Ανακοίνωση

Collapse

Καλώσορίσατε στο νέο μας φόρουμ!

Αναβαθμιστήκαμε ξανά με νέα πλατφόρμα με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες.Διορθώνουμε τα όποια προβλήματα εμφανίζονται με στόχο την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη.Καλή συνέχεια σε όλους μας!
See more
See less

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2017

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από SUMMERSNOW Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως και οι χιονοφιλοι ειναι και καιροφιλοι
    Το ανάποδο ισχύει..

"Πάντα στα χρόνια της ξηρασίας οι άνθρωποι ξεχνούσαν τα πλούσια χρόνια, και στα χρόνια της βροχής ξεχνούσαν τα χρόνια της ξηρασίας. Πάντα έτσι γινόταν"
    John Steinbeck

Σχολιασμός

διαφωνω.το οτι ειμαστε χιονοφιλοι δεν αναιρει το οτι καλιστα οι πιο πολλοι ειμαστε και καιροφιλοι

Σχολιασμός

διαφωνω.το οτι ειμαστε χιονοφιλοι δεν αναιρει το οτι καλιστα οι πιο πολλοι ειμαστε και καιροφιλοι
        Προσωπικά..

Καιρόφιλο χαρακτηρίζω εκείνον που αγαπάει όλα τα καιρικά φαινόμενα (χιόνι, βροχή, χαλάζι κλπ)
        Χιονόφιλο χαρακτηρίζω εκείνον που αγαπάει το χιόνι και μόνο, διαφορετικά αν αγαπάει και άλλο καιρικό φαινόμενο (πχ καταιγίδα) μπαίνει στην κατηγορία των καιρόφιλων

"Πάντα στα χρόνια της ξηρασίας οι άνθρωποι ξεχνούσαν τα πλούσια χρόνια, και στα χρόνια της βροχής ξεχνούσαν τα χρόνια της ξηρασίας. Πάντα έτσι γινόταν"
        John Steinbeck

Σχολιασμός

Με εκείνα και με τ' άλλα χάνουμε με συνοπτικές διαδικασίες και το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. Άλλωστε, συνηθισμένοι είμαστε. Καταντήσαμε να αποτελεί είδηση-έκπληξη ένας βροχερός Οκτώβριος-Νοέμβριος.
          sigpic

Σχολιασμός

Απελπισία σκέτη. .....

Σχολιασμός

Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα Χάρη που αναιρεί αυτό που λες είναι ο Τάσος, χαχα.
              και πολλοί άλλοι όπως αποδείχθηκε αυτό το φθινόπωρο
              Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή:croc:]
              Έσπασε η 6ετία χωρίς 30ποντο. Να ξαναμηδενίσουμε?:cool:

Σχολιασμός

και η ηλιοφάνεια καιρικό φαινόμενο είναι,οπότε εμένα με θεωρώ καιρόφιλο κι αυτούς που γουστάρουν βροχές τους θεωρώ ανώμαλους. αυτές οι λέξεις έχουν σημασία μόνο στα μυαλά ορισμένων.

κατά τα άλλα μια χαρά έχουν κυλήσει τα 2/3 της χειρότερης εποχής του χρόνου και φαίνεται και ο τρίτος μήνας του σιχάματος να ξεκινάει στο ίδιο πάττερν. ελπίζω να μπούμε κατευθείαν στο χειμώνα κάποια στιγμή και να μην πάει απλά πιο πίσω το φθινόπωρο
                μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα Χάρη που αναιρεί αυτό που λες είναι ο Τάσος, χαχα.
                  και πολλοί άλλοι όπως αποδείχθηκε αυτό το φθινόπωρο
                  o Tασος ρε συ ειναι μια κατηγορια μονος του.ουτε με τα αντερα του δεν ταιριαζει ααχαχαχαχ.
                  δεν ξερω για ποιους αλλους λες .παντως για να μη βγουμε εκτος θεματος μπορει να κανει οποιος θελει μια δημοσκοπηση

Σχολιασμός

ο ήλιος είναι αστρικό σώμα, ότι έχει να κάνει με τον καιρό είναι τα ορατά αποτελέσματα που έχει στον ουρανό η κυκλοφορία. Ε από την στιγμή που όταν έχει ήλιο, και καθόλου νέφη τα αποτελέσματα του αντικυκλώνα είναι αόρατα, αφού δεν υπάρχει τίποτα, άρα ακαιρία και δεν μπορείς να λέγεσαι καιρόφιλος, βέβαια πως να τα ξέρει αυτά ένας που ασχολείται μόνο με το χιόνι. Και εγώ ρε παιδιά γουστάρω πολύ την λιακάδα, είμαι λιαδακόφιλος, για αυτό θέλω να την βλέπω μια φορά στις 100 μερες, όπως στις σχέσεις για να την εκτιμήσεις ακόμα περισσότερο. χαχαχαχα.....
                    Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή:croc:]

Σχολιασμός

δεν θα κάτσω να μαλώσω άλλο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. το φόρουμ έτσι κι αλλιώς snowreport λέγεται,όχι weathereport οπότε δεν έχω και κάποιο λόγο να δίνω εξηγήσεις. τι θεωρεί ο καθένας καιρόφιλος είναι στην άποψή του καθενός. έτσι κι αλλιώς οι απόψεις είναι σαν τις..... όλοι έχουν από μία
                      μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Σχολιασμός

ε καλά προφανώς και εγώ δεν θα καθίσω νομίζω ότι είναι προφανής η απάντηση. άντε για debait είμαστε.
                        αν και σε μερικά πράγματα, δεν πρέπει να υπάρχουν απόψεις, όπως έχει πει και ο γιατρός. το κλείνω και εγώ.

μοντελικά, πάλι τούμπιασε ο τζίφος. αυτό το μοντέλο απογοητεύει άσχημα. δεν είναι ότι είχε το καλό σενάριο, κακό είχε, αλλά 9/10 φορές χάνει πλέον.
                        o Tασος ρε συ ειναι μια κατηγορια μονος του.ουτε με τα αντερα του δεν ταιριαζει ααχαχαχαχ.
                        δεν ξερω για ποιους αλλους λες .παντως για να μη βγουμε εκτος θεματος μπορει να κανει οποιος θελει μια δημοσκοπηση
                        εντάξει υπάρχουν περισσότεροι από έναν, στην πραγμαικότητα στον έξω κόσμο, οι περισσότερες απόψεις, μάλλον στον Τάσο θα μοιάζουν, αλλά ας αφήσουμε την δημοσκόπηση καλύτερα, δεν θέλω να μάθω
                        Last edited by [weathermaniac]; 30-10-17, 22:48.

Σχολιασμός

Ζουμε ένα....φυσιολογικοτατο, ξηρο, ανυδρο, δροσερο φθινοπωρο και δεν καταλαβαινω τη μιρλα.
                          Αυτα.
                          ΜΑΡΤΗΣ (ΓΔΑΡΤΗΣ) 1987 - ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ- Ποτέ δεν είναι αργά για έναν ιστορικό "Καταπιόνα Ταφοπλακίδη"
                          DrKaizer-REUTERS και Coppertone για τροπικό μαυρισμα. Μια χαρα ειναι ο χειμωνας.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από billipiros12 Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Χάχα εσύ οασις ήσουν που δεν ήθελες βροχές τον Ιούλη??🌅
                            Ναι εγώ είμαι.
                            Ο χειμώνας αν δεν πιάσει κι ο χιονιάς αν δεν πλακώσει,
                            ούτε λάδι, ούτε στάρι, ούτε ανθούς η γη θα δώσει.

Σχολιασμός

Προσωπικά, ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ είναι για το χιόνι, και όχι γενικά για τον καιρό. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν είμαι καιρόφιλος. Μου αρέσουν ιδιαίτερα τα ακραία καιρικά φαινόμενα.

Μια διήμερη κακοκαιρία με ποτιστική βροχή το χειμώνα με αφήνει αδιάφορο. Όχι όμως μια κακοκαιρία "μέδουσα" ή μια καταιγίδα.Μια κλασσική αραιή ομίχλη με αφήνει αδιάφορο. Όχι όμως μια ομίχλη μεταφοράς. Ένας τυπικός βαρδάρης 7 μποφόρ με αφήνει αδιάφορο. Όχι όμως ένας βαρδάρης 7 μποφόρ με -10 ή ένα ισχυρό καθοδικό ρεύμα.

Χιόνι όμως, ακόμα και ένα απλό νιφάδιασμα, δεν αφήνει νομίζω κανέναν αδιάφορο. Και ένα είναι σίγουρο: το μόντελ κάστινγκ που έχει ένας χιονιάς δε το έχει ούτε στα όνειρά της μια καταιγίδα...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από MeteoTirnavos Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Το θέμα είναι ότι οι καιρόφιλοι είναι γκρινιάρηδες και όχι οι χιονόφιλοι και καλά κάνουνε. Οι χιονόφιλοι ας πέσουν σε χειμερία νάρκη, είναι νωρίς ακόμη για αυτούς..
                                21 μέρες μείναν. 20/11 ξεκινάει ιστορικά η δυνητική χιονοπερίοδος.
                                ΝΟΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΣΕΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ!!!!

Σχολιασμός

Working...
                                X