Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ .ΠΩΣ ΤΟΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΧΙΟΝΙΑΣ .ΠΩΣ ΤΟΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ?

Ανοιγω αυτο το θεμα ,για να δουμε πως εννοει ο καθενας τον ιστορικο χιονια .

και θα απαντησω πρωτος.
    για μενα δεν νοειται επαναληψη ιστορικου χιονια.γιατι το ιστορικο ειναι ενα και μοναδικο .αρα εναν ιστορικο χιονια μπορει να τον ξεπερασει μονο ενας καλυτερος χιονιας απο αυτον .ο οποιος φυσικα νεος χιονιας θα ειναι αυτος πλεον ο ιστορικος .

δηλαδη ,ο ιστορικος που εχω ζησει ειναι το 88.αν ερθει κατι καλυτερο απο κεινο ,τοτε παυει να ειναι ιστορικο το 88 ,αλλα το 2020-2040 οποτε ερθει
    Last edited by SUMMERSNOW; 07-02-17, 17:07.

Σχολιασμός

Αυτό εξαρτάται από το υψόμετρο και τη γεωγραφική θέση... Για θεσσαλονίκη μέχρι 100 μέτρα πιστευώ 25+ πόντοι είναι ιστορικό. Πιο ψηλά παίζουν καλύτερη μπάλα Ωραιόκαστρα Ρετζίκια Πανοράματα κλπ λόγω Τ και ορογραφίας, και πιο νότια Περαία, Μηχανιώνα, Επανομή λόγω καλύτερου υετού.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από SUMMERSNOW Εμφάνιση μηνυμάτων
        και θα απαντησω πρωτος.
        για μενα δεν νοειται επαναληψη ιστορικου χιονια.γιατι το ιστορικο ειναι ενα και μοναδικο .αρα εναν ιστορικο χιονια μπορει να τον ξεπερασει μονο ενας καλυτερος χιονιας απο αυτον .ο οποιος φυσικα νεος χιονιας θα ειναι αυτος πλεον ο ιστορικος .

δηλαδη ,ο ιστορικος που εχω ζησει ειναι το 88.αν ερθει κατι καλυτερο απο κεινο ,τοτε παυει να ειναι ιστορικο το 88 ,αλλα το 2020-2040 οποτε ερθει
        Δηλαδή ούτε το '88 ήταν ιστορικό, ιστορικό ήταν μόνο το '68

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Philip Εμφάνιση μηνυμάτων
          Δηλαδή ούτε το '88 ήταν ιστορικό, ιστορικό ήταν μόνο το '68
          αχαχχααχ ναι για τους γονεις μου ηταν το 68.εγω ομως δεν το εζησα .ετσι για μενα ειναι το 88.
          τωρα που το σκεφτομαι 68...88....2018...χααχαχαχ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Philip Εμφάνιση μηνυμάτων
            Για θεσσαλονίκη μέχρι 100 μέτρα πιστευώ 25+ πόντοι είναι ιστορικό.
            ε τοτε εχω ζησει αρκετα ιστορικα χαχαχαχα ειμαι στα 97μ και προ 2003 στα 85 και προ 1994 στα 40.
            αρα ,κατσε να μετρησω .88,95,99,01,06(αυτο το χασα ελειπα)

Σχολιασμός

Τα πρώτα 4 ναι ήταν καθολικώς ιστορικά, αλλά το 2006 ήταν μια θερμοκρασιακή τραγωδία με τεράστιες ανομοιομορφίες ανάλογα το υψόμετρο. Αν το έκανε σήμερα θα το έλεγες άνετα μούφα. Το Ωραιόκαστρο απ'όσο ξέρω είχε πάνω από μισό μέτρο, και όσο κατέβαινες υψόμετρο η χιονόστρωση μειωνόταν. Το κέντρο είχε σκάρτο 10ποντο, ενώ ανατολικά προς Καλαμαριά δεν είχε τίποτα!!!

Σχολιασμός

Η Καλαμαριά δηλαδή φέτος έσπασε 12ετία, όχι 11ετία...

Σχολιασμός

Εγώ ιστορικό θεωρώ οποιοδήποτε χιονιά άνω των 20εκ με ολική χιονόστρωση στην Αγία Παρασκευή που κατοικώ στα 200-250μ υψόμετρο εντός του αστικού ιστού. Σε γενικές γραμμές οι μεγάλοι χιονιάδες έχουν χιονοστρώσεις των 30-40εκ με εξαιρέσεις όπως το 2002 που το χιόνι ήταν το διπλάσιο και ήταν ο ιστορικός του ιστορικού. Οι ολιγόποντες ολικές χιονοστρώσεις από το 1987 που γεννήθηκα είναι λιγότερες από τις ολικές με πολλούς πόντους. Συνήθως χιονίζει με θετικές θερμοκρασίες οπότε δεν υπάρχει ολική χιονόστρωση εύκολα.
                  Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
                  που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
                  και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
                  διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
                  το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Σχολιασμός

Μπορούμε να έχουμε ιστορικό χειμώνα ΧΩΡΙΣ ιστορικό χιονιά όμως;;

Και το αντίστροφο ; ( ιστορικό χιονιά σε εναν κατά τ αλλα ανούσιο χειμώνα ).

Προφανώς ΝΑΙ, είναι η δική μου απάντηση. Βλέπε χειμώνα 2007- 2008 ( 16-18 φλεβάρη για αττική). Ένας κατά τ' άλλα ασήμαντος χειμωνας-
                    "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

μισό μέτρο και πάνω.
                      Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή:croc:]
                      Έσπασε η 6ετία χωρίς 30ποντο. Να ξαναμηδενίσουμε?:cool:

Σχολιασμός

Ιστορικό ήταν φέτος το χιόνι στα παράλια της Αχαίας και Κορινθίας. Ειδικότερα για την Ακράτα, οι εικόνες που είδα από μηδενικό υψόμετρο με στούπα και στρωμένο χιόνι είναι κάτι πολύ σπάνιο και ας πρόκειται για χιονόστρωση μόλις 5cm!!

Μιλώντας για το Χαλάνδρι, ιστορικό είναι κάθε χιόνι >25-30cm. Κι αυτό διότι αυτήν την χιονοκάλυψη, η περιοχή μου δεν μπορεί εύκολα να την πιάσει. Τελευταία φορά συνέβη το Φλεβάρη του 2008, δηλαδή πριν 9 χρόνια...
                        Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
                        Αθήνα
                        https://www.flickr.com/photos/ndimensi/sets/

Σχολιασμός

Για την πόλη της Λάρισας, θεωρώ μεγάλο χιόνι, κάθε χιόνι από 20 εκατοστά και πάνω.
                          Ιστορικό χιονιά όμως, θεωρώ κάθε χιονιά που είτε προσεγγίζει, είτε ξεπερνάει κατά πολύ ή λίγο τα 40 εκατοστά και συνοδεύεται έπειτα από τουλάχιστον 5 συνεχόμενα εικοσιτετράωρα ολικού παγετού και το χιόνι να μένει στρωμένο στο έδαφος για περισσότερες από 10 ημέρες (για παράδειγμα η χιονούρα απέναντι απο το σπιτι μου από το χιόνι της 11-01-2017 έλιωσε εντελώς μόλις 3 μέρες πριν από σήμερα).
                          Όλα όμως είναι και λίγο σχετικά, έτσι για παραδειγμα ο Μάρτης του 1987 μπορεί να μη συγκέντρωνε ολα από τα ανωτέρω χαρακτηριστικά που ανέφερα, (καθότι του έλειπαν οι αρκετές συνεχόμενες ημέρες ολικού παγετού) ωστόσο λόγω του ότι ήταν χιονιάς Μαρτίου με πάνω από 50 εκατοστά χιονόστρωσης και με 12 ημέρες διάρκειας αυτής, φυσικά και μπορεί να χαρακτηριστεί ως ιστορικός

Σχολιασμός

Νομίζω ότι πέρα από τα στάνταρ μεγέθη που συνοδεύουν ένα ιστορικό χιονιά (ύψος χιονόστρωσης, ημέρες χιονόστρωσης, παγετός κτλ) καθοριστικό ρόλο παίζουν και οι επιπτώσεις, τα «προβλήματα» κοινώς που δημιουργεί και έχει να θυμάται ο κόσμος. Για να εξηγούμαι, π.χ. άλλο να κλείσουν τα σχολεία για 2 μέρες κι άλλο για 5 ή άλλο να πιστολάρεις τη δουλιά για μία μέρα κι άλλο για δύο ή τρεις... Αυτό που μετά από χρόνια δηλαδή σε κάνει να αναπολείς μια συγκεκριμένη χιονο-κακοκαιρία είναι όχι απαραίτητα η διάταξη ή τα cm που έπεσαν αλλά το πως την έζησες εσύ, ο περίγυρος κι η πόλη σου. Το 2004 ας πούμε είναι ιστορικό μόνο και μόνο γιατί ο ΓΑΠ χαιρετούσε άδεια αυτοκίνητα στην Εθνική...
                            Πολλοί θέλουν την άνοιξη κι άλλοι το καλοκαίρι
                            και το χειμώνα το βαρύ μονάχα οι καλογέροι

Σχολιασμός

για τις μεγάλεις πόλεις θεωρώ κι εγώ τα 15-20cm ένα όριο για να χαρακτηριστεί κάτι ιστορικό αλλά σε συνδυασμό και με τη διάρκεια.Αν πχ το ρίξει το βράδυ και το πρωί το λιώσει δεν έγινε κ τπτ. Όπως δλδ τα αναφέρει πάνω κάτω ο kalogeros.
                              Στη Θεσσαλονίκη φέτος μπορεί να μην έκανε τα τρελά εκατοστά αλλά ο συνδυασμός χιονιού,απανωτών ημερών με ολικό παγετό και το οτι παρέλυσε η πόλη(έστω κι αν έφταιγε το αλάτι) πιστεύω πως κάνουν τον φετινό χιονιά ιστορικό.

Σχολιασμός

Working...
                              X