Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Ορεινή Πελοπόννησος - Χειμώνας 2016 -2017

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Swter, δες το απο τα NOAA Reports του Ιανουαρίου 2016 τα θερμοκρασιακά που σου έλεγα πριν! Το -8.1c που έγραψε ο δικός μου σταθμός μπορώ να στο στειλω καποια στιγμή που θα ανεβω στο χωριό γιατί δεν είναι online ο σταθμός! Εύχομαι να δούμε πολλά χιονάκια και αρκετές αρνητικές θερμοκρασίες στα ορεινά!

:weather_5:"ΖΗΡΕΙΑ is calling me and i must go !!" :weather_5:

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από madjas Εμφάνιση μηνυμάτων
      Καλησπέρα Swter και απο μένα! Καλως σας βρήκα! Στις 31/12/15 και την 01/01/2016 ήμουν κι εγώ Άνω Τρίκαλα, όπου έμενα 40 μέτρα πιο ψηλά απο εσένα, αλλά έχεις δίκιο όσον αφορά το ύψος του χιονιου καθώς θυμόμουν τη χιονόπτωση στις 26/01. Την παραμονή της Πρωτοχρονιάς είχαμε περίπου 20cm χιόνι όπως φαίνεται στη φωτό παρακάτω, ενώ ο σταθμός μου έγραψε -8.1c και ο σταθμός του Αστεροσκοπείου στα Μεσαία Τρίκαλα έγραψε -6.8c.

Καλησπερα! Μηπως εισαι στο υψος που ειναι κατι ξυλινα Φινλανδικα κ ενα πολυ κυριλε συγκροτημα? Περασαμε με τα αυτοκινητα απο εκει, τελειο σημειο κ τσιμπαγε κ λιγο στα εκατοστα , οπως εξαλλου φαινεται κ απο τη φωτο σου.Εκει ακομα κ ο δρομος ειχε ροδιες κ ειχε αξιοπρεπες χιονι. Για την Τ , οπως εγραψα δεν επαιρνα ορκο, οταν φτασαμε που εριχνε ψιλο ειχε αρκετο κρυο (-5 εδειχνε το θερμομετρο μου στο αυτοκινητο αλλα ειναι αναξιοπιστο και δειχνει χαμηλοτερα συνηθως..Την ημερα που φευγαμε ειχε "ζεστη" κ τα ετρωγε ολα με γοργο ρυθμο αλλα δεν μπορω να θυμηθω αν εφυγα ανημερα η 2 του μηνος, ηταν ΣΚ νομιζω . Τις Τ τισ κοιταζα αναγκαστικα ωρες που επαιρνα το αυτοκινητο , οποτε μεσημερι κ απογευμα κ προφανως επεσα εξω αρκετους βαθμους, τα στοιχεια ειναι αδιαμφισβητητα. Καλα το -6 και το -8 δεν θα τα φανταζομουν ποτε, γιατι θυμασαι μεσα στην ημερα εβγαζε ηλιο κ ηταν πολυ ευχαριστα κ "ζεστα" . Παντως το ΛΑΤΡΕΨΑ το μερος, εφαγα φοβερα σε μια ταβερνα κορυφη και θα επιχειρησω ν ανεβω. Ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις -διορθωσεις -σχολια. Καλη συνεχεια απο μενα
      carpe diem - αδραξε την ημερα

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants

Σχολιασμός

Τωρα ειδα το αβαταρ σου. 1187μ. Στην Πηγη Ταρλαμπα εγραφε 1200μ αλλα σε εφαρμογες του κινητου, βαση gps νομιζω δουλευουν , εδινε 1145-1155μ αναλογα την εφαρμογη κ τη μερα μετρησης.
        carpe diem - αδραξε την ημερα

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants

Σχολιασμός

Σωστά τα λες Swter! Εκεί είμαι στα Φινλανδικά! Παρατηρώ συνέχεια ότι έχω απο 0.5c έως και 1c διαφορά απο την Πηγή Ταρλαμπά και είναι σχεδόν 200μ απόσταση, αλλά 40μ υψομετρικά! Όντως, το μεσημέρι και κυρίως τη μέρα τσίμπαγε λόγω ηλιοφάνειας και έφτανε τους 1c-2c. Στις 2 του μήνα ανέβηκε στους 3c αλλά λόγω ήλιου αισθανόσουν ότι ήταν πιο ψηλά. Επειδή είχα πάει στο χιονοδρομικό και είχε -11c, σε πληροφορώ ότι ήμουν σχεδόν άνετα μπορώ να πω καθώς δεν είναι σαν το κρύο της Αθήνας. Ήταν πολύ πιο γλυκό!!! Όσον αφορά το υψόμετρο, στο GPS έχω δει σε μένα απο 1.140m έως 1.196m ανάλογα με την εφαρμογή. Σύμφωνα όμως με επαγγελματικές μετρήσεις, βρίσκομαι στα 1.187m (οι μετρήσεις απο gps υπηρεσίας αεροπορίας). Συμφωνα με τις μετρήσεις των ντόπιων, βρίσκομαι στα 1.220m, αλλά μου φαινεται παράλογο και δε βγαινει με τίποτα. Όμως συμφωνα με το σταθμό μου και σε σύγκριση με αυτόν του Αστεροσκοπείου που βρίσκεται στα 1.077m , έχω στο μεσο όρο θερμοκρασίας απο 0.9c έως και 1.2c διαφορά. Εφόσον ανα 100m η θερμοκρασία πέφτει 0.65c, διαπιστώνω ότι καιρικά, η περιοχή μου συμπεριφέρεται σα να βρίσκεται σε υψόμετρο 1.215m - 1.261m!! Άντε βγάλε άκρη!!

Σχολιασμός

Επίσης σύμφωνα με τις διαφορές που εχω με τις θερμοκρασίες στα 850hpa (έχω περίπου 2c διαφορά, δλδ περιπου 300m απο τα 1.500 που αντιπροσωπεύει η μέτρηση στα 850), βλέπω ότι βρίσκομαι περίπου στα 1.200m, οπότε τα 1.187m που έβγαλε η υπηρεσία της αεροπορίας με καλυπτει.. Παίζει ρόλο βέβαια αν θα το μετρήσεις με καθαρό ουρανό, συννεφιά, βροχή κτλ, καθώς διαφοροποιούμται οι μετρήσεις με το GPS του κινητού! Θα κάνω διαφορετικές μετρήσεις για να καταλήξω!

Σχολιασμός

Δρόσισε για τα καλά στα ορεινά της Πελοποννήσου!

Τρίκαλα Κορινθίας 1.077m: 7.2c
              Καίσαρι Ζήρειας 950m: 7.8c
              Κάτω Βλασία Καλαβρύτων 773m: 10.3c
              Σκεπαστό Καλαβρύτων 850m: 10.3c
              Καλάβρυτα 781m: 10.3c (εντυπωσική η συμφωνία στις ελάχιστες πέριξ των Καλαβρύτων!!)
              Μαγούλιανα 1.256m: 6.6c
              Στεμνίτσα 1.094m: 9.4c
              Βυτίνα 1.013m: 6.9c
              Λεβίδι 853m: 9.7c

Σχολιασμός

όντως δρόσισε επιτέλους... Τέλος καλοκαιριού. 18 Οκτωβρίου για να πεσουν οι τίτλοι τέλους.

Κων/νε υπάρχει σταθμός στα 1.256μ στα Μαγούλιανα ;;
                Γιατί θυμάμαι 1,256 μ είναι το υψομετρο που δίνει to google earth, στην πλατεία των Μαγούλιανων στο κέντρο του χωριού. Αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν είναι απόλυτο. (Μήπως να υπολογίσουμε +20 με +30 ;; Κάπου 1,280μ δηλαδή ]
                "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

Καλημέρα Σταύρο!

Έτσι λέει στο Link του σταθμού απο το meteo, αλλά σίγουρα ο σταθμός είναι στα +20m με +30m απο αυτό που φαίνεται στο Google earth. Μη σου πω ότι είναι και στα 1.300m.. Και φαντάσου ότι έχω πάει στα Μαγούλιανα στο παρελθόν, τότε που δεν υπήρχαν φυσικά οι εφαρμογές με GPS στα κινητά.. Λογικά θα σου έλεγα ότι είναι στα 1.290m - 1.300m!

http://penteli.meteo.gr/stations/magouliana/

Σχολιασμός

#κάτι φωτογραφίες

Γειτονα που ακριβως μενεις Λαγονησι???
                    sigpic

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από DENNISLA Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Γειτονα που ακριβως μενεις Λαγονησι???
                      Προς της Γαλάζια ακτή, σε κάθετο δρόμο της Κύπρου! Νοητά, 200m πίσω απο το Bali..
                      Εσύ είσαι κοντά προς το ύψωμα;

Σχολιασμός

Προς της Γαλάζια ακτή, σε κάθετο δρόμο της Κύπρου! Νοητά, 200m πίσω απο το Bali..
                        Εσύ είσαι κοντά προς το ύψωμα;
                        To πατρικο μου ειναι στον λοφο Ξελαφτακι αν γνωριζεις....αλλα τωρα μενω Σαρωνιδα
                        sigpic

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από DENNISLA Εμφάνιση μηνυμάτων
                          To πατρικο μου ειναι στον λοφο Ξελαφτακι αν γνωριζεις....αλλα τωρα μενω Σαρωνιδα
                          Ο λόφος Ξελαφτάκη ανήκει Κορωπί.
                          Ο χειμώνας αν δεν πιάσει κι ο χιονιάς αν δεν πλακώσει,
                          ούτε λάδι, ούτε στάρι, ούτε ανθούς η γη θα δώσει.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από OASIS Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Ο λόφος Ξελαφτάκη ανήκει Κορωπί.

Ανεβαινοντας την απειρανθου δεξια ανηκει στον δημο Σαρωνικου οπου ανηκει κ το Λαγονησι.....
                            sigpic

Σχολιασμός

Καλημέρα Σταύρο!

Έτσι λέει στο Link του σταθμού απο το meteo, αλλά σίγουρα ο σταθμός είναι στα +20m με +30m απο αυτό που φαίνεται στο Google earth. Μη σου πω ότι είναι και στα 1.300m.. Και φαντάσου ότι έχω πάει στα Μαγούλιανα στο παρελθόν, τότε που δεν υπήρχαν φυσικά οι εφαρμογές με GPS στα κινητά.. Λογικά θα σου έλεγα ότι είναι στα 1.290m - 1.300m!

http://penteli.meteo.gr/stations/magouliana/
                              Καλησπέρα Κων/νε, καλή χειμερινή σεζόν εύχομαι !!

Thanks για το λινκ, τώρα το είδα, έκαναν αναβάθμιση μάλλον στον μετεωρ. σταθμό που είχε βγεί εκτός λειτουργίας και πρόσθεσαν και υψόμετρο κατά πάσα πιθανότητα βάσει google earth φαντάζομαι ...

Θα ανέβω Μαγούλιανα κάποια στιγμή και θα ρωτήσω πάντως..
                              "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

Η ομίχλη καλά κρατεί όλη μέρα στην Ορεινή Κορινθία και πιο συγκεκριμένα στα Τρίκαλα Κορινθίας και στο Αθλητικό Κέντρο Ζήρειας που υπάρχουν οι webcam:

Last edited by madjas; 20-10-16, 17:07.

Σχολιασμός

Working...
                                X