκαιρία να μπει φρέσκος αέρας στα σπίτια. Ιστορικός ο καύσωνας που απερχεται και όχι ο μοναδικός σίγουρα

Σχολιασμός

• Μιας και δεν έκανα αναφορές από τα Άνω Μελίσσια αυτό το διάστημα καθώς ήμουν για διακοπές, ας παραθέσω τις μετρήσεις του σταθμού μου εδώ για το διάστημα 30/7/2017 - 2/7/2017:

30/6/2017: 28,3 - 41,6
                  1/7/2017: 32,1 - 41,2
                  2/7/2017: 30,7 - 41,0

Φυσικά οι 41,6 βαθμοί αποτελούν ρεκόρ μέγιστης θερμοκρασίας του αταθμού από το 2012 που λειτουργεί.
                  Το ίδιο και η ελάχιστη των 32,1 βαθμών.

ΥΓ. Σε σχέση με τις ελάχιστες θερμοκρασίες που σημειώνει ο σταθμός, σίγουρα επηρεάζει η ταράτσα, αλλά σημαντικό ρόλο παίζει και η γεωμορφολογία της περιοχής.
                  Πολλές φορές διαβάζω τον Κώστα (beach-snow) να λέει για τις διαφορές στις ελάχιστες ανάμεσα στο σταθμό μου και στο δικό του.
                  Όποιος ξέρει την περιοχή, η περιοχή του κολυμβητηρίου βρίσκεται σε κοιλάδα από την οποία περνάει το ρέμα που ξεκινάει από το θεατράκι των Μελισσίων, ενώ ο σταθμός μου στα Άνω Μελίσσια βρίσκεται σε πλαγιά κοντά στην κορυφή λόφου. Καμία σχέση δηλαδή οι δύο περιοχές.
                  Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς πανεύκολα αρκεί να περπατήσει στην περιοχή κάποιο καλοκαιρινό βράδυ!
                  Η διαφορά θερμοκρασίας π.χ. στο δρόμο κάτω από το σπίτι μου σε σχέση με το θεατράκι είναι πολύ αισθητή και μιλάμε για μόλις 100 μέτρα απόσταση!

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω και δύο φωτογραφίες που είναι αντιπροσωπευτικές του αναγλύφου της περιοχής.
                  Τις πήρα από το πάρκιγκ του νοσοκομείου Αμαλία Φλέμιγκ από όπου και φαίνεται πολύ καλά αυτό που λέω. Στις φωτογραφίες βέβαια χάνεται λίγο η πραγματική αίσθηση που παίρνεις όταν βρίσκεσαι ο ίδιος στην περιοχή.

IMAG1353.jpg
                  IMAG1354.jpg

Η δεύτερη φωτογραφία αποτελεί ουσιαστικά συνέχεια της πρώτης προς τα αριστερά. Το κολυμβητήριο είναι ΝΑ του σημείου που λήφθηκαν οι φωτογραφίες, ενώ ο σταθμός στα Άνω Μελίσσια ΒΒΑ του σημείου.
                  Άρα οι διαφορές των 3-4 βαθμών όταν έχουμε αναστροφές οφείλονται κατά ένα βαθμό στην ταράτσα, αλλά κατά τη γνώμη μου σε μεγαλύτερο βαθμό στη γεωμορφολογία της περιοχής.
                  Μετεωρολογικός σταθμός Άνω Μελίσσια
                  http://whoisthis.no-ip.info:8080/index.htm

Σχολιασμός

• Εδω εχει παλαβωσει ο καιρος σημερα. Non stop βροχη με συνοδεια κεραυνων απο τα ξημερωματα (εχει βγαλει πορτοκαλι συναγερμο η εδω μετεωρολογικη υπηρεσια μεχρι τις 11 το βραδυ), 50μμ μεχρι τωρα (και συνεχιζει ακαθεκτο) και 17c μολις βαθμους η θερμοκρασια (κανονικο φθινοπωρο δηλαδη)
                    No snow....no party

Σχολιασμός

• τελος οι αναφορες εδω...ψοφησε ο Αμπντουλ!
                      ΧΙΟΝΙΑ Ε?????

Σχολιασμός

• Στα Δωδεκάνησα και ιδιαίτερα στη Λίνδο, ο... καύσωνας έκανε το τελευταίο του πέρασμα σήμερα. Η μέγιστη στη Λίνδο μπορεί να έφτασε "μόνο" τους 39,8 αλλά ο δείκτης δυσφορίας το μεσημέρι ανέβηκε στους... 48.9°C at 14:25
                        Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
                        Αθήνα
                        https://www.flickr.com/photos/ndimensi/sets/

Σχολιασμός

• Δε ξέρω αν το ανέφερε κάποιος αλλά η Σαντορίνη 30/6 έγραψε 41.4 από ΕΜΥ!

Σχολιασμός

• Η Μύκονος επίσης 40.0 την Κυριακή.

Σχολιασμός

• Μπήκε και με τη βούλα στις υπερδυνάμεις του καύσωνα το Αρφαρά, από το οποίο κατάγομαι κατά το ήμισυ (χωριό της μητέρας μου)! Σε επικοινωνία που είχα με φίλο από το ΕΑΑ που συντηρεί το σταθμό, η μέγιστη του έτους σύμφωνα με κονσόλα είναι 45 και για τον Ιούλιο 44 β. Λογικά, το 45αρι το έγραψε 30/06. Δυστυχώς, έχουν χαθεί τα δεδομένα και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συνθήκες επικρατούσαν (άνεμοι κλπ.) όταν έγραψε το 45. Με την πρώτη ευκαιρία που θα κατέβω κάτω, θα φέρω φωτογραφία από την κονσόλα.

Το σημαντικό είναι ότι ο σταθμός είναι στο έδαφος σε ανοικτό σημείο και επειδή το Αρφαρά είναι χωριό, η επιδραση του φαινομένου της αστικής θερμονησίδας είναι μηδαμινή, σε σύγκριση με σταθμούς μέσα σε μεγάλες πόλεις.
                              sigpic

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Μεσσήνιος Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Μπήκε και με τη βούλα στις υπερδυνάμεις του καύσωνα το Αρφαρά, από το οποίο κατάγομαι κατά το ήμισυ (χωριό της μητέρας μου)! Σε επικοινωνία που είχα με φίλο από το ΕΑΑ που συντηρεί το σταθμό, η μέγιστη του έτους σύμφωνα με κονσόλα είναι 45 και για τον Ιούλιο 44 β. Λογικά, το 45αρι το έγραψε 30/06. Δυστυχώς, έχουν χαθεί τα δεδομένα και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συνθήκες επικρατούσαν (άνεμοι κλπ.) όταν έγραψε το 45. Με την πρώτη ευκαιρία που θα κατέβω κάτω, θα φέρω φωτογραφία από την κονσόλα.

Το σημαντικό είναι ότι ο σταθμός είναι στο έδαφος σε ανοικτό σημείο και επειδή το Αρφαρά είναι χωριό, η επιδραση του φαινομένου της αστικής θερμονησίδας είναι μηδαμινή, σε σύγκριση με σταθμούς μέσα σε μεγάλες πόλεις.
                                Σύμφωνα με το κινούμενο τεξτάκι στη κορυφή της ιστοσελίδας του σταθμού (δείτε τις 2 φωτό που επισυνάπτω κάτω) η μέγιστη έτους στο Αρφαρά είναι 44.9 για την ακρίβεια τον Ιούνιο και 43.6 τον Ιούλιο.

Η δική μου γενέτειρα από την άλλη - η Σπάρτη - για το δίμηνο Ιουνίου-Ιουλίου έχει την μεγαλύτερη μέση μέγιστη θερμοκρασία στην Ελλάδα με 34.8 βαθμούς (μαζί με τη Λίνδο ως τώρα) .Αυτό εξάλλου συμβαίνει κάθε χρόνο στη Σπάρτη για το καλοκαιρινό τρίμηνο όπου πραγματικά είναι πάντα η βασίλισσα των μέσων μέγιστων θερμοκρασιών.

Αήττητη μακράν.
                                Attached Files
                                Last edited by CoastalSnow; 01-08-17, 01:57.

Σχολιασμός

Working...
                                X