Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer
    Σταθμος μπορει να μπει μονο στο καταφυγιο Κακκαλος το οποιο δεν εχει μεν ρευμα, αλλα εχει συνεχη επιτηρηση ακομα και το χειμωνα (2-4 φορες το μηνα).
    Σε τι υψόμετρο βρίσκεται αυτό το καταφύγιο;

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Kouvanos
      ...να ειναι σταθερος ο σταθμος στα 2650 μετρα και να υπαρχει ασυρματο ???? σημειο-σενσορακι οσο ψηλοτερα παει !!! 2700 ??? 2800 ???

Πωπω και μονο που το σκεφτομαι....Εκει να δουμε θερμοκρασιες και υετους !!!!!!!!!!!
      Σε αυτά τα υψόμετρα θα δεις όντως θερμοκρασίες σταθερά χαμηλές (με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια) αλλά ο υετός δεν μπορεί να καταγραφεί με ακρίβεια λόγω των ανέμων.

Σχολιασμός

το καταφυγιο κακκαλος ειναι στο οροπαιδιο των μουσων???αυτο που εχει και το ιντερνετ???

γιατι δεν εχει ρευμα???εδω εχει ολα τα αλλα...και αν τελικα μας την χαλαει το ρευμα μπορουμε να λειτουργισουμε το λαπτοπ με φωτοβολταικα..

ψαγμενη κατασταση,λαπτοπ φωτοβολταικα και μπαταρια για τα φωτοβολταικα 700-800 ευρω!!αλλα τοσα σχεδον ο σταθμος και εγινε η δουλεια!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΖ
          Με τα μέχρι στιγμης δεδομένα οι davis σε ολα τα βουνα εχουν αντεξει μια χαρα εκτος απο τον σταθμο στα 2250 που για μενα μπηκε σε λαθος σημειο(παραηταν εκτεθειμενος χωρις λογο)50 μετα πιο κατω να ηταν σημερα ακομα θα λειτουργουσε και εγω ειμαι μεσα

καλα εσυ ετοιμασου να βαλουμε και εναν σταθμο στο σεσι να πιανουμε αναστροφες στα 2100μ!!!!!

Σχολιασμός

Παντως αυτη την στιγμη οι δυο ψηλοτεροι σταθμοι στην χωρα, αυτος του Παρνασσου και αυτος του Καιμακτσαλαν ειναι off...μακαρι να επανελθουν συντομα!
            Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Σχολιασμός

Το καταφύγιο Κάκκαλος είναι στο οροπέδιο των Μουσών στα 2680-2700μ. Είναι το καταφύγιο που έχει ο Μιχάλης ο Στύλας και είναι εκεί Μάιο-Οκτώβριο. Και κάποια ΣΚ του χειμώνα. Εχει ιντερνετ κανονικότατα με στικάκι της wind. Συχνά τον πετυχαίνω να κοιτάει τον καιρό στο gfs με το λαπτοπ του. Δεν το έχει μόνιμα ανοιχτό όμως ούτε το λαπτοπ ούτε το ιντερνετ. Δε ξέρω αν μπορεί να αφήνει ανοιχτό μόνιμα το λαπτοπ και το ιντερνετ για το σταθμό. Το ΣΚ θα ανεβούμε πάνω στο οροπέδιο και θα το ξανασυζητήσω μαζί του αν είναι....

Επίσης Davis στον Κάκκαλο δεν αντέχει λόγω αέρα! Εχει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ αέρα εκεί επειδή είναι στη γωνία του οροπεδίου! Σύνηθες φαινόμενο το χειμώνα είναι να μη μπορούν να ανοίξουν την πόρτα του καταφυγίου επειδή φυσάει από έξω! Δε ξέρω αν φυσάει λιγότερο στις γούρνες του οροπεδίου (που εκεί βέβαια θα θαύεται και στο χιόνι)!

Σχολιασμός

Το καταφύγιο του κάκκαλου εναι στα 2648 αρκετά εκτεθειμενο και λειτουργεί με γεννήτρια λίγες ώρες τη μέρα.υπάρχουν σημεία προς τις τουαλέτες για παράδειγμα όποθ θα φυλάσσεται κάπω.Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει ρευμα για τις ανάγκες του καταφυγείου..??
                Έξω η Ελλάδα απο το ΝΑΤΟ.

Σχολιασμός

Με γεννητρια δεν γινεται δουλεια διοτι τον χειμωνα θα ειναι εκτος λειτουργιας και ετσι θα χανονται τα δεδομενα του σταθμου. Χρειαζομαστε σταθμο ανθεκτικο (δηλαδη ακριβο), και φωτοβολταικο πανελ (οχι μεγαλο ευτυχως). Απο εκει και υστερα ενα απλο notebook με στικακι ιντερνετ και ειμαστε κομπλε.

Το εγχειρημα μπορει να ξεκινησει του χρονου τον Μαιο, εφοσον εχουμε συγκεντρωσει μεχρι τοτε το απαραιτητο ποσο.
                  Θα χρειαστουν μηνες για να μαζευτουν τοσα λεφτα. Χορηγο δεν εχουμε βρει ακομα....

Σχολιασμός

Και φυσικα, θα πρεπει να ανοιχτει λογαριασμος τραπεζης απο καποιον..... 2 απο εμας το εχουμε κανει ηδη σε προηγουμενες περιπτωσεις (Χορτιατης και Σαμαρινα).

Σχολιασμός

Να το πω ετσι απλα, τεχνικα ο σταθμος ειναι εφικτος.... Μονο στο οικονομικο κολλαμε. Ο Μιχαλης εδειξε ενδιαφερον για τον σταθμο, αφου ο καιρος εκει θα μπορει να παρουσιαζεται ζωντανα και απο την ιστοσελιδα του καταφυγιου!

Σχολιασμός

θα ελεγα να κανουμε μια λιστα με τα ονοματα και ποσα χρηματα μπορει να βαλει ο καθενας για να ξερουμε που θα κινηθουμε

Σχολιασμός

εγω προτηνω να κανουμε μια λιστα με το ποιοι θα βαλουνε λευτα και αν δεν μαζευτουνε με την μια το επομενο η τον παραεπομενο μηνα το πολυ τα ιδια ατομα να βαλουν ενα παρομοιο ποσο με την πρωτη φορα!!

αν και ειμαι σιγουρος οτι αν βαζαμε davis και δεν εμπαινε στις ακρες του οροπεδιου και εμπαινε 100 η και 200 μετρα μεσα στο οροπεδιο με εναν απλο repeter θα αντεχε ανετα ο σταθμος.οσο για το θαψιμο απο το χιονι θα μπορουσαμε ανετα να τον βαλουμε στα 3-3.5 μετρα!!

Σχολιασμός

Για ρευμα δεν ξερω.

Τηλ και internet εχει,αλλα ειναι dial up.

<a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=21321&amp;PID=705068" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=21321&amp;PID=705068</A>"

Σχολιασμός

οσο για τους σταθμους του παρνασσου ειναι ολα υπο ελεγχο!!!!

σε λιγες ημερες θα ειναι on-line και οι 3 σταθμοι του παρνασσου!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από PARNASSIOS
                                εγω προτηνω να κανουμε μια λιστα με το ποιοι θα βαλουνε λευτα και αν δεν μαζευτουνε με την μια το επομενο η τον παραεπομενο μηνα το πολυ τα ιδια ατομα να βαλουν ενα παρομοιο ποσο με την πρωτη φορα!!

αν και ειμαι σιγουρος οτι αν βαζαμε davis και δεν εμπαινε στις ακρες του οροπεδιου και εμπαινε 100 η και 200 μετρα μεσα στο οροπεδιο με εναν απλο repeter θα αντεχε ανετα ο σταθμος.οσο για το θαψιμο απο το χιονι θα μπορουσαμε ανετα να τον βαλουμε στα 3-3.5 μετρα!!
                                Aν προσθεσουμε repeater, το συστημα θα ειναι πιο ευαλωτο. Ο repeater θα γινει παγοκολωνα και θα παψει να λειτουργει απο Δεκεμβριο και μετα [i]

Η μονη λυση ειναι απλα να μην εχουμε ανεμομετρο, ή να το βαλουμε και οσο αντεξει. Προσωπικα θα ειμαι υπερ ευχαριστημενος αν εχουμε στοιχεια θερμοκρασιας, υγρασιας και υετου. Τωρα αν μαζεψουμε πολλα λεφτα και παρουμε εναν καλυτερο σταθμο που αντεξει, τοσο το καλυτερο αλλα χλωμο το κοβω...

"

Σχολιασμός

Working...
                                X