Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

To θερμό καλοκαίρι του 2007

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από doumas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν καταλαβες το μηνυμα εστω απο αυτο αρθρο ...
    Ολα βαινουν καλως λοιπον.
    Εδω προσπαθω τα τελευταια χρονια να φαω μια ντοματα στο περιβολι μου και απο τις ζεστες και τα καυτερα μελτεμια ,εχοντας προσωπικη εμπειρια μιλαω,και τα τρωει ολα η καψαλα.Μονο με φαρμακα πλεον.Ρωτηστε κανενα παλιο αγροτη να σας μιλησει για αυτο το θεμα τουλαχιστον εδω στα νοτια.
    Ασε τα εχω παρει στο κρανιο σημερα....ειμαι στις μαυρες μου ....βγαινεις εξω και νομιζεις οτι σε σουβλιζουν οι ακτινες του ηλιου (ολα αρρωστα πλεον στην ατμοσφαιρα) και παλια παιζαμε μπαλα απο το πρωι μεχρι το βραδυ στο λιοπυρι και δεν καταλαβαιναμε τιποτα ...
    sυμφωνω απολυτα αλλα παλι καλα να λες που εχεις το περιβολακι σου και τα τρως ολα ''βιολογικα''(με φυσικα ''φαρμακα''). ΑΝ ΕΧΕΙΣ Κ ΑΜΠΕΛΙ, εισαι θεος!! λαδι, λαχανικα/φρουτα και κρασι ειναι η ελλληνικη διατροφη. Τα υπολοιπα ειναι για τους βαρβαρους!!
    Last edited by ORESIVIOS; 22-07-12, 23:47.
    "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

Μια και θίξατε και το (άσχετο) θέμα με τα περιβόλια και τους κήπους,να εκφράσω κι εγώ τη φετινή μου απογοήτευση απ'τα καλλιεργούμενά μου στο μικρό περιβόλι μου! Οι μελιτζάνες σκέτο φαρμάκι,δεν τρώγονται οι άτιμες! Βρε τι πότισμα,τι σκάλισμα,βασιλικούς φύτεψα ανάμεσά τους,μπα,αποτέλεσμα μηδέν φέτος! Οι ντομάτες πάλι,ανοίγουν πριν ωριμάσουν και έπειτα χαλάνε...
      Φάρμακα δε χρησιμοποίησα καθόλου,όπως πάντα.Τις προηγούμενες χρονιές ωστόσο,τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά,τόσο σε παραγωγή όσο και σε ποιότητα.Φέτος,σκέτη αποτυχία.Φταίνε οι καιρικές συνθήκες; Η ποικιλία των φυτών; Δε γνωρίζω.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από χιονολατρης Εμφάνιση μηνυμάτων
        sυμφωνω απολυτα αλλα παλι καλα να λες που εχεις το περιβολακι σου και τα τρως ολα ''βιολογικα''(με φυσικα ''φαρμακα''). ΑΝ ΕΧΕΙΣ Κ ΑΜΠΕΛΙ, εισαι θεος!! λαδι, λαχανικα/φρουτα και κρασι ειναι η ελλληνικη διατροφη. Τα υπολοιπα ειναι για τους βαρβαρους!!
        Χιονολατρη απο δω και στο εξης αν εισαι συνειδητοποιημενος θελεις απλα βασικα φυσικα πραγματα για νιωσεις ευτυχισμενος δηλ.υγιης και μεταξυ αυτων τα ανωτερω(ευτυχως τα εχω).
        ΥΓΕΙΑ =ΕΥΤΥΧΙΑ .Αυτη ειναι η μεγαλυτερη σοφια της ζωης τα αλλα ειναι ολα ψευδαισθησεις.
        Το λαδι παρεπ[ιμπτοντως το θεωρω ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΑΓΑΘΟ που μπορει να εχει ο ανθρωπος
        Γιωργος-Σπατα- καμπια Διρφυων Ευβοιας

Σχολιασμός

Χιονολατρη απο δω και στο εξης αν εισαι συνειδητοποιημενος θελεις απλα βασικα φυσικα πραγματα για νιωσεις ευτυχισμενος δηλ.υγιης και μεταξυ αυτων τα ανωτερω(ευτυχως τα εχω).
          ΥΓΕΙΑ =ΕΥΤΥΧΙΑ .Αυτη ειναι η μεγαλυτερη σοφια της ζωης τα αλλα ειναι ολα ψευδαισθησεις.
          Το λαδι παρεπ[ιμπτοντως το θεωρω ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΑΓΑΘΟ που μπορει να εχει ο ανθρωπος
          δεν εχεις παει μαλλον στην ουγγαρια που δεν ξερουν τι θα πει λαδι. οι ανθρωποι ειναι απαλευτοι. μαγειρευουν τις φακες με γαλα!! κοντεψα να κανω εμετο μολις το ειδα. μας εδωσαν ομως ενα ασπρο πραγμα για την σαλατα σκετη μαγεια. δεν ξερω τι ηταν αλλα σε λαχανο καροτο μαρουλια ντοματες παντου πηγαινε και εκανε τις σαλατες φοβερες!! δυστυχως τελειωσε.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeTsavd Εμφάνιση μηνυμάτων
            δεν εχεις παει μαλλον στην ουγγαρια που δεν ξερουν τι θα πει λαδι. οι ανθρωποι ειναι απαλευτοι. μαγειρευουν τις φακες με γαλα!! κοντεψα να κανω εμετο μολις το ειδα. μας εδωσαν ομως ενα ασπρο πραγμα για την σαλατα σκετη μαγεια. δεν ξερω τι ηταν αλλα σε λαχανο καροτο μαρουλια ντοματες παντου πηγαινε και εκανε τις σαλατες φοβερες!! δυστυχως τελειωσε.
            Εγω στην ουγγαρια ειχα φαει γκουλακ συνοδεια βιολιων παραδοσιακης ουγγαρεζικης μουσικης...χαχα.Για τον χειμωνα σε ενα ωραιο χιονομερος συνισταται ενα τετοιο φαι με καλη παρεα και κρασακι....

Σχολιασμός

sυμφωνοι. ΑΛΛΑ , για να εχεις ολα τα παραπανω που ειναι και τα τρια βασικα ευλογημενα αγαθα (αρτος-οινος-ελαιον), πρεπει να εχεις και χρονο αλλα κ χρημα για να κανεις την καλλιεργεια. Ολοι εχουμε αγροτεμαχια σε χωρια. Αλλα ποιος μπορει να πηγαινει και να συντηρει εναν κηπο κ ενα αμπελι. Ειδικα για το αμπελι, που το ειχα ψαξει κ προσωπικα, θελει εναν ανθρωπο συνεχως απο πανω.. Εναν ανθρωπο να ασχολειται, με ψεκασματα, κλαδεματα, ποτισματα, κλπ κλπ. Θελει πολυ χρονο και --ισως- και χρημα. Ολα κοστιζουν δυτυχως. Αλλα για καποιον που μενει ΜΟΝΙΜΑ στο χωριο αξιζει τον κοπο. Για τον νεο ομως??

Σχολιασμός

Συγνωμη αλλα ειναι ο οινος - ( κρασι για τα θυματα της Πασοκικης παιδειας του 1980 και μετεπειτα) απαραιτητος ;

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χλεμπονιαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Συγνωμη αλλα ειναι ο οινος - ( κρασι για τα θυματα της Πασοκικης παιδειας του 1980 και μετεπειτα) απαραιτητος ;
                  Esy που εισαι γιατρος τι λες?? εγω σκεφτομαι οτι για να τον διδαξε στους ανθρωπους ο θεος ΔΙΟΝΥΣΟΣ, (στο Διονυσο αττικης παρεμπιπτοντως), για να τον ευλογησε ο Χρηστος μετεπειτα, για να τον γευονται αφοβα οι Αγιορειτες που εχουν κ τα λιγοτερα κρουσματα καρκινο παγκοσμιως, θα ειναι Απαραιτητος.....

Σχολιασμός

esy που εισαι γιατρος τι λες?? εγω σκεφτομαι οτι για να τον διδαξε στους ανθρωπους ο θεος ΔΙΟΝΥΣΟΣ, (στο Διονυσο αττικης παρεμπιπτοντως), για να τον ευλογησε ο Χρηστος μετεπειτα, για να τον γευονται αφοβα οι Αγιορειτες που εχουν κ τα λιγοτερα κρουσματα καρκινο παγκοσμιως, θα ειναι Απαραιτητος.....
                    mην δινεις σημασια .Το κοκκινο ιδιως κρασι σε μετρια δοση ειναι θαυματουργο απο παμπολλες μελετες.
                    Οι γιατροι οι περισσοτεροι σημερα εξυπηρετουν την βιομηχανια ασθενειας πουλωντας φαρμακα και αγοραζοντας τον πονο του αρρωστου.Οι γιατροι επισης σου δινουν φαρμακα για να μην πεθανεις οχι για να σε θεραπευσουν και ελαχιστοι θα σου μιλησουν οτι πρεπει να αλλαξεις ριζικα τροπο διατροφης και να στραφεις στην φυση συμφωνα με την Ιπποκρατειο λογικη ...φυσις πασα νοσος ιατρος...για να γινεις καλα.
                    Τον αρρωστο επι πλεον τον αντιμετωπιζουν ως υλη και οχι ως ψυχοσωματικο ον.Κανεις γιατρος δεν ψαχνει το γιατι αρρωστησες απλως απλως σου δινουν φαρμακα με δυσαρεστες παρενεργειες τις περισσοτερες φορες για να θεραπευσεις το συμπτωμα.
                    Στην αρχαια Κινα οι γιατροι πληρωνονταν ανα περιφερεια που τους αναλογουσε συμφωνα με τα λιγοτερα σε εμφανιση κρουσματα ασθενων και οχι σε ποσοστα θεραπειας αυτων δηλ.σημασια στην προληψη με φυσικους τροπους.
                    Τωρα το μονο που τους ενδιαφερει να γεμισουν τα βιβλιαρια με φαρμακα για να οικονομισουν....

Σχολιασμός

Esy που εισαι γιατρος τι λες?? εγω σκεφτομαι οτι για να τον διδαξε στους ανθρωπους ο θεος ΔΙΟΝΥΣΟΣ, (στο Διονυσο αττικης παρεμπιπτοντως), για να τον ευλογησε ο Χρηστος μετεπειτα, για να τον γευονται αφοβα οι Αγιορειτες που εχουν κ τα λιγοτερα κρουσματα καρκινο παγκοσμιως, θα ειναι Απαραιτητος.....

Ο Διονυσος ηταν ΓΤΠΚ,ο Χριστος συμβολικα μιλησε για τον οινο ως το αιμα του,και οι μοναχοι πρωτον δε ξερω απο που βγαινει οτι εχουν τα λιγοτερα κρουσματα καρκινου παγκοσμιως (ποιος το μετρησε και ποτε;Αλλιως δεν το πιστευω),και δευτερον σημαντικο ειναι και η συνολικη διατροφη.Δηλαδη αμα τρεφεσαι με υγιεινες τροφες (φακες,ρυζια ψαρια κτλ) το πιθανοτερο ειναι οτι ολα αυτα συμβαλλουν μαζι στο να εχεις μια καλη υγεια,κι οχι το κρασι μονο του.Αυτα γιατι τ ακουν κατι μπεκρουλιαρηδες και λενε.Α να οι μοναχοι πινουν κρασι και ειναι υγιεις.Να πιουμε κι εμεις.Ναι βρε παπαρα.Αλλα ο μοναχος βλεπει το μοσχαρακι και το χαιδευει και συ το τρως σε 5 δοσεις.χαχαχαχαχαχα.

Το κρασι (ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ) εχει ευεργετικη δραση στη καρδια σε μικρες ποσοτητες.Ενα ποτηρακι.Αυτο ειναι αποδεδειγμενο.Οπως και τα λιπαρα ψαρια,οπως και οι ξηροι καρποι.

Σχολιασμός

ι ελαχιστοι θα σου μιλησουν οτι πρεπει να αλλαξεις ριζικα τροπο διατροφης και να στραφεις στην φυση
                        Και να τα πεις,απ το ενα αυτι θα μπουν κι απ το αλλο θα βγουν.Με το που θα βγει απ το ιατρειο θα αναψει τσιγαρο,και στο πρωτο περιπτερο θα σταματησει να αγορασει μπυρα για να συνοδεψει τη πιτσα.

Συμφωνω παντως οτι υπαρχει εμποριο στον πονο συνολικα.Ειναι και η φυση της ιατρικης πλεον διαφορετικη ομως.Υπαρχει τετοια εξειδικευση που για να μπορει ο καθενας να ειναι εξειδικευμενος στο τομεα του,δεν μπορει να ειναι ο γιατρος της επαρχιας της Κινας.

Εγω παντως δε ξερω προσωπικα συναδελφους που να γεμιζουν βιβλιαρια με το ζορι ενω δε χρειαζονται.Υπαρχουν.Ειμαι βεβαιος.Τα βλεπουμε στις ειδησεις.Αλλα ειναι μειοψηφια αυτοι οι γιατροι.Μη το λες γενικα και αοριστως για ολους.Ειναι πολυ αδικο,ως ατοπο.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χλεμπονιαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Και να τα πεις,απ το ενα αυτι θα μπουν κι απ το αλλο θα βγουν.Με το που θα βγει απ το ιατρειο θα αναψει τσιγαρο,και στο πρωτο περιπτερο θα σταματησει να αγορασει μπυρα για να συνοδεψει τη πιτσα.

Συμφωνω παντως οτι υπαρχει εμποριο στον πονο συνολικα.Ειναι και η φυση της ιατρικης πλεον διαφορετικη ομως.Υπαρχει τετοια εξειδικευση που για να μπορει ο καθενας να ειναι εξειδικευμενος στο τομεα του,δεν μπορει να ειναι ο γιατρος της επαρχιας της Κινας.

Εγω παντως δε ξερω προσωπικα συναδελφους που να γεμιζουν βιβλιαρια με το ζορι ενω δε χρειαζονται.Υπαρχουν.Ειμαι βεβαιος.Τα βλεπουμε στις ειδησεις.Αλλα ειναι μειοψηφια αυτοι οι γιατροι.Μη το λες γενικα και αοριστως για ολους.Ειναι πολυ αδικο,ως ατοπο.
                          Συμφωνω.

Σχολιασμός

Ποιο 2007!!!Which is 2007??

Σχολιασμός

Δε ξερω.27 Ιουνιου που εφυγα προλαβα και εζησα μονο δυο καυσωνες.Ο ενας υποτυπωδης κι ο αλλος μετριος.Γι αυτο το 2007 παραμενει στο μυαλο μου κορυφη.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από storm Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Μια και θίξατε και το (άσχετο) θέμα με τα περιβόλια και τους κήπους,να εκφράσω κι εγώ τη φετινή μου απογοήτευση απ'τα καλλιεργούμενά μου στο μικρό περιβόλι μου! Οι μελιτζάνες σκέτο φαρμάκι,δεν τρώγονται οι άτιμες! Βρε τι πότισμα,τι σκάλισμα,βασιλικούς φύτεψα ανάμεσά τους,μπα,αποτέλεσμα μηδέν φέτος! Οι ντομάτες πάλι,ανοίγουν πριν ωριμάσουν και έπειτα χαλάνε...
                                Φάρμακα δε χρησιμοποίησα καθόλου,όπως πάντα.Τις προηγούμενες χρονιές ωστόσο,τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά,τόσο σε παραγωγή όσο και σε ποιότητα.Φέτος,σκέτη αποτυχία.Φταίνε οι καιρικές συνθήκες; Η ποικιλία των φυτών; Δε γνωρίζω.
                                Μη περιμενετε να κανετε προκοπη με τους παλιοσπορους και τις παλιοποικιλιες που εχουν κατασκευασει στα εργαστηρια. Αυτες οι αηδιες παραγουν ΜΟΝΟ εαν τις ''σερβιρεις'' χημικα κοκτειλ. Χοντρο εμποριο με κερδος οχι μονο τα χρηματα αλλα και αλλα σκοτεινα κολπα.
                                Μπορεις να βρεις σπορους απο ντοπιες ποικιλιες? Αγνους, ελληνικους?
                                --- Η ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΠΤΩΣΕΩΣ ---

Σχολιασμός

Working...
                                X