Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

Που είναι τα μερομήνια οεεεο?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από geornik2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα είναι τόσο μούφα το φθινόπωρο σύμφωνα και με τους αμερικάνους μετεοπροφήτες που πιστεύω ο χειμώνας θα έχει κάποιες εκπλήξεις...
    Θα φανε ολοι τους τα μουτρα φετος κατσε και θα δεις νικητα.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Spartan Εμφάνιση μηνυμάτων
      Θα φανε ολοι τους τα μουτρα φετος κατσε και θα δεις νικητα.
      ποιοι να φανε τα μουτρα τους ρε Σπυρετο??κανεις σοβαρος δεν εχει μιλησει απο τωρα για τον χειμωνα που ερχεται...
      ΧΙΟΝΙΑ Ε?????

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από GEORGE SNOWMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
        ποιοι να φανε τα μουτρα τους ρε Σπυρετο??κανεις σοβαρος δεν εχει μιλησει απο τωρα για τον χειμωνα που ερχεται...
        Μα δεν αναφερομαι στον χειμωνα αλλα προπαντως για την μακροπροθεσμη του φθινοπωρου.Προσωπικα πιστευω οτι δεν θα ειναι αυτο το τελικο αποτελεσμα που θα βιωσουμε καιρικος.
        Ο μονος σιγουρος εδω μεσα μεχρι στιγμης φαινεται ο γιατρος.(ελπιζω να φαει και αυτος τα μουτρα του)χαχαχαχαχαχα

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Spartan Εμφάνιση μηνυμάτων
          Μα δεν αναφερομαι στον χειμωνα αλλα προπαντως για την μακροπροθεσμη του φθινοπωρου.Προσωπικα πιστευω οτι δεν θα ειναι αυτο το τελικο αποτελεσμα που θα βιωσουμε καιρικος.
          Ο μονος σιγουρος εδω μεσα μεχρι στιγμης φαινεται ο γιατρος.(ελπιζω να φαει και αυτος τα μουτρα του)χαχαχαχαχαχα

Απλα οταν βγαινω εξω και πεφτουν κουραδουλες απ τα πουλια δεν εχω την εντυπωση οτι εμενα δεν θα με πετυχει καμια.

Οταν βλεπω αυτο το χαρτη πχ για το 2016

Κοκκινα κοκκινα παντου και λιγο γαλαζιο στη Κινα και στη Μογγολια,ε τοτε δεν ελπιζω και πολυ να μου πεσει εμενα το γαλαζιο την επομενη χρονια!

Σχολιασμός

Καμτσάτκα, Μογγολία και ένα μέρος της Κίνας έκατσε πέρσι το κρύο...άντε να δούμε ποιους τυχερούς θα πιάσει του χρόνου...τζόκερ έχει καταντήσει ο ψυχρός χειμώνας...

Σχολιασμός

εντωμεταξύ πώς γίνεται η Μογγολία να βλέπει ψυχρότερο από το νορμάλ χειμώνα ενώ από πάνω η βόρεια Σιβηρία να ψήνεται...

Σχολιασμός

Και κεντρικη Αφρικη φουλ στο μπλε! Θα παγωσει ο Ζαμβεζης φετος και η λιμνη Βικτωρια!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Απλα οταν βγαινω εξω και πεφτουν κουραδουλες απ τα πουλια δεν εχω την εντυπωση οτι εμενα δεν θα με πετυχει καμια.

Οταν βλεπω αυτο το χαρτη πχ για το 2016

Κοκκινα κοκκινα παντου και λιγο γαλαζιο στη Κινα και στη Μογγολια,ε τοτε δεν ελπιζω και πολυ να μου πεσει εμενα το γαλαζιο την επομενη χρονια!
                  Αν παει και φετος ετσι το πραγμα!!! εγω προσωπικα σταματαω να ασχολουμε αλλο με τον καιρο.Βαρεθηκα να χαλιεμαι στην τελικη.

Σχολιασμός

η βορεια Τουρκια θαφτηκε φετος...μετα τα χρωματα παιξτε και με τις πλαστελινες...
                    ΧΙΟΝΙΑ Ε?????

Σχολιασμός

η βορεια Τουρκια θαφτηκε φετος...μετα τα χρωματα παιξτε και με τις πλαστελινες...
                      δεν έχει καμία σημασία αυτό αν δει κανείς τι έγινε τις υπόλοιπες μέρες που δε χιόνιζε.
                      στην κωνσταντινούπολη για παράδειγμα τον δεκέμβριο είχε όλες κι όλες 2 αρνητικές και 2 μονοψήφιες μέγιστες(τις 2 τελευταίες μέρες),τον ιανουάριο έκανε τα χιόνια,αλλά είχε και ζεστά διαστήματα πριν και μετά από αυτά(είχε 16 βαθμούς στις 17/1 και την επόμενη μέρα είχε μέγιστη Τ στον 1 βαθμό),ενώ τον φεβρουάριο δεν είχε ούτε 1 αρνητική θερμοκρασία και είχε μόλις 4 μέρες με μονοψήφια μέγιστη
                      μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Σχολιασμός

Χάνεις το νόημα. Καποιος πρέπει να σας εξηγήσει την έννοια των κλιματικών τιμών.

Τη Σιβηρια που τη βλέπεις κατακόκκινη έκανε -50 επί δύο μήνες.
                        Την Αλάσκα που τη βλέπεις επίσης κόκκινη θάφτηκε στο χιόνι.
                        Αν είχες δει την εκπομπή world party που είχαν πάει φέτος στην Αλάσκα θα ελεγες τι πάγοι,τι κρύο και τι χιόνια.

Για έναν απ την Αλάσκα όμως αν τον ρωτούσες θα σου λεγε: ναι δεν έκανε ότι έκανε παλιότερα.

Τα χιόνια που είδαμε στη βόρεια Τουρκία είναι κάτι που συμβαίνει εκεί.
                        Επίσης δεν ξέρω αν θυμασαι αλλα οι φωτογραφίες με τα άπειρα μέτρα χιονιού ήταν από κάποιο υψόμετρο και πάνω . Όχι μεγάλο υψόμετρο αλλά τουλάχιστον 400-500 μέτρα .

Δεν ξέρω . Υποψιάζομαι όμως ότι για τα δεδομένα του πόντου και με βάρβαρες ψυχρες εισβολες Μαύρης θάλασσας παλιακου τύπου όταν οι θερμοκρασίες ήταν χαμηλότερες και κατέβαιναν τα -10 και -15 σ εκείνες τις περιοχές , υποψιάζομαι λοιπόν οτι το χιόνι αυτό το lake effect θα εφτανε μέχρι πολύ πολύ χαμηλά.

Πάντα σύγκρινουμε με τα δεδομένα της περιοχής. Δεν συγκρίνουμε ένα χιονι που μας εντυπωσιαζει με το χιόνι που θα θέλαμε να συμβεί στη δική μας περιοχή.

Μία Ελλάδα βαμμένη κόκκινη κλιματικά ( γιατί κατά τα άλλα τη βαψατε κόκκινη και πολιτικά) σημαίνει αυτό που ειδαμε πέρυσι..

Ένας Πόντος βαμμένος κόκκινος κλιματικά είμαι σίγουρος ότι αν ρωτουσαμε έναν παλιό κάτοικο της περιοχής εκεί θα μας έλεγε : ναι. Έχει διαφορά. Παλιά έριχνε τέτοια χιόνια αλλά φέτος στα χαμηλά χωριά το έριχνε σε βροχή.

Σχολιασμός

Χάνεις το νόημα. Καποιος πρέπει να σας εξηγήσει την έννοια των κλιματικών τιμών.

Αν είχες δει την εκπομπή world party που είχαν πάει φέτος στην Αλάσκα θα ελεγες τι πάγοι,τι κρύο και τι χιόνια.

Για έναν απ την Αλάσκα όμως αν τον ρωτούσες θα σου λεγε: ναι δεν έκανε ότι έκανε παλιότερα.

Επίσης δεν ξέρω αν θυμασαι αλλα οι φωτογραφίες με τα άπειρα μέτρα χιονιού ήταν από κάποιο υψόμετρο και πάνω . Όχι μεγάλο υψόμετρο αλλά τουλάχιστον 400-500 μέτρα .

Δεν ξέρω . Υποψιάζομαι όμως ότι για τα δεδομένα του πόντου και με βάρβαρες ψυχρες εισβολες Μαύρης θάλασσας παλιακου τύπου όταν οι θερμοκρασίες ήταν χαμηλότερες και κατέβαιναν τα -10 και -15 σ εκείνες τις περιοχές , υποψιάζομαι λοιπόν οτι το χιόνι αυτό το lake effect θα εφτανε μέχρι πολύ πολύ χαμηλά.

Πάντα σύγκρινουμε με τα δεδομένα της περιοχής. Δεν συγκρίνουμε ένα χιονι που μας εντυπωσιαζει με το χιόνι που θα θέλαμε να συμβεί στη δική μας περιοχή.

Μία Ελλάδα βαμμένη κόκκινη κλιματικά ( γιατί κατά τα άλλα τη βαψατε κόκκινη και πολιτικά) σημαίνει αυτό που ειδαμε πέρυσι..

Ένας Πόντος βαμμένος κόκκινος κλιματικά είμαι σίγουρος ότι αν ρωτουσαμε έναν παλιό κάτοικο της περιοχής εκεί θα μας έλεγε : ναι. Έχει διαφορά. Παλιά έριχνε τέτοια χιόνια αλλά φέτος στα χαμηλά χωριά το έριχνε σε βροχή.
                          Σορρυ ρε παιδια απο το οφ τοπικ!!!αλλα απο τοτε που ανεβηκε αυτος ο ******* στην κυβερνηση εχουμε παει κατα διαολου εδω κατω καιρικα(μου θυμιζει την εποχη με τον μητσοτακη στην κυβερνηση!!! που δεν ελεγε να βρεξει με τιποτα)Και παλι σορυ για το οφτοπικ αλλα μου εδωσε καλη πασα ο γιατρος.

Σχολιασμός

εξηγησε μας ρε συ γιατι δεν γνωριζουμε απο κλιματικες τιμες...
                            ειναι απλα τα πραγματα μην το κουραζουμε και σταματαω...ενα μεγαλο χιονι αρκει στους περισσοτερους εδω μεσα και ας βγει ροζ ο χειμωνας...

οσο για τα πολιτικα,απεφυγε το 2ο προσωπο σε μενα οταν αναφερεσαι στην καταντια της χωρας...ευχαριστω
                            ΧΙΟΝΙΑ Ε?????

Σχολιασμός

μα και τα χιόνια ήταν διάλειμμα στα θερμά διαστήματα κι εκεί αν δεις synops από τουρκία πέρσι. σαν να λέμε ότι ο χειμώνας 1988-1989 που η θεσσαλονίκη είχε χιονοκάλυψη σχεδόν 1 μήνα(τα ορεινά της 2 μήνες και βάλε),ήταν φοβερός επειδή έκανε ό,τι έκανε εκείνο το 2μερο στις 16-17 δεκέμβρη. αν μπει κανείς να δει τι πραγματικά έγινε εκείνο το χειμώνα θα διαπιστώσει ότι ο χειμώνας εκείνος αν βγάλεις αυτό το 2μερο ήταν χειρότερος από το χειμώνα 2006-2007

εμάς φυσικά δεν μας ενδιαφέρει αυτό,γιατί αυτό που θέλαμε το έκανε. ένα ιστορικό χιόνι. τους επιστήμονες που βγάζουν τις μελέτες κάθε χρόνο για τη θερμοκρασία όμως δεν τους νοιάζει. στα φρύδια τους τα έχουν γραμμένα τα χιόνια,τα νούμερα θα δουν που έχουν μπροστά τους από τους σταθμούς και βάσει αυτών θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους
                              Last edited by salonikatasos; 23-08-16, 00:03.
                              μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Σχολιασμός

εξηγησε μας ρε συ γιατι δεν γνωριζουμε απο κλιματικες τιμες...
                                ειναι απλα τα πραγματα μην το κουραζουμε και σταματαω...ενα μεγαλο χιονι αρκει στους περισσοτερους εδω μεσα και ας βγει ροζ ο χειμωνας...

οσο για τα πολιτικα,απεφυγε το 2ο προσωπο σε μενα οταν αναφερεσαι στην καταντια της χωρας...ευχαριστω
                                Άλλο αυτό.

Πες το όμως απ την αρχή. Ότι πονταρω στο τζόκερ .

Όσο για το δεύτερο σε πείραζω. Ξέρω ότι δεν εισαι ηλιθιος. Απλά γουσταρω να βλεπω συριζαιους να λένε :" εγώ δεν ψήφισα αριστερά, κι ας μιλήσουμε για Παμπλο Κοελιο και για το πόσο ωραία είναι τα ηλιοβασιλέματα".

Σχολιασμός

Working...
                                X