Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ερωτήσεις παιδιά. Την ελάχιστη την είδατε στον σταθμό αφού ανεβήκατε?? Και κάτι ακόμα..ο σταθμός είναι ακόμα στο σημείο που ηταν? Γιατί δεν κατάλαβα
    Την ελάχιστη δεν την έχουμε εφόσον είχε βλάβη ο logger. Ο σταθμός παραμένει ως έχει προστατευμένος από τον τοίχο - οπότε η μέτρηση βροχής δεν είναι σωστή. Για την θερμοκρασία έχουν ήδη ειπωθεί πολλά εδώ... σίγουρα κατά την διάρκεια της νύχτας και με συννεφιά είναι σωστή. Για να μπει σε ιστό και μακριά από το καταφύγιο πρέπει να γίνει νέα αποστολή την άνοιξη. Το αρνητικό με τον ιστό είναι ότι θα είναι ευάλωτος στον συνδυασμό παγοποίηση/ισχυρό άνεμο. ΠΧ στην κορυφή του Ηρακλή στα Κελάρια Παρνασσού δεν έμεινε τίποτα.. ούτε κάμερα ούτε σταθμός και ούτε ξανα έγινε απόρειρα να ξαναμπεί. Επιμένω ότι είναι μεγάλη υπόθεση να έχουμε δεδομένα από τέτοιο υψόμετρο χωρίς ανθρώπινη επιτήρηση για μεγάλο χρονικό διάστημα και εύχομαι να συνεχίσει να δουλεύει.
    20 χρόνια Snow Report

Σχολιασμός

• wind_test.jpg

Καλησπερα. Σε καποιο μηνυμα στο υπαρχον θεμα καπου ειχα διαβασει οταν εμπαινα παλια ως απλος επισκεπτης τον PARNASSIO να λεει οτι στην κορυφη του Παρνασσου εσπασαν τα κουταλακια απο το ανεμομετρο σε ταχυτητες 180 km/h.
      Η παραπανω φωτογραφια δειχνει το ανεμομετρο της Davis να το δοκιμαζουν σε Wind Tunnel με ταχυτητα 200 mph και δεν παθαινει τιποτα. Δηλαδη 200 mph ειναι 321 Km/h. Πως εξηγειται αυτο;
      Επισης τα κουταλακια που εσπασαν ηταν small ή large;
      Last edited by all_about_weather; 15-11-17, 17:00.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από all_about_weather Εμφάνιση μηνυμάτων
        [ATTACH=CONFIG]16919[/ATTACH]

Καλησπερα. Σε καποιο μηνυμα στο υπαρχον θεμα καπου ειχα διαβασει οταν εμπαινα παλια ως απλος επισκεπτης τον PARNASSIO να λεει οτι στην κορυφη του Παρνασσου εσπασαν τα κουταλακια απο το ανεμομετρο σε ταχυτητες 180 km/h.
        Η παραπανω φωτογραφια δειχνει το ανεμομετρο της Davis να το δοκιμαζουν σε Wind Tunnel με ταχυτητα 200 mph και δεν παθαινει τιποτα. Δηλαδη 200 mph ειναι 321 Km/h. Πως εξηγειται αυτο;
        Επισης τα κουταλακια που εσπασαν ηταν small ή large;
        Παγοποίηση. Το ανεμόμετρο γίνεται μια μάζα από πάγο.. δεν γυρίζει πλέον και όταν φυσήξει δυνατά.. σπάνε τα κουταλάκια ή ολόκληρο.
        20 χρόνια Snow Report

Σχολιασμός

• Επιτέλους το βουνό άσπρισε για τα καλά.
          Έχω αγωνία πόσο χιόνι θα δω όταν ανοίξει ο καιρός.
          Επίσης φαίνεται να έπεσε καλό χιόνι και στον Βόρα.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από ΧΙΟΝΟΦΙΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
            Επιτέλους το βουνό άσπρισε για τα καλά.
            Έχω αγωνία πόσο χιόνι θα δω όταν ανοίξει ο καιρός.
            Επίσης φαίνεται να έπεσε καλό χιόνι και στον Βόρα.
            Το οροπέδιο πρέπει να έχει εύκολα πάνω από 1 μέτρο χιόνι με τόσο υετό... Μόνο οι θερμοκρασίες ήταν οριακές, δηλαδή γύρω από το μήδεν...
            Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
            Αθήνα
            https://www.flickr.com/photos/ndimensi/sets/

Σχολιασμός

• απο την εικονα της καμερας υπολογιζω γυρω στο 1,5 μετρο.
              ΕΝΑ 2005 ΘΕΛΩ!!!! ΓΙΝΕΤΕΕΕ??:nod::nod:

Σχολιασμός

• Συμφωνα με το γραφημα του ανεμου κατι δεν παει καλα με το ανεμομετρο.

Σχολιασμός

• Το αποκλείω να έχει 1,5 μέτρο. Εγώ τόσο περίμενα πριν την κακοκαιρία αλλά όταν είχε ρίξει καμία 100αρια χιλιοστά σε σταθμούς στην Πιερία ακόμα φαίνονταν οι πέτρες στο βουνό. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο τον χτύπησε η κακοκαιρία και κυρίως όταν τον χτύπησε κατά πόσο έπεφτε καθαρό χιόνι.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από billipiros12 Εμφάνιση μηνυμάτων
                    απο την εικονα της καμερας υπολογιζω γυρω στο 1,5 μετρο.
                    Με τοση ομιχλη φαινεται το χιονι;

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από all_about_weather Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Με τοση ομιχλη φαινεται το χιονι;
                      φαινετε λιγο. αμα ξερεις καλα τη καμερα καταλαβαινεις πανω κατω ποσο εχει πεσει

Σχολιασμός

Το αποκλείω να έχει 1,5 μέτρο. Εγώ τόσο περίμενα πριν την κακοκαιρία αλλά όταν είχε ρίξει καμία 100αρια χιλιοστά σε σταθμούς στην Πιερία ακόμα φαίνονταν οι πέτρες στο βουνό. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο τον χτύπησε η κακοκαιρία και κυρίως όταν τον χτύπησε κατά πόσο έπεφτε καθαρό χιόνι.
                        κατ εμε δε παιζει ρολο τι εκανε κατω . μπορει να το εποιασε μετα. επισης και δυο μετρα να ριξει σε εκεινο το σημειο οι πετρες θα φαινοντε παντα διοτι το ξυριζει ο αερας. Αυριο θα ειμαστε σιγουροι πιστευω οταν ανοιξει.

Σχολιασμός

Το αποκλείω να έχει 1,5 μέτρο. Εγώ τόσο περίμενα πριν την κακοκαιρία αλλά όταν είχε ρίξει καμία 100αρια χιλιοστά σε σταθμούς στην Πιερία ακόμα φαίνονταν οι πέτρες στο βουνό. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο τον χτύπησε η κακοκαιρία και κυρίως όταν τον χτύπησε κατά πόσο έπεφτε καθαρό χιόνι.
                          Κι εγώ δεν το πιστεύω για 1,5 μέτρο - παρακολουθώ την κάμερα σταθερά και από όσο έχω καταφέρει να διακρίνω σήμερα δε μου φαίνεται για τόσο. Επίσης, άργησε να το πιάσει στον Όλυμπο. Θα δούμε βέβαια τι έχει γίνει όταν καθαρίσει η εικόνα.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από snowreport Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Την ελάχιστη δεν την έχουμε εφόσον είχε βλάβη ο logger. Ο σταθμός παραμένει ως έχει προστατευμένος από τον τοίχο - οπότε η μέτρηση βροχής δεν είναι σωστή. Για την θερμοκρασία έχουν ήδη ειπωθεί πολλά εδώ... σίγουρα κατά την διάρκεια της νύχτας και με συννεφιά είναι σωστή. Για να μπει σε ιστό και μακριά από το καταφύγιο πρέπει να γίνει νέα αποστολή την άνοιξη. Το αρνητικό με τον ιστό είναι ότι θα είναι ευάλωτος στον συνδυασμό παγοποίηση/ισχυρό άνεμο. ΠΧ στην κορυφή του Ηρακλή στα Κελάρια Παρνασσού δεν έμεινε τίποτα.. ούτε κάμερα ούτε σταθμός και ούτε ξανα έγινε απόρειρα να ξαναμπεί. Επιμένω ότι είναι μεγάλη υπόθεση να έχουμε δεδομένα από τέτοιο υψόμετρο χωρίς ανθρώπινη επιτήρηση για μεγάλο χρονικό διάστημα και εύχομαι να συνεχίσει να δουλεύει.
                            Οι θερμοκρασίες είναι σωστές ακόμα και με ήλιο.ο σταθμός πάει μια χαρά.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από billipiros12 Εμφάνιση μηνυμάτων
                              φαινετε λιγο. αμα ξερεις καλα τη καμερα καταλαβαινεις πανω κατω ποσο εχει πεσει
                              Μπροστά στην κάμερα μαζεύει πάντα ανεμοσουρι.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από PARNASSIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Μπροστά στην κάμερα μαζεύει πάντα ανεμοσουρι.
                                Φιλε εχω μια απορια. Σε προηγουμενα μηνυματα εχεις πει οτι στον Παρνασσο σπανε τα κουταλακια απο το ανεμομετρο.
                                συμβαινει και στα small και στα large cups?

Σχολιασμός

Working...
                                X