PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ

ΜΙΖ
03-02-07, 12:58
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΑΕΙ Η ΩΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ(ΜΠΛΟΚΕ ΨΗΛΩΜΑ ΚΤΛ)Edited by: ΜΙΖ

Bear
03-02-07, 13:37
Κοντοχωριανέ εισαι φανατικός ε!

ΜΙΖ
03-02-07, 13:56
ΒΑΜΜΕΝΟΣ!!

korn
03-02-07, 14:46
Wrangler και παλι Wrangler

Βαλε και το Maverick γιατι θα εχεις προβλημα απο τον Δασκαλο[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

MountExplorer
03-02-07, 16:40
Oxηματα 4Χ4 χωρις κοντες σχεσεις ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ απο τη δημοσκοπηση!!!

ΜΙΖ
03-02-07, 17:24
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ!ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΦΤΙΑΞΙΜΑΤΑ!!!

admin2
03-02-07, 17:29
Sorry που σας χαλάω την ευτυχή αυτή δημοσκόπηση, αλλά όπως κάθε σύγκριση έτσι κι η δημοσκόπηση για μετρήσιμα αγαθά, πρέπει να πληρεί και κάποιες προϋποθέσεις...

Φυσικά θα ήθελα διευκρίνηση για το ... τα βάζουμε αντιμέτωπα...", ως προς τι τα βάζουμε αντιμέτωπα δηλαδή;

Συγκρίνουμε δυνατότητες ανόμοιων οχημάτων: διαφορετικά κυβικά, άλλο βάρος, κατά συνέπεια άλλη ελκτική ικανότητα, το καθένα από τα οποία διατίθεται και σε παραπάνω από μια εκδόσεις (χωρίς καμία διευκρίνηση) ...κλπ κλπ.

Εκτός του ότι δεν υπάρχει στη δημοσκόπηση και η δυνατότητα επιλογής.... ΆΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ για να δηλώσουμε και τη διαφορετικότητα προτίμησης. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

ΜΙΖ
03-02-07, 18:49
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ ΑΜΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ.
ΑΠΛΩΣ ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΚΥΒΙΚΑ ΒΑΡΟΣ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΛΛΛΟΥ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΓΩΝΙΕΣ ΦΥΓΗΣ ΡΑΜΠΑΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ(ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΙΒΑ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!
[i]"

admin2
03-02-07, 18:52
[i] ΣΙΓΟΥΡΑΚΙ!!!"

Paniain
03-02-07, 20:03
Oxηματα 4Χ4 χωρις κοντες σχεσεις ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ απο τη δημοσκοπηση!!!

Όλο λές για κοντά κοντά κοντά...τα κοντά δεν τα χρειάζομαι...ΤΕΛΟΣ...σημασία έχει η χρήση του οχήματος...αυτός που θα τα χρειαστεί πραγματικά θα είναι κι αυτός που το έχει φτιάξει για τραϊαλ και αντρικές εκδρομές..

Υ.Γ. Ο δάσκαλος τσαντίστηκε.. [i]"

nixterida
03-02-07, 20:42
Wrangleria και παλι Wrangleria..

MountExplorer
03-02-07, 20:44
Αν παρεις ενα maverick τριλιτρο αυτοματο και ανεβεις μια πλαγια με κλιση 45 μοιρων που εχει μηκος 2 χιλιομετρα πιστευεις οτι θα αντεξει? Εκει θα καταλαβεις οτι χρειαζεσαι κοντες σχεσεις. Η πρωτη σε αυτοματο δινει 10 χλμ/ωρα ανα 1000 στροφες. Με κοντες πεφτει στα 5 περιπου.
Η διαφορα ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση το σαζμαν μπορει να μην την παλεψει να παθει βλαβη απο υπερθερμανση
ενω στην δευτερη λογω ...μισης πρωτης να μην αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.

Και τετοιες πλαγιες βουνων υπαρχουν πολλες...

Iceman1981
03-02-07, 20:53
Παιδιά συγνώμη και για το θράσος μου αλλά επειδή ασχολούμαι με τον χώρο το καλύτερο σε νορμάλ μορφή είναι το Mercedes G Wagen! 3 μπλοκέ και ανθεκτικότητα σασί από άλλο πλανήτη. Σχεδόν χειροποίητο ολόκληρο αλλά και πανάκριβο! δείτε πάντως και το model 2007 Jeep Wrangler Rubicon!

Paniain
03-02-07, 22:14
Αν παρεις ενα maverick τριλιτρο αυτοματο και ανεβεις μια πλαγια με κλιση 45 μοιρων που εχει μηκος 2 χιλιομετρα πιστευεις οτι θα αντεξει? Εκει θα καταλαβεις οτι χρειαζεσαι κοντες σχεσεις. Η πρωτη σε αυτοματο δινει 10 χλμ/ωρα ανα 1000 στροφες. Με κοντες πεφτει στα 5 περιπου.
Η διαφορα ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση το σαζμαν μπορει να μην την παλεψει να παθει βλαβη απο υπερθερμανση
ενω στην δευτερη λογω ...μισης πρωτης να μην αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.

Αντιπυρικές ανεβένω άνετα και απλά 2 χιλιόμετρα με 45 μοίρες κλίση δεν θα τα βρώ σε αγώνα Rally Raid..

Υ.Γ. Την σχέση θα την κοντίνω όπως έχω προαναφέρει..αλλά σου λέω οτι εκτός δρόμου οδήγηση σημαίνει πολλά δεν είναι ένα πράγμα ή ένα είδος..πολλά δεν θα αντεξουν την δοκιμασία που λές..Ξέρω τί σημαίνουν κοντά..πολλά δεν καταφέρνουν να πάνε γρήγορα σε κρόκαλα και να στρίψουν οπως στρίβει το Maverick..με τις μετατροπές φυσικά...και για να το πώ σωστά, άλλο Ντακάρ άλλο Rainforest challenge.

ΜΙΖ
03-02-07, 22:41
ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ΣΕΙΡΑ G EINAI KΟΡΥΦΗ AΛΛΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΛΟΓΟ ΤΙΜΗΣ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ 5 ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΑ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!ΨΗΦΗΣΕ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ [i]"

snow-silence
03-02-07, 22:50
defender....... δεν υπάρχει δεύτερο

MountExplorer
03-02-07, 23:35

Αντιπυρικές ανεβένω άνετα και απλά 2 χιλιόμετρα με 45 μοίρες κλίση δεν θα τα βρώ σε αγώνα Rally Raid..

Υ.Γ. Την σχέση θα την κοντίνω όπως έχω προαναφέρει..αλλά σου λέω οτι εκτός δρόμου οδήγηση σημαίνει πολλά δεν είναι ένα πράγμα ή ένα είδος..πολλά δεν θα αντεξουν την δοκιμασία που λές..Ξέρω τί σημαίνουν κοντά..πολλά δεν καταφέρνουν να πάνε γρήγορα σε κρόκαλα και να στρίψουν οπως στρίβει το Maverick..με τις μετατροπές φυσικά...και για να το πώ σωστά, άλλο Ντακάρ άλλο Rainforest challenge.

Εμενα δεν με ενδιαφερει ουτε το Ντακαρ ουτε το Rally Raid
αλλα ουτε και το Rainforest challenge.

Με ενδιαφερει να μπορει να ανεβει την πλαγια του Ολυμπου απο τα 2000 ως τα 2815 μετρα του Αγιου Αντωνη που ειναι συνεχομενη ανηφορα, χωρις να παραδωσει πνευμα το οχημα..

admin2
04-02-07, 09:30
Στο θέμα μας κύριοι!!! ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ...[i]

Αν και δεν πιστεύω ότι είναι η τιμή που αποτρέπει τους Έλληνες να αγοράσουν G, γιατί κυκλοφορούν με ακριβότερα Hummer..., αλλά είναι η αμερικανιά που κουβαλάμε για μούρη κυρίως.

Απλά η γνώμη μου είναι ότι το πρώτο είναι ένα αμάξι - εργαλείο και το δεύτερο είναι το αμάξι - με κοιτάνε.

Για το Maverick μην παίρνεις κι όρκο, χωρίς να ξέρω τι μετατροπές αναφέρεις Paniain, η μικρή μου επαφή (λόγω εργασίας) στις βλάβες που παρουσιάζει μου δείχνει ότι είναι ευπαθές, δεν θέλει ζόρισμα (χειροκίνητο ή αυτόματο θα τα φτύσει το σασμάν στις συνθήκες που περιγράφουμε...) και πολλά προβλήματα εκ κατασκευής (στραβοί κεντρικοί άξονες, ημιαξόνια, προβλήματα με το διαφορικό, σκουριασμένο και απισάριστο από τη διαδρομή από το εργοστάσιο κλπ κπλ). Και τι να το κάνεις το στρίψιμο... υπάρχουν άλλα αυτοκίνητα γι'αυτό...

Μια φτηνοδουλειά κοντά στα τριάντα χιλιάρικα με καλό χρηματοδοτικό να ξεγελιώμαστε.

Πάντα η γνώμη μου...

"

Paniain
04-02-07, 13:26
Στο θέμα μας κύριοι!!! ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ...[i]

*

Αν και δεν πιστεύω ότι είναι η τιμή που αποτρέπει τους Έλληνες να αγοράσουν*G, γιατί κυκλοφορούν με ακριβότερα Hummer...,*αλλά είναι η αμερικανιά που κουβαλάμε για μούρη κυρίως.

Απλά η γνώμη μου είναι ότι το πρώτο είναι ένα αμάξι - εργαλείο και το δεύτερο είναι το αμάξι - με κοιτάνε.

Για το Maverick μην παίρνεις κι όρκο, χωρίς να ξέρω τι μετατροπές αναφέρεις Paniain, η μικρή μου επαφή (λόγω εργασίας) στις βλάβες που παρουσιάζει μου δείχνει ότι είναι ευπαθές, δεν θέλει ζόρισμα (χειροκίνητο ή αυτόματο θα τα φτύσει το σασμάν στις συνθήκες που περιγράφουμε...) και πολλά προβλήματα εκ κατασκευής (στραβοί κεντρικοί άξονες, ημιαξόνια, προβλήματα με το διαφορικό, σκουριασμένο και απισάριστο από τη διαδρομή από το εργοστάσιο κλπ κπλ). Και τι να το κάνεις το στρίψιμο... υπάρχουν άλλα αυτοκίνητα γι'αυτό...

Μια φτηνοδουλειά κοντά στα τριάντα χιλιάρικα με καλό χρηματοδοτικό να ξεγελιώμαστε.

Πάντα η γνώμη μου...

*

Πρέπει να μου δώσανε λάθος Maverick γιατί δεν έχει πάθει καμιά ζημιά με τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα εκτος δρόμου και την ταλαιπωρία των αγώνων αντοχής 4χ4. Οι μετατροπές έχουν να κάνουν με την ανάρτηση περισσότερο. Έχει ένα φίλτρο Κ&Ν, ελεύθερη εξάτμιση, λάστιχα και μετά τα απαραίτητα φώτα καρφιά και διαθλαστικά, το GPS, rally computer και τώρα στο πρόγραμμα είναι αλλαγή των McPherson μπροστά με μετατροπή και αλλαγή κορωνοπήνια και μετά ένα περιορισμένης μπροστά."

MakisM
04-02-07, 13:46
Σιγουρα λαθος FORD πηρες δασκαλε...για κοιτα τα ανταλλακτικα του μηπως ειναι ΤΟΥΟΤΑ;; [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Το μεγαλο Landcruiser δεν κανει;

Για την νοοτροπια που ανεφερε η ΒΟΟΖΕR συμφωνω, αλλα ποσο ασχετοι ειναι οι ανθρωποι...Hummer στην Αραχωβα δεν αποκλειεται να συναντησεις και δευτερο, G Wagen ομως; http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif Αποκλειεται! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Φιλικα

ΜακηςΜ"

porfirio
04-02-07, 14:17
Λοιπόν ψήφισα άλλα οχήματα" μιάς και πιστεύω ότι το G-Class της Mercedes είναι μακράν μπροστά από όλα τα υπόλοιπα......

Οσο για την τιμή του ναι στην Ελλαδάρα μας είναι σίγουρα απαγορευτική, αφού το ανακαλύψαμε μόλις τα τελευταία χρόνια, η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία έχω δεί μερικά στον δρόμο, αλλά στην Ευρώπη μπορείς να βρείς πολύ καλά second hand κομμάτια σε αρκετά ενδιαφέρουσες τιμές.

Απο κεί και πέρα πολύ σκληρή μάχη για την δεύτερη θέση δίνει η Toyota με το Land Cruiser, και η Land Rover με το Defender....

Τα άλλα απλά ακολουθούνε.......

Να σημειώσω ότι και τα 3 παραπάνω οχήματα με 5 μικρομετατροπές ( αναγκαστικές από τους κανονισμούς) μπορούν άνετα να τρέξουν στο Paris - Dakar............και να τερματίσουν....

Φιλικά

Σπύροςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif "

MountExplorer
04-02-07, 15:07
Ξεχνατε τα Patrol και τα Terrano που αγοραζουν οι Αραβες για να αντεχουν σε διαδρομες στην ερημο! [i]"

Paniain
04-02-07, 15:27
Να σημειώσω ότι και τα 3 παραπάνω οχήματα με 5 μικρομετατροπές ( αναγκαστικές από τους κανονισμούς) μπορούν άνετα να τρέξουν στο Paris - Dakar............και να τερματίσουν....

Φιλικά

Σπύρος[i]*

Δεν είναι 5 μικρομετατροπές πίστεψε με. Τα έχω μελετήσει τα οχήματα που τρέχουν στο Ντακάρ. Και η Land Rover έχει τα Bowler για αυτή τη δουλειά. Αλλά τα συμβατικά μοντέλα είναι απο τα καλύτερα οχήματα για εκτός δρόμου. Και για μένα το Land Rover Defender είναι το τόπ και αυτό και το Wrangler με το Mercedes είναι απο τα μόνα καθαρόαιμα τετρακίνητα. Μετά είναι τα αγροτικά με την καρότσα τα οποία είναι καθαρόαιμα. Α...και τα Scout είναι καλύτερα απ'όλα που έχουν αναφερθεί..αλλα βέβαια δεν είναι μόνο το αμάξι είναι και αυτός που το οδηγεί και πόσο καλά ξέρει το κάθε αυτοκίνητο, παράγοντες που κρίνουν το αν θα πάς καλά κάπου και χωρίς προβλήματα ή αν θα έχει πολλά προβλήματα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

kasiotis
04-02-07, 16:47
Παιδια να ρωτησω κατι? Το Defender εχει μπλοκε απο το εργοστασιο? Μπρος-πισω..? Παντως και εγω νομιζω οτι το G-Wagen ειναι το καλυτερο.. Βεβαια δεν το εχω δει ποτε εν δρασει...

Paniain
04-02-07, 16:52
Παιδια να ρωτησω κατι? Το Defender εχει μπλοκε απο το εργοστασιο? Μπρος-πισω..? Παντως και εγω νομιζω οτι το G-Wagen ειναι το καλυτερο.. Βεβαια δεν το εχω δει ποτε εν δρασει...

μπλοκέ πίσω έχει το Defender.Tο G-Wagen είναι φοβερό αλλά ακριβό.

MountExplorer
04-02-07, 17:01
Ωραια ειναι τα παλια G-class που οδηγουσαμε στο στρατο!
Πετρελαιο power!

Iceman1981
04-02-07, 17:31
Καμία σχέση τα g wagen του στρατού! Μερικά έχουν την παλιά μετάδοση άρα είναι κατ'επιλογήν τετρακίνητα και χωρίς μπλοκέ μπροστά συνήθως. Το σασί όμως είναι περίπου ίδιο. να ξέρετε ότι το σασί G wagen είναι γεμάτο με κερί εσωτερικά από το εργοστάσιο για αντοχή στην διάβρωση και όλα πάνω του είναι μελετημένα ως την τελευταία βίδα. Απλά δείτε και ένα σε μια αντιπροσωπεία και προσέξτε ποιότητα κατασκευής.

Όσο για το wrangler είναι αμερικάνικο και αυτό είναι πλεονέκτημα! Διότι υπάρχει τρελλή ποικιλία αξεσουάρ και βελτιωτικών προτάσεων καθότι οι <<φίλοι>> μας από την Αμερική ενθουσιάζονται με ότι πιο ψηλό , πιο ανθεκτικό , πιο εντυπωσιακό...

Το defender είναι παραδοσιακό αν και το μοντέλο 2007 που θα έρθει σύντομα μέσα θα είναι σαν το παλιό freelander λιγάκι. και τέλος τα κλαπέτα αέρα!! Από αξιοπιστία πάσχουν τα κακόμοιρα πολύ αλλά αντέχουν στα δύσκολα και φυσικά υπάρχουν πολλές βελτιώσεις.

Το νέο land Cruiser είναι πλέον το πιο hard core suv μαζί με το LR3 αλλά για τα πολύ δύσκολα δεν κάνει.

Nissan Patrol= πολύ αδικημένο στην Ελλάδα γιατί είναι μόνο diesel αλλά για εμένα είναι από τους καλύτερους συνδυασμούς καθαρόαιμου-suv και αξιοπιστίας με value for money!

Paniain
04-02-07, 17:58
Καμία σχέση τα g wagen του στρατού! Μερικά έχουν την παλιά*μετάδοση άρα είναι κατ'επιλογήν τετρακίνητα και χωρίς μπλοκέ μπροστά συνήθως. Το σασί όμως είναι περίπου ίδιο.* να ξέρετε ότι το σασί G wagen είναι γεμάτο με κερί εσωτερικά από το εργοστάσιο για αντοχή στην διάβρωση και όλα πάνω του είναι μελετημένα ως την τελευταία βίδα. Απλά δείτε και ένα σε μια αντιπροσωπεία και προσέξτε ποιότητα κατασκευής.

Όσο για το wrangler είναι αμερικάνικο και αυτό είναι πλεονέκτημα! Διότι υπάρχει τρελλή ποικιλία αξεσουάρ και βελτιωτικών προτάσεων καθότι οι <<φίλοι>> μας από την Αμερική ενθουσιάζονται με ότι πιο ψηλό , πιο ανθεκτικό , πιο εντυπωσιακό...

Το defender είναι παραδοσιακό αν και το μοντέλο 2007 που θα έρθει σύντομα μέσα θα είναι σαν το παλιό freelander λιγάκι. και τέλος τα κλαπέτα αέρα!! Από αξιοπιστία πάσχουν τα κακόμοιρα πολύ αλλά αντέχουν στα δύσκολα και φυσικά υπάρχουν πολλές βελτιώσεις.

Το νέο land Cruiser είναι πλέον το πιο hard core suv μαζί με το LR3 αλλά για τα πολύ δύσκολα δεν κάνει.

Nissan Patrol= πολύ αδικημένο στην Ελλάδα γιατί είναι μόνο diesel αλλά για εμένα είναι από τους καλύτερους συνδυασμούς καθαρόαιμου-suv και αξιοπιστίας με value for money!

Συμφωνώ απολύτος..

Iceman1981
04-02-07, 18:03
B.R.A.T. θα πάτε πουθενά απόψε;;;

MountExplorer
04-02-07, 19:09
Αποψε με τα χιονια που εχει σας βλεπω στους δρομους!!!

Paniain
04-02-07, 21:33
B.R.A.T. θα πάτε πουθενά απόψε;;;

Πήγαν το πρωί καποιοι και είχε και αγώνα τράιαλ στην Καλιφόρνια στην Πάρνηθα. Βέβαια πολύ κοιμόντουσαν γιατί είχαμε πάρτυ χτές βράδυ. Σήμερα το βράδυ όλο και κάπιοι θα βγούμε.. [i]"

geop31
05-02-07, 09:16
ρε παιδιά μια απορία έχω. γιατί χθες στο καρπενησι που ήμουν το χιόνι γλύστραγε τόσο πολύ ? το παρατήρησε κανεις ? το ίδιο άκουσα και από παρνασσό ..
πρώτη φορά μου συνέβη να γλυστράει τόσο πολύ το wrangler με λάστιχα bf goodrich a/t

Paniain
05-02-07, 10:06
ρε παιδιά μια απορία έχω. γιατί χθες στο καρπενησι που ήμουν το χιόνι γλύστραγε τόσο πολύ ? το παρατήρησε κανεις ? το ίδιο άκουσα και από παρνασσό ..
πρώτη φορά μου συνέβη να γλυστράει τόσο πολύ το wrangler με λάστιχα bf goodrich a/t

Τα λάστιχα αυτά δεν κρατάνε καλά στον πάγο λόγο πέλματος. Βέβαια μ'αυτό έχει να κάνει και το πόσο χρησιμοποιημένα είναι

korn
05-02-07, 10:14
Καλημερα, και μενα το ιδιο εμενα μου εφυγε και σε μια στροφη στον Παρνασσο.βεβαια πηγαινα και με τριτη (1λαθος) και με 50χλ(δευτερο λαθος) τι λαστιχα θα επρεπε να ειχαμε?????

Περσυ που ειχα πιο μικρη διασταση ελαστικων αλλα ιδια μαρκα δεν ειχα τετοια προβληματα

μηπως φταιει και αυτο???

admin2
05-02-07, 10:28
Μήπως να μας έλεγες διαστάσεις, τύπο ελαστικού και όχημα;;; ή το κρατάς για σένα;;;[i]"

Iceman1981
05-02-07, 11:24
M/T kai A/T δεν κάνουν για χιόνια και πάγους. Είναι πολύ σκληρά και δεν ζεσταίνονται άρα είναι άκαμπτα και παγωμένα σαν πέτρες με τόσο κρύο. Για χιονισμένους ασφαλτοστρωμένους δρόμους βάλτε χιονολάστιχα που ζεσταίνονται αμέσως! Ακομα και στα 4Χ4!Edited by: Iceman1981

geop31
05-02-07, 12:00
Kαι φθείρονται όμως και πολύ γρήγορα . Πάντως τα καλύτερα που εχω βάλει στο Wrangler ειναι τα Yokohama geolander kai aς ήταν και Α/Τ . Τι άλλο προτείνεται αλλά να κάνει και σε άσφαλτο και να μην φθείρονται αμέσως ?

admin2
05-02-07, 12:21
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif αυτό ήταν Εκαλιώτικο;;;

Χωρίς πλάκα, δε νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο στην αγορά από μια σύντομη ματιά που έριξα... μπορεί να σου βρει κάποιος άλλος κάτι, αν και χλωμό."

MountExplorer
05-02-07, 13:38
Tι ειναι καλυτερο? χιονολαστιχο ή τρακτερωτο για ολες τις δουλειες (λασπη, χωμα, χιονια κτλ.) ?

Tα Unimog παντως χιονολαστιχα δεν τα βλεπω ποτε να φορανε
Μονο τρακτερωτα λαστιχα που ειναι σχεδον για ολες τις χρησεις...

admin2
05-02-07, 13:58
Και πάλι όλα τα πέλματα δεν είναι για όλες τις χρήσεις... απλώς ο Έλληνας είναι τσίπης στην ασφάλεια και εμίρης όταν πρόκειται για τη μούρη...

Iceman1981
05-02-07, 14:14
Τα χιονολάστιχα είναι για ασφαλτοστρωμένους δρόμους με χιόνι ή πάγο. Για βαθύ χιόνι M/T αλλά καλύτερα αλυσίδες. Με χιονολάστιχα πας και off road αλλά στο βαθύ και φρεσκο χιόνι δεν σκάβουν άρα κολλάνε. Άρα για καλοκαίρι ένα Α/Τ και χειμώνα Μ/Τ εκτός αν ενδιαφέρεστε να πάτε μόνο χιονοδρομικό ή στο χωριό σας με χιόνι οπότε ένα χιονολάστιχο είναι ιδανικό. Geop31 ποιο Wrangler έχεις;; Yokohama καλά αλλά ακριβά όπως και τα Goodyear. Δοκίμασε BF Goodrich ή πάρε ένα ζευγάρι Fedima ή Coolman για τα δύσκολα , που είναι και φτηνά καθότι αναγομωμένα. Για οτιδήποτε άλλο απλά ρωτήστε με. Edited by: Iceman1981

korn
05-02-07, 17:09
Μήπως να μας έλεγες διαστάσεις, τύπο ελαστικού και όχημα;;; ή το κρατάς για σένα;;;[i]

Εχεις δικιο η διαστση λοιπον ειναι 245/75/16 BF A/T"

korn
05-02-07, 17:13
Τα χιονολάστιχα είναι για ασφαλτοστρωμένους δρόμους με χιόνι ή πάγο. Για βαθύ χιόνι M/T αλλά καλύτερα αλυσίδες. Με χιονολάστιχα πας και off road αλλά στο βαθύ και φρεσκο χιόνι δεν σκάβουν άρα κολλάνε. Άρα για καλοκαίρι ένα Α/Τ και χειμώνα Μ/Τ εκτός αν ενδιαφέρεστε να πάτε μόνο χιονοδρομικό ή στο χωριό σας με χιόνι οπότε ένα χιονολάστιχο είναι ιδανικό. Geop31 ποιο Wrangler έχεις;; Yokohama καλά αλλά ακριβά όπως και τα Goodyear. Δοκίμασε BF Goodrich ή πάρε ένα ζευγάρι Fedima ή Coolman για τα δύσκολα , που είναι και φτηνά καθότι αναγομωμένα. Για οτιδήποτε άλλο απλά ρωτήστε με.

Τα Goodyear τα θεωρεις καλα λαστιχα??????

Εισαι ο πρωτος που το ακουω

Iceman1981
05-02-07, 17:33
είναι αρκετά καλά λάστιχα για τον χαρακτήρα ενός Wrangler όπου δεν σε ενδιαφέρει η άνεση. Goodyear MT/R και ταιριάζουν και σε διαστάσεις με αυτά που φορά το Jeep.

admin2
05-02-07, 17:46
Korn πέρυσι τι φορούσες σε διάσταση;

korn
05-02-07, 18:15
Korn πέρυσι τι φορούσες σε διάσταση;

Ειχα τα ιδια λαστιχα σε διασταση 215/75/15

admin2
05-02-07, 18:24
φυσιολογικό μου ακούγεται, αλλά γλύστριμα εννοείς την ολίσθηση με μια ταχύτητα παραπάνω ή ότι στην ίδια ποιότητα χιονιού πέρυσι δεν το έχανες";

Εγώ ας πούμε που έχω απλό επιβατικό με 205/45/16, το χειμώνα φοράω σιδερένιες 195/50/15 με απλό ή χιονολάστιχο 2ης ποιότητας και η διαφορά είναι τρελλή... Χρυσή τομή δεν υπάρχει... σημασία για μένα έχει να ξέρεις τις δυνατότητές σου και σεβαστείς τις ανάγκες σου αυτοκινήτου σου. Δεν είναι μικρή διαφορά το 15 με το 16 όσο απλό κι αν ακούγεται όταν μιλάμε για 4κίνητο jeep, πολύ χειρότερα δε με το 2κίνητο και δει επιβατικό. "

tsompanis
05-02-07, 18:29
ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ........ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ !!!!!

ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΟ LADA ME DIAFORA !!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !!!!!

korn
05-02-07, 18:35
Δεν το εχανα περσυ με τιποτα

Βεβαια ακουστηκε σε καποιο αλλο FORUM το εξης που μου φαινεται απολυτα λογικο ειναι απο τον φιλο MAKALU

¨Παρολα αυτά, σημερα λογω νωπων νιφαδων (βοριοανατολικο ρευμα, ανεπτυγμενο στο Αιγαιο) το χιονι ειχε αρκετη υγρασια μεσα του, με αποτελεσμα να εχει χαμηλα ποσοστα τριβης στα αμαξια – γιαυτο γλιστραγαμε ολοι.. [i]¨

"

itsabigworld
05-02-07, 19:06
korn οσο πιο φαρδυ το λαστιχο τοσο πιο χαλια στο χιονι,η διαφορα απο αυτα που φοραγεσ πριν ειναι τεραστια και για αυτο τα αποτελεσματα ειναι τοσο αισθητα,με λιγα λογια την πατησες..........

Τerrano for ever

admin2
05-02-07, 20:24
Το ξέρει από μόνος του ο Korn... άλλωστε και το Terrano με φαρδύτερη διάσταση και το κάθε Terrano θα έπλεε...

Συζήτηση κάνουμε[i]"

korn
05-02-07, 21:04
Πολυ σωστα [i]"

korn
05-02-07, 21:05
korn οσο πιο φαρδυ το λαστιχο τοσο πιο χαλια στο χιονι,η διαφορα απο αυτα που φοραγεσ πριν ειναι τεραστια και για αυτο τα αποτελεσματα ειναι τοσο αισθητα,με λιγα λογια την πατησες..........

Τerrano for ever

Δεν θεωρω οτι την πατησα απλα θελει πιο πολυ προσοχη

admin2
05-02-07, 21:12
Έτσι ακριβώς είναι και όλοι θα πρέπει να δοκιμάζουμε και να δοκιμαζόμαστε πριν την πατήσουμε και για να μην την πατήσουμε...[i]"

ΜΙΖ
05-02-07, 21:50
ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ........ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ !!!!!

*

*

ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΟ LADA* ME DIAFORA !!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !!!!!

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΟΥ!! [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ΕΝΑ ΦΙΛΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ FEDIMA EINAI ΦΤΗΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΛΟΓΟ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗΣ ΙΣΑ ΙΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΝΑΓΟΜΟΜΕΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥ Η ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ BF MUD ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ."

itsabigworld
06-02-07, 00:36
ΠΑΡΕ LADA ΚΑΙ ΠΗΔΑ ΑΠ΄ΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ....... [i] ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΤΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ NIVA ΣΕ ΜΑΝΤΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΚΑ....."

Iceman1981
06-02-07, 00:48
Τα fedima είναι ακριβά για αναγομωμένα λάστιχα αλλά φτηνότερα από διάσημες μάρκες! Είναι και καλά όμως. Δοκιμάστε και coolway!

korn
06-02-07, 09:57
Καλημερα,

Ασε το NIVA 1. 6 ηταν το πρωτο μου τζιπακι μετα πηρα ενα VITARA 1.6 και τελος το WRANGLER 2.4. οποτε καταλαβαινεις οτι εχω μαζεψει αρκετες θετικες και αρνητικες εμπειριες για τα παραπανω οχηματα

παντως LADA δεν ξαναπαιρνα με τιποτα.......

Φιλικα παντα ετσι

admin2
06-02-07, 11:11
ΜΑ ΓΙΑΤΙ;;;[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

"

geop31
06-02-07, 11:31
Τα χιονολάστιχα είναι για ασφαλτοστρωμένους δρόμους με χιόνι ή πάγο. Για βαθύ χιόνι M/T αλλά καλύτερα αλυσίδες. Με χιονολάστιχα πας και off road αλλά στο βαθύ και φρεσκο χιόνι δεν σκάβουν άρα κολλάνε. Άρα για καλοκαίρι ένα Α/Τ και χειμώνα Μ/Τ εκτός αν ενδιαφέρεστε να πάτε μόνο χιονοδρομικό ή στο χωριό σας με χιόνι οπότε ένα χιονολάστιχο είναι ιδανικό. Geop31 ποιο Wrangler έχεις;; Yokohama καλά αλλά ακριβά όπως και τα Goodyear. Δοκίμασε BF Goodrich ή πάρε ένα ζευγάρι Fedima ή Coolman για τα δύσκολα , που είναι και φτηνά καθότι αναγομωμένα. Για οτιδήποτε άλλο απλά ρωτήστε με.

ΡΕ ΣΥ ΜΕ ΤΑ BF GOODRICH A/T ΕΚΑΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΣΚ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΠΑΤΙΝΑΖ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ 4Χ4 ΣΕ ΑΝΗΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΠΙΝΙΑΡΑΝ ΟΙ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΙ. ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ YOKOHAMA GEOLANDER Α/Τ H' TA PIRELLY TA SCORPION A/T . ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ Μ/Τ ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΠΧ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ?

admin2
06-02-07, 12:41
Τρελλή λογική και συγνώμη εκ των προτέρων για να μην παρεξηγηθούμε... Δηλαδή εσύ τα κουβαλάς μαζί σου τα terrain και πριν μπεις στο Βελούχι τα βγάζεις από το πορτ παγκαζ και σταματάς στο βουλκανιζατέρ να κάνεις τράμπα; ή κατεβαίνεις με το σταυρό για τον παραδοσιακό τρόπο;

Είναι λογικό να μην μπορείς να περπατήσεις στην άσφαλτο με τις μπότες του σκι, και με τα τακούνια στο χιόνι, έτσι είναι και τα ακατάλληλα ελαστικά με το αντίστοιχο οδόστρωμα, αλλά όταν ενδιαφέρεσαι για τη διαδρομή κι όχι τον προορισμό... απολαμβάνεις και ξεχνάς τα υπόλοιπα... [i]"

korn
06-02-07, 13:08
Πολυ σωστα

Εδω ακομα και Α/Τ ισως ειναι υπερβολη μερικες φορες η σε μερικα οχηματα.

admin2
06-02-07, 13:33
Λοιπόν Korn πρέπει να κανονίσουμε εξόρμηση ή πιο light, καφεδάκι Χαλκίδα! Πάρε τα τσιμπράγκαλα, παιδιά, γυναίκα, σκύλο κλπ να ετοιμάζονται! [i] Ή πιάσε κόκκινο! παρασυμφωνούμε!!!"

korn
06-02-07, 13:53
οποτε θες κανονιζουμε και για εξορμηση και για καφεδακι αλλα και για σκι βεβαια [i]"

admin2
06-02-07, 14:01
Τότε θα σε πάρουμε μαζί μας στο τροχόσπιτο στο Σέλι μόλις χιονίσει γιατί εκεί πάμε! [i] Εκτός αν θες να δοκιμάσουμε ουζάκι Κινέτα ή Χαλκίδα πρώτα που μας βοηθάει κι ο καιρός...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Θα σου στείλω pm."

korn
06-02-07, 14:18
ΟΚ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΚΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΥΖΑΚΙ ΣΕ ΜΑΣ ΕΔΩ

admin2
06-02-07, 14:21
Είσαι και μαρτυριάρης!!! Αυτά δεν τα λέμε!!! Είναι κι η ξανθιά συνδεδεμένη ντε[i]!!!"

Iceman1981
06-02-07, 16:27
Geop31 δεν γίνεται να τα έχεις όλα! Και τα Μ/Τ είναι καλύτερα μόνο σε φρέσκο και βαθύ χιόνι. Σε πάγο ή παγωμένο χιόνι είναι <<ξύλα>> και γλιστράνε τρελλά. Αν πηγαίνεις μόνο για ΣΚ σε Καρπενήσι, Αράχωβα και γενικά ασφαλτοστρωμένους χιονισμένους δρόμους βάλε χιονολάστιχα όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου. Θα δείχνουν άθλια στο Wrangler αλλά κάνουν απίστευτη δουλειάκαι είναι και πολύ καλύτερα στην άσφαλτο από τα Α/Τ. Το έχω δει και έτριβα τα μάτια μου! Σαν να φοράς αλυσίδες μην σου πω και καλύτερα! Τα Α/Τ δεν είναι για χειμερινές καταστάσεις. Είναι κυρίως για χώμα και φθινοπωρινές καταστάσεις με λίγη λάσπη , λίγη κροκάλα , κανένα ρυάκι κτλ.. Δεν έχουν και πολύ σκληρά πλαϊνά για να μην σου σπάνε την μέση.

Δοκίμασε και τα Cooper είναι πολύ καλά. Αν είσαι Αθήνα πήγαινε και μια βόλτα στην πίστα του Ατταρτ. Εκεί μπορείς να τα φορέσεις δωρεάν σαν επίδειξη και να τα δοκιμάσεις στα εμπόδια και αν θες τα αγοράζεις κιόλας με έκπτωση!

Τέλος μήπως τα τωρινά σου λάστιχα φαγωθήκανε;; Έχουν τακούνια ή έχουν φαγωθεί; Πιέσεις κοίταξες;; Ρίξε και λίγο τις πιέσεις (0,3-0,4 bar) τώρα το χειμώνα να ανεβάζουν λίγο πιο εύκολα θερμοκρασία. Δες και ηλικία! Μήπως <<γεράσανε>>??

P.S. Από Εκάλη πήγες σε τσαντήρι;; Αμάν!!Edited by: Iceman1981

ΜΙΖ
06-02-07, 18:17
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ MUD TERAIN ΕΙΝΑΙ ΞΥΛΑ ΚΑΙ ΓΛΙΣΤΡΑΝΕ ΠΟΛΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ"ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΔΡΟΜΟ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ALL TERAIN ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Edited by: ΜΙΖ "

admin2
06-02-07, 18:57
Βρε εσύ τα κυνηγάς... το θέμα είναι τα βρίσκεις;;;[i]

Και για να'χουμε καλό ερώτημα, πότε ολοκληρώνεται η ψηφοφορία; Ή θα ολοκληρωθεί όταν μας δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα;!!!"

Paniain
06-02-07, 20:41
Τώρα με τα MUD θέλει πολύ προσοχή αν και έχουν φαγωθεί φοβερά με 1400 αγωνιστηκά χιλιόμετρα. Είναι κάτι σαν All Terrain έτσι όπως έχουν γίνει. Ά και τα Mud στο χιόνι δεν πάνε καλύτερα απο all terrain γιατι σκάβουνε. Επίσης δεν θές λεπτό λάστιχο π.χ. 205 στο βαθύ χιόνι αλλά απο 235 και πάνω..

tsompanis
06-02-07, 23:48
ANAΓΩΜΩΣΗ ΜΕ BANDAG ΠΕΛΜΑ ΤΡΑΚΤΕΡΟΤΟ .........ΒΓΑΖΕΙ 35% ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΑΓΚΩΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ!!!!!

korn
07-02-07, 00:03
Είσαι και μαρτυριάρης!!! Αυτά δεν τα λέμε!!! Είναι κι η ξανθιά συνδεδεμένη ντε[i]!!!

ΩΧ το ξεχασαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Iceman1981
07-02-07, 01:53
Mud ή Α/Τ δεν έχουν μεγάλες διαφορές στο χιόνι. Τώρα όσο αφορά το φάρδος στο χιόνι οι απόψεις είναι 2:

1. καλύτερα λεπτό λάστιχο ώστε να πατά με δύναμη στη επιφάνεια του χιονιού άρα να έχει καλύτερη πρόσφυση

2. Καλύτερα φαρδύ ελαστικό ώστε να μην σκάβει στο βαθύ και απάτητο χιόνι.

Εγώ υποστηρίζω την 1η λύση ως καλύτερη για χιόνι γενικά. Η 2η είναι για άμμο!Edited by: Iceman1981

admin2
07-02-07, 06:47
Αναφέρεσαι στο τακούνι" του ελαστικού κι όχι στο πλάτος πέλματος; Γιατό με τον όρο λεπτό και φαρδύ υπάρχει ερωτηματικό..."

ΜΙΖ
07-02-07, 10:28
ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΣ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ(ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΝΙΒΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΑΜΕΣΩΣ [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif )"

admin2
07-02-07, 10:38
Έτσι θα πάρετε κύπελλο;;;

Γνωστές τακτικές κύριε MIZ...

Alegro
07-02-07, 11:47
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 4Χ4 ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΤΟ ΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ. ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ FORD WILDTRACK ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ HUMMER ΓΙΑ 3ΜΕΡΟ ΣΤΗ ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΠΑΕΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.

Alegro
07-02-07, 11:53
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ICEMAN1981, ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΤΗ 1η ΛΥΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΙΟΝΙ. ΑΛΛΑ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΑΜΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΥΠΟΥΛΑ ΕΔΑΦΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΟΧΗΜΑΤΟΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΥΠΟΥΛΟ ΕΔΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΤΑΜΩΝ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ.

admin2
07-02-07, 12:40
Ενώ αν χωρούσε στο νησί θα το συζητούσες αλήθεια;;;

Zeus
07-02-07, 14:30
Εγώ θα δώσω.........συνειδητά το επιθυμητό αποτέλεσμα , που δεν είναι άλλο από το ΝΙΒΑκι....
Είχαμε κάποτε στο οικογενειακό περιβάλλον...κ τραβούσαμε Μερσεντές από λάσπες...
Το συνώνυμο του γουστάρω περιπέτεια κ δε το λυπάμαι..."
"

itsabigworld
07-02-07, 14:45
Οσο πιο λεπτο το ελαστικο τοσο καλύτερα στο χιονι,δεν ειναι τυχαιο που ολα τα χιονολαστιχα ειναι σε λεπτες διαστασεις.

MountExplorer
07-02-07, 16:49
Οσο πιο λεπτο τοσο πιο ευκολα βουλιαζεις μεσα, και τοσο πιο ευκολα χανεις την προσφυση. Αυτο λεει η Φυσικη...

Ο λογος που τα ερπυστριοφορα δεν βουλιαζουν ειναι ακριβως αυτος. Δοκιμασε με ποδηλατο στο χιονι και θα καταλαβεις!

Το ζητουμενο ειναι οσο το δυνατο μικροτερη πιεση ανα κυβικο εκατοστο, για να μη βουλιαζουμε μεσα στο χιονι, στην αμμο και τη λασπη. Επισης ζητουμενο ειναι και η μεγαλυτερη προσφυση στην ασφαλτο.

Paniain
07-02-07, 17:38
Οσο πιο λεπτο τοσο πιο ευκολα βουλιαζεις μεσα, και τοσο πιο ευκολα χανεις την προσφυση. Αυτο λεει η Φυσικη...

Ο λογος που τα ερπυστριοφορα δεν βουλιαζουν ειναι ακριβως αυτος. Δοκιμασε με ποδηλατο στο χιονι και θα καταλαβεις!

Το ζητουμενο ειναι οσο το δυνατο μικροτερη πιεση ανα κυβικο εκατοστο, για να μη βουλιαζουμε μεσα στο χιονι, στην αμμο και τη λασπη. Επισης ζητουμενο ειναι και η μεγαλυτερη προσφυση στην ασφαλτο.

Συμφωνό απολύτος με αυτό που λές. Αλλά το τελευταίο με την πρόσφυση στην άσφαλτο είναι ένα απο τα πράγματα τα οποία προσέχεις πολύ με mud λάστιχα και με all terrain λίγο λιγότερο. Θέλουν πολύ προσοχη στο οδήγημα και πόσο μάλλον σε βρεγμένο. Γι'αυτό και πρέπει να ξέρει ο οδηγός τί έχει και τί οδηγεί όπως και με το ψήλωμα στο αυτοκίνητο και τις κλίσεις που πέρνει.

admin2
07-02-07, 17:48
Ακριβώς. Κι επειδή δεν γίνεται να αλλάζουμε λάστιχα 2-3 φορές μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο, επειδή αλλάζει ο καιρός και το οδόστρωμα... πρέπει να ξέρεις τι θέλει το αμάξι σου και οι εκάστοτε συνθήκες χρήσης.

Υ.Γ.:παρατήρησε πόσα SUV με προβληματισμένους ... ελληνάρες ... οδηγούς κλείνουν την κυκλοφορία τις Κυριακές στους δρόμους προς τα χιονοδρομικά, με το ηλίθιο αγελαδινό βλέμμα που λέει: και τώρα;"http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley23.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif"

Paniain
07-02-07, 18:18
Ακριβώς. Κι επειδή δεν γίνεται να αλλάζουμε λάστιχα 2-3 φορές μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο, επειδή αλλάζει ο καιρός και το οδόστρωμα... πρέπει να ξέρεις τι θέλει το αμάξι σου και οι εκάστοτε συνθήκες χρήσης.

*

Υ.Γ.:παρατήρησε πόσα SUV με προβληματισμένους ... ελληνάρες ... οδηγούς κλείνουν την κυκλοφορία τις Κυριακές στους δρόμους προς τα χιονοδρομικά, με το ηλίθιο αγελαδινό βλέμμα που λέει: και τώρα;"http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley23.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif

Έτσι έτσι..Το τί έχουν δεί τα ματάκια μου δεν περιγράφεται με SUVλάκια να φεύγουν απο το δρόμο γιατί ο οδηγός νομίζει οτι επειδεί έχει μεγάλο αυτοκίνητο μπορεί να κάνει τα πάντα. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

MakisM
07-02-07, 18:50

Τα χιονολαστιχα ειναι παντα λεπτα. Δεν παμε για σκι στις πουδρες...Ο σκοπος τους ειναι να μπορεις να ελεγχεις το αυτοκινητο σε υψος χιονιου το πολυ οσο το υψος του αξονα (15 ποντους να πουμε για τα επιβατικα;) Αυτα σκαβουν το δικο τους αυλακι. Δεν θελουμε να επιπλεουν.

Στους αγωνες τα βλεπουμε και με κατι καρφια ναααα (με το συμπαθειο...):

[i]

Αντε να τους πεις στο Andros Trophy οτι δεν ξερουν τι κανουν. Και στα ραλλυ φορανε παρομοιες διαστασεις στο χιονι/παγο.

Τωρα τα offroadθηρια φανταζομαι οτι φορανε ο,τι οι συνθηκες επιβαλλουν. Το χιονι δεν ειναι αμμος γιατι οπως το πιεζεις συμπυκνωνεται.

Φιλικα

ΜακηςΜ"

MountExplorer
07-02-07, 18:59
αλλο πραμα φιλε Μακη να κανεις ραλυ σε χιονισμενο δρομο που εχει παγωσει και αλλο να ανεβαινεις χιονισμενες πλαγιες με μισο μετρο απατητο χιονι οπου μπορεις ευκολα να βουλιαξεις μεσα με αυτα τα λεπτα ποδηλατολαστιχα! Εκει που πανε τα snowmobile θελεις φαρδια λαστιχα και μικρο βαρος οχηματος και μεγαλο υψος απο το εδαφος για μην βυθιστεις στο χιονι...

MakisM
07-02-07, 19:48
Γιατι δεν πατε με snowmobile? [i] Μισο μετρο χιονι??? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif Ξερω ανθρωπους που θα σκοτωναν για τετοιες πουδρες... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

admin2
07-02-07, 20:00
[i]

Καλό το χιόνι, αλλά και το χώμα..."

MountExplorer
07-02-07, 20:35
Τα snowmobile κοστιζουν οσο ενα μεταχειρισμενο Jimmy ή Vitara!!!

Paniain
07-02-07, 20:50
Άλλο τα spikes για τον πάγο και άλλο το ιδανικό λάστιχο για βαθύ χιόνι. Πρώτα απ'όλα μιλάμε για οχήματα τύπου τζιπ 4χ4 τα οποία έχουν μια σεβαστή απόσταση απο το έδαφος απο το εργοστάστιο. Άλλο αν είναι θυρίο. Π.χ. το ιδανικό για πούδρα είναι ένα samurai τούμπανο με λάστιχο 35άρι..ή και 36άρι. έτσι θα είναι πάνω στο χιόνι και όχι μέσα.

itsabigworld
07-02-07, 22:50

Και τοτε γιατι στους αγωνες με χιονι εχουν στενα λαστιχα.......?????? για πες μου εσυ με την φυσικη που ξερεις και τις εμπειριες που δεν εχεις........ [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΜΙΖ
07-02-07, 23:29
Γιατι δεν πατε με snowmobile? [i] Μισο μετρο χιονι??? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif Ξερω ανθρωπους που θα σκοτωναν για τετοιες πουδρες... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΜΕ(ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΟ)
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
http://img480.imageshack.us/img480/7216/dsc01865ng0.jpgEdited by: ΜΙΖ "

MountExplorer
08-02-07, 03:20

Και τοτε γιατι στους αγωνες με χιονι εχουν στενα λαστιχα.......?????? για πες μου εσυ με την φυσικη που ξερεις και τις εμπειριες που δεν εχεις........ [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Τις εμπειριες που δεν εχω? Και που ξερεις εσυ τι εμπειριες εχω και τι δεν εχω?

Στους αγωνες δεν σκαρφαλωνουν σε πλαγιες βουνων γεματες χιονι. Πηγαινουν απο συγκεκριμενες διαδρομες που απλα εχουν παγωμενο δρομο. Μιλαμε για αγωνες κανονικων αυτοκινητων και οχι "τζιπ" ετσι?

Το αυτοκινητο που δειχνεις στη φωτογραφια αλλωστε μονο τζιπακι δεν ειναι."

MountExplorer
08-02-07, 03:21
Για δοκιμασε με το εικονιζομενο Φιατ Στιλο να ανεβεις καμια χιονισμενη πλαγια και τα λεμε!

MakisM
08-02-07, 09:36
Ηρεμαα! Ρε παιδια, κουβεντα κανουμε για το χαβαλε μας.

Η κουβεντα εφυγε απο τη δημοσκοπηση του ΜΙΖ και πηγε στα χιονολαστιχα οταν ο Κορνηλιος παρεθεσε την εμπειρια του με δυο διαφορετικα σετ λαστιχα (στενο/φαρδυ). Οσοι γραψαμε, γραφαμε για το δρομο ν'ανεβεις στον Παρνασσο, με επιβατικο η νορμαλ" 4Χ4. Δεν μιλαγαμε για τα offroadθηρια να ανεβαινουν χιονισμενες πλαγιες και λαγκαδια.

Τα βιβλια οποιουδηποτε κατασκευαστη συνιστουν στενοτερη διασταση για χιονολαστιχα για το μη offroadθηρια.

Τις συνθηκες του Andros Trophy μπορουμε να συναντησουμε στο δρομο της Αμφικλειας-Κελλαρια (αν χιονισει) με τα αμαξακια μας, γι'αυτο και την εβαλα, για να τονισω οτι τα λαστιχα γι'αυτες τις συνθηκες πρεπει να ειναι λεπτα.

Εμπειρια εδω μεσα σε βαθυ μαλακο χιονι οι περισσοτεροι (και πρωτος εγω) δεν εχουμε, μονο ο ΜΙΖ κι ο..Ζωοκλεφτης (αντε και κανα-δυο αλλοι) και σιγα μην χρειαζοτανε τα φωτα μου. Σιγα τωρα μην ανεβαζαμε τη Silvia σε χιονισμενες απατητες πλαγιες η το Maverick σε αγωνες ταχυτητος.

Καθενας εις το ειδος του κι ο Λουμιδης στους...καφεδες http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Λοιπον ας μη χαλαμε τις καρδιες μας και ας μην γινουμε...Καιρος.

Φιλικα (και το εννοω http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif )

ΜακηςΜ"

elgreco
08-02-07, 09:43
Μην τασκώνεστε εδώ είναι η λύση: <a href=http://www.youtube.com/watch?v=GYcpUWVQtOE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=GYcpUWVQtOE</A>"

admin2
08-02-07, 09:53
[i] Μάκη"

korn
08-02-07, 11:11
Μακη δεν αναλαμβανεις και εδω moderator????????

[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

"

admin2
08-02-07, 11:44
[i]"

MakisM
08-02-07, 12:04
Το αλλο με τον Τοτο... [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Σοβαρα τωρα...

Για τον οποιο δεν ξερει προσωπα και πραγματα, ειμαι μελος του Snowreport Forum κανα πενταρι χρονια και του Snowclub.gr 2 και κατι. Απο περσι ειμαι μελος του Moderating Team στο Snowclub.gr.

Τα δυο φορουμ ειναι απο τη φυση τους διαφορετικα...Αυτο κανει τη δουλεια του Moderator πολυ πιο ευκολη εκει.

Εδω ειναι ενα forum που παρεχεται δωρεαν απο μια επιχειρηση η οποια προσπαθει να βγαλει τον επιουσιο απο τις διαφημησεις που πουλαει και τις αλλες επιχειρηματικες δραστηριοτητες που εχει, παραπλησιες στο χωρο. Και αυτο δεν ειναι ΔΙΟΛΟΥ ΚΑΚΟ!

Το ΣΡ εχει προσφερει πολλα και συνεχιζει να προσφερει στο χωρο της ενημερωσης και επικοινωνιας των χιονοδρομων. Γι'αυτο αλλωστε εξακολουθω να ειμαι μελος.

Βεβαια σαν επιχειρηση αυτου του ειδους, εχει αναγκη απο page hits, μεγαλο αριθμο συμμετεχοντων κλπ. Απ'οτι καταλαβαινω, οι mods εδω δεν εχουν στη διαθεση τους καν τα εργαλεια που εχω εγω στη διαθεση μου στο ΣΚ. Αρα το εργο τους ειναι πολυ πιο δυσκολο.

Το φορουμ του ΣΚ ανηκει στον Ελληνικο Συλλογο Τουριστικης Χιονοδρομιας και κατ'επεκτασιν στα μελη του. Ειναι το σπιτι μας και εχουμε την επιθυμια και τα μεσα να το κραταμε νοικοκυρεμενο. Ουτε Greeklish, ουτε αντεγκλησεις μεταξυ μελων ειναι επιτρεπτα, ουτε πολιτικα, ουτε αθλητικα. Ετσι τα πνευματα παραμενουν ηπια και κοσμια...

Το ΔΣ του ΣΚ εχουν δικαιωμα mod. Σαν αποτελεσμα εχουμε 7 mods με πολυ καλη αλληλοκαλυψη χρονικα και επι πλεον, αμεση υποστηριξη, αν χρειασθει, αν καποιος στραβωσει με κατι που εκανε ενας mod. Επειδη το ΔΣ ειναι αιρετο και ολοι οι mods (ΔΣ και μη) εθελοντες, δεν αμφισβητει κανεις τις καλες μας προθεσεις και σπανια τις αποφασεις μας.

Τελος η μεση ηλικια στο ΣΚ πρεπει να'ναι καμμια 10αρια χρονακια παραπανω http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif απο το ΣΡ, που επιτρεπει (συνηθως) στα μελη να συμπεριφερονται πιο ωριμα.

Αυτοι ειναι οι λογοι που βλεπετε διαφορες οσοι διαβαζουν και τα δυο φορουμ και οχι αν ειναι καλος η κακος ο mod. (Παντως δεν θα'θελα να ειμαι ψυλλος στον κορφο του Δημητρη, του Γιαννη η του Φανη...εχουν δυσκολο δρομο, καλο κουραγιο τους ευχομαι).

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ: Και για moderator... ποσο πιο off-topic μπορει να βγει κανεις... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif Καλα που το thread ειναι off-road!!Edited by: MakisM "

korn
08-02-07, 13:14
τωρα μας εστειλες[i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

admin2
08-02-07, 13:34
ΚΥΡΙΟΣ μπορώ να πώ...

itsabigworld
08-02-07, 14:32
Το αυτοκινητο που δειχνεις στη φωτογραφια αλλωστε μονο τζιπακι δεν ειναι.

KAI TI EINAI.......? FORMULA 1...?
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ((ΤΖΙΠΑΚΙ)) ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PROJECT CAR 2 της DRD......? ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ....?? ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ...?

ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΦΡΕΣΚΟ ΧΙΟΝΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ,ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ,ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑΚΑΡΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ.ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ.ΕΣΥ ΛΕΣ ΦΑΡΔΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΧΙΟΝΙ πχ οπως στα χιονοδρομικα.

Alegro
08-02-07, 14:57
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΑ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ. ΑΥΤΟ ΔΕ ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΝΚΣ

itsabigworld
08-02-07, 15:16
Alegro ΑΠΟ ΝΑΞΟ ΕΙΣΑΙ..?
ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ
...ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ.

evans
08-02-07, 17:19
Μπράβο στο γείτονα Μάκη [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif
Το forester δε παίζει στη δημοσκόπηση? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley13.gif
Εμείς ήμαστε κατηγορία μόνοι μας http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

Φιλικά
Βαγγέλης"

MakisM
08-02-07, 18:46
Που χαθηκες βρε γειτονα!

Φιλικα

ΜακηςΜ

MountExplorer
08-02-07, 18:47
Το αυτοκινητο που δειχνεις στη φωτογραφια αλλωστε μονο τζιπακι δεν ειναι.

KAI TI EINAI.......? FORMULA 1...?
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ((ΤΖΙΠΑΚΙ)) ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PROJECT CAR 2 της DRD......? ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ....?? ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ...?

ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΦΡΕΣΚΟ ΧΙΟΝΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ,ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ,ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑΚΑΡΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ.ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ.ΕΣΥ ΛΕΣ ΦΑΡΔΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΧΙΟΝΙ πχ οπως στα χιονοδρομικα.

Θα ηθελα πολυ να δω αυτο το Φιατ να προσπαθει εκτος δρομου... Διοτι η φωτο το δειχνει εντος δρομου (με παγο εστω). Ουτε χιονι, ουτε λασπη ουτε τιποτα αλλο δε βλεπω.
Σκετο παγο που εχω περασει ανετα με χιονολαστιχα...

Σε πληροφορω οτι ακομα και με πολυ χιονι ενα ελαφρυ τζιπακι μπορει με τα καταλληλα λαστιχα να ανηφορισει χωρις να βουλιαξει.

itsabigworld
09-02-07, 01:37
MountExplorer Νομισα οτι ελεγες για το δικο μου που φαινεται στο avatar.μιλαω για το δικο μου και μιλαω για φρεσκο χιονι μιας ημερας που οτι και να πας βουλιαζει ακομα και snowmobil.θα τακαρεις πανω στο χιονι χωρις να το καταλαβεις.εχω δοκιμασει τα παντα και την εχω πατησει απειρες φορες μεχρι να μαθω,αλλωστε αν δεν παθεις δεν θα μαθεις

admin2
09-02-07, 08:30
Όπως επίσης και για να μάθεις, θα πληρώσεις..."!!! είναι όμως πολύ σχετικά όλα όσα συζητάμε νομίζω.

Τι θα γίνει βρε Άρης Θρησκεία Super3; Αποτελέσματα έχουμε από τη δημοσκόπηση;;;"

ΜΙΖ
09-02-07, 12:23
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ ΨΗΦΟΙ ΑΡΑ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ!!

admin2
09-02-07, 12:26
[i] το ίδιο λέγαμε και για τον υετό!!!"

FischerPassion
09-02-07, 16:27
Paidia kai egw tha paw me to Wrangler.
opws kai na to kanoume einai Jeep gia autous pou kseroun.
Ta alla perissotero mpixlimpidi kai kyrila einai para douleia. Ekei kantantisame ta jeep
ZITW TO WRANGLERRRRRRRRRRRRRRRRR

ΜΙΖ
10-02-07, 13:17
ΟΝΤΩΣ ΣΤΟ ΝΙΒΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΠΟΛΥ ΚΥΡΙΛΑ ΜΙΛΑΜΕ [i] Edited by: ΜΙΖ "

FischerPassion
10-02-07, 15:14
De milaw gia ta entos diagwnismou autokinita.
Alla gia ekeina pou anaferthikan kai den itan stin poll.
Gia na ksekatharizw ti thesi mou.

snowboard_crew
12-02-07, 01:17
to ektos dromou caro einai ena kai legetai wrangler....

MountExplorer
12-02-07, 02:27
http://www.youtube.com/watch?v=cBC_wARCR18

HUMMER versus JEEP! Μαχες εκτος δρομου!!! Απολαυστε.

trl3000
12-02-07, 10:28
SUZUKI GRAND VITARA 2.0 !!! hehe

navara_geo
12-02-07, 12:06
navara 2.5 155 hp......ανεβενη κανενας προς καιμακ..η 3-5......να παμε καμια διαδρομη.....να τα δουμε κ απο κοντα πως πανε[i]..... οχι μονο λογια κ να πενεβομαστε......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gifEdited by: navara_geo "

MountExplorer
12-02-07, 12:11
Καιμακτσαλαν ανεβηκαμε! Βερμιο ανεβηκαμε... Τωρα αλλα βουνα ειναι στο προγραμμα! (παντα μιλαμε για αναβαση στην ψηλοτερη κορυφη!)

snowboard_crew
12-02-07, 12:29
btw poulaw to wrangler mou opoios endiaferetai mssg me einai tou 1990 kokkino 2.5

snowboard_crew
12-02-07, 12:40
<a href=http://forum.snowreport.gr/member_profile.asp?PF=12250" target="_blank">MountExplorer</A> prospa8w na sou steilw mssg alla mallon prepei na sbhseis kana myn apo to inbox sou....xaxaxa"

korn
13-02-07, 13:17
btw poulaw to wrangler mou opoios endiaferetai mssg me einai tou 1990 kokkino 2.5

Βαλε αγγελια στο <a href=http://www.to4x4.gr/html/site/forum/index.php" target="_blank">http://www.to4x4.gr/html/site/forum/index.php</A>

θα βρεις πιο ευκολα αγοραστη"

snowboard_crew
13-02-07, 18:30
thnx korn!!

Paniain
13-02-07, 20:35
Πάει το θέμα μας...έκανε φτερά...

admin2
13-02-07, 20:37
ΜΙΖ τι λές;;;

Iceman1981
13-02-07, 20:39
Τώρα που το σκέφτομαι: Το UNIMOG θεωρείται <<όχημα>> ; Διότι αν ναι , τότε προφανώς είναι το ικανότερο από ότιδήποτε με τροχούς!!!

korn
13-02-07, 20:55

Bεβαια κατα την γνωμη μου επειδη και εγω εχω wrangler δεν αξιζει να το πουλησεις τωρα

καντο αγωνιστηκο[i]"

korn
13-02-07, 20:58
Τώρα που το σκέφτομαι: Το UNIMOG θεωρείται <<όχημα>> ; Διότι αν ναι , τότε προφανώς είναι το ικανότερο από ότιδήποτε με τροχούς!!!

Δεν εχεις και αδικο

Εγω προτεινω να κανουμε πρωταθληματακια ανα 2 η 3 αυτοκινητα με ολα τα τζιπ και χρονικο περιθωριο 1 ευδομαδα [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Wrangler
13-02-07, 21:49
MAZI SOY PALIE

Alegro
14-02-07, 11:39
ΤΟ UNIMOG ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΧΗΜΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙΣ Μ'ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. Η D10 ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΧΗΜΑ?

MountExplorer
14-02-07, 12:01
Unimog εχω δει κοντα στο σπιτι μου παρκαρισμενο.... με πινακιδες κυκλοφοριας...

Paniain
14-02-07, 12:35
*

*

*

*

Bεβαια κατα την γνωμη μου επειδη και εγω* εχω wrangler* δεν αξιζει να το πουλησεις τωρα

καντο αγωνιστηκο[i]

Έτσι σε θέλω http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

Paniain
14-02-07, 12:36
Όσο για το UNIMOG ότι και να κάνουμε είναι αλλού σε άλλη κατηγορία..δεν συγκρίνετε με τίποτα άλλο παρα τα Scout

snowboard_crew
14-02-07, 15:49
8a to ekana an eixa to 4litro eykola!!!

atrakaristo to exw alla re paidia...

me psilokourase....

17 xronia to exw....

xaxaxaxaxa

[i]Edited by: snowboard_crew "

korn
14-02-07, 16:18
Ελα μια χαρα ειναι

\τι θα παρεις μετα απο αυτο????

Paniain
14-02-07, 16:24
Ελα μια χαρα ειναι

\τι θα παρεις μετα απο αυτο????

Κανένα Ιαπωνικό χρέπι μην πάρει [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

snowboard_crew
14-02-07, 16:31
xaxaxaxaxa mallon to grand vitara skeftomai to megalo gia arxh gia na exw ena megalo na metaferw ta hobby mou kai eimai hdh arketa kalymenos apo ix so...

MountExplorer
14-02-07, 17:15
Japan και τα μυαλα στα καγκελα!!!

itsabigworld
14-02-07, 17:32
Japan και τα μυαλα στα καγκελα!!!

AYTA EINAI........ [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

ειναι σαν την DURACEL.....εκει που οι αλλοι μενουν τα Japan συνεχιζουν............ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Paniain
14-02-07, 18:51
AYTA EINAI........ [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

ειναι σαν την DURACEL.....εκει που οι αλλοι μενουν τα Japan συνεχιζουν............ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Άντε Τεράνο και Νταιχάτσου Φερόζα...τ'αλλα σας τα χαρίζω"

evans
14-02-07, 20:05
Δάσκαλε με στενοχωρείς...τι έχουν τα γιαπονεζάκια [i]
Πρέπει να δείς τα χριστούγεννα στη Βασιλίτσα που το έχωσα το κακόμοιρο και στη Βάλια Κάλντα.

Φιλικά
Βαγγέλης"

Iceman1981
14-02-07, 20:23
Μην ξεχνάμε το PATROL! Ντροπή! Άκαμπτοι μπρος πίσω! και 70 πόντους διάσχιση υδάτινου κωλύματος!

korn
14-02-07, 20:33
ωχ αρχίσαμε πάλι??? <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /> βόρειοι με νότιοι αμερικάνικα γιαπωνέζικα "

Paniain
14-02-07, 20:37
Έτσι έτσι..ξύλο.. [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Τα ιαπωνικά χρέπια σας τα χαρίζω είπαααααα...Μουχαχαχαχαχα.. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Edited by: Paniain "

korn
14-02-07, 20:45
Ρε δάσκαλε δεν σου είπα τα νέα μπήκα σε ένα κλαμπ 4χ4 έτσι για να αρχίσουμε να ασχολούμαστε λιγάκι <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /> κάναμε που λες την διαδρομή Πολιτικά άγιο Ρώσο και το wrangleraki τώρα θα πάμε Τρίκαλα Κορινθίας λίμνη δόξα κλπ το άλλο Σάββατο Πάω να τούς ξεσκίσω πάλι "

korn
14-02-07, 20:46
Την αλλη ευδομαδα θα εχω και το βιντεακι να στο στειλω

MountExplorer
14-02-07, 21:48
Nissan Patrol VS Lamborghini Murcielago, McLaren SLR...

Το οτι ειναι πιο γρηγορο εκτος δρομου ειναι γνωστο. Το οτι μπορει να ειναι πιο γρηγορο και στην εθνικη οδο ομως το ηξερε κανεις? (η τουρμπινα ειναι μαλλον απο F-16) LOL

http://www.youtube.com/watch?v=TtZCDeQCiD8

http://www.youtube.com/watch?v=IV6Ev7-Rt9E

snowboard_crew
15-02-07, 11:48
Ρε δάσκαλε δεν σου είπα τα νέα μπήκα σε ένα κλαμπ 4χ4 έτσι για να αρχίσουμε να ασχολούμαστε λιγάκι <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P> κάναμε που λες την διαδρομή Πολιτικά άγιο Ρώσο και το wrangleraki<O:P></O:P> τώρα θα πάμε Τρίκαλα Κορινθίας λίμνη δόξα κλπ το άλλο Σάββατο<O:P></O:P> <O:P></O:P> Πάω να τούς ξεσκίσω πάλι <O:P></O:P> <O:P> </O:P>

korn!!! an pate apo limnh doxas yparxei ektos dromou diadromh tromerh thn exw kanei kalokairi kai se bgazei sta kalavryta!!!!!!! rwthste tous xwrikous deite xartes kai phgenete std anepifilakta tromerh diadromh kai se bgazei sto sphleo twn limnwn!!!!!! aaa kai ftanontas ekei na stamatisete gia pestrofes!!!!!! ainte kalh masa!!!!"

korn
15-02-07, 13:12
Νομιζω πως αυτη θα κανουμε

Οταν πηγαινω Βυτινα στανταρ περναω και μια βολτα απο τις Πεστροφες

Ειμαι και κοντα βλεπεις....[i]

"

Paniain
15-02-07, 15:45
Μπράβο ρε ΚΟRN..άντε και πρώτη Απριλίου είναι το Αττικό Rally Raid, σε περιμένω..Edited by: Paniain

korn
15-02-07, 15:48
Μπράβο ρε ΚΟRN..άντε και πρώτη Απριλίου είναι το Αττικό Rally Raid, σε περιμένω..

Ναι γιατι το εχω ξεφτιλισει ολο σου λεω και τιποτα

itsabigworld
15-02-07, 16:27
Nissan Patrol VS Lamborghini Murcielago, McLaren SLR...

Το οτι ειναι πιο γρηγορο εκτος δρομου ειναι γνωστο. Το οτι μπορει να ειναι πιο γρηγορο και στην εθνικη οδο ομως το ηξερε κανεις? (η τουρμπινα ειναι μαλλον απο F-16) LOL

http://www.youtube.com/watch?v=TtZCDeQCiD8

http://www.youtube.com/watch?v=IV6Ev7-Rt9E

Eμεινα μ@λ@κ@ς.......... [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley22.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif"

MountExplorer
15-02-07, 16:41
κτηνωδες τζιπ 2 μετρων (υψος) να περναει super cars 600 ιππων.... Κι ομως γινεται! Φανταστειτε εκτος δρομου τι θα κανει με τοση δυναμη...

Paniain
15-02-07, 17:29
κτηνωδες τζιπ 2 μετρων (υψος) να περναει super cars 600 ιππων.... Κι ομως γινεται! Φανταστειτε εκτος δρομου τι θα κανει με τοση δυναμη...

Σαύρα θα είναι..Δεν θα πηγαίνει μία...είναι και χαμηλωμένω... [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

MountExplorer
15-02-07, 18:07
Εκει κολλας? θα βαλει rubicon! LOL

Paniain
15-02-07, 21:07
Εκει κολλας? θα βαλει rubicon! LOL

[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

snowboard_crew
25-02-07, 13:57
Νομιζω πως αυτη θα κανουμε

Οταν πηγαινω Βυτινα στανταρ περναω και μια βολτα απο τις Πεστροφες

Ειμαι και κοντα βλεπεις....[i]

korn phges telika panw doxa!!??? fotooooooooo vale!!!!!!!!!!!"

korn
25-02-07, 20:55
Ακυρωθηκε το tour γιατι καποια απο τα παιδια ειχαν προβλημα και η νεα ημερομηνια ειναι 10 η 15 Μαρτιου Edited by: korn