Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Καιρικές εμπειρίες απο το στρατό

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από PAN1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο ταγμα ησουν στην Κυπρο Σωτηρη?
    Ελδυκ 3/1 στο Τσέρι κοντά στη Λευκωσία στο Πυροβολικό. Με διοικητή στα λελέ του και φαντάρους και στελέχη να λένε την φράση: ''Ζωάρα στο Τσέρι''. Μεικτό με Κύπριους βύσματα όπου μαζί με το βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα οπότε ιδιαίτερο στάξιμο δεν έπαιζε ενώ από Μάρτιο έως Νοέμβριο δεν γίνεται βολή πυροβολικού. Περάσαμε μια εμπλοκή τον Ιούνιο αλλά στα λελέ είχαμε τόσο κόσμο που αναγκαζόμουν να βάζω τον εαυτό μου υπηρεσία για να μην ξοδεύω άλλα λεφτά. Μία μέσα-4 έξω πήγαινε την 336 και μία μέρα μέσα-τρεις έξω την 337, μία μέρα μέσα-2 έξω την 338 ενώ και τους νέους τους πήγαινα μία μέρα μέσα-μία έξω.

Ενδεικτικό όμως της κατάστασης ήταν ο επαναπατρισμός. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Λάρνακας (θα φεύγαμε με C-130) συνοδευόμενοι από δύο επιλοχίες, οι οποίοι μας άφησαν και έφυγαν. Αποτέλεσμα να έχουμε αφήσει σάκους και αποσκευές σε μια γωνιά και οι περισσότεροι να είναι έξω για να κάνουν καφέ και τσιγάρο. Εγώ επειδή δεν καπνίζω, έμεινα να φυλάω τα πράγματα σε μία από τις θέσεις αναμονής. Ξαφνικά βλέπω ένα στέλεχος να μου λέει ''σήκω'' αλλά δεν κατάλαβα τι έλεγε γιατί δεν τον γνώριζα. Τελικά βλέπω φαντάρους από τα τάγματα του πεζικού στοιχισμένους και κατάλαβα ότι με μπέρδεψε αφού κι εμείς στο πυροβολικό φοράμε τον μπλε μπερέ. Μετά έρχεται προς το μέρος μου και του εξηγώ ότι είμαι από Τσέρι κτλ. Μου λέει που είναι οι υπόλοιποι, του λέω έξω καπνίζουν. Πάμε μαζί και καταλήξαμε να πίνουμε καφέ, οι υπόλοιποι συνέχισαν το τσιγάρο τους και τα λέγαμε με τον... ταγματάρχη (!) σε χαλαρό κλίμα ενώ οι του πεζικού παρέμεναν μέσα στοιχισμένοι με άλλα στελέχη να τους επιτηρούν.
    Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
    που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
    και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
    διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
    το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Seth13 Εμφάνιση μηνυμάτων
      Ελδυκ 3/1 στο Τσέρι κοντά στη Λευκωσία στο Πυροβολικό. Με διοικητή στα λελέ του και φαντάρους και στελέχη να λένε την φράση: ''Ζωάρα στο Τσέρι''. Μεικτό με Κύπριους βύσματα όπου μαζί με το βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα οπότε ιδιαίτερο στάξιμο δεν έπαιζε ενώ από Μάρτιο έως Νοέμβριο δεν γίνεται βολή πυροβολικού. Περάσαμε μια εμπλοκή τον Ιούνιο αλλά στα λελέ είχαμε τόσο κόσμο που αναγκαζόμουν να βάζω τον εαυτό μου υπηρεσία για να μην ξοδεύω άλλα λεφτά. Μία μέσα-4 έξω πήγαινε την 336 και μία μέρα μέσα-τρεις έξω την 337, μία μέρα μέσα-2 έξω την 338 ενώ και τους νέους τους πήγαινα μία μέρα μέσα-μία έξω.

Ενδεικτικό όμως της κατάστασης ήταν ο επαναπατρισμός. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Λάρνακας (θα φεύγαμε με C-130) συνοδευόμενοι από δύο επιλοχίες, οι οποίοι μας άφησαν και έφυγαν. Αποτέλεσμα να έχουμε αφήσει σάκους και αποσκευές σε μια γωνιά και οι περισσότεροι να είναι έξω για να κάνουν καφέ και τσιγάρο. Εγώ επειδή δεν καπνίζω, έμεινα να φυλάω τα πράγματα σε μία από τις θέσεις αναμονής. Ξαφνικά βλέπω ένα στέλεχος να μου λέει ''σήκω'' αλλά δεν κατάλαβα τι έλεγε γιατί δεν τον γνώριζα. Τελικά βλέπω φαντάρους από τα τάγματα του πεζικού στοιχισμένους και κατάλαβα ότι με μπέρδεψε αφού κι εμείς στο πυροβολικό φοράμε τον μπλε μπερέ. Μετά έρχεται προς το μέρος μου και του εξηγώ ότι είμαι από Τσέρι κτλ. Μου λέει που είναι οι υπόλοιποι, του λέω έξω καπνίζουν. Πάμε μαζί και καταλήξαμε να πίνουμε καφέ, οι υπόλοιποι συνέχισαν το τσιγάρο τους και τα λέγαμε με τον... ταγματάρχη (!) σε χαλαρό κλίμα ενώ οι του πεζικού παρέμεναν μέσα στοιχισμένοι με άλλα στελέχη να τους επιτηρούν.
      Χαχα... μαλιστα.. Εγω 2ο ταγμα πεζικου στην Αθαλασσα λιγο εξω απο Λευκωσια, μεχρι με τα ποδια πηγαινες αμα ηθελες.. Εκει ημασταν μονο απο Ελλαδα καθολου Κυπριοι..
      ''ΠΑΓΩΝΙΑ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙ ΝΑ 'ΤΑΝ Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΗ, ΚΙ Η ΛΙΑΚΑΔΑ ΝΑ 'ΤΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...''

Σχολιασμός

• το νοεμβρη απολυθηκα , η μονη καιρικη εμπειρια που εχω στο στρατο ειναι περιπολο στην Ασδεν 1η Ιουλιου με 42-43 βαθμους. κολλαγε η παραλλαγη πανω σου και καθε 10 βηματα ηθελες σταση για νερο. να αναφερω επισης οτι στην Ασδεν εχουν Davis Vantage Pro στο ελικοδρομιο !
        Them boys up to something they just not just bluffin'

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από giannis.mar Εμφάνιση μηνυμάτων
          Τα goretex τι είναι;
          http://www.karavanas.gr/image/cache/...ex-500x500.jpg

Σχολιασμός

• Σταυροβουνι Κύπρος από 01.10 μέχρι 31.03 να στάζει ο τσίγκος της σκεπης του λοχου καθε μέρα με το που κρυβόταν ο ήλιος και μέχρι το ξημέρωμα. Στην αρχή όλοι ρωτουσανε πως είναι δυνατόν κάθε βράδυ να βρέχει.Οταν αρχισαν τα σκοπετα μετα την πρωτη εβδομαδα καταλαβαν τι παιζει!Όλα κάθε πρωί ήταν βρεγμένα και η υγρασία από την σκέπη έκανε κανονικά ρυάκια. Φοβερή υγρασία!Δεν νομίζω ότι θα το ξανάσυναντησω στην ζωή μου αυτό.
            Αέρα να `σαι τιμωρός, να `σαι και παιχνιδιάρης κι αν βαρεθεί η ψυχούλα μου, να `ρθεις να μου την πάρεις, για να κοιτάει από ψηλά,του κόσμου τη ραστώνη, να ξεχαστεί σαν των βουνών το περσινό το χιόνι.

Σχολιασμός

Working...
            X