PDA

Επιστροφή στο Forum : θεσσαλονικη 1968

Σελίδες : 1 [2] 3 4

a8lios
08-02-13, 02:13
το 2002 για Χολαργό γεμάτο 50άρι!

Φίλε snowrise όλες είναι Σάββατο μεσημέρι! Θα Θυμάσαι ότι Σάββατο βράδυ- Κυριακή πρωι έβαλε κιάλλο....

http://forum.snowreport.gr/attachment.php?attachmentid=4470&d=1360281481

αυτη παντως πανω απο 25εκ δεν ειναι! αν εβαλε μετα αλλα 25εκ οκ δε το ξερω...

Snowrise
08-02-13, 02:16
το 2002 για Χολαργό γεμάτο 50άρι!

Φίλε snowrise όλες είναι Σάββατο μεσημέρι! Θα Θυμάσαι ότι Σάββατο βράδυ- Κυριακή πρωι έβαλε κιάλλο....

Πως δεν το θυμαμαι.... ξεχνιεται??και την κυριακη ολη μερα χιονιζε... μαλιστα εριξε και το περισσοτερο απο ολες τις μερες...

snowgiann
08-02-13, 02:17
http://forum.snowreport.gr/attachment.php?attachmentid=4470&d=1360281481

αυτη παντως πανω απο 25εκ δεν ειναι! αν εβαλε μετα αλλα 25εκ οκ δε το ξερω...

Αυτή είναι πρωί Σάββατο (8-9πμ)...η πρώτη που τράβηξα.
Η άλλη είναι μεσημέρι-απόγευμα 3-4μμ
βλέπεις διαφορά μέσα σε μερικές ώρες! φαντάσου τις επόμενες ώρες...νυχτα Σαββατου-Κυριακή πρωί που έκανε μερικα γερα ντου!

Snowrise
08-02-13, 02:22
Οριστε και μερικες δικες μου απο Χαλανδρι... Κυριακη στις 9 το πρωι, η κακοκαιρια σε εξελιξη...

http://img204.imageshack.us/img204/2830/0005weh.jpg

http://img847.imageshack.us/img847/1396/dsc01996h.jpg

http://img813.imageshack.us/img813/5411/00091.jpg

http://img194.imageshack.us/img194/7971/00031t.jpg

http://img195.imageshack.us/img195/4860/00062h.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 02:31
εγω παντως δεν εχω δει παρομοιο βιντεο με τοσο χιονι και υπο απιστευτη χιονοθυελλα σε αντιστοιχο υψομετρο,και το μονο που δεν μπορει ποτε να αμφισβητησει κανεις απο το που ειναι,ΤΟ ΜΟΝΟ.
στο πρωτο πλανο δεξια το αυτοκινητο εχει πανω απο 30 εκατοστα.
στανταρ ειναι απο την αρχη της κακοκαιριας,πρεπει να ειναι μολις Παρασκευη!και το καταλαβαινεις αφου δειχνει ζωντανα μετα απο λιγο και κεντρο αθηνα και εκει μολις εχει αρχισει να το πιανει!!ετσι ακριβως εγινε τοτε!
Δεν θα ξαχασω ποτε αυτο το χιονι.ειναι το μεγαλυτερο που εχω ζησει.πεμπτη θερμο μετωπο νιφαδες χιονανθρωποι..παρασκευη χαμος ασταματητος..σαββατο η κολαση..σαββατο βραδυ αστραποβροντα και κατι το μαγικο..κυριακη?..απλα δεν υπηρχε τετοια χιονοθυελλα...δευτερα 10 το πρωι σταματησε!!
η μεγαλη διαφορα ειναι οτι το κεντρο ξεκινησε να χιονιζει ξημερωματα παρασκευης(οπως ειπα στο βιντεο φαινεται οτι ενω εχει 30εκ στην μεσογειον!!!!!!εκει ισα που το εχει αρχισει να πιανει!!) και χαθηκε τρομερος υετος σε χιονονερο στο καρακεντρο με το θερμο μετωπο.
για αυτο το 2002 υπηρχε χαωδεις διαφορα κεντρου οχι μονο μ β προαστεια αλλα με περιοχες λιγο πιο εξω.για μισο βαθμο το εχασε το καρακεντρο..

http://www.youtube.com/watch?v=OI8wwABvhtI

a8lios
08-02-13, 02:44
εγω παντως δεν εχω δει παρομοιο βιντεο με τοσο χιονι και υπο απιστευτη χιονοθυελλα σε αντιστοιχο υψομετρο,και το μονο που δεν μπορει ποτε να αμφισβητησει κανεις απο το που ειναι,ΤΟ ΜΟΝΟ.
στο πρωτο πλανο δεξια το αυτοκινητο εχει πανω απο 30 εκατοστα.
στανταρ ειναι απο την αρχη της κακοκαιριας,πρεπει να ειναι μολις Παρασκευη!και το καταλαβαινεις αφου δειχνει ζωντανα μετα απο λιγο και κεντρο αθηνα και εκει μολις εχει αρχισει να το πιανει!!ετσι ακριβως εγινε τοτε!
Δεν θα ξαχασω ποτε αυτο το χιονι.ειναι το μεγαλυτερο που εχω ζησει.πεμπτη θερμο μετωπο νιφαδες χιονανθρωποι..παρασκευη χαμος ασταματητος..σαββατο η κολαση..σαββατο βραδυ αστραποβροντα και κατι το μαγικο..κυριακη?..απλα δεν υπηρχε τετοια χιονοθυελλα...δευτερα 10 το πρωι σταματησε!!
η μεγαλη διαφορα ειναι οτι το κεντρο ξεκινησε να χιονιζει ξημερωματα παρασκευης(οπως ειπα στο βιντεο φαινεται οτι ενω εχει 30εκ στην μεσογειον!!!!!!εκει ισα που το εχει αρχισει να πιανει!!) και χαθηκε τρομερος υετος σε χιονονερο στο καρακεντρο με το θερμο μετωπο.
για αυτο το 2002 υπηρχε χαωδεις διαφορα κεντρου οχι μονο μ β προαστεια αλλα με περιοχες λιγο πιο εξω.για μισο βαθμο το εχασε το καρακεντρο..

http://www.youtube.com/watch?v=oi8wwabvhti

αυτο το βιντεο το ειχα δει live κ ειναι απο την 3η μερα χιονοπτωσης!!! στο 7:10 το αναφερει κ ο κ. Λαζανης!!!

GeorgeTsavd
08-02-13, 02:48
αυτο το βιντεο το ειχα δει live κ ειναι απο την 3η μερα χιονοπτωσης!!! στο 7:10 το αναφερει κ ο κ. Λαζανης!!!

δηλαδη μολις αρχισε να το πιανει στο κεντρο αλλα στην 3η μερα κ οχι στην 1η? μαλιστα;)

a8lios
08-02-13, 02:49
ειναι σαφως ιστορικος χιονιας για τα ΒΠ της Αττικης αυτος του 2002 αλλα οταν το κεντρο εχει μονο πασπαλα μετα απο 3 μερες χιονοπτωσης (οπως λεει κ στο βιντεο) δε ξερω γιατι θεωρειται ιστορικος κ για το κεντρο!

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 02:55
αν και δεν με ενδιαφερει τι εκανε πριν 23 χρονια δεν μπορω να μην το σχολιασω αυτο.
απο την μια βλεπεις μια φωτογραφια στο χαλανδρι και λες,ισως και σωστα οτι σ εκεινη ειναι 25 εκατοστα..ομως οταν πας να δεις δικη σας φωτογραφια σε πιανει πραγματικα κατι και ανακαλυπτεις στην παρακατω οπως λες 80 με 90 εκατοστα...
μα ειναι δυνατον?
καταρχην ειναι σε σειμειο που εχει συσωρευτει χιονι...αλλα οκ δεν πειραζει...
παμε στην ουσια/

..αυτα τι ειναι τα παιδια γιγαντες η ειναι μεχρι την μεση τους 1.50 και απο εκει και πανω 20 εκατοστα?
η κοπελα αριστερα το χιονι με το ζορι ειναι κατω απο το τελος των ποδιων της, 2.20 ειναι η κοπελα?παιδακι ειναι,,..ολα παιδακια ειναι στην αναπτυξη.δεν θελω να μπω στην διαδικασια να σου πω οτι ειναι κατω απο ...καποιο νουμερο.απλα στο λεω γιατι δεν ειναι δυνατον να υποστηριζεις οτι αυτο ειναι 80 ,,90 εκατοστα.

δηλαδη η παραλια απο τον Φοινικα εχουν 30-40εκ διαφορα χιονοστρωσης ????? κ απο ποτε μετραμε το χιονι στην παραλια κ μαλιστα στο πλακοστρωτο οπως πολυ σωστα λεει κ ο φιλος απο Νεα Μακρη πιο πανω ?!?!?!?!

http://img846.imageshack.us/img846/6375/filer.gif

σου ξαναδειχνω την φωτο για να θυμηθεις οτι ειναι 80-90εκ!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 02:59
ειναι σαφως ιστορικος χιονιας για τα ΒΠ της Αττικης αυτος του 2002 αλλα οταν το κεντρο εχει μονο πασπαλα μετα απο 3 μερες χιονοπτωσης (οπως λεει κ στο βιντεο) δε ξερω γιατι θεωρειται ιστορικος κ για το κεντρο!
δεν ξερω αν ηταν ιστορικος για το κεντρο αφου δεν μεγαλωσα εκει..πασπαλα ομως δεν ειχε.ειχε πολυ χιονι.
υπαρχουν εκατονταδες φωτογραφιες μετα την ληξη της κακοκαιριας.,το βιντεο ειναι στην αρχη...και γινεται της ποπης.
αν μπει καποιος στο youtube και γραψει χιονι αθηνα θα βρει εκατονταδες βιντεο απο παντου ολες τις ημερες,ακομη και απο το 1983 εχει.
>η αναφορα στο χιονι του 2002 εχω ξαναπει ειναι λαθος.καλυτερα να βρεθει αλλη ημερομηνια,αυτο το χιονι ηταν μαγικο και δεν περασαν και τοσα χρονια για να ξεχαστει

a8lios
08-02-13, 03:01
δεν ξερω αν ηταν ιστορικος για το κεντρο αφου δεν μεγαλωσα εκει..πασπαλα ομως δεν ειχε.ειχε πολυ χιονι.
υπαρχουν εκατονταδες φωτογραφιες μετα την ληξη της κακοκαιριας.,το βιντεο ειναι στην αρχη...και γινεται της ποπης.
αν μπει καποιος στο youtube και γραψει χιονι αθηνα θα βρει εκατονταδες βιντεο απο παντου ολες τις ημερες,ακομη και απο το 1983 εχει.
>η αναφορα στο χιονι του 2002 εχω ξαναπει ειναι λαθος.καλυτερα να βρεθει αλλη ημερομηνια,αυτο το χιονι ηταν μαγικο και δεν περασαν και τοσα χρονια για να ξεχαστει

ο κ Λαζανης λεει οτι ειναι 3η μερα χιονοπτωσης κ η Βασ. Σοφιας εχει πασπαλα απο οτι βλεπουμε ολοι!

a8lios
08-02-13, 03:03
αν και δεν με ενδιαφερει τι εκανε πριν 23 χρονια δεν μπορω να μην το σχολιασω αυτο.
απο την μια βλεπεις μια φωτογραφια στο χαλανδρι και λες,ισως και σωστα οτι σ εκεινη ειναι 25 εκατοστα..ομως οταν πας να δεις δικη σας φωτογραφια σε πιανει πραγματικα κατι και ανακαλυπτεις στην παρακατω οπως λες 80 με 90 εκατοστα...
μα ειναι δυνατον?
παμε στην ουσια/

..αυτα τι ειναι τα παιδια γιγαντες η ειναι μεχρι την μεση τους 1.50 και απο εκει και πανω 20 εκατοστα?
η κοπελα αριστερα το χιονι με το ζορι ειναι κατω απο το τελος των ποδιων της, 2.20 ειναι η κοπελα?παιδακι ειναι,,..ολα παιδακια ειναι στην αναπτυξη.δεν θελω να μπω στην διαδικασια να σου πω οτι ειναι κατω απο ...καποιο νουμερο.απλα στο λεω γιατι δεν ειναι δυνατον να υποστηριζεις οτι αυτο ειναι 80 ,,90 εκατοστα.

δηλαδη εσυ λες οτι εδω ειναι ανεμοσουρι ?????? εχεις δει ομοιομορφο ισιο ανεμοσουρι ??????? η μαλλον να στο πω αλλιως... εχεις δει ανεμοσουρι ???????

κ αν το χιονι ειναι 80-90 που λεμε οι ανθρωποι ειναι κοντα στο 1,70-80... τα παιδακια στην αναπτυξη που τα βλεπεις ??????????

GeorgeTsavd
08-02-13, 03:04
μα ειναι δυνατον?

καμια σχεση. ενα επιπεδο πραγμα ειναι ολο. ενα υψος χιονοστρωσης παντου. ουτε ιχνος απο ανεμοσουρι. ελα μην ψαχνεις πραγματα που δεν υπαρχουν.;) τζαμπα μιλαμε αν ειναι να λεμε οτι ναναι

η εικονα ειναι 80-90 ποντους χιονι για οποιον ξερει να βλεπει χιονια. ή ανθρωπους;) στο σημειο των προσαγωγων του δεξιου αντρα ειναι το χιονι. 80 ποντους ακατεβατα ειναι κ μαλλον 90. κ στης κοπελας να παρεις οι προσαγωγοι μιας κοπελας ειναι 70-80 ποντους. δεν υπαρχει κατι αλλο. αυτη ειναι η πραγματικοτητα

παιδακια στην αναπτυξη? ασε μην απαντησω καλυτερα.αστεια πραγματα

a8lios
08-02-13, 03:07

http://www.nygma.gr/mag/articles/images/snowAthens/snowAthens6.jpg

GeorgeTsavd
08-02-13, 03:07
παιδακια στην αναπτυξη. ανεμοσουρι ενα ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΠΙΠΕΔΟ χιονι. τι αλλο θα σκαρφιστεις?;) δεν υπαρχει λεμε τετοιο πραγμα

GeorgeTsavd
08-02-13, 03:09
ο κ Λαζανης λεει οτι ειναι 3η μερα χιονοπτωσης κ η Βασ. Σοφιας εχει πασπαλα απο οτι βλεπουμε ολοι!

3η μερα! και βλεπουμε ποσο χιονι ειχε το κεντρο το 2002. εξαλλου κ ο γιαννης το ειπε οτι μολις τοτε αρχισε να πιανει. την 3η μερα οπως μας λεει το βιντεο οτι ειναι.

a8lios
08-02-13, 03:11
καμια σχεση. ενα επιπεδο πραγμα ειναι ολο. ενα υψος χιονοστρωσης παντου. ουτε ιχνος απο ανεμοσουρι. ελα μην ψαχνεις πραγματα που δεν υπαρχουν.;) τζαμπα μιλαμε αν ειναι να λεμε οτι ναναι

η εικονα ειναι 80-90 ποντους χιονι για οποιον ξερει να βλεπει χιονια. ή ανθρωπους;) στο σημειο των προσαγωγων του δεξιου αντρα ειναι το χιονι. 80 ποντους ακατεβατα ειναι κ μαλλον 90. κ στης κοπελας να παρεις οι προσαγωγοι μιας κοπελας ειναι 70-80 ποντους. δεν υπαρχει κατι αλλο. αυτη ειναι η πραγματικοτητα

παιδακια στην αναπτυξη? ασε μην απαντησω καλυτερα.αστεια πραγματα

εγω σου λεω ειναι 70εκ.!!! αν καποιος πει λιγοτερο ειναι εκτος πραγματικοτητας!!! αλλα ξαναλεω δειτε οτι τα δεντρα ειναι στεγνα κ δεν εχουν ιχνος χιονιου πανω αρα εχουν περασει καποιες μερες κ σιγουρα εχει λιωσει κ λιγο χιονι!!!

a8lios
08-02-13, 03:22

μα το ειπα κ εγω... ηταν μαγικο για τα ΒΠ! εσυ πρεπει να ειδες κοντα στο 1μ χιονι! κ βεβαια ειναι μαγικο!!! αλλα αν εβαλε 5-10εκ το κεντρο της Αθηνας κ το λεμε ιστορικο κ μαγικο ειμαστε υπερβολικοι!!! εκτος αν θεωρειτε μαγικο για το κεντρο οτι χιονιζε 3-4 μερες! δηλαδη το Φλεβαρη του 94 (πρωτος μου χειμωνας στη Σαλονικα... ειχα μετακομισει Οκτωβρη 93 απο την Αθηνα) που Σαλονικα χιονιζε 7-10μερες σερι θα το πω μαγικο ???? αφου εκανε μονο 2-3 πασπαλες σε εξαρσεις κ μετα ελιωνε! ουτε καν χιονιά δε το λεμε αυτο!!! βεβαια τα προαστια τοτε ειχαν θαφτει!

geornik2004
08-02-13, 08:18
τώρα καταλαβαίνω πώς προκύπτουν οι υπερβολές των παπούδων που μιλάνε για μέτρα χιονι ενώ τα εγγόνια τους δεν βλέπουν ούτε πασπάλες καλά καλά...

geornik2004
08-02-13, 08:27
απλά να υπενθυμίσω ότι με 20-25 πόντους στρωμμένο χιονι εξαφανίζεται το κενο κάτω από τα αυτοκίνητα...μέσα στο forum έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν το πολύ 5-6 άτομα που μετράνε κανονικά εκατοστά...

a8lios
08-02-13, 11:54
τώρα καταλαβαίνω πώς προκύπτουν οι υπερβολές των παπούδων που μιλάνε για μέτρα χιονι ενώ τα εγγόνια τους δεν βλέπουν ούτε πασπάλες καλά καλά...

προφανως καμια σχεση οι χιονιαδες που εχουν αναφερθει σε 1μ χιονι με τους χιονιαδες που εχουμε ζησει εμεις (με εξεραιση το 88)... καποιος που ξερει να βλεπει χαρτες καταλαβαινει τη διαφορα στις διαταξεις!

a8lios
08-02-13, 11:55
απλά να υπενθυμίσω ότι με 20-25 πόντους στρωμμένο χιονι εξαφανίζεται το κενο κάτω από τα αυτοκίνητα...μέσα στο forum έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν το πολύ 5-6 άτομα που μετράνε κανονικά εκατοστά...

ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ παντως ειπε οτι σε αυτη την φωτο υπαρχει το ιδιο χιονι που ειχε η γειτονια σου ο Πειραιας το 2008

geornik2004
08-02-13, 12:01
προσωπικά θεωρώ ότι ποτέ σε καμμία κακοκαιρία δεν έπεσαν πάνω από 50 εκατοστά χιονι μέσα σε πόλη της Ελλάδας με την αυστηρή έννοια του όρου...

a8lios
08-02-13, 12:07
προσωπικά θεωρώ ότι ποτέ σε καμμία κακοκαιρία δεν έπεσαν πάνω από 50 εκατοστά χιονι μέσα σε πόλη της Ελλάδας με την αυστηρή έννοια του όρου...

δεν απαντησες σε αυτο που ειπε ο ΓΙΑΝΝΗΣ ομως... ειχε τοσο ο Πειραιας το 2008 ????

κ αν αυτη η φωτο ειναι 50εκ. τοτε ολοι οι ανθρωποι ειναι περιπου 1,30? παρε μια μεζουρα κ μετρα μεχρι τους προσαγωγους τοτε κ αν βγαλεις 50εκ οκ!

geornik2004
08-02-13, 12:10
στη φώτο δεν βλέπω καμμία πόλη...μια εξοχή βλέπω...:cool:

JohnyWalker
08-02-13, 12:10
Το χιόνι που φαίνεται στην φώτο προφανός και δεν είναι 50 πόντοι , το πενηντάποντο αντιστοιχεί περίπου στο γόνατο..

meteofok
08-02-13, 12:11
μα το ειπα κ εγω... ηταν μαγικο για τα ΒΠ! εσυ πρεπει να ειδες κοντα στο 1μ χιονι! κ βεβαια ειναι μαγικο!!! αλλα αν εβαλε 5-10εκ το κεντρο της Αθηνας κ το λεμε ιστορικο κ μαγικο ειμαστε υπερβολικοι!!! εκτος αν θεωρειτε μαγικο για το κεντρο οτι χιονιζε 3-4 μερες! δηλαδη το Φλεβαρη του 94 (πρωτος μου χειμωνας στη Σαλονικα... ειχα μετακομισει Οκτωβρη 93 απο την Αθηνα) που Σαλονικα χιονιζε 7-10μερες σερι θα το πω μαγικο ???? αφου εκανε μονο 2-3 πασπαλες σε εξαρσεις κ μετα ελιωνε! ουτε καν χιονιά δε το λεμε αυτο!!! βεβαια τα προαστια τοτε ειχαν θαφτει!

Προφανώς και είναι ιστορικό. Για αθήνα μιλαμε! Εδώ έφτασαν μερικοί να λένε το φετινο, '' χιονιά'' και αναφορές για χιονοθύελλες στην αθηνα, την ίδια ώρα περνω τηλ τον ξαδερφο μου στη γλυφαδα και μου λεει ''εχει ενα ψιλόβροχο έξω εδώ και ώρα με αέρα πολυ '' γελόντας στην αίτηση μου να μου στείλει μερικές φωτό απο το χιόνι. Φυσικά και για μια παραθαλάσσια μεσογειακή πολη τα 10 εκ θεωρούνται μαγικά. Ειτε λέγεται Ρώμη, ειτε Αθήνα ακόμα και θεσσαλονίκη. Δεν ειναι τυχαίο το οτι πέρασαν ήδη 10 χρόνια απο τότε, γεγονός που προσδίδει και δικαιολογεί τον χαρακτιρισμο '' μαγικο'' . Αν το λέγαμε αυτο για την Κωσταντινούπολη, προφανώς θα μας πέρναγαν για χαζούς.

Statler1973
08-02-13, 12:12

+10000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έχεις απόλυτο δίκιο...Ίσως ήταν το καλύτερο χιόνι σε ένταση αλλά κυρίως σε διάρκεια!!!

a8lios
08-02-13, 12:14

ειναι ο Φοινικας! συνεχεια της Καλαμαριας πηγαινοντας προς αεροδρομιο... βεβαια σε λιγο θα μου πεις οτι κ η Καλαμαρια δεν ειναι η Πολη αν θελεις να βρεις δικαιολογιες... κ βεβαια δε περιμενε κανεις να εχει αυτο το χιονι μεσα στη Τσιμισκη... αν θυμασαι κ κατι αλλο που αναφερθηκε πιο πανω... η χινοστρωση δε μετριεται ποτε σε ασφαλτο η πεζοδρομιο η πλακοστρωτο αλλα στα χορτα! το αν 25εκ χιονι καλυπτουν το κενο του αυτοκινητου δεν ειναι δεδομενο κ παιζουν ρολο πολλα! κ επισης να θυμασαι οτι στο βιβλιο του ο κ. Ζιακο εχει αναφερει 80εκ. χιονι για το κεντρο της Σαλονικας το 1988! εκτος αν θεωρεις αναξιοπιστο κ εναν μετεωρολογο στη μετρηση χιονοστρωσης!

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 12:20
δεν απαντησες σε αυτο που ειπε ο ΓΙΑΝΝΗΣ ομως... ειχε τοσο ο Πειραιας το 2008 ????

κ αν αυτη η φωτο ειναι 50εκ. τοτε ολοι οι ανθρωποι ειναι περιπου 1,30? παρε μια μεζουρα κ μετρα μεχρι τους προσαγωγους τοτε κ αν βγαλεις 50εκ οκ!
ειπα εγω αυτα που γραφεις???...ελεος πραγματικα.
οχι απλα υπερβαλετε με τα χιονια αλλα παραφραζετε παντα οσα λενε οι αλλοι.
>οι διαταξεις στους χαρτες δεν βγαζουν εκατοστα χιονοστρωσεων ημαρτον.
..εδω διαβασαμε με το -8 στα 850 για 8 ωρες οτι πεθαναν ανθρωποι στην θεσσαλονικη ενω περπατουσαν απο το ψυχος που εισεβαλε οπως στην ταινια 2012!!..δεν τα λεω εγω τα γραψανε..ζωα και ανθρωποι πεθαναν επιδη δεν προλαβαν να πανε σπιτια τους!!..
παναγια μου...
το κοριτσι ,παιδακι στην φωτογραφια πανω απο 170 δεν ειναι,το ενα το αλλο κοριτσακι 160 δεν ειναι.δηλαδη σε μια φωτογραφια που καλιστα ειναι απλα ενα ανεμοσουρι οπως και κατι αλλες προσφατες,,θα κρινουμε οτι καπου αλλου ειχε 2 μετρα..αστειο πραγματικα.
εχετε βαλθει να μας πεισετε για πραγματα που δεν φαινονται πουθενα.εδω εχει μπει φωτογραφια πριν λιγα χρονια απο χολομοντα και ελεγαν οτι ειναι απο χορτιατη!!!και εμεις που να ξερουμε.,,ευτυχως παιδι δικο σας αποκαλυψε την νεα σουπα .
εγω ξερω οτι το 1988 εδω υπηρχαν ατομα που τοτε ηταν 20 ετων.δεν υπαρχει περιπτωση να ειχε 1,η 2 μετρα και κανεις να μην εβγαλε οχι μια αλλα 100 φωτογραφιες,
δεν θελω ουτε διαταξεις ουτε φιδια θελω φωτογραφιες του 1988 με οσα διαβαζουμε και να καταλαβαινουμε και οτι ειναι θεσσαλονικη μετα οσα εχουν δει τα ματια μας.
7 χρονια περιμενουμε,λογια λογια λογια..
και εδω το 197.... βαση χαρτων και λογων εριξε 3 μετρα,,αλλα δεν εχω φωτογραφιες..ε μα..

meteofok
08-02-13, 12:21

Η φωτο αυτή -λογικό να μην ξέρεις- έιναι απο την περιοχή της πυλαίας. Εκει, υπήρχαν χαμόσπιτα προσφύγων απο τον πόντο, πρωτού παραχωρηθούν τα οικόπεδά τους απο τους ίδιους για ανέγερση πολυκατοικιών.*Ακομα και τώρα, στην Ανω Πυλαία και στον Φοινικα, γειτονικές περιοχές , υπάρχουν 10αδες χαμόσπιτα με εκείνα τα σιδερενια ντεπόζιτα στα κεραμίδια και τις αρχαίγονες τρυανταφιλλιές με κορμό πέυκου, να μπλέκονται στους σιδερόφρακτες. Και τότε ναι, πράγματι είχε πάρα πολύ χιόνι. το καντέτ που είχαν τότε οι δικοί μου έκαναν να το ξεπαρκάρουν 8 μέρες απο τον πάγο που το είχε φρακάρει και τα σουπερ είχαν αδιάσει απο τρόφιμα γιατί για ενα 7ημερο δεν κινούταν τίποτε απο τους πάγους και τα χιόνια. Δεν ειναι και εποχη των παππουδων για να περάσει στην σφαίρα μυθοποίησης..

* Γι αυτό και η Καλαμαριά, Πυλαία, θεωρούνται απο τα < καλά> μέρη της πόλης. Οι παλαιότερες οικοδομες ειναι 10ετιας του 90 και η ρημοτομία έχει γινει μέ συγχρονο σχεδιασμό.Πράγμα απίστευτο, αν σκεφτείς οτι την 10ετία του 60 και του 70, η καλαμαρια-πυλαία ήταν βαλτοτόπια έως το ύψος της Περαίας.

a8lios
08-02-13, 12:22
οσο για το που βρισκεται ο Φοινικας κ αν ειναι Πολη αλλα κ τι υψομετρο εχει μπορειτε να το δειτε στο google earth ... κ να πω κ κατι αλλο για τη συγκεκριμενη φωτο που προφανως ειναι καποιες μερες μετα τον χιονια αφου απο τα δεντρα εχει φυγει εντελως το χιονι! κατω απο το χιονι δεν υπαρχει εδαφος προφανως αλλα καποιο στρωμα παγου 5-10-15εκ κανεις δε ξερει!

a8lios
08-02-13, 12:25
..εδω διαβασαμε με το -8 στα 850 για 8 ωρες οτι πεθαναν ανθρωποι στην θεσσαλονικη ενω περπατουσαν απο το ψυχος που εισεβαλε οπως στην ταινια 2012!!..δεν τα λεω εγω τα γραψανε..ζωα και ανθρωποι πεθαναν επιδη δεν προλαβαν να πανε σπιτια τους!!..
παναγια μου...
το κοριτσι ,παιδακι στην φωτογραφια πανω απο 170 δεν ειναι,το ενα το αλλο κοριτσακι 160 δεν ειναι.δηλαδη σε μια φωτογραφια που καλιστα ειναι απλα ενα ανεμοσουρι οπως και κατι αλλες προσφατες,,θα κρινουμε οτι καπου αλλου ειχε 2 μετρα..αστειο πραγματικα.
εχετε βαλθει να μας πεισετε για πραγματα που δεν φαινονται πουθενα.εδω εχει μπει φωτογραφια πριν λιγα χρονια απο χολομοντα και ελεγαν οτι ειναι απο χορτιατη!!!και εμεις που να ξερουμε.,,ευτυχως παιδι δικο σας αποκαλυψε την νεα σουπα .
εγω ξερω οτι το 1988 εδω υπηρχαν ατομα που τοτε ηταν 20 ετων.δεν υπαρχει περιπτωση να ειχε 1,η 2 μετρα και κανεις να μην εβγαλε οχι μια αλλα 100 φωτογραφιες,
δεν θελω ουτε διαταξεις ουτε φιδια θελω φωτογραφιες του 1988 με οσα διαβαζουμε και να καταλαβαινουμε και οτι ειναι θεσσαλονικη μετα οσα εχουν δει τα ματια μας.
και εδω το 197.... βαση χαρτων και λογων εριξε 3 μετρα,,αλλα δεν εχω φωτογραφιες..ε μα..

απο δικο σου ποστ στη σελιδα 18 : δηλαδη οπως τα λες εσυ θα επρεπε το 2008 ππου ο πειραιας ειχε τοσο χιονι εγω εδω να εχω σιγουρα 2 μετρα,.,,,αυτα δεν υπαρχουν.

a8lios
08-02-13, 12:27
παναγια μου...

ενταξει αφου ειναι ετσι τα ανεμοσουρια... η συζητηση σταματαει εδω! καλη σας μερα!

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 12:30

περιμενω παραθεση για να δω που τα ειπα αυτα,απο το μυαλο σου τα εβγαλες.
>μεχρι τον προσαγωγο εγω στο 180 ειμαι 83εκ
το κοριτσακι θα ειναι οπως θα πειτε τωρα η σκλεναρικοβα και εχει ποδι 1.03...
επισης αν ειναι 1.80 τοτε το αγορι ειναι 2.05 δεξια..
ελεος ρε τα κανατε γιγαντες τα παιδακια

meteofok
08-02-13, 12:35
παναγια μου...

ενώ τα αλλα τα λές πολύ σωστα, σε αυτό το σκέλος θα διαφωνησω. Εχω προσωπικές μαρτυρίες συγγενών για εκείνα τα χρόνια και το τότε ψύχος, αν μιλας για το 63. Το 1988, σε εκείνο το χιόνι, είχαμε φοβερές απώλειες σε ζωικό κεφάλαιο, κυρίως αίγες και χοιρους. Το ΙΔΙΟ ακριβως και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμο ( !) έγινε και τον Απρίλιο του 2003 οπου αφανίστικαν κυριολεκτικά όλα τα αμνοεριφια και το πασχαλινό αρνι είχε αυξηση 150% . Το ίδιο εγινε και στον τομέα ορνιθοπαραγωγής, οπου τα πτηνοτροφεία είχαν τρομερές απώλειες, ίσως συγκρίσημες με αυτή της γρίπης των πουλερικών. Φυσικά δεν πέθαναν ολα απο το ψύχος. Αλλα οταν κλεινουν οι δρόμοι, παυει ο ανεφοδιασμος, παγώνουν οι σωληνες νερού, δε μπορει να απομακρυνθει η κοπρια ( θανασιμο κοκτειλ αμμονιας στους θαλαμους παχυνσης) τότε τα ζώα, είτε ασθενουν ( δηλαδη σφαγείο) είτε ψωφάνε απο τις επιπτώσεις των ανωτέρω. Οταν δε , ειναι νεογνα, ( οπου θελουν υψηλες θερμοκρασίες ) καταλαβαίνεις οτι η θνησημότητα σε μια ψυχρή εισβολη, ανεβαινει κατακόρυφα.

Να μη μακρυγορώ, φυσικα και ψωφησαν ζωα. Σε κάθε ισχυρή κακοκαιρία συμβαίνει αυτό και δεν είναι περιεργο φυσικα. Φυσικα, σε μια εφημερίδα, η στην τιβι, δε θα κατσει ενας δημοσιογραφος να γραψει ολα τα πραγματικα αιτια που πεθαναν τα ζωα,αιτια που οφειλονταν στο ψυχος . δεν ενδιαφερει και κανεναν αλλωστε. Απλως, το λεει < θανατοι ζωων απο ψυχος> και ξεμπερδεύει.

Για τους θανάτους των ανθρώπων, και πάλι δεν θα πρέπει να εκπλαγουμε, αν σκεφτούμε με τι μέσα θερμαίνοταν τοτε. Στο παρελθον, οι θανατοι απο τα μαγκαλια ήταν σχεδον μηνιαίο φαινόμενο. Μονοξείδιο του ανθρακα, είτε προκληση πυρκαγιάς, ήταν συνιθησμενα φαινόμενα τις 10ετίες εκείνες. Ετσι, ευκολα λοιπον, αποδιδουμε τον θανατο καποιων απο μαγκαλια, σε < θανατο ανθρωπων απο ψυχος> . Ειδικα η δημοσιογραφια, ξερουμε το πως τερατουργει σε αυτα τα θέματα.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 12:38
δεν ειπα βεβαια πουθενα οτι σε αυτην την φωτογραφια εχει οσο εχει ο Πειραιας το 2008
ουτε ειπα πουθενα ποσα εκατοστα ειναι στην φωτογραφια που εβαλες.
σε παρακαλω μην γραφεις πραγματα που δεν εγραψα.
ουτε σε αυτες που ανεβαζω εγω δεν γραφω ποσα εκατοστα ειναι.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 12:41
αλλο αυτο που γραφεις και αλλο αυτα που ειχα διαβασει.
ναι σιγουρα ανθρωποι πεθαναν απο το κρυο και ζωα.η εποχη ηταν δυσκολη.
εγω σχολιασα την αναφορα <ανθρωποι και ζωα πεθαναν>οχι απο το κρυο αλλα επειδη τους επιασε λεει στο δρομο η χιονοθυελλα και παγωσαν ορθιοι!πριν προλαβουν να γυρισουν σπιτια τους!
αυτο ειναι το κωμικο

ενώ τα αλλα τα λές πολύ σωστα, σε αυτό το σκέλος θα διαφωνησω. Εχω προσωπικές μαρτυρίες συγγενών για εκείνα τα χρόνια και το τότε ψύχος, αν μιλας για το 63. Το 1988, σε εκείνο το χιόνι, είχαμε φοβερές απώλειες σε ζωικό κεφάλαιο, κυρίως αίγες και χοιρους. Το ΙΔΙΟ ακριβως και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμο ( !) έγινε και τον Απρίλιο του 2003 οπου αφανίστικαν κυριολεκτικά όλα τα αμνοεριφια και το πασχαλινό αρνι είχε αυξηση 150% . Το ίδιο εγινε και στον τομέα ορνιθοπαραγωγής, οπου τα πτηνοτροφεία είχαν τρομερές απώλειες, ίσως συγκρίσημες με αυτή της γρίπης των πουλερικών. Φυσικά δεν πέθαναν ολα απο το ψύχος. Αλλα οταν κλεινουν οι δρόμοι, παυει ο ανεφοδιασμος, παγώνουν οι σωληνες νερού, δε μπορει να απομακρυνθει η κοπρια ( θανασιμο κοκτειλ αμμονιας στους θαλαμους παχυνσης) τότε τα ζώα, είτε ασθενουν ( δηλαδη σφαγείο) είτε ψωφάνε απο τις επιπτώσεις των ανωτέρω. Οταν δε , ειναι νεογνα, ( οπου θελουν υψηλες θερμοκρασίες ) καταλαβαίνεις οτι η θνησημότητα σε μια ψυχρή εισβολη, ανεβαινει κατακόρυφα.

Να μη μακρυγορώ, φυσικα και ψωφησαν ζωα. Σε κάθε ισχυρή κακοκαιρία συμβαίνει αυτό και δεν είναι περιεργο φυσικα. Φυσικα, σε μια εφημερίδα, η στην τιβι, δε θα κατσει ενας δημοσιογραφος να γραψει ολα τα πραγματικα αιτια που πεθαναν τα ζωα,αιτια που οφειλονταν στο ψυχος . δεν ενδιαφερει και κανεναν αλλωστε. Απλως, το λεει < θανατοι ζωων απο ψυχος> και ξεμπερδεύει.

Για τους θανάτους των ανθρώπων, και πάλι δεν θα πρέπει να εκπλαγουμε, αν σκεφτούμε με τι μέσα θερμαίνοταν τοτε. Στο παρελθον, οι θανατοι απο τα μαγκαλια ήταν σχεδον μηνιαίο φαινόμενο. Μονοξείδιο του ανθρακα, είτε προκληση πυρκαγιάς, ήταν συνιθησμενα φαινόμενα τις 10ετίες εκείνες. Ετσι, ευκολα λοιπον, αποδιδουμε τον θανατο καποιων απο μαγκαλια, σε < θανατο ανθρωπων απο ψυχος> . Ειδικα η δημοσιογραφια, ξερουμε το πως τερατουργει σε αυτα τα θέματα.

GeorgeTsavd
08-02-13, 12:46
λοιπον η φωτο εχει 80 ποντους τουλαχιστον 100%. ολα τα αλλα ειναι αστεια που ακουγονται. και 1.70 να ειναι ολοι οι προσαγωγοι τους που ειναι εκει που φτανει το χιονι ειναι γυρω στους 80 ποντους. επισης σιγουρα δεν πατανε σε τσιμεντο αλλα σε 5 ποντους πατημενο παγωμενο χιονι;)
και φυσικα ειναι τελειως γελοιο να μιλαμε για ανεμοσουρι σε ενα τοπιο οπου υπαρχει μονο ενα επιπεδο στρωμα χιονιου. αλλα και 70 ποντους να ειναι το χιονι μιλαμε για μερικες μερες μετα οποτε ευκολα καταλαβαινει κανεις τα αυτονοητα. οταν το 88 εδω ειχε 1.5 και πανω μετρο μεσο ορο ε λογικο να εχει 80 κ 90 ποντους στα χαμηλα. το ασπρο μαυρο λοιπον δεν γινεται;)

salonikatasos
08-02-13, 12:48
αυτη η φωτοπγραφια εχει ξαναμπει βεβαια,
σε τετοιες κακοκαιριες δεν ανεβαινει φιλε μου το χιονι κατα 1,5 μετρα απο τα 0 στα 500 μετρα..αλιμονο!ουτε καν κατα 1 μετρο.τι ειναι το μετρο στραγαλια?αν ηταν ετσι θα ειχαμε χκ και σε πεδινες περιοχες,
εδω το 2002 χιονησε 4 ημερες ασταματητα και μαλιστα την πρωτη με το θερμο μετωπο και επι 4 ημερες ασταφτε και μπουμπουνιζε για να φτασουμε το χιονι που λες...
\στην διποταμια καστορια 6 ημερες χιονιζε και εφτασε 1.67
και μιλαμε και για περιοχες που τον εχουν στο τσεπακι τον υετο οχι δυσκιλιες
δηλαδη οπως τα λες εσυ θα επρεπε το 2008 ππου ο πειραιας ειχε τοσο χιονι εγω εδω να εχω σιγουρα 2 μετρα,.,,,αυτα δεν υπαρχουν.
δεν υπαρχει φαντασια υπαρχει πραγματικοτητα.εχω ανεβασει εδω φωτογραφιες ασπρομαυρες απο το 1978 με πολυ χιονι..εχω κ αλλες..ολοκληρη θεσσαλονικη δεν υπαρχει μιο φωτο απο το 88 με 1.5 μετρο?για ονομα του θεου!88 ηταν δεν ηταν 38!εδω πολλα μελη απο θεσσαλονικη ηταν τοτε 20 χρονων.ουτε αυτοι δεν εχουν?
ασ αφησουμε τις υποθεσεις και ας αρκεστουμε σε οσα βλεπουμε.
κάνω απλή παράθεση για να δεις ότι το είπες ότι ο πειραίας είχε το ίδιο χιόνι με την φώτο

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 12:56
κάνω απλή παράθεση για να δεις ότι το είπες ότι ο πειραίας είχε το ίδιο χιόνι με την φώτο
φιλε μου συγνωμη αλλα δεν καταλαβενετε καν τι γραφω?
πρεπει να το εξηγησω ε?
>δηλαδη οπως τα λες εσυ θα επρεπε το 2008 ππου ο πειραιας ειχε τοσο χιονι εγω εδω να εχω σιγουρα 2 μετρα,.,,,αυτα δεν υπαρχουν.

να το εξηγησω τι να κανω...ενοοω το 2008 που ο πειραιας ειχε τοσο χιονι(δηλαδη τοσο οσο εχουμε δει ολοι στις φωτογραφιες απο πειραια....εγω να εχω 2 μετρα (αναλογικα δηλαδη με το χιονι του πειραια να εχω 2 μετρα)
που την ειδατε την αναφορα στο χιονι της φωτογραφιας?και που ειδατε αναφορα σε εκατοστα χιονιου?

>>επισης επειδη εχω ζησει τρομερα χιονια στο γραμμο,αυτο επρεπε να διαβασεις,μια βδομαδα εκανε να πιασει εκει 1.67 με -12.
αλλωστε εχουμε δει ολοι την σαμαρινα να χιονιζεται ακομη και με νδυτικους και ποτε δεν εβαλε ουτε καν εκει 2 μετρα σε λιγες ημερες.ουτε στον παρνσασσο δεν τα εχει καταφερει στην κακοκαιρια πουν εριξε 120μμ.
και μαλιστα τα χιονια με νδυτικους ειναι σε αναλογια μμ/εκατοστων τα καλυτερα βεβαια.

GeorgeTsavd
08-02-13, 12:59

πολλα ειπωθηκαν που ηταν τελειως λαθος. οπως στο βιντεο οτι στο κεντρο μολις αρχισε να πιανει απο την πρωτη μερα κ ηταν η 3η μερα!! δηλαδη χιονιζε 3 μερες κ ειχε μονο αυτο? αυτο dhladh που ειχα καταλαβει κ εγω απο ενα αλλο βιντεο κ μου κανε εντυπωση ποσο δυσκολη ειναι η καλη χιονοστρωση στο κεντρο της αθηνας. γιατι εριχνε του ελεους οσο εβλεπα

η φωτο επισης που εβαλε ο αντρεας που δεν ξερω τι ακριβως δειχνει κ απο ποια μερα ειναι αλλα παντως ενα 5ποντο φαινεται τιποτα το τρομερο

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 13:01
αυτη η φωτογραφια ειναι απο το 2002?

πολλα ειπωθηκαν που ηταν τελειως λαθος. οπως στο βιντεο οτι στο κεντρο μολις αρχισε να πιανει απο την πρωτη μερα κ ηταν η 3η μερα!! δηλαδη χιονιζε 3 μερες κ ειχε μονο αυτο? αυτο dhladh που ειχα καταλαβει κ εγω απο ενα αλλο βιντεο κ μου κανε εντυπωση ποσο δυσκολη ειναι η καλη χιονοστρωση στο κεντρο της αθηνας. γιατι εριχνε του ελεους οσο εβλεπα

η φωτο επισης που εβαλε ο αντρεας που δεν ξερω τι ακριβως δειχνει κ απο ποια μερα ειναι αλλα παντως ενα 5ποντο φαινεται τιποτα το τρομερο

salonikatasos
08-02-13, 13:04
πρεπει να το εξηγησω ε?
>δηλαδη οπως τα λες εσυ θα επρεπε το 2008 ππου ο πειραιας ειχε τοσο χιονι εγω εδω να εχω σιγουρα 2 μετρα,.,,,αυτα δεν υπαρχουν.

να το εξηγησω τι να κανω...ενοοω το 2008 που ο πειραιας ειχε τοσο χιονι(δηλαδη τοσο οσο εχουμε δει ολοι στις φωτογραφιες απο πειραια....εγω να εχω 2 μετρα (αναλογικα δηλαδη με το χιονι του πειραια να εχω 2 μετρα)
που την ειδατε την αναφορα στο χιονι της φωτογραφιας?και που ειδατε αναφορα σε εκατοστα χιονιου?

>>επισης επειδη εχω ζησει τρομερα χιονια στο γραμμο,αυτο επρεπε να διαβασεις,μια βδομαδα εκανε να πιασει εκει 1.67 με -12.
αλλωστε εχουμε δει ολοι την σαμαρινα να χιονιζεται ακομη και με νδυτικους και ποτε δεν εβαλε ουτε καν εκει 2 μετρα σε λιγες ημερες.ουτε στον παρνσασσο δεν τα εχει καταφερει στην κακοκαιρια πουν εριξε 120μμ.
και μαλιστα τα χιονια με νδυτικους ειναι σε αναλογια μμ/εκατοστων τα καλυτερα βεβαια.
το αναλογικά το κατάλαβα. αλλά όταν μας βάζει σε παράθεση την φώτο από τον φοίνικα που όπως και να το κάνουμε ούτε ανεμοσούρι είναι ούτε 40 πόντους,αλλά πάνω από 70-75 και μας λες ότι είχε ο πειραιάς τόσο χιόνι είναι σαν να μας λες ότι ο πειραίας είχε το ίδιο χιόνι με την φωτογραφία.
υ.γ. όπως μας λες εσύ για τα χιόνια στον γράμμο και για 1.67μέτρα χιονιού επειδή ήσουν εκεί και δεν σε αμφισβητεί κανένας καλά θα κάνεις να δέχεσαι και τις αναφορές για 1,5 και 2 μέτρα στα ψηλά της θεσσαλονίκης από άτομα που τα έχουν ζήσει. είτε αρέσει είτε όχι είχε 70-80εκ. στο κέντρο άρα το 1,5μ.+ σε προάστια με 250 και 300 μέτρα υψόμετρο είναι φυσιολογικότατο

JohnyWalker
08-02-13, 13:10
πρεπει να το εξηγησω ε?

Δεν ξέρω τι έχεις ζήσει εσύ στον Γράμμο αλλά προφανώς και γ΄΄ινεται να ρίξει μέτρα κ μέτρα..Χαλάρα έχει βάλει 80 πόντους Δίστρατο σε ένα 8ωρο μονο..Το θέμα είναι τι χιόνι ρίχνει κ όχι πόσες μέρες χιονίζει...Χθες βράδυ στο Ανήλιο έριξε ένα μέτρο μέσα σε μερίκες ώρες...Το χιόνι που έριξε το 88 στην Σαλόνικα ήταν πολύ μεγάλο..Το λεωφορείο Δεν μπορούσε να περάσει για να μας αφήσει στην δουλειά!

GeorgeTsavd
08-02-13, 13:16
αυτη η φωτογραφια ειναι απο το 2002?

ναι
http://www.nygma.gr/mag/articles/Article.asp?ar_id=516&ac_id=5

γιαυτο λεω οτι δεν με εντυπωσιασαν καθολου τα χιονια στο κεντρο σας τοτε. γιατι ειδα κ το βιντεο οπου χιονιζε παρα πολυ συνεχως για 3 μερες κ ενω περιμενεις χαμο εστρωσε της πλακας. αν κ υποψιαζομαι οτι το ελιωνε τα μεσημερια κ το πρωι ειχε περισσοτερο

SUMMERSNOW
08-02-13, 13:18
αλλοι στο φοινικα το βλεπουν 70-80εκ αλλοι 50 αλλοι 30 αλλοι 5 .γινεται να αλλαξεις σε καποιον τα ματια του ?η την αντιληψη του ?
αλλος λεει ανεμοσουρι αλλος οχι .αναλογως την αντιληψη του καθενος....

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 13:19
υπαρχει μια διαφορα..εχω ανεβασει εδω στο παλιο φορουμ φωτογραφιες απο τα χιονια στο γραμμο με το χιονι ως το στηθος δεν τα εχω γραψεια αυτα απλα.
επισης ακομη τις εχω και θα ξανασκαναρω καποια στιγμη και θα τις ανεβασω.
για εμενα αυτα τα χιονια δεν ειχαν καμμια αξια.ταλαιπωρια ηταν φανταρος ημουν στυα 1100 εως 1300 μετρα ηταν και οταν εκει χιονιζε στην καστορια που ηταν κοντα ειχε λιακαδα.βουνο ηταν τι να λεει,,,
δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχουν φωτογραφιες απο το 1988.
εχω φωτογραφιες απο το 1977.απο τους δικους μου βεβαια,
θα κανω ενα αφιερωμα αλλα θελει χρονο.
για το 2002 δεν εχω αποψη για το κεντρο αφου ηταν αδυνατον να παω.εχω ομως φωτογραφια απο νεα ερυθραια που εγκατελειψα το αυτοκινητο πεμπτη απογευμα κατω απο το σπιτι του ξαδερφου μου αφου ηταν αδυνατον να φτασω σπιτι μου,την εχω βακει εδω την ξαναβαζω εθκολα αυτη ειναι ετοιμη στο φβ,,στο κεντρο εχω δει φωτογραφιες με 25εκ. δεν εχω δει πουθενα κατι παραπανω.

>>
το αναλογικά το κατάλαβα. αλλά όταν μας βάζει σε παράθεση την φώτο από τον φοίνικα που όπως και να το κάνουμε ούτε ανεμοσούρι είναι ούτε 40 πόντους,αλλά πάνω από 70-75 και μας λες ότι είχε ο πειραιάς τόσο χιόνι είναι σαν να μας λες ότι ο πειραίας είχε το ίδιο χιόνι με την φωτογραφία.
υ.γ. όπως μας λες εσύ για τα χιόνια στον γράμμο και για 1.67μέτρα χιονιού επειδή ήσουν εκεί και δεν σε αμφισβητεί κανένας καλά θα κάνεις να δέχεσαι και τις αναφορές για 1,5 και 2 μέτρα στα ψηλά της θεσσαλονίκης από άτομα που τα έχουν ζήσει. είτε αρέσει είτε όχι είχε 70-80εκ. στο κέντρο άρα το 1,5μ.+ σε προάστια με 250 και 300 μέτρα υψόμετρο είναι φυσιολογικότατο

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 13:26
υπαρχει μια διαφορα..εχω ανεβασει εδω στο παλιο φορουμ φωτογραφιες απο τα χιονια στο γραμμο με το χιονι ως το στηθος δεν τα εχω γραψεια αυτα απλα.
επισης ακομη τις εχω και θα ξανασκαναρω καποια στιγμη και θα τις ανεβασω.
για εμενα αυτα τα χιονια δεν ειχαν καμμια αξια.ταλαιπωρια ηταν φανταρος ημουν στυα 1100 εως 1300 μετρα ηταν και οταν εκει χιονιζε στην καστορια που ηταν κοντα ειχε λιακαδα.βουνο ηταν τι να λεει,,,
εχω φωτογραφιες απο το 1977.απο τους δικους μου βεβαια,
θα κανω ενα αφιερωμα αλλα θελει χρονο.
για το 2002 δεν εχω αποψη για το κεντρο αφου ηταν αδυνατον να παω.εχω ομως φωτογραφια απο νεα ερυθραια που εγκατελειψα το αυτοκινητο πεμπτη απογευμα κατω απο το σπιτι του ξαδερφου μου αφου ηταν αδυνατον να φτασω σπιτι μου,την εχω βακει εδω την ξαναβαζω εθκολα αυτη ειναι ετοιμη στο φβ,,στο κεντρο εχω δει φωτογραφιες με 25εκ. δεν εχω δει πουθενα κατι παραπανω.

>>

a8lios
08-02-13, 13:32
κ για να επανελθουμε στο θεμα χωρις σχολια κ μετρησεις ας βαλουμε καποιες φωτο απο Σαλονικα 1988

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/382323_229389030531568_29760980_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/13229_229389047198233_786917834_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/531991_229389043864900_2110575568_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/487899_229389083864896_679421511_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/555944_229389067198231_1978985654_n.jpg

GeorgeTsavd
08-02-13, 13:50

μα ποιος νομιζεις οτι ασχολουνταν με το να φωτογραφιζει χιονια? ενα συνηθισμενο γεγονος ηταν κ ακομη κ σε μεγαλους χιονιαδες ποιος νομιζεις νοιαζεται? μονο ελαχιστοι. εμεις δηλαδη που ασχολουμαστε με τον καιρο. ασε που τοτε με το φιλμ που ηταν κ ακριβο σιγα μην καθεται ο κοσμος να φωτογραφιζει χιονια. θα υπαρχουν κ μερικοι που το εκαναν φυσικα αλλα αντε να τους βρεις

SUMMERSNOW
08-02-13, 14:00
μα ποιος νομιζεις οτι ασχολουνταν με το να φωτογραφιζει χιονια? ενα συνηθισμενο γεγονος ηταν κ ακομη κ σε μεγαλους χιονιαδες ποιος νομιζεις νοιαζεται? μονο ελαχιστοι. εμεις δηλαδη που ασχολουμαστε με τον καιρο. ασε που τοτε με το φιλμ που ηταν κ ακριβο σιγα μην καθεται ο κοσμος να φωτογραφιζει χιονια. θα υπαρχουν κ μερικοι που το εκαναν φυσικα αλλα αντε να τους βρεις
+1000000000000000

a8lios
08-02-13, 14:01

μα λογικο ειναι αυτο... στην Αθηνα ειναι σαφως ενα γεγονος το χιονι κ γιαυτο κ το φωτογραφιζουν περισσοτερος κοσμος! βεβαια το τραγικο ειναι οτι τα παιδια της Σαλονικα (15-20 χρονων) θεωρουν πλεον γεγονος κ το χιονι εδω μετα απο τα ανωμαλα χρονια του 2006-07 οποτε το ιδιο θα γινει οταν χιονισει κ εδω πλεον!

sotospao13
08-02-13, 15:43
Καμια φωτογραφία? κανένα επιχείρημα έχεις? ή μόνο κακόγουστες εξυπνάδες?
εσυ εχεις τιποτα γιατι μονο με αναφορες μας μιλας και η φοτο της ραφηνας ουτε σουρομενος δεν θα ελεγε 80 εκ.

terry
08-02-13, 16:22
Παιδια συγνωμη που εμπεμβαινω αλλα μην λεμε οτι να'ναι που δεν φωτοφραφιζουν λεει το χιονι στην Θεσσαλονικη.Το μονο που δεν τους κανει ιδιαιτερη εντυπωση εκει με οσους θεσσαλονικεις εχω μιλησει ειναι ο ψοφος του βαρδαρη το χιονι αλλιως το θεωρουν... Χαλαρωστε ρε παιδια δεν ζειτε στην Φλωρινα.Χαχααχαχα ελεος δηλαδη_ελα πειτε την αληθεια ειστε λιγακι υπερβολικοι λιγακι μωρε τοσο οσο παταει ενας ελεφαντας:d με τοσα ατομα απο θεσσαλονικη εχω μιλησει για αυτο το θεμα και μαλιστα αρκετοι απο αυτους ηταν καλης ηλικιας και οχι παιδακια. Λοιπον για να σας λυσω την απορια που θα βρειετε φωτο μονο σε(φωτογραφειο) κατι τρελαμενους φωτογραφους επαγγελματιες εμπειρικα αλανια μπορειτε να βρειτε .Ψαχτε λοιπον εχουνε

sotospao13
08-02-13, 16:33
Παιδια συγνωμη που εμπεμβαινω αλλα μην λεμε οτι να'ναι που δεν φωτοφραφιζουν λεει το χιονι στην Θεσσαλονικη.Το μονο που δεν τους κανει ιδιαιτερη εντυπωση εκει με οσους θεσσαλονικεις εχω μιλησει ειναι ο ψοφος του βαρδαρη το χιονι αλλιως το θεωρουν... Χαλαρωστε ρε παιδια δεν ζειτε στην Φλωρινα.Χαχααχαχα ελεος δηλαδη_ελα πειτε την αληθεια ειστε λιγακι υπερβολικοι λιγακι μωρε τοσο οσο παταει ενας ελεφαντας:d με τοσα ατομα απο θεσσαλονικη εχω μιλησει για αυτο το θεμα και μαλιστα αρκετοι απο αυτους ηταν καλης ηλικιας και οχι παιδακια. Λοιπον για να σας λυσω την απορια που θα βρειετε φωτο μονο σε(φωτογραφειο) κατι τρελαμενους φωτογραφους επαγγελματιες εμπειρικα αλανια μπορειτε να βρειτε .Ψαχτε λοιπον εχουνε
ναι σε αυτο συμφωνω,απο κρυο κανεις δεν εντυπωσιαζεται οσο και να χει αλλα απο χιονι ναι αρκετα ατομα το χαιρονται αλλα οχι και για να βγαζουν αβερτα φωτογραφιες

GeorgeTsavd
08-02-13, 17:12

εμεις δεν εχουμε μιλησει με 5-10 θεσσαλονικεις. εμεις ζουμε εδω κ ξερουμε πολυ καλυτερα τι συμβαινει.;) και παλιοτερα τα χιονια ακομα κ μεσα στο κεντρο κ ειδικα στα προαστεια ηταν κατι το συνηθισμενο. οποτε δεν διναμε κ τοσο σημασια. κ προφανως το 1988 στην εποχη του ακριβου φιλμ κ οπου παντα ετσι κ αλλιως οι ανθρωποι δεν ενδιαφερονται κ τοσο το να φωτογραφιζουν χιονια ειναι αστειο να περιμενουμε τον μεσο ανθρωπο να φωτογραφιζει τα χιονια. μερικοι το χουν κανει φυσικα κ εχουνε αλλα σιγα μην καθομαστε να ψαχνουμε. ποιος ο λογος? για να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας? αφου και παλι ελεφαντα θα σε βγαλουν

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 19:11
ναι μωρε συνιθισμενα τα μεγαλα χιονια στην θεσσαλονικη..ποιος να τα βγαλει φωτογραφια...για αυτο ψαχνουν ολοι το 63...
εμεις παλι επειδη δεν εχουμε χιονια τα βγαζαμε απο το 78 σε ηλικια 7 ετων...
παμε να δουμε
2002 ευξηνος σταματας 400μετρα..λιγο πιο κατω απο εδω που μενω τωρα
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/307387_10150337998658172_278277819_n.jpg

νεα ερυθραια 260μ 2002 υψομετρο >τατοιου<το αμαξι μου παρατημενο,υπ[αρχει σε ποστ εδω το καρε καρε απο πεμπτη απογευμα μεχρο κυριακη που φαινεται πως ηταν ο δρομος οταν πηγα χωρις χιονι και πως εγινε...οποοιος θελει ας ψαξει να το βρει.
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/208032_10150141641503172_1872965_n.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 19:37
τοσα χιονια που βρισκεις καθε μερα και αλλες φωτογραφιες 2002 κεντρο αθηνα
http://3.bp.blogspot.com/_D4kF0tsbE90/TFWwfjuJxkI/AAAAAAAAAf4/eMvDqlNJvdQ/s1600/05_017.jpg

Πλ. Κλαυθμώνος
http://3.bp.blogspot.com/_D4kF0tsbE90/TFWwqDU_HvI/AAAAAAAAAgQ/Fey_qbArdjQ/s1600/06_008.jpg

θεα ΥΠΟ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ Πανεπιστιμιου στο βαθος λυκαβιτος
http://4.bp.blogspot.com/_D4kF0tsbE90/TFWwf3qdSdI/AAAAAAAAAgA/KoPD40OCtaY/s1600/05_042.jpg

ζαπειο
http://archive.in.gr/news/snow2002/photos/big/05_040.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 19:40
εμεις δεν εχουμε μιλησει με 5-10 θεσσαλονικεις. εμεις ζουμε εδω κ ξερουμε πολυ καλυτερα τι συμβαινει.;) και παλιοτερα τα χιονια ακομα κ μεσα στο κεντρο κ ειδικα στα προαστεια ηταν κατι το συνηθισμενο. οποτε δεν διναμε κ τοσο σημασια. κ προφανως το 1988 στην εποχη του ακριβου φιλμ κ οπου παντα ετσι κ αλλιως οι ανθρωποι δεν ενδιαφερονται κ τοσο το να φωτογραφιζουν χιονια ειναι αστειο να περιμενουμε τον μεσο ανθρωπο να φωτογραφιζει τα χιονια. μερικοι το χουν κανει φυσικα κ εχουνε αλλα σιγα μην καθομαστε να ψαχνουμε. ποιος ο λογος? για να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας? αφου και παλι ελεφαντα θα σε βγαλουν
εσυ δεν ειχες γεννηθει αλλα ξερεις οτι ηταν ακριβο το φιλμ...
παντως το 1988 ηταν στην εκθεση θεσσαλονικης ο ξαδερφος μου,και μου εχει περιγραψει στο τελος της κακοκαιριας 40 και τοπικα 50 εκατοστα στο κεντρο..
και επειδη παιδια απο εδω που εχουν περιγραψει τα ιδια τα πιστευω απολυτα αφου ηταν τοτε 20 χρονων +

ακου εκει την εποχη του ακριβου φιλμ!!σιγα!!!!!!!!!!δεν ηταν το 88 προ χριστου για τωρα μιλαμε.φιλε μου το 1988 ειχαμε λεφτα με την σεσουλα!!τοτε δουλευα στο μαγαζι του θειου μου ως βοηθητικος και επερνα 120.000 δραχμες και καθε βδομαδα πηγαινα σε αλλο μερος της ελλαδα βολτα....ολος ο κοσμος ειχε χρυση εποχη ο παπανδρεου τα πετουσε απο το παραθυρο...
τωρα ειναι τα δυσκολα,τωρα ολοι εχουν ψηφιακες και δεν της εμφανιζουν ποτε

a8lios
08-02-13, 19:49
εσυ δεν ειχες γεννηθει αλλα ξερεις οτι ηταν ακριβο το φιλμ...
παντως το 1988 ηταν στην εκθεση θεσσαλονικης ο ξαδερφος μου,και μου εχει περιγραψει στο τελος της κακοκαιριας 40 και τοπικα 50 εκατοστα στο κεντρο..
και επειδη παιδια απο εδω που εχουν περιγραψει τα ιδια τα πιστευω απολυτα αφου ηταν τοτε 20 χρονων +

ακου εκει την εποχη του ακριβου φιλμ!!σιγα!!!!!!!!!!δεν ηταν το 88 προ χριστου για τωρα μιλαμε.φιλε μου το 1988 ειχαμε λεφτα με την σεσουλα!!τοτε δουλευα στο μαγαζι του θειου μου ως βοηθιητικος και επειρνα 120.000 δραχμνες και καθε βδομαδα πηγαινα σε αλλο μερος της ελλαδα βολτα....ολος ο κοσμος ειχε χρυση εποχη ο παπανδρεου τα πετουσε απο το παραθυρο...
τωρα ειναι τα δυσκολα,τωρα ολοι εχουν ψηφιακες και δεν της εμφανιζουν ποτε

αν αυτο ειναι 40εκ κ τοπικα 50εκ χιονι τοτε ολοι αυτοι οι "ιστορικοι" για τον κεντρο της Αθηνας χιονιαδες (2002-04-06-08) ειναι πραγματικα πασπαλες! δες τα διπλα διπλα συγκρητικα! δε το λεω ειρωνικα! ισως δε μετραμε σωστα! αλλα αφου αυτη η φωτο του 1988 ειναι 40-50εκ τοτε θελω να δω τι θα ελεγε ο ξαδερφος σου για τις "ιστορικες'' χιονοστρωσεις του κεντρου της Αθηνας οπως πχ του 2002 που μας εδειξες!

vainone
08-02-13, 19:54

αν αυτο ειναι 40εκ κ τοπικα 50εκ χιονι τοτε ολοι αυτοι οι "ιστορικοι" για τον κεντρο της Αθηνας χιονιαδες (2002-04-06-08) ειναι πραγματικα πασπαλες! δες τα διπλα διπλα συγκρητικα! δε το λεω ειρωνικα! ισως δε μετραμε σωστα! αλλα αφου αυτη η φωτο του 1988 ειναι 40-50εκ τοτε θελω να δω τι θα ελεγε ο ξαδερφος σου για τις "ιστορικες'' χιονοστρωσεις του κεντρου της Αθηνας οπως πχ του 2002 που μας εδειξες!

απο που ειναι αυτη η φωτο?? υψομετρο?

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 19:58

καταρχην εχω πει οτι δεν ηταν ιστορικο το 2002 για το κεντρο.εσυ το λες.
κατα τα αλλα κοτσαρεις την ιδια φωτογραφια 100 φορες.
εγω σου εβαλα φωτογραφιες απο κεντρο αθηνας που ειναι αδυνατον να αμφισβητηθουν.
εχεις εστω μια!!μια θελουμε οχι 10 !!! μια! που να δειχνει τον λευκο πυργο ??με τοσο χιονι οπως εδω που τα κτηρια πισω οπως πολυ σωστα ειπαν και αλλοι δεν μαρτυρουν που ειναι.τετοιους οικισμους εχει στην πυλαια αλλα εχει και στον ευοσμο και στην σταυρουπολη..και στην βεροια...μια φωτο με ξεφωτο λες και το 88 η θεσσαλονικη ηταν αραιοκατοικημενη!
ειμαι μεσα τοσα χρονια εχουμε ψαξει τα παντα ε να μην υπαρχει μια απο λευκο πυργο!!εστω απο την αριστοτελους....
>εισαι και εσυ απο αυτους που το 88 δεν ειχαν λεφτα για ασπρομαυρο φιλμ ενω ειχαμε χεστει ολοι στο ταλιρο?(αυτα πληρωνουμε τωρα)

a8lios
08-02-13, 19:58
απο που ειναι αυτη η φωτο?? υψομετρο?

Φοινικας διπλα στη Καλαμαρια... υψομετρο 10-20μ μαξ

vainone
08-02-13, 20:03
ωραια πραγματα! :) εχουμε μεινει να ανπολουμε τις παλιες ωραιες εποχες ρ γμτ...

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:03
με αρεσουν πολυ αυτα που διαβαζω...
1)πολλα χιονια ..πουα διαφορουν οι κατοικοι επειδη ηταν συχνα!!!
2)ηταν λεει ακριβα τα φιλμ!!!
3)αφου στην φωτο ειχε λεει 80-90εκ αρα στα 400μ υψομετρο ειχε 2 μετρα..
ρε παιδια δεν πεσαμε απο το φεγγαρι ουτε ειμαστε 20 ετων...για ονομα του θεου

george-kozanh
08-02-13, 20:05
Ο μπαγασας ο Γιαννης μεχρι και στο καστελοριζο εχει ξαδερφο!! :o Just for fun...

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:05
ωραια πραγματα! :) εχουμε μεινει να ανπολουμε τις παλιες ωραιες εποχες ρ γμτ...
εσυ εχεις τουλαχιστον να θυμασε και πολυ προσφατα,,και φετος ειδες χιονι..
εγω γελαω που τα αναπολουν καμμια δεκαρια που δεν ειχαν γεννηθει...αυτο ειναι ανεκδοτο!,,μιλαω για τους μικρους του φορουμ.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:06
Ο μπαγασας ο Γιαννης μεχρι και στο καστελοριζο εχει ξαδερφο!! :o Just for fun...
εχω και στην νεαπολη σε σενα..θες επιθετο μηπως τους ξερεις?

george-kozanh
08-02-13, 20:06
Tελειως ανουσιες οι κοντρες σας....παν αυτα περασαν να ηταν κι αλλα!

george-kozanh
08-02-13, 20:07
εχω και στην νεαπολη σε σενα..θες επιθετο μηπως τους ξερεις?Οχι,πλακα σου κανω!

a8lios
08-02-13, 20:07
καταρχην εχω πει οτι δεν ηταν ιστορικο το 2002 για το κεντρο.εσυ το λες.
κατα τα αλλα κοτσαρεις την ιδια φωτογραφια 100 φορες.
εγω σου εβαλα φωτογραφιες απο κεντρο αθηνας που ειναι αδυνατον να αμφισβητηθουν.
εχεις εστω μια!!μια θελουμε οχι 10 !!! μια! που να δειχνει τον λευκο πυργο ??με τοσο χιονι οπως εδω που τα κτηρια πισω οπως πολυ σωστα ειπαν και αλλοι δεν μαρτυρουν που ειναι.τετοιους οικισμους εχει στην πυλαια αλλα εχει και στον ευοσμο και στην σταυρουπολη..και στην βεροια...
ειμαι μεσα τοσα χρονια εχουμε ψαξει τα παντα ε να μην υπαρχει μια απο λευκο πυργο!!εστω απο την αριστοτελους....
>εισαι και εσυ απο αυτους που το 88 δεν ειχαν λεφτα για ασπρομαυρο φιλμ ενω ειχαμε χεστει ολοι στο ταλιρο?(αυτα πληρωνουμε τωρα)

στο λευκο πυργο με 7bf αερα περιμενεις χιονοστρωση πανω απο 40-50εκ. ??????? νομιζα οτι ηξερες τον καιρο της Θεσσαλονικης... εγω θελω απλα να μου πεις ποσα εκατοστα ειναι στο κεντρο της Αθηνας οι φωτο που εβαλες γιατι απο οτι καταλαβαινω αλλιως μετρατε τα εκατοστα τα δικα μας κ στα δικα σας μοιραζετε απλοχερα ποντους! κ επειδη με νουμερα δε βγαινει ακρη απο οτι φαινεται αφου εχουμε ακουσει οτι τρελο θελει ο καθενας σαν δικαιολογια οτι ο Φοινικας δεν ειναι Πολη αλλα εξοχη κ οτι η φωτο ειναι ανεμοσουρι η οτι οι ανθρωποι στη φωτο ειναι παιδακια με 1,30 υψος ας αφησουμε τις μετρησεις κ απλα πες μου συγκρητικα εναν χιονια που να ειχε τοσο χιονι η αθηνα σε αυτο το υψομετρο! ξερεις καλα οτι το υψομετρο του Φοινικα ειναι 10-20μ.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:10
Tελειως ανουσιες οι κοντρες σας....παν αυτα περασαν να ηταν κι αλλα!
Εμανωηλιδης ο θειος στην νεαπολη κοζανης.(πανω απο 20 ατομα εχω εκει συγγενεις ξαδερφια πρωτα,και θειο θεια)

a8lios
08-02-13, 20:10
εσυ εχεις τουλαχιστον να θυμασε και πολυ προσφατα,,και φετος ειδες χιονι..
εγω γελαω που τα αναπολουν καμμια δεκαρια που δεν ειχαν γεννηθει...αυτο ειναι ανεκδοτο!,,μιλαω για τους μικρους του φορουμ.

καταρχην το θεμα ειναι για τα χιονια του 1968 κ το ανοιξες εσυ μονος σου... οποτε ολοι βαζουμε φωτο απο παλιες ιστορικες στιγμες! κ ουτε ζητησαμε κανενα να μας πει τα εκατοστα... ο καθενας εχει ματια κ βλεπει.... κ φανταζομαι δεν εννοεις εμενα ως αγεννητο το 88!!! απλα δυστυχως το 88 εμενα ακομα Αθηνα!

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:15
στο λευκο πυργο με 7bf αερα περιμενεις χιονοστρωση πανω απο 40-50εκ. ??????? νομιζα οτι ηξερες τον καιρο της Θεσσαλονικης... εγω θελω απλα να μου πεις ποσα εκατοστα ειναι στο κεντρο της Αθηνας οι φωτο που εβαλες γιατι απο οτι καταλαβαινω αλλιως μετρατε τα εκατοστα τα δικα μας κ στα δικα σας μοιραζετε απλοχερα ποντους! κ επειδη με νουμερα δε βγαινει ακρη απο οτι φαινεται αφου εχουμε ακουσει οτι τρελο θελει ο καθενας σαν δικαιολογια οτι ο Φοινικας δεν ειναι Πολη αλλα εξοχη κ οτι η φωτο ειναι ανεμοσουρι η οτι οι ανθρωποι στη φωτο ειναι παιδακια με 1,30 υψος ας αφησουμε τις μετρησεις κ απλα πες μου συγκρητικα εναν χιονια που να ειχε τοσο χιονι η αθηνα σε αυτο το υψομετρο! ξερεις καλα οτι το υψομετρο του Φοινικα ειναι 10-20μ.
εγω σου ειπα για 40-50εκ στο κεντρο της πολης εσυ μου λες τωρα για τον φοινικα..συγνωμη στην εκθεση ηταν ο ανθρωπος δεν εκανε τουρ στην Σαλλονικα.πες μου εσυ στις φωτο που εβαλα απο νεα ερυθραια και ευξηνο ποσο χιονι λες να ειχε το 2002 και ποσο στο βιντεο που εχω ανεβασει εγω,και θα σου ππω μετα και εγω να δουμε πως τα βλεπεις εσυ πρωτα
στο βιντεο θελω να προσεξεις καλα ειδικα το τελος,που εφτιαξε ο καιρος εχει κανει ζουμ στο φραχτη sto 3.62,δικη μου αναρτηση ειναι

http://www.youtube.com/watch?v=sY02buPC5W4

a8lios
08-02-13, 20:17
εγω σου ειπα για 40-50εκ στο κεντρο της πολης εσυ μου λες τωρα για τον φοινικα..συγνωμη στην εκθεση ηταν ο ανθρωπος δεν εκανε τουρ στην Σαλλονικα.πες μου εσυ στις φωτο που εβαλα απο νεα ερυθραια και ευξηνο ποσο χιονι λες να ειχε το 2002 και ποσο στο βιντεο που εχω ανεβασει εγω,και θα σου ππω μετα και εγω να δουμε πως τα βλεπεις εσυ πρωτα
στο βιντεο θελω να προσεξεις καλα ειδικα το τελος,που εφτιαξε ο καιρος εχει κανει ζουμ στο φραχτη sto 3.62,δικη μου αναρτηση ειναι

http://www.youtube.com/watch?v=sY02buPC5W4

ο Φοινικας ειναι διπλα στη Καλαμαρια με 10μ υψομετρο κ 15λεπτα απο το κεντρο! κ μου δειχνεις βιντεο απο τα 400μ της Αττικης... ευχαριστω δεν ηταν αναγκη το ξεραμε!

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:17
sto 1.12 υπαρχει ενα θαμενο αμαξι.δες το και αυτο

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:18
εγω στα εβαλα να μου πεις ποσο το βλεπεις να ειναι οχι για συγκριση

borios_polos
08-02-13, 20:18
αντε να το ξαναπω..στον πεζοδρομο της λεωφορου νικης και μεχρι τον λευκο πυργο που πηγα και ειδα με τα ματια μου διπλα στην θαλασσα το χιονι ηταν λιγο κατω απο το γονατο...40με50 ποντους δηλαδη...οσο πιο μακρια απο την θαλασσα τα εκατοστα αυξανωντας σταδιακα και εφταναν παντα στην στενη ζωνη του κεντρου...λ.νικης- αγγελακη- αγιου δημητριου- λαγκαδ-.λνικης τα 70 με 80 εκατοστα....αυτα ειναι καταγεργαμενα στο μυαλο μου δυστηχως γιατι ουτε εγω τραβηξα φωτο γιατι δεν ειχα το μυαλο να το σκεφτω καν...

a8lios
08-02-13, 20:22
αντε να το ξαναπω..στον πεζοδρομο της λεωφορου νικης και μεχρι τον λευκο πυργο που πηγα και ειδα με τα ματια μου διπλα στην θαλασσα το χιονι ηταν λιγο κατω απο το γονατο...40με50 ποντους δηλαδη...οσο πιο μακρια απο την θαλασσα τα εκατοστα αυξανωντας σταδιακα και εφταναν παντα στην στενη ζωνη του κεντρου...λ.νικης- αγγελακη- αγιου δημητριου- λαγκαδ-.λνικης τα 70 με 80 εκατοστα....αυτα ειναι καταγεργαμενα στο μυαλο μου δυστηχως γιατι ουτε εγω τραβηξα φωτο γιατι δεν ειχα το μυαλο να το σκεφτω καν...

οχι ο κ. Ζιακο που στο βιβλιο του λεει 80εκ στο κεντρο της Σαλονικας λεει ψεματα τον δωροδοκησαμε! αλλα οταν λεει για τα εκατοστα της Αθηνας ειναι παντα σωστος!

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:23
και εγω βαγγελη αυτο εγραψα για το λευκο πυργο.παρακατω δεν πηγε ο ανθρωπος,και οταν μου το περιεγραφε ειχε ενθουσιαστει.μελος ειναι εδω αλλα γραφει σπανια/

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:24
οχι ο κ. Ζιακο που στο βιβλιο του λεει 80εκ στο κεντρο της Σαλονικας λεει ψεματα τον δωροδοκισαμε! αλλα οταν λεει για τα εκατοστα της Αθηνας ειναι παντα σωστος!
ναι γραφει και κατι ωραια για την αθηνα...απο βιβλιο που..γραφτηκε στην Θεσασαλονικη...\
ακομη δεν εκανες ετσι για τον χαβαλε μια εκτιμηση ποσ εχει εκει π σ εβαλα.η νεα ερυθραια ειναι 260μετρα στην φωτο π εβαλα με το αμαξι οχι 400

a8lios
08-02-13, 20:25
και εγω βαγγελη αυτο εγραψα για το λευκο πυργο.παρακατω δεν πηγε ο ανθρωπος,και οταν μου το περιεγραφε ειχε ενθουσιαστει.μελος ειναι εδω αλλα γραφει σπανια/

ναι ΓΙΑΝΝΗ αλλα ποτε δε μετραμε εναν χιονια στο λευκο πυργο! το ξερεις αυτο!

MountExplorer
08-02-13, 20:26
Που θα παει, θα επαναληφει το 68 και το 88 και το 63 και το 36 και το 41 κτλ. Τοτε θα υπαρχουν παρα πολλες φωτογραφιες και βιντεο απο καθε γειτονια της πολης... και κυριως απο τα προαστια.

borios_polos
08-02-13, 20:29
και εγω βαγγελη αυτο εγραψα για το λευκο πυργο.παρακατω δεν πηγε ο ανθρωπος,και οταν μου το περιεγραφε ειχε ενθουσιαστει.μελος ειναι εδω αλλα γραφει σπανια/ολο το παραλιακο μετωπο τουλαχιστον αυτο που εγω ειδα απο την πλευρα της θαλασσας ειχε πανω κατω αυτο το χιονι...αν πηγαινες π.χ στην πανω πλευρα της αριστοτελους στην αρχαια αγορα ηταν χαλαρα πανω απο μισο μετρο τωρα μεζουρα δεν ειχα παρει αλλα καμια 60-70 σιγουρα...προς την περιοχη μου λιγο δυτικα του κεντρου ηταν 100% 80 εκατοστα σε παρκο χωρις ανεμοσουρια σε εδαφος χωρις ανωμαλες επιφανειες και στρωμενο ομοιομορφα οπως στην φωτο του φοινικα...ανεμοσουρια ειχε σε στενακια χβρις κινηση που ηταν εκτεθειμενα στον βαρδαρη οπως το στενο του σπιτιου μου π.χ οπου ειχε στιβιαστει χιονι σε μια πλευρα πανω απο ενα μετρο...αλλα αυτο δεν μετραει φυσικα

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:29
ναι ΓΙΑΝΝΗ αλλα ποτε δε μετραμε εναν χιονια στο λευκο πυργο! το ξερεις αυτο!
κοιτα εγω εκτιμαω ενα χιονι ειτε ειναι 10εκ ειτε ενα μετρο
απλα διαβαζουμε πολλες υπερβολλες.
αυτο που οτι και να λενε καποιοι δεν θα το πιστεψει ακνεις ποτε ειναι οτι ειχε 2 μετρα στα προαστεια της θεσσαλονικης.αλλοι ειπαν 1.5 το ιδιο ειναι.,
ειναι αδυνατον ακομη και αν χιονιζε με νοτιαδες.δεν γινετε.ουτε η σαμαρινα ουτε φετος ο παρνασσος δεν το καταφερε,.
η αναλογια χιονιου μμ δεν υπαρχει περιπτωση ειδικα με ανεμο να ξεπερασει το 1-1 με νοτιαδες γινεται 1-3 που ειναι το περισσοτερο.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:31
Που θα παει, θα επαναληφει το 68 και το 88 και το 63 και το 36 και το 41 κτλ. Τοτε θα υπαρχουν παρα πολλες φωτογραφιες και βιντεο απο καθε γειτονια της πολης... και κυριως απο τα προαστια.
καποτε ισως...
και θα ειναι εξαιρεση στον κανονα που υπαρχει,

MountExplorer
08-02-13, 20:36
καποτε ισως...
και θα ειναι εξαιρεση στον κανονα που υπαρχει,

h Μονη εξαιρεση ειναι η επταετια 2006-2013.....

MountExplorer
08-02-13, 20:38
κοιτα εγω εκτιμαω ενα χιονι ειτε ειναι 10εκ ειτε ενα μετρο
απλα διαβαζουμε πολλες υπερβολλες.
αυτο που οτι και να λενε καποιοι δεν θα το πιστεψει ακνεις ποτε ειναι οτι ειχε 2 μετρα στα προαστεια της θεσσαλονικης.αλλοι ειπαν 1.5 το ιδιο ειναι.,
ειναι αδυνατον ακομη και αν χιονιζε με νοτιαδες.δεν γινετε.ουτε η σαμαρινα ουτε φετος ο παρνασσος δεν το καταφερε,.
η αναλογια χιονιου μμ δεν υπαρχει περιπτωση ειδικα με ανεμο να ξεπερασει το 1-1 με νοτιαδες γινεται 1-3 που ειναι το περισσοτερο.

Καμια υπερβολη. Τη Σαμαρινα μην την αναφερεις καν. 2 μετρα εχει ριξει πολλες φορες.... π.χ. πέρσι!

Ναι ειχε 2 μετρα ο Χορτιατης το 1988, ενω το 2001 ειχε λιγο λιγοτερο.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 20:44
Καμια υπερβολη. Τη Σαμαρινα μην την αναφερεις καν. 2 μετρα εχει ριξει πολλες φορες.... π.χ. πέρσι!

Ναι ειχε 2 μετρα ο Χορτιατης το 1988, .
ποσο χρονων ησουν το 1988?το ειδες η ακουσες την ιστορια?
νομιζω οτι ησουν γυρω στα 11?..και δεν το ειδες καν στο ειπαν

h Μονη εξαιρεση ειναι η επταετια 2006-2013.....

εξαιρεση βεβαια δεν μπορει να ειναι ενα τετοιο μεγαλο χρονικο διαστημα...
με τα χιλιοστα που εχει η θεσσαλονικη σαν μο τον χειμωνα που προκυπτουν επισημα σε βαθος 25ετιας και μονο αρκει για να καταλαβει καποιος οτι ειναι απλα εξαιρεση στον κανονα.αλλωστε τι ναλεμε μιλαμε για το 88,,μεσα σε μισο αιωνα εκανε ενα 88...
η σαμαρινα δεν εκανε 2 μετρα σε 3 μερες.

MountExplorer
08-02-13, 20:52
ποσο χρονων ησουν το 1988?το ειδες η ακουσες την ιστορια?
νομιζω οτι ησουν γυρω στα 11?..και δεν το ειδες καν στο ειπαν

εξαιρεση βεβαια δεν μπορει να ειναι ενα τετοιο μεγαλο χρονικο διαστημα...
με τα χιλιοστα που εχει η θεσσαλονικη σαν μο τον χειμωνα που προκυπτουν επισημα σε βαθος 25ετιας και μονο αρκει για να καταλαβει καποιος οτι ειναι απλα εξαιρεση στον κανονα.αλλωστε τι ναλεμε μιλαμε για το 88,,μεσα σε μισο αιωνα εκανε ενα 88...
η σαμαρινα δεν εκανε 2 μετρα σε 3 μερες.

Το 1988 ειχε τοσο χιονι εδω που δε μπορουσα να παω πουθενα. Το παρκο μεσα ειχε τουλαχιστον μισο μετρο, οποτε πως να πηγαιναμε στο Χορτιατη; Το ακουσα απο πολλες πηγες ομως. Φωτο καπου θα υπαρχει. Ισως το παλιο δημαρχειο του Χορτιατη να εχει υλικο! Θελει ψαξιμο η δουλεια....

Ναι, σαφως αποτελει εξαιρεση η επταετια 2006-2013, και φετος ειναι το αποκορυφωμα αφου δεν το στρωσε ουτε καν μεσα στο Χορτιατη. Διανυουμε μια καιρικα ανωμαλη περιοδο, και αυτο δε μπορει να το αμφισβητησει κανενας σοβαρος ανθρωπος....

Η Θεσσαλονικη εχει κανει 1 μετρο σε μια μερα μεσα, οπως ειναι γνωστο. Αυτο εγινε και το 36 και το 41.

Μεσα σε μισο αιωνα εκανε μονο το 1988? Αχαχαχαχαχαχαχαχα. Πανω απο 1 μετρο στα προαστια εκανε παρα πολλες φορες τον τελευταιο μισο αιωνα. 2001, 1988, 1968, 1963 και με μια επιφυλαξη και το 83. Αυτα που ειδες εσυ το 2002, εδω τα εκανε 5 φορες μεσα σε 50 χρονια και μαλιστα τις δυο φορες ειχε πολυ περισσοτερο χιονι, στο ιδιο υψομετρο! Ειπαμε τα ασυγκριτα δεν θα τα συγκρινεις. Αλλο Αθηνα, αλλο Θεσσαλονικη.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 21:10
Το 1988 ειχε τοσο χιονι εδω που δε μπορουσα να παω πουθενα. Το παρκο μεσα ειχε τουλαχιστον μισο μετρο, οποτε πως να πηγαιναμε στο Χορτιατη; Το ακουσα απο πολλες πηγες ομως. Φωτο καπου θα υπαρχει. Ισως το παλιο δημαρχειο του Χορτιατη να εχει υλικο! Θελει ψαξιμο η δουλεια....

Ναι, σαφως αποτελει εξαιρεση η επταετια 2006-2013, και φετος ειναι το αποκορυφωμα αφου δεν το στρωσε ουτε καν μεσα στο Χορτιατη. Διανυουμε μια καιρικα ανωμαλη περιοδο, και αυτο δε μπορει να το αμφισβητησει κανενας σοβαρος ανθρωπος....

Η Θεσσαλονικη εχει κανει 1 μετρο σε μια μερα μεσα, οπως ειναι γνωστο. Αυτο εγινε και το 36 και το 41.

Μεσα σε μισο αιωνα εκανε μονο το 1988? Αχαχαχαχαχαχαχαχα. Πανω απο 1 μετρο στα προαστια εκανε παρα πολλες φορες τον τελευταιο μισο αιωνα. 2001, 1988, 1968, 1963 και με μια επιφυλαξη και το 83. Αυτα που ειδες εσυ το 2002, εδω τα εκανε 5 φορες μεσα σε 50 χρονια και μαλιστα τις δυο φορες ειχε πολυ περισσοτερο χιονι, στο ιδιο υψομετρο! Ειπαμε τα ασυγκριτα δεν θα τα συγκρινεις. Αλλο Αθηνα, αλλο Θεσσαλονικη.
μα που να πας το 88?σε αφηναν να βγεις μονος?ποσο ησουν??δεν μ ειπες..10?11?η 9?ποσο???
>στα λογια εχει ακνει ακομη περισσοτερα...στην πραγματικοτητα τα χαλας λιγο.
ειναι ανουσιο να διαβαζουμε ξανα και ξανα τα ιδια.και δυστιχως υπαρχει καχυποψια η οποια δεν υπηρχε παλιοτερα..και δημιουργηθηκε οταν μπηκε εδω μεσα φωτογραφια πριν πολυ λιγα χρονια απο χολομοντα και ελεγε..χορτιατης..θυμασε πολυ καλα τι λεω...και εαν δικος σας ανθρωπος δεν το ελεγε θα το τρωγαμε.
πλεον αν δεν δουμε κατι που να μπορουμε να καταλαβουμε που ειναι απλα το μυαλο μας παει σε νεο φιασκο.και την ευθυνη για αυτο δεν την εχουμε εμεις αλλα οσοι με δολο το εκαναν τοτε.
επισης εχει μπει φωτογραφια απομ φλωρινα...λες και το εχε αναγκη η φλωρινα...απο παλιοτερα χρονια που παρουσισατηκε ως ημερας!!!!...

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 21:20
1988 θεσσαλονικη 16-17-18/12/88 ο τιτλος

http://farm2.staticflickr.com/1168/1366752929_bbb0334588.jpg

http://farm2.staticflickr.com/1082/1366753399_2fda9f083a_z.jpg?zz=1

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 21:28
ειχε ακομη μια
http://farm2.staticflickr.com/1286/1366752403_04d137bfaf_z.jpg?zz=1

SUMMERSNOW
08-02-13, 21:53
πολυ το ψυριζουμε το θεμα....οσα ειπε ο βαγγελης (βορειος πολος ,)ισχυουν ,οπως ακριβως τα ειπε .τοτε μεναμε κεντρο και οι δυο ,την ιδια βολτα καναμε αχχααχαχ χωρις να ξερουμε ο ενας τον αλλον .
για το χορτιατη ,τι ψαχνετε να βρειτε ?πατε καλα?τοτε ειχαν σιχαθει το χιονι ,και σεις περιμενετε να βγαλουν και φωτο?
αποκλεισμενοι ηταν οι ανθρωποι για μερςε ,χεστηκαν για τις φωτο .και αν εβγαλε κανενας αντε βρες τον .
ποιος πηγε στο χορτιατη ?να παει με τι?με ελικοπτερο? .εδω στα στενα του κεντρου δεν εμπαιναν αμαξια ,θα πανε στο χορτιατη ?.
αν δεν ηταν 2μ και ηταν 1.80-1.70?τι εγινε ?θα το καταλαβει κανενας απο φωτο οτι ειναι 1.70 και οχι 2μ?

NORTHMAN SNOW
08-02-13, 22:11
Πωπω έλειψα από το φόρουμ και ξεσκιστήκατε να γράφεται ρε παίδες???
335 ποστ σε 8 μέρες!!!!
Που να χιόνιζε και σαν το 1968 δηλαδή...Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό ορισμένων να στρεβλώνουν κάποια πράγματα...Γιατί ρε παιδιά???Για να χαμε να λέγαμε???Το μόνο καλό που βρίσκω σε τέτοιες ανούσιες κόντρες είναι το αρχειακό υλικό που παρατίθεται για να συνεχιστεί ο αγώνας και τα κονταροχτυπήματα..Να τα βάζουμε ρε παιδιά τα αρχεία και τα στατιστικά σε θέματα όμως που να προσφέρουν γνώση και να είναι κοσμήματα για το φόρουμ...Τέσπα.

ΥΓ Το βίντεο αυτό του θέματος (το αρχικό εννοώ του Γιάννη) είναι από τα ψηφιακά αρχεία της ΕΡΤ και από ότι θυμάμαι το είχα ανεβάσει και εγώ σε κάποιο άλλο θέμα σε μορφή λινκ μαζί με άλλο ένα παρόμοιο.

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 22:51
ΥΓ Το βίντεο αυτό του θέματος (το αρχικό εννοώ του Γιάννη) είναι από τα ψηφιακά αρχεία της ΕΡΤ και από ότι θυμάμαι το είχα ανεβάσει και εγώ σε κάποιο άλλο θέμα σε μορφή λινκ μαζί με άλλο ένα παρόμοιο.
απο αλλου το πηρα αλλα θα το εχουν πολλοι αφου τοτε ενα καναλι υπηρχε μονο.
βαριεμε να ασχοληθω αλλιως αν παω στην ερτ θα βρω πολλα.
θα θελα να βρω το βιντεο απο ολυμπιακο σταδιο 1991δεκεμβριος αν θυμαμε καλα παναθηναικος-σαμπντορια..ημουν στο ταγμα τοτε κορινθο ειχαμε επιφυλακη για πλυμηρες εκει..και εκατσα να δω το ματς..γινοταν πανικος,ειχε φοβερο χιονι μεσα στο γηπεδο και τ βλεπω και λεω αμαν τι γενεται στην ιταλια!!..και ηταν στο μαρουσι...το ματς δεν ξεκινησε ποτε/
τοτε στο στρατο οχι κινητα δεν ειχαμε..ενα σταθερο με ουρα 20 ατομα..ουτε τηλεοραση ουτε ραδιο.δεν ηξερα ουτε το ναουκαστινγκ οχι τι καιρο θα κανει...
ετσι εχασα εκεινο το χιονι...βεβαια μετα πηρα αδεια τα χριστουγεννα εως την πρωτοχρονια και χιονιζε συνεχεια,ετσι ηρεμισα!

george-kozanh
08-02-13, 23:00
Δεν θελω να φανταστω τι εχει να γινει αν κανει ιστορικο χιονια τωρα σε αυτα τα χρονια(με την περισσια τεχνολογια )στην Θεσσαλονικη χαχα

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 23:31
Δεν θελω να φανταστω τι εχει να γινει αν κανει ιστορικο χιονια τωρα σε αυτα τα χρονια(με την περισσια τεχνολογια )στην Θεσσαλονικη χαχα
θα μπουν 5 ατομα που εχουν να γραψουν 3 χρονια....αν θυμασε..χεχε

salonikatasos
08-02-13, 23:45
να ρε συ το έχει στρώσει κιόλας http://firstwebcam.com/live-webcams/aspen-colorado-aspen-mountain:rockon:

BrainA
08-02-13, 23:47
απο αλλου το πηρα αλλα θα το εχουν πολλοι αφου τοτε ενα καναλι υπηρχε μονο.
βαριεμε να ασχοληθω αλλιως αν παω στην ερτ θα βρω πολλα.
θα θελα να βρω το βιντεο απο ολυμπιακο σταδιο 1991δεκεμβριος αν θυμαμε καλα παναθηναικος-σαμπντορια..ημουν στο ταγμα τοτε κορινθο ειχαμε επιφυλακη για πλυμηρες εκει..και εκατσα να δω το ματς..γινοταν πανικος,ειχε φοβερο χιονι μεσα στο γηπεδο και τ βλεπω και λεω αμαν τι γενεται στην ιταλια!!..και ηταν στο μαρουσι...το ματς δεν ξεκινησε ποτε/
τοτε στο στρατο οχι κινητα δεν ειχαμε..ενα σταθερο με ουρα 20 ατομα..ουτε τηλεοραση ουτε ραδιο.δεν ηξερα ουτε το ναουκαστινγκ οχι τι καιρο θα κανει...
ετσι εχασα εκεινο το χιονι...βεβαια μετα πηρα αδεια τα χριστουγεννα εως την πρωτοχρονια και χιονιζε συνεχεια,ετσι ηρεμισα!

Αντε να σου βαλω φωτο της εποχης :cool:

http://www.glory-days.gr/images/7511.JPG

http://www.glory-days.gr/images/7533.JPG

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-02-13, 23:53
το ματς ειχε διακοπει?θυμαμε οτι εγινε την επομενη ημερα.αυτες ποτε ειναι>?

Αντε να σου βαλω φωτο της εποχης :cool:

http://www.glory-days.gr/images/7511.JPG

http://www.glory-days.gr/images/7533.JPG

BrainA
09-02-13, 00:02
το ματς ειχε διακοπει?θυμαμε οτι εγινε την επομενη ημερα.αυτες ποτε ειναι>?

ειναι της 11/12/1991

SUMMERSNOW
09-02-13, 00:03
μια χαρα εγινε το ματς ...1-3 η μπερδευομαο με αλλο ματς?

phanis777
09-02-13, 00:04
Ειχε προηγηθει το χιονισμενο σκ αλλα μετα δεν αιθριασε ο καιρος και μετα την τεταρτη πρωι η ΕΜΥ εβγαλε εκτακτο για υποτροπη μεσα στην μερα, χιονιζε στο Κεντρο απο τις 12 - 1 το μεσημερι μεχρι τις 11 περιπου το βραδυ...

phanis777
09-02-13, 00:04
1-1 ηρθε κ εγινε κανονικα..

george28
09-02-13, 00:34
Δεν θυμάται κανένας απο όσο φαίνεται.

Στο χιονισμένο ΟΑΚΑ το παιγνίδι είχε έρθει 0-0.

1-1 είχε έρθει στη Ιταλία.

Χιονι στρωμένος είχαν μόνο τα ΒΠ. Κέντρο απλά έπεφτε χιόνι, ένα απο τα πολλα εκείνης της χρόνιας.

a8lios
09-02-13, 00:46

Χιονι στρωμένος είχαν μόνο τα ΒΠ. Κέντρο απλά έπεφτε χιόνι, ένα απο τα πολλα εκείνης της χρόνιας.

πολυ σωστα! εμενα Αθηνα τοτε (κατω πατησια) κ ηταν ενας ωραιος χειμωνας με αρκετες μερες χιονοπτωσης αλλα στη γειτονια μου εστρωσε μονο 1 φορα τον Φλεβαρη περιπου 5εκ.! θυμιζει πολυ τον περσινο χειμωνα στη Σαλονικα με τις 10 μερες χιονοπτωσης οπως κ το 2002-03 με τις 11 μερες χιονοπτωσης χωρις ομως καποιο σοβαρο στρωσιμο με εξαιρεση τα 5-10εκ. του Απριλιου 2003... επισης ο πρωτος μου χειμωνας στη Σαλονικα 93-94 μοιαζει πολυ με το 91-92 της Αθηνας απλα στη Σαλονικα τις ειχε κανει ολες σερι μαζεμενες τις μερες χιονοπτωσης κ παλι χωρις καμια σοβαρη χιονοστρωση!

BrainA
09-02-13, 01:24

Aκριβεστατος.

george28
09-02-13, 01:36
Τότε είχε δώσει παλι ρέστα το δυτικο τόξο. Στον χιονια 22-23 Φεβρουάριου είχαμε βαλει πανω απο 20 πόντους στρωμένους στο δρόμο στο Περιστέρι.

Ενδεικτικα στην άσφαλτο το 1992 είχαμε μετρημένους 22 πόντους.( όχι άνεμοσουρι )

Στο ίδιο σημείο το 2004 είχαμε 15.
Το 2006, 2011, και φέτος ίσα που ασπρισε ο δρομος .
Το 2008 αξεπέραστο με 32 πόντους, ο μόνος χιονιας που πιθανόν να τον έχει ξεπεράσει ειναι το 1981 αλλα δεν έχει μετρηθεί με χάρακα.
Βέβαια να τονίσουμε ότι σε άνεμοσουρια το 2008 είχαμε πανω απο μισό μετρο. Ο κήπος μου είχε χιόνι πανω απο γόνατο.

πολυ σωστα! εμενα Αθηνα τοτε (κατω πατησια) κ ηταν ενας ωραιος χειμωνας με αρκετες μερες χιονοπτωσης αλλα στη γειτονια μου εστρωσε μονο 1 φορα τον Φλεβαρη περιπου 5εκ.! θυμιζει πολυ τον περσινο χειμωνα στη Σαλονικα με τις 10 μερες χιονοπτωσης οπως κ το 2002-03 με τις 11 μερες χιονοπτωσης χωρις ομως καποιο σοβαρο στρωσιμο με εξαιρεση τα 5-10εκ. του Απριλιου 2003... επισης ο πρωτος μου χειμωνας στη Σαλονικα 93-94 μοιαζει πολυ με το 91-92 της Αθηνας απλα στη Σαλονικα τις ειχε κανει ολες σερι μαζεμενες τις μερες χιονοπτωσης κ παλι χωρις καμια σοβαρη χιονοστρωση!

a8lios
09-02-13, 02:00
Τότε είχε δώσει παλι ρέστα το δυτικο τόξο. Στον χιονια 22-23 Φεβρουάριου είχαμε βαλει πανω απο 20 πόντους στρωμένους στο δρόμο στο Περιστέρι.

Ενδεικτικα στην άσφαλτο το 1992 είχαμε μετρημένους 22 πόντους.( όχι άνεμοσουρι )

Στο ίδιο σημείο το 2004 είχαμε 15.
Το 2006, 2011, και φέτος ίσα που ασπρισε ο δρομος .
Το 2008 αξεπέραστο με 32 πόντους, ο μόνος χιονιας που πιθανόν να τον έχει ξεπεράσει ειναι το 1981 αλλα δεν έχει μετρηθεί με χάρακα.
Βέβαια να τονίσουμε ότι σε άνεμοσουρια το 2008 είχαμε πανω απο μισό μετρο. Ο κήπος μου είχε χιόνι πανω απο γόνατο.

ναι Περιστερι με Κατω Πατησια καμια σχεση :) ειδικα στην Αχαρνων που εμενα εγω!

Seth13
09-02-13, 03:12
Για Φεβρουάριο του 1992 δεν νομίζω οτι είχε δώσει ρέστα μόνο το δυτικό τόξο. Ανάλογο χιόνι είχαμε και στην Αγία Παρασκευή. Ήταν από τους χιονιάδες που αν και 4 ετών τότε έχω εικόνες καθαρές + φωτογραφίες οικογενειακές.

panos erythrea
09-02-13, 08:46
το ματς ειχε διακοπει?θυμαμε οτι εγινε την επομενη ημερα.αυτες ποτε ειναι>?μεσα ειμουν απο κατ και πανω αρχισε να πιανει ο δρομος.φανταστικη ομως εμπειρια μεσα στο γήπεδο!!!

george28
09-02-13, 09:47
Εννοιείτε οτι ειχε όλο το λεκανοπεδιο χιονι.

απλα συγκριτικά πχ Πατησία με Περιστ΄ρι που είναι παρομοια σε υψομετρο ισχύε ο κανόνας όσο δυτικότερα τόσο περισσότερο.

στα βορεια μερη του λεκανοπεδιου ειδικά οσο ειναι πανω απο 200 μετρα ειχαν χιονοστρωση απο το πρωι του Σαββατου και μάζευαν ποντους από το πρωι.

Για Φεβρουάριο του 1992 δεν νομίζω οτι είχε δώσει ρέστα μόνο το δυτικό τόξο. Ανάλογο χιόνι είχαμε και στην Αγία Παρασκευή. Ήταν από τους χιονιάδες που αν και 4 ετών τότε έχω εικόνες καθαρές + φωτογραφίες οικογενειακές.

a8lios
09-02-13, 12:13
Εννοιείτε οτι ειχε όλο το λεκανοπεδιο χιονι.

απλα συγκριτικά πχ Πατησία με Περιστ΄ρι που είναι παρομοια σε υψομετρο ισχύε ο κανόνας όσο δυτικότερα τόσο περισσότερο.

στα βορεια μερη του λεκανοπεδιου ειδικά οσο ειναι πανω απο 200 μετρα ειχαν χιονοστρωση απο το πρωι του Σαββατου και μάζευαν ποντους από το πρωι.

εκεινη τη μοναδικη φορα του 92 που το στρωσε στη γειτονια μου στα Κατω Πατησια ειχα παει με τον πατερα μου για μια δουλεια στο Μαρουσι κ στη Πευκη (με τρενο βεβαια) κ ειχα τρομαξει με τη διαφορα που ειχαν απο τα Κατω Πατησια! η γειτονια μου ειχε 5εκ. κ στο Μαρουσι κ την Πευκη ειχε 30-40εκ!!! επισης το βραδυ της παραμονης Πρωτοχρονιας 91-92 που το περασαμε σε συγγενεις στη Πευκη θυμαμαι ειχε βαλει 5-10εκ. χιονι ενω η γειτονια μου δεν ειχε τιποτα (σκετη χιονοπτωση)!

MountExplorer
09-02-13, 15:50
μα που να πας το 88?σε αφηναν να βγεις μονος?ποσο ησουν??δεν μ ειπες..10?11?η 9?ποσο???
>στα λογια εχει ακνει ακομη περισσοτερα...στην πραγματικοτητα τα χαλας λιγο.
ειναι ανουσιο να διαβαζουμε ξανα και ξανα τα ιδια.και δυστιχως υπαρχει καχυποψια η οποια δεν υπηρχε παλιοτερα..και δημιουργηθηκε οταν μπηκε εδω μεσα φωτογραφια πριν πολυ λιγα χρονια απο χολομοντα και ελεγε..χορτιατης..θυμασε πολυ καλα τι λεω...και εαν δικος σας ανθρωπος δεν το ελεγε θα το τρωγαμε.
πλεον αν δεν δουμε κατι που να μπορουμε να καταλαβουμε που ειναι απλα το μυαλο μας παει σε νεο φιασκο.και την ευθυνη για αυτο δεν την εχουμε εμεις αλλα οσοι με δολο το εκαναν τοτε.
επισης εχει μπει φωτογραφια απομ φλωρινα...λες και το εχε αναγκη η φλωρινα...απο παλιοτερα χρονια που παρουσισατηκε ως ημερας!!!!...

To 88 ημουν 9 ετων. Οι αναφορες για 2 μετρα στο Χορτιατη ειναι παμπολλες και ολες προερχονται απο κατοικους. Επισης η φωτο απο Καλαμαρια δειχνει τουλαχιστον 70 εκατοστα στην περιοχη του Φοινικα.

snowgiann
09-02-13, 18:31
Το 91-92 ήταν χειμώνας μοναδικός!
19 ημέρες χιονόπτωσης στο κέντρο της Αθήνας...Φλώρινα είχαμε γίνει!!
http://antisimvatikos.blogspot.gr/2010/06/blog-post_10.html
Στον Χολαργό το είχε στρώσει σε 5 διαφορετικές κακοκαιρίες με αυτήν στα τέλη Φεβρουαρίου να είναι η καλύτερη γύρω στα 20-25 εκατοστά!

ΥΓ:Εξαιρετικό το παραπάνω site με πολλά στατιστικά, αναλύσεις και φωτογραφίες!

alkis91
09-02-13, 22:21
πολυ σωστα! εμενα Αθηνα τοτε (κατω πατησια) κ ηταν ενας ωραιος χειμωνας με αρκετες μερες χιονοπτωσης αλλα στη γειτονια μου εστρωσε μονο 1 φορα τον Φλεβαρη περιπου 5εκ.!

4.1 εκ. ειχε το αεροδρομιο στο Ελληνικο εκεινη την ημερα. Περιεργο να ειχε το ιδιο μια περιοχη πιο πανω και απο το κεντρο ακομα...

Εδω και η αναφορα απο το σταθμο στις 23/02/92 στις 6 το πρωι:

167160 99999 199202230600 350 7 *** 15 OVC 7 * * 0.3 73 ** ** ** ** ** ** ** 7 31 29 1023.5 ***** 1021.7 *** 30 ***** ***** ***** ***** 2

Αυτο το 2 στο τελος ειναι το "snow depth" σε ιντσες :p

alkis91
09-02-13, 22:26
Και μια φωτο απο το μεσιμερι εκεινης της ημερας (πρεπει να την εχω ξαναβαλει) Οπου το χιονι στην πιστα βεβαια εχει απομακρυνθει και η Τ εχει αγγιξει τους 2-3 βαθμους...

4498

ΓΙΑΝΝΗΣ
09-02-13, 23:15
εγω το 91-92 ημουν φανταρος και εχασα αρκετα χιονια..ημουν ομως χριστουγεννα και πρωτοχρονια..μαλιστα πρωτοχρονια βγηκαμε και πηγαμε μενιδι,,ακομη και εκει στα 160μετρα κολαση με αλυσιδες περασαμε την ανω λιμνη προς ανω λιοσια/
οτα πηγα με αδεια ν ερυθραια λιγες ημερες πριν τα χριστουγεννα υπηρχαν στιβες χιονι παντου απο τα προηγουμενα χιονια..

snowgiann
10-02-13, 13:39
4.1 εκ. ειχε το αεροδρομιο στο Ελληνικο εκεινη την ημερα. Περιεργο να ειχε το ιδιο μια περιοχη πιο πανω και απο το κεντρο ακομα...

Εδω και η αναφορα απο το σταθμο στις 23/02/92 στις 6 το πρωι:

167160 99999 199202230600 350 7 *** 15 OVC 7 * * 0.3 73 ** ** ** ** ** ** ** 7 31 29 1023.5 ***** 1021.7 *** 30 ***** ***** ***** ***** 2

Αυτο το 2 στο τελος ειναι το "snow depth" σε ιντσες :p

Προφανώς και δεν είχε μόνο 5 εκατοστά στα Πατήσια στα 100μ υψόμετρο όταν πολύ δίπλα στα 3χλμ και 60μ υψόμετρο στο Περιστέρι είχε 20!
Το Σάββατο βράδυ 22 Φεβρουαρίου 1992 ήμουν σε συγγενικό σπίτι στον Πειραία και εκεί φεύγοντας είχε 5-10 εκατοστά! Στη διαδρομή από Πειραια για Χολαργό πέρασα από Σύνταγμα και είχε σίγουρα 10 εκατοστά ίσως και λίγο παραπάνω....προφανώς έχει γίνει μπέρδεμα με άλλο χιονιά εκείνης της χρονιάς από τους πολλούς που είχαμε!

a8lios
10-02-13, 15:30
Προφανώς και δεν είχε μόνο 5 εκατοστά στα Πατήσια στα 100μ υψόμετρο όταν πολύ δίπλα στα 3χλμ και 60μ υψόμετρο στο Περιστέρι είχε 20!
Το Σάββατο βράδυ 22 Φεβρουαρίου 1992 ήμουν σε συγγενικό σπίτι στον Πειραία και εκεί φεύγοντας είχε 5-10 εκατοστά! Στη διαδρομή από Πειραια για Χολαργό πέρασα από Σύνταγμα και είχε σίγουρα 10 εκατοστά ίσως και λίγο παραπάνω....προφανώς έχει γίνει μπέρδεμα με άλλο χιονιά εκείνης της χρονιάς από τους πολλούς που είχαμε!

καλα 20εκ δεν ειχα που να γυρισει ο κοσμος αναποδα!!!!! δε ξερω πως μετρατε τα εκατοστα κ ποσο ευκολα βρισκεται ποντους!!! εγω κατω πατησια ειχα 5 αντε να σου πω 7εκ! 30-40εκ ειχε η Πευκη που πηγα την ιδια μερα!

a8lios
10-02-13, 15:31
κ ηταν η μοναδικη κακοκαιρια τοτε που ειχα χιονοστρωση στα κατω πατησια οποτε δε μπορει να μπερδευομαι! ολες οι αλλες ηταν σκετη χιονοπτωση!

george28
10-02-13, 15:38
O άθλιος πρέπει να έχει δίκαιο.

Μπορει ο Πειραιάς να έχει 10 πόντους και κέντρο να έχει πεντε πόντους.

Ο Πειραιάς ειναι το τελειωμα του δυτικού τόξου και Τον πίανουν κυμματα χιονοπτώσεων που δεν πιάνουν το κέντρο.

Βεβαιως συμβαίνει και το αντίθετο. Το 2006 ας πούμε στο Περιστέρι είχαμε οριακή χιονοστρωση , ενω ανατολικότεραν περιοχεις με μικρότερο υψόμετρο μετραγανε πόντους.

a8lios
10-02-13, 15:44
O άθλιος πρέπει να έχει δίκαιο.

Μπορει ο Πειραιάς να έχει 10 πόντους και κέντρο να έχει πεντε πόντους.

Ο Πειραιάς ειναι το τελειωμα του δυτικού τόξου και Τον πίανουν κυμματα χιονοπτώσεων που δεν πιάνουν το κέντρο.

Βεβαιως συμβαίνει και το αντίθετο. Το 2006 ας πούμε στο Περιστέρι είχαμε οριακή χιονοστρωση , ενω ανατολικότεραν περιοχεις με μικρότερο υψόμετρο μετραγανε πόντους.

μα κ το 2008 ειχε πιο πολυ ο Πειραιας απο το κεντρο! δεν ειναι παραξενο... γενικα η Αττικη εχει ιδιοτροπους χιονιαδες δε παιζει ρολο μονο η θαλασσα κ το υψομετρο!

george28
10-02-13, 15:48
Ειναι τα τόξα. Το δυτικο τόξο ;)

geornik2004
10-02-13, 15:51
η Αττική εάν χτυπηθεί από το lake effect χιόνι μπορεί να επηρεαστεί οπουδήποτε από την Ελευσίνα και ανατολικότερα με κατακόρυφη ανάπτυξη από Β-Ν...δυτικότερα της Ελευσίνας δεν ειναι χιονια τύπου lake effect όταν χιονίζει...

george28
10-02-13, 16:08
Τα χιόνι κυμματα στην Αττική ακολουθούν συγκεκριμένα μοτίβα.

Το περίφημο δυτικο τόξο απο τα ανατολικα φαίνεται σαν μια ερπουσα χιονόπτωση που δεν μπορείς να καταλάβεις απο που ξεκινάει το σύννεφο και που η χιονόπτωση. Απο την δορυφορική φαίνεται μια νεφώση που ενισχύεται στο τελειωμα της Πάρνηθας απο λόγους κυρίως άνεμο λογικός.

Η συνταγή ειναι Β η ΒΑ στο στενό μεταξύ Πάρνηθας και Πεντέλης και Ορογραφικος ΒΔ στο τελειωμα της Πάρνηθας.

Μικροπαραλαγες στο μοτίβο μεταφέρουν τα χιονια σε λίγο διαφοερετικη κατανομή, Ας πούμε στον χιονια 8/1 , ο Ορογραφικος ΒΔ εναλλασοταν με το ΒΑ λόγο βαροβμιδας και ευνόησαν το βορειότερα μέρος του δυτικου τόξου. Μενιδι, Καματερο, ΙΛιον, Περιστέρι.

Οταν ο ΒΔ επικρατησει λόγω βαροβαθμιδας τότε ενεργοποιούνται αλλ&#180;α ανατολικότερΑ τΟξα

Michael_SN
10-02-13, 18:12
ΜΙΚΡΑ, ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 1968

Μέση θερμ...................... 4,3
Μέση μέγιστη θερμ...............7,4
Μέση ελάχιστη θερμ............ -1,5
Απόλυτη μέγιστη θερμ.......... 17,2 (01/01)
Απόλυτη ελάχιστη θερμ........ -12,8 (15/01)
Μικρότερη μέγιστη θερμ........ -3,9 (13/01)
Μεγαλύτερη ελάχιστη θερμ....... 8,9 (02/01)
Ελάχιστο ΗΘΕ................... 1,1 (12/01)
Ημέρες με παγετό.............. 22
Ημέρες με ολικό παγετό......... 3
Υετός (mm).................... 42
Αριθ. ημερών υετού (>=1 mm).... 5

a8lios
10-02-13, 19:42
ΜΙΚΡΑ, ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 1968

Μέση θερμ...................... 4,3
Μέση μέγιστη θερμ...............7,4
Μέση ελάχιστη θερμ............ -1,5
Απόλυτη μέγιστη θερμ.......... 17,2 (01/01)
Απόλυτη ελάχιστη θερμ........ -12,8 (15/01)
Μικρότερη μέγιστη θερμ........ -3,9 (13/01)
Μεγαλύτερη ελάχιστη θερμ....... 8,9 (02/01)
Ελάχιστο ΗΘΕ................... 1,1 (12/01)
Ημέρες με παγετό.............. 22
Ημέρες με ολικό παγετό......... 3
Υετός (mm).................... 42
Αριθ. ημερών υετού (>=1 mm).... 5

ο συνολικος υετος ειναι σιγουρα λαθος αφου δεν υπαρχει χιονοκουβερτα κ προφανως τα περισσοτερα απο τα 42μμ θα ειναι οι βροχες του μηνα κ επισης Θερμοκρασιακα παντα η Μικρα εχει μια μικρη διαφορα με το κεντρο! παντως ειναι φανερο οτι ηταν ενας χειμωνιατικος πραγματικα μηνας με πολυ κρυο!

a8lios
10-02-13, 19:45
χαρακτηριστικο παραδειγμα για το λαθος στον υετο της Μικρας ειναι το 1995 που χιονιζε 3 μερες κ εβαλε 30-35εκ. κ η Μικρα κατεγραψε 7μμ! :cool:

a8lios
10-02-13, 19:52
1995 2η μερα του 3μερου χιονια... τα 7μμ της Μικρας!

http://www.youtube.com/watch?v=plvVPzp1O_M

a8lios
10-02-13, 19:54
κ εδω 1995 η 3η μερα του χιονια ...

http://www.youtube.com/watch?v=vZjLM5ufvGg

MountExplorer
10-02-13, 19:59
http://www.youtube.com/watch?v=XokvxvuCX9c

SUMMERSNOW
10-02-13, 20:06
ωραιο χιονι ειχε ριξει το 95 και πολυ σπανια το αναφερουμε

a8lios
10-02-13, 20:09
ωραιο χιονι ειχε ριξει το 95 και πολυ σπανια το αναφερουμε

ναι βεβαια! σε διαρκεια μεγαλυτερο απο το 2001 αλλα σε ποσοτητα λιγοτερο!

a8lios
10-02-13, 20:14
επισης λιγοι αναφερουν τον χειμωνα 98-99 που ειχε 4 χιονοστρωσεις!!! δεν ηταν μεγαλες (μεχρι 10-15εκ) αλλα ηταν πολλες! 2 τον Δεκεμβριο (που ειχαμε κ καταληψη στο λυκειο κ τις θυμαμαι καλα!) 1 τελη Γεναρη κ καπακι 1 ακομα αρχες Φλεβαρη!

SUMMERSNOW
10-02-13, 20:15
πολυ σωστα θυμασαι .!!!!!!!!!!παω για την συναντηση .τα λεμε

ΓΙΑΝΝΗΣ
10-02-13, 21:06
3 μερες χιονιζε για να καταφερρει αυτο το χιονι στο κεντρο??
δεν λεω για δρομους αλλα για τα παρτερια εκει που περναει και ο σκυλος...
αποτυχια μαυρη για το κεντρο ακομη και τοτε,,αντιθετα το χιονι ειναι πολυ καλυτερο οσα απομακρυνεται απο τον λευκο πυργο χωρις σε καμμια περιπτωση ακομη και στο τελός του βιντεο αυτο να ειναι χιονι για 3 μερες,αν ηταν για 12 ωρες θα ηταν καλο χιονι.

κ εδω 1995 η 3η μερα του χιονια ...

http://www.youtube.com/watch?v=vZjLM5ufvGg

GeorgeTsavd
10-02-13, 21:13
αποτυχια μαυρη για το κεντρο ακομη και τοτε,,αντιθετα το χιονι ειναι πολυ καλυτερο οσα απομακρυνεται απο τον λευκο πυργο χωρις σε καμμια περιπτωση ακομη και στο τελός του βιντεο αυτο να ειναι χιονι για 3 μερες,αν ηταν για 12 ωρες θα ηταν καλο χιονι.

40-45 περιπου ποντους εκανε τοτε στο κεντρο οποτε μια χαρα χιονι ηταν.

JohnyWalker
10-02-13, 21:22
Αν είναι δυνατόν να μετράμε το χιόνι με τις μέρες...Τι αλλο θα ακούσουμε εδω μέσα..Μερικοί τελικά κανουν τους γνωστες αλλα δεν εχουν ιδεα:cool:

Michael_SN
10-02-13, 21:26
ο συνολικος υετος ειναι σιγουρα λαθος αφου δεν υπαρχει χιονοκουβερτα κ προφανως τα περισσοτερα απο τα 42μμ θα ειναι οι βροχες του μηνα κ επισης Θερμοκρασιακα παντα η Μικρα εχει μια μικρη διαφορα με το κεντρο! παντως ειναι φανερο οτι ηταν ενας χειμωνιατικος πραγματικα μηνας με πολυ κρυο!

Αν θελήσουμε πάντως να δούμε τι και πόσος υετός καταγράφηκε εκείνη την εποχή, ίσως πρέπει να αποκωδικοποιήσουμε δεδομένα της παρακάτω μορφής, που είναι ένα κομμάτι από τα synops της 12 Γενάρη του 68.

...196801120600...N9-00111-00221098841ADDAA199004091AY171999...KA1999n-00221...
...196801121800...N9-00501-00781099141ADDAA199000691AY131999...KA1999m-00111...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν αναφέρoυν την περίοδο παρατήρησης για τον υετό (εκείνα τα 99). Αν υποθέσουμε ότι είναι ανά δωδεκάωρο, τότε από 6 το απόγευμα της 11/01 μέχρι 6 το πρωί της 12/01 κατέγραψε 4 χιλ υετού που ήταν χιόνι. Και από 6 το πρωί μέχρι 6 το απόγευμα της 12/01, 0,6 χιλ blowing snow. Όλα αυτά με αρνητικές θερμοκρασίες. Αν κάποιος έχει ασχοληθεί λίγο παραπάνω με τον υετό στα synops, ας βοηθήσει... :)

metar
10-02-13, 22:23
Πολύ ωραίος ο χιονιάς του Ιανουαρίου του 1995.Σπούδαζα Θεσσαλονίκη τότε κι έμενα στην οδό Μακεδονίας,ξεκίνησε να χιονίζει Παρασκευή ξημερώματα και σταμάτησε Κυριακή βράδυ.Γύρω στα 40 εκ.έβαλε συνολικά.Σ'εμάς εδώ στον Άγιο Αθανάσιο Δράμας περίπου το μισό.

RefrigeratoR
10-02-13, 22:31
40-45 περιπου ποντους εκανε τοτε στο κεντρο οποτε μια χαρα χιονι ηταν.

Ωπα, κατσε λιγο, τι 40-45 ποντους λες? Ουτε 25 δε φαινονται στο βιντεο σε κανενα σημειο... Εκτος αν μιλας για αλλη ημερομηνια.

GeorgeTsavd
10-02-13, 22:34
Ωπα, κατσε λιγο, τι 40-45 ποντους λες? Ουτε 25 δε φαινονται στο βιντεο σε κανενα σημειο... Εκτος αν μιλας για αλλη ημερομηνια.

40 μετρημενα με χαρακα;) δες κ τον μεταρ τι λεει.

BrainA
10-02-13, 22:36
Ριχνει χιονι. Μαγεια. Αντι να παιξεις κανα χιονοπολεμο, να κανεις χιονανθρωπο, να πεταξεις χιονομπαλλες στο γειτονα, να να να, βγαινεις με χαρακα για να μετρησεις ποσο εριξε.
Ποσο cult.:rolleyes:

GeorgeTsavd
10-02-13, 22:41
Ριχνει χιονι. Μαγεια. Αντι να παιξεις κανα χιονοπολεμο, να κανεις χιονανθρωπο, να πεταξεις χιονομπαλλες στο γειτονα, να να να, βγαινεις με χαρακα για να μετρησεις ποσο εριξε.
Ποσο cult.:rolleyes:

αμεσως να πεταξεις το καρφι σου. ξερεις τι δειχνει αυτο ε?:rolleyes:
αποσο λοιπον θυμαμαι που ειχε πει ο κωστας που το μετρησανε ειχαν βαλει σημαδι με το ποσο ειχε και αλλη μερα μετρησαν με χαρακα να δουνε ποσο ειναι. αυτα για να ξερουμε κ τι λεμε γιατι ενω δεν ξερεις λες αυτα που λες για να πεταξεις το δηλητηριο σου. επισης οταν εχει ενα μετρο εδω ε ποσο θα χει κεντρο?

Πολλες φορες Βασιλη απο τις φωτο και τα βιντεο παρεξηγουνται πολλα πραγματα. Κι'εγω πχ στο παρακατω βιντεο του μεγαλου χιονια του 2001 στη Λαρισα δεν βλεπω να εχει τρομερο χιονι ο καμπος (εξω απο την πολη δλδ). Εγω ομως πιστευω την μετρηση που εκανες μεσα στην πολη, τωρα οσον αφορα εδω αν κρινω απο μια φωτο που ειχα δει απο Λαρισα μεσα ημασταν στα ιδια πανω κατω αν και δεν ξερω ποσο ακριβως ειχαμε εδω σε εκ. Ο Νικος απο Καλαμαρια νομιζω ειχε κανει μετρηση. Παντως το 1995 ηταν καθαρα 40 ποντοι στο κεντρο.

BrainA
10-02-13, 22:51
αμεσως να πεταξεις το καρφι σου. ξερεις τι δειχνει αυτο ε?:rolleyes:
αποσο λοιπον θυμαμαι που ειχε πει ο κωστας που το μετρησανε ειχαν βαλει σημαδι με το ποσο ειχε και αλλη μερα μετρησαν με χαρακα να δουνε ποσο ειναι. αυτα για να ξερουμε κ τι λεμε γιατι ενω δεν ξερεις λες αυτα που λες για να πεταξεις το δηλητηριο σου. επισης οταν εχει ενα μετρο εδω ε ποσο θα χει κεντρο?

Εγω οταν κατι το βλεπω cult, το λεω cult. Δηλητηρια πετανε οι οχιες.

alkis91
10-02-13, 23:08
Τα 50ποντα στα κεντρα πολεων πρεπει απλα και ομορφα να τα ξεχασουν καποιοι... εκτος αν μιλαμε για Μοντρεαλ, Νεα Υορκη Σικαγο και αλλα τετοια, που ακομα και εκει βεβαια, οι 50 ποντοι θεωρουνται "serious stuff".

Εδω 10 να ριξει εχει γινει 1 μετρο αυτοματως.

flames inc :rolleyes:

alkis91
10-02-13, 23:20

Δεν ειναι η συνολικη ποσοτητα αυτη μαλλον αφου απο οτι βλεπω η Τ εφτανε 3οc καθε μερα οποτε ολο και κατι θα ελιωνε... οπως εγινε εδω το 2002, καθε μεσημερι ετρωγε το μισο τουλαχιστον!

salonikatasos
10-02-13, 23:46
όπως και να χει το χιόνι του 95 είναι μεγαλύτερο από όλα τα χιόνια της αθήνας αυτή τη χρυσή της δεκαετία. αφού συνέχεια θα μας την λέτε για τα εκατοστά θα σας την λέμε για τα δικά σας ιστορικά χιόνια των 10 εκατοστών. τα 10 μπορεί να είναι και πολλά

xionoflorina
10-02-13, 23:56
Τα 50ποντα στα κεντρα πολεων πρεπει απλα και ομορφα να τα ξεχασουν καποιοι... εκτος αν μιλαμε για Μοντρεαλ, Νεα Υορκη Σικαγο και αλλα τετοια, που ακομα και εκει βεβαια, οι 50 ποντοι θεωρουνται "serious stuff".

Εδω 10 να ριξει εχει γινει 1 μετρο αυτοματως.

flames inc :rolleyes:
να ρωτήσω κάτι σοβαρά τώρα: 'εστω 'οτι έχεις μετρημένο με χάρακα 1) 42εκ χιόνι στην αυλή σου(γρασίδι και πλακόστρωτο) 2) 30 εκ χιόνι πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι σου(γτ πατήθηκε ένα μέρο) 15-20εκ στο δρόμο(γτ πέρασε εκχιονιστικό 2 φορές+ τις ροδιές από τυχόν αμάξια). Τότε ποιο είναι το πραγματικό ύψος χιονόπτωσης; γτ αμφιβάλλω απίστευτα αν η Times Square και κάτι 42 street και broadway εχουν δει ποτέ πάνω από 20 πόντους στρωμένο χιόνι με τα εκαττομύρια αμάξια που περνάν κάθε μέρα

meteofok
11-02-13, 00:11
το 95 ειχε εδω καλαμαρια-πυλαια γυρω στα 45εκ. ναι, δεν ειχα παρει χαρακα, αλλα θυμαμαι πως το χιονι καλυπτε τα φτερα απο το καινουριο μας τοτε οικογενειακο φορντ εσκορτ. Το επομενο καλυτερο που θυμαμαι ηταν το 2001 με οχι πανω απο 30-35εκ ομως. Τωρα ειτε το πιστευουν μερικοι ειτε οχι, μου ειναι παγερα αδιαφορο, γι αυτο και δεν συμμετεχω στην συζητηση αλλωστε περα απο αυτο το ποστ. Δεν θα βγαλει κανεις τιποτα στηνοντας δικαστηριο για το ποσα εκατοστα ειχε ριξει τοτε. Το θεμα ειναι οτι τοτε χιονιζε και τωρα αδυνατει ΕΣΤΩ να κανει μια ολοκληρη μερα χιονοπτωσης./

snowgiann
11-02-13, 00:16
το 95 ειχε εδω καλαμαρια-πυλαια γυρω στα 45εκ. ναι, δεν ειχα παρει χαρακα, αλλα θυμαμαι πως το χιονι καλυπτε τα φτερα απο το καινουριο μας τοτε οικογενειακο φορντ εσκορτ. Το επομενο καλυτερο που θυμαμαι ηταν το 2001 με οχι πανω απο 30-35εκ ομως. Τωρα ειτε το πιστευουν μερικοι ειτε οχι, μου ειναι παγερα αδιαφορο, γι αυτο και δεν συμμετεχω στην συζητηση αλλωστε περα απο αυτο το ποστ. Δεν θα βγαλει κανεις τιποτα στηνοντας δικαστηριο για το ποσα εκατοστα ειχε ριξει τοτε. Το θεμα ειναι οτι τοτε χιονιζε και τωρα αδυνατει ΕΣΤΩ να κανει μια ολοκληρη μερα χιονοπτωσης./

Συγκρίνοντας τον χιονιά του 1995 και αυτόν του 2001 στη Θεσσαλονίκη ποιον θεωρείς καλύτερο για την πόλη συνολικά? είχε διάρκεια η χιονόστρωση το 95?

george-kozanh
11-02-13, 00:18
Η διαταξη ηταν λουκουμι!Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι απιστευτο το 40αρι τοτε στην Σαλονικα,ισως επειδη δεν τα κανει πλεον!
http://modeles.meteociel.fr/modeles/reana/1995/archives-1995-1-15-0-0.png?

http://www2.wetter3.de/Archiv/GFS/1995011406_4.gif

http://www2.wetter3.de/Archiv/GFS/1995011406_3.gif

http://img651.imageshack.us/img651/9084/94043723.jpg

meteofok
11-02-13, 00:24
Συγκρίνοντας τον χιονιά του 1995 και αυτόν του 2001 στη Θεσσαλονίκη ποιον θεωρείς καλύτερο για την πόλη συνολικά? είχε διάρκεια η χιονόστρωση το 95?

Ασυζητιτι το 95 σε ποσοτητα. Σε ψυχος το 2001 βεβαια. Αλλα αναμεσα στους 2, το 95 ηταν κορυφαιο.

snowgiann
11-02-13, 00:27
όπως και να χει το χιόνι του 95 είναι μεγαλύτερο από όλα τα χιόνια της αθήνας αυτή τη χρυσή της δεκαετία. αφού συνέχεια θα μας την λέτε για τα εκατοστά θα σας την λέμε για τα δικά σας ιστορικά χιόνια των 10 εκατοστών. τα 10 μπορεί να είναι και πολλά

Ελα ελα ήρεμα.....;)
10 εκατοστα εχεις δει εσυ στον Πειραια το 2008?

snowgiann
11-02-13, 00:31
Ασυζητιτι το 95 σε ποσοτητα. Σε ψυχος το 2001 βεβαια. Αλλα αναμεσα στους 2, το 95 ηταν κορυφαιο.

Μάλιστα! Αρα είναι αδικημένος αυτός ο χιονιας εδω στο φορουμ...περισσότερος λόγος εχει γίνει για το 2001....

Gianniwtis
11-02-13, 00:35
Μάλιστα! Αρα είναι αδικημένος αυτός ο χιονιας εδω στο φορουμ...περισσότερος λόγος εχει γίνει για το 2001....

Λογικο!!!Πιο προσφατος,τον εζησαν και πιο πολλοι..

Kouvanos
11-02-13, 00:36
Ανουσια συγκριση και εδω, απορω γιατι τσιμπατε μερικοι...

Αντι να αναπολουμε με θαυμασμο και δεος εκεινα τα ωραια χρονια, ασχετα ποσο κοντινα η μακρινα ειναι για καθε πολη, καθομαστε και μετραμε εκατοστα....απο παλιες φωτο....ΕΛΕΟΣ>..

Να πω βεβαια την αμαρτια μου, νομιζω οτι η μπαλα χαθηκε, μετα απο αναρτηση ποστ που εκανε λογο για ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ (ναι 2 μετρα χιονι) στη Θεσσαλονικη.....κατι το οποιο μαλλον δεν εχει συμβει ποτε, και απο κει και περα ξεκινησε ο φαυλος κυκλος ποιος την εχει .... μεγαλυτερη

Μα 2 μετρα ρε παιδια ???? εχετε υποψη σας ποσο ειναι 2 μετρα χιονι ??? οσοι τουλαχιστον ανεβαινετε σε χιονοδρομικα....ξερετε....

Και η πιο ισχυρη επιχειρηματολογια υπερ αυτου ειναι : επειδη εριξε στο προαστειο ταδε 90 εκατοστα και επειδη ειναι σε μηδενικο υψομετρο, αρα στα 200 μετρα ειχε 2 μετρα χιονι....

ΒΡΕ ΑΦΗΣΤΕ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ να γουσταρουμε, με τετοια ανουσια και αστοχα σχολια, πετυχαινετε το ακριβως αντιθετο και γεμιζουν 41 σελιδες με 40 σελιδες σχολια και μολις 5 φωτογραφιες....

george-kozanh
11-02-13, 00:40
Να σε λιγο θα μιλαμε για το 2013 χαχαχα
http://images.meteociel.fr/im/8238/gfs-0-276_phv5.png

salonikatasos
11-02-13, 00:42
Ανουσια συγκριση και εδω, απορω γιατι τσιμπατε μερικοι...

Αντι να αναπολουμε με θαυμασμο και δεος εκεινα τα ωραια χρονια, ασχετα ποσο κοντινα η μακρινα ειναι για καθε πολη, καθομαστε και μετραμε εκατοστα....απο παλιες φωτο....ΕΛΕΟΣ>..

Να πω βεβαια την αμαρτια μου, νομιζω οτι η μπαλα χαθηκε, μετα απο αναρτηση ποστ που εκανε λογο για ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ (ναι 2 μετρα χιονι) στη Θεσσαλονικη.....κατι το οποιο μαλλον δεν εχει συμβει ποτε, και απο κει και περα ξεκινησε ο φαυλος κυκλος ποιος την εχει .... μεγαλυτερη

Μα 2 μετρα ρε παιδια ???? εχετε υποψη σας ποσο ειναι 2 μετρα χιονι ??? οσοι τουλαχιστον ανεβαινετε σε χιονοδρομικα....ξερετε....

Και η πιο ισχυρη επιχειρηματολογια υπερ αυτου ειναι : επειδη εριξε στο προαστειο ταδε 90 εκατοστα και επειδη ειναι σε μηδενικο υψομετρο, αρα στα 200 μετρα ειχε 2 μετρα χιονι....

ΒΡΕ ΑΦΗΣΤΕ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ να γουσταρουμε, με τετοια ανουσια και αστοχα σχολια, πετυχαινετε το ακριβως αντιθετο και γεμιζουν 41 σελιδες με 40 σελιδες σχολια και μολις 5 φωτογραφιες....
καταρχάς ο φοίνικας δεν είναι προάστιο. δεύτερον 2 μέτρα δεν ξέρω αν έριξε πάντως κοντά στα 2 μέτρα ήταν σίγουρα. εδώ είχε 1,5 μέτρο το 2001. τρίτον να απαντήσω και στον snowgiann για τα εκατοστά του πειραία. με τη λογική που μετράνε κάποιοι από κάτω τα εκατοστά που έριξε στην θεσσαλονίκη ας πούμε το 88 στον πειραία το 2008 είχε λιγότερο από 10.

Kouvanos
11-02-13, 00:48
Δεν καταλαβαινεις το πνευμα μου....

ΑΝΤΙ να συγκρινουμε, με τα λογια, βαλτε οσες φωτο μπορειτε να βρειτε απο εναν χιονια 1,5 μετρου !!!!!!!! μα συγγνωμη, επειδη τωρα τα θυμηθηκα ειναι δικαιολογιες οτι το φιλμ ειναι ακριβο, κλπ, η οτι χιονιζε συνεχεια και ελα μωρε ποιος θα ασχοληθει ???

Εγω αν εριχνε 1,5 μετρο καπου κοντα μου θα ειχα ριξει το σερβερ με φωτο και βιντεο !!!!!!

Σε καθε περιπτωση, εγω και με 30-40-50 εκατοστα ειμαι καλυμμενος, μενω στα συναισθηματα και τις εικονες και δεν μετραω εκατοστα !!!!!!!! ΑΛΛΑ εφοσον λετε και το υποστηριζετε για ΤΟΣΟ χιονι, δεν μπορει, καποιος τρελαμενος σαν κι εμας θα το εχει αποτυπωσει....

Πχ στη φωτο του Φοινικα επειδη τωρα την ξαναειδα, δεν ξερω αν εχει 1 μετρο που λετε, μου φαινεται τραβηγμενο, αλλα πανω απο 50-60 εκατοστα εχει σιγουρα.....αυτος που στην εδωσε δεν εχει αλλες ????

Kouvanos
11-02-13, 00:52
Α, πχ επειδη τωρα το θυμηθηκα....

Στα 400 μετρα της Νεας Πεντελης, το 2008 υπαρχει προσφατα ανεβασμενη φωτο εδω, με ΑΛΗΘΙΝΑ 2 μετρα και 20 εκατοστα χιονι.....

Ο λογος ??? φτανει και καλυπτει ολοκληρο το ταμπελακι της οδου, τα κλασικα μεταλλικα ταμπελακια, που τα μετρας και ειναι Πανελλαδικα (αφου ολα ιδια ειναι) 2,20 .....

Θα ψαξω να τη βρω τη φωτο, ειναι του φιλου vaione, απλα δεν θελω να χαλασω ενα ωραιο θεμα, με 20-30 φωτο ΜΟΥΡΛΙΑ ΜΕΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ, σε μια ανουσια μαχη για εκατοστα....

Αυτο που παω να βγαλω σαν επιχειρημα ειναι: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΡΙΞΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ στο Λευκο Πυργο διπλα στο κυμα και να μην υπαρχουν ντοκουμεντα !!!!!!!!

terry
11-02-13, 00:54
Καλα ακουμε οτι να ναι μου φαινεται απορω αν ξερουν μερικοι ποσο ειναι το ενα και τα δυο μετρα

Kouvanos
11-02-13, 00:54
http://s13.postimage.org/3vt2qintj/18332_284462373101_776548101_4803125_3217756_n.jpg

Kouvanos
11-02-13, 00:55
Αυτο το χιονι για παραδειγμα ειναι 2,20 μετρα.....ειναι στα 400 μετρα, σε βαρβατο προσηνεμο χιονια....

ΕΚΑΝΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ ???? στο πεδινο, 0 υψομετρο, κεντρο Θεσσαλονικης ????

salonikatasos
11-02-13, 00:59
Δεν καταλαβαινεις το πνευμα μου....

ΑΝΤΙ να συγκρινουμε, με τα λογια, βαλτε οσες φωτο μπορειτε να βρειτε απο εναν χιονια 1,5 μετρου !!!!!!!! μα συγγνωμη, επειδη τωρα τα θυμηθηκα ειναι δικαιολογιες οτι το φιλμ ειναι ακριβο, κλπ, η οτι χιονιζε συνεχεια και ελα μωρε ποιος θα ασχοληθει ???

Εγω αν εριχνε 1,5 μετρο καπου κοντα μου θα ειχα ριξει το σερβερ με φωτο και βιντεο !!!!!!

Σε καθε περιπτωση, εγω και με 30-40-50 εκατοστα ειμαι καλυμμενος, μενω στα συναισθηματα και τις εικονες και δεν μετραω εκατοστα !!!!!!!! ΑΛΛΑ εφοσον λετε και το υποστηριζετε για ΤΟΣΟ χιονι, δεν μπορει, καποιος τρελαμενος σαν κι εμας θα το εχει αποτυπωσει....

Πχ στη φωτο του Φοινικα επειδη τωρα την ξαναειδα, δεν ξερω αν εχει 1 μετρο που λετε, μου φαινεται τραβηγμενο, αλλα πανω απο 50-60 εκατοστα εχει σιγουρα.....αυτος που στην εδωσε δεν εχει αλλες ????
δεν την ανέβασα την φώτο εγώ και δεν είπε κανείς για 1 μέτρο.70-80-90 πόσο ακριβώς δεν μπορώ να σου πω αλλά ούτε και 40 που είπαν μερικοί επειδεί είναι νάνοι οι άνθρωποι που είναι στην φώτο. το 88 που γίνεται ο λόγος αρκετοί είτε ήταν αγέννητοι είτε ήταν πολύ μικροί. πως να βγάζανε φωτογραφίες?εξάλλου ο κόσμος στα ψηλά(από 200μέτρα και πάνω)είχε αποκλειστεί και τους πέταγαν τρόφιμα με ελικόπτερα σιγά να μην κοίταγαν να βγάλουν φώτο. για την φώτο της πεντέλης την έχω δει την φώτο στο θέμα που είχε ανοίξει για τα χιόνια της αθήνας το 2008 και είναι ανεμόσουρι. ανεμοσούρια είχαν βάλει και πέρσι 3 και 4 μέτρα από το ωραίοκαστρο τα παιδιά
edit: τα 1,5 και 2 μέτρα δεν αναφέρονται στον λευκό πύργο. αναφέρονται σε περιοχές της πόλης με σχετικό υψόμετρο και φυσικά όχι σε ανεμοσούρια όπως στην φωτογραφία

snowgiann
11-02-13, 00:59
Αυτο το χιονι για παραδειγμα ειναι 2,20 μετρα.....ειναι στα 400 μετρα, σε βαρβατο προσηνεμο χιονια....

ΕΚΑΝΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ ???? στο πεδινο, 0 υψομετρο, κεντρο Θεσσαλονικης ????

Δεν είπε κανεις νομιζω για Λευκό Πύργο! Για ορεινα προάστεια της Θεσσαλονίκης είπαν....

GeorgeTsavd
11-02-13, 01:00

χαχα. ειναι ερωτηση αυτη που κανεις κ συ τωρα?:p φυσικα και οχι. κ κανεις δεν ειπε τετοιο πραγμα βεβαια. 2 μετρα ειπωθηκε για χορτιατη νομιζω. εδω παντως το 88 ειχε αποτι λενε λιγο πανω απο 1.5 μετρο.

george-kozanh
11-02-13, 01:00
Για Χορτιατη μιλησαν τα παιδια!!Διαβαστε προσεκτικα!

Kouvanos
11-02-13, 01:02
Κριμα να μην υπαρχουν φωτογραφιες τοτε...να τις χαλβαδιαζουμε ομαδικα

salonikatasos
11-02-13, 01:02
Κριμα να μην υπαρχουν φωτογραφιες τοτε...να τις χαλβαδιαζουμε ομαδικα
ε όλο και κάποιος θα έχει αλλά άντε να τον βρεις. και αν έχει και πρόσωπα άντε να σε αφήσει να τις ανεβάσεις στο ίντερνετ

Kouvanos
11-02-13, 01:06
Μπορει λογω πολυκοσμιας που εχει το θεμα, ολο και καποιος πιο μεγαλος να το δει και να ψαξει αρχειο...εχετε και μελη ανω των 40 ετων αν δεν κανω λαθος...παντως το youtube που το χω λιωσει, δεν βρισκω τιποτα, αντε οργανωθειτε ρε παιδες, εμεις τοσα αφιερωματα εχουμε και στο 2002, και στο 2004, και στο 2008 (κυριως απο ξημερωμα 18/2 στα Δυτικα προαστεια και Πειραια)....

Μια φωτο με ενα τραπεζακι στην Καστελλα ψαχνω....νομιζω ειναι του geornik....

GeorgeTsavd
11-02-13, 01:15
Μπορει λογω πολυκοσμιας που εχει το θεμα, ολο και καποιος πιο μεγαλος να το δει και να ψαξει αρχειο...εχετε και μελη ανω των 40 ετων αν δεν κανω λαθος...παντως το youtube που το χω λιωσει, δεν βρισκω τιποτα, αντε οργανωθειτε ρε παιδες, εμεις τοσα αφιερωματα εχουμε και στο 2002, και στο 2004, και στο 2008 (κυριως απο ξημερωμα 18/2 στα Δυτικα προαστεια και Πειραια)....

Μια φωτο με ενα τραπεζακι στην Καστελλα ψαχνω....νομιζω ειναι του geornik....

ε αλλο τωρα αλλο 1988. τωρα με μια ψηφιακη μηχανη και 16 ευρω μνημη βγαζεις 1000 φωτογραφιες στο λεπτο κ τις βλεπεις στον υπολογιστη σου την ιδια ωρα. τοτε με τα φιλμ και να περιμενεις 1-2 εβδομαδες για εμφανιση ποιος θα εβγαζε? ποιος θα ξοδευε φιλμ για να βγαλει χιονια? ασε που ποιος ενδιαφερεται για τις φωτογραφισεις χιονιαδων? πολυ πολυ λιγοι. εμεις εδω;) θα χουν βγαλει μερικοι δεν μπορει αλλα ποιος θα τους βρει? αλλα προβληματα δεν εχουμε απτο να ψαχνουμε ποιος εχει φωτο απτα χιονια του 88:p

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 02:32
ε αλλο τωρα αλλο 1988. τωρα με μια ψηφιακη μηχανη και 16 ευρω μνημη βγαζεις 1000 φωτογραφιες στο λεπτο κ τις βλεπεις στον υπολογιστη σου την ιδια ωρα. τοτε με τα φιλμ και να περιμενεις 1-2 εβδομαδες για εμφανιση ποιος θα εβγαζε? ποιος θα ξοδευε φιλμ για να βγαλει χιονια? ασε που ποιος ενδιαφερεται για τις φωτογραφισεις χιονιαδων? πολυ πολυ λιγοι. εμεις εδω;) θα χουν βγαλει μερικοι δεν μπορει αλλα ποιος θα τους βρει? αλλα προβληματα δεν εχουμε απτο να ψαχνουμε ποιος εχει φωτο απτα χιονια του 88:p
ειδες που επειδη εισαι πολυ μικρος λες πραγματα που δεν υπαρχουν?χτες ελεγες οτι τοτε το φιλμ ηταν ακριβο...
φιλε μου εκεινα τα χρονια ηταν χρυσα,ο κοσμος χαμογελουσε,τοτε οι φωτογραφιες αξιζαν γιατι ηταν φυσικες..βγαζαμε ολοι 3-4 φιλμ ασπρομαυρα και εγχρωμα και ειχαμε αγωνια πως βγηκαν!οχι που τωρα στηνοντε και βγαζουν 100 φορες για να πετυχουν 1 την οποια την επεξεργοζοντε και απο πανω...
εχω και εγω και οι φιλοι μου σακκουλες φωτογραφιες,,οταν χιονιζε ερχοταν η μιση αθηνα να βγαλει και να να χαρει το χιονι οχι οπως τωρα που σκεφτοντε την βενζινη που θα καψουν.
τα λεφτα που μαζεψαν ολοι την εποχη του <τζοβολα δωστα ολα>ειναι αυτα που χαλανε σημερα που αυτα που παιρνουμε δεν φτανουν.
Μιλας λες και το 1988 ηταν τον καιρο του Σαμψων.εδω υπαρχουν στο youtube apo to 40,,μια χαρα θα υπαρχουν φωτογραφιες τουν 1988 και απο χορτιατη απλα δεν θα εχουν τα 2 μετρα χιονι για αυτο δεν θα μπουν ποτε.
2 μετρα δεν εχω δει ποτε χιονι εδω ουτε καν το 2002 που χιονιζε σαν τρελλος ασταματητα 4 1/2 ημερες./
η φωτο στην πεντελη ειναι ναι πανω απο 2μ χιονι αλλα απλα ανεμοσουρι θα ειναι

GeorgeTsavd
11-02-13, 02:34
παλι τα ιδια και τα ιδια θα λεμε ρε γιαννη? δεν βαρεθηκες?;) ειπαμε θα χουν μερικοι φωτο απο τοτε. αλλα που ειναι? ποιος θα τους βρει?

GeorgeTsavd
11-02-13, 02:35
και κοιτα αμα εδω ειχε 1.5+ μετρο οπως λενε οι συγγενεις μου κ οι χωριανοι ε στον χορτιατη ειναι πιθανο να πλησιασε τα 2 μετρα. αλλα δεν παιρνω κ ορκο. σκασιλα μου βασικα;) το θεμα ειναι τι κανει τωρα κ το αν εκανε 1.80 ή 2 μετρα στον χορτιατη ε κ 2 αυγα τουρκιας:p

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 02:45
και ομως χαρην του φβ μου υπεδειξε παλικαρι απο εκει που μπορω να βρω φωτογραφιες του 1988!! μαλιστα στο τελος της κακοκαιριας στον λευκοπυργο η μια με τον ουρανο που καθαριζε,,σιγα που δεν θα υπηρχαν!!!
http://www.thestival.gr/media/k2/items/cache/5ec47c89b7cf7f349ad667b705ac18c6_XL.jpg
http://www.thestival.gr/images/stories/xioni_5.jpg
http://www.thestival.gr/images/stories/aristotelous.jpg
http://www.thestival.gr/images/stories/xioni_2.jpg

http://www.thestival.gr/images/stories/xioni_4.jpg

GeorgeTsavd
11-02-13, 02:50
ε ποιος ουρανος καθαριζε κ ποιο τελος? που τον βλεπεις τον ουρανο που καθαριζε ειλικρινα?;) δεν μπορεις να ξερεις απο ποια μερα ηταν κ μαλλον απτη πρωτη ειναι

GeorgeTsavd
11-02-13, 02:54
αν κ η φωτο απο αριστοτελους κ παυλου μελα μαλλον ειναι απτην 2η φαινεται απτο υψος χιονιου.

a8lios
11-02-13, 03:01
ε ποιος ουρανος καθαριζε κ ποιο τελος? που τον βλεπεις τον ουρανο που καθαριζε ειλικρινα?;) δεν μπορεις να ξερεις απο ποια μερα ηταν κ μαλλον απτη πρωτη ειναι

στη φωτο του λευκου πηργου ακομα χιονιζει αφου φαινονται οι νιφαδες! εξαλλου ο ουρανος καθαρισε νυχτα προς ξημερωματα!

GeorgeTsavd
11-02-13, 03:03
http://img144.imageshack.us/img144/2775/1988vra5.jpg
http://img135.imageshack.us/img135/4314/1988wni6.jpg

a8lios
11-02-13, 03:03
παντως πρεπει να κανουμε προσπαθεια να βρουμε φωτογραφιες απο προαστεια απο 200μ κ πανω απο 88, 94, 95 κ 2001

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 03:04
δηλαδη θες να μεταφερω και τι γραφει αυτος που το ανεβασε?δεν το εγραψα γιατι θα τον φατε ζωντανο αν μεταφερω το κειμενο με το ποσο χιονι ειχε το κεντρο
αλλα θα συνεχισω να βαζω απλα φωτογραφιες που οπως λενε ειναι στο τελος.εχω και απο την πρωτη μερα στην αρχη
παμε ομως στο τελος..αυτες που βαζω τωρα ειναι απο αυτες που δνε εβγαζαν τοτε!!
και αυτες τωρα οχι πριν μου τις εστειλε φιλος απο h.w.
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_q.jpg
αυτes εξω απο το κεντρο θεσσαλονικης
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_m.jpg
[/img]http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_j.jpg[/img]
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_l.jpg
αυτη κεντρο ξανα με τα παιδια να πηγαινουν πισω απο λοφακια..
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_p.jpg
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_r.jpg
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_u.jpg
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_v.jpg
http://www.meteothes.gr/gallery/albums/userpics/10001/normal_1988_w.jpg

GeorgeTsavd
11-02-13, 03:05
δεν φαινεται τιποτα

http://img214.imageshack.us/img214/888/1988irn1.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 03:10
ακομη δεν εχω βρει καποια με 70 εκατοστα απο κεντρο.τις βαζω ολες χωρις περικοπες.ανεβασμενες απο θεσσαλονικιους...επιλεγμενες απο το αρχειο τους
οι μονες που δειχνου πολυ χιονι στο κεντρο ειναι αυτες απο εφημεριδες απο το χιονι που εχουν σπρωκει τα γκρειντερ.
δεν χρειαζεται νομιζω κανενα σχολιο οι φωτογραφιες μιλανε απο μονες τους.τοσα χρονια εδω δεν ειχα δει ποτε φωτογραφια απο το 88 να φαινεται το κεντρο της πολης τωρα ειδα 10,αφου τις βρηκα μονος μου

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 03:18
καλοκαι αυτο...εγιναν στοπ οι φωτο...μαλλον εβαλα αλλο λινκ..θα ετοιμασω ομως με αλλο τροπο ολο το πακετο αυριο και δεν θα <φευγουν>

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 03:30
>>επειδη ειστε νεα μελη οι φωτο απο hw εχουνμπει στο παλιο φορουμ 2006 η 2007 αν θυμαμε.
οι πρωτες που εβαλα μονο δεν εχουν μπει,

alkis91
11-02-13, 04:59
να ρωτήσω κάτι σοβαρά τώρα: 'εστω 'οτι έχεις μετρημένο με χάρακα 1) 42εκ χιόνι στην αυλή σου(γρασίδι και πλακόστρωτο) 2) 30 εκ χιόνι πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι σου(γτ πατήθηκε ένα μέρο) 15-20εκ στο δρόμο(γτ πέρασε εκχιονιστικό 2 φορές+ τις ροδιές από τυχόν αμάξια). Τότε ποιο είναι το πραγματικό ύψος χιονόπτωσης; γτ αμφιβάλλω απίστευτα αν η Times Square και κάτι 42 street και broadway εχουν δει ποτέ πάνω από 20 πόντους στρωμένο χιόνι με τα εκαττομύρια αμάξια που περνάν κάθε μέρα

Το πραγματικο υψος χιονιου δεν θα το μετρησω εγω αλλα η εμυ απο τον κοντινοτερο στη περιοχη μου σταθμο. Πχ για το 2002 το ελληνικο λεει 10.5 εκ. χιονιου. Ψεματα θα πουν? Σε απατητη ασφαλτο (αεροδρομιο)προφανως την ωρα που το μετρησαν τοσο θα ειχε. Το αν στο αμαξι του γιτονα η στην αυλη μου ειχε παραπανω δεν ειναι "επισημα δεδομενα"... ετσι για κουβεντα τα αναφερουμε.

1 μετρο χιονιου ειναι αυτο: http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/02/02/article-1352438-0D0510EB000005DC-853_634x451.jpg

Αυτο οχι σε ελληνικη πολη δεν το εχει κανει, ακομα και τα χιονοδρομικα θα το ζηλευανε! Τι να λεμε τωρα...

Ειναι απλο, φανταστειτε μια ανοιχτη μεγαλη εκταση καλυμενη απο ενα στρωμα χιονιου (εκει πρεπει να μετριεται το υψος...) μα ειναι ποτε δυνατον να φτασει πανω απο 10-20 εκατοστα, για τα δεδομενα των ελληνικων πεδινων περιοχων???

SUMMERSNOW
11-02-13, 09:55
οποιος θελει μπαινει στο αρχειο του meteothess και βλεπει πολλες φωτο κυριως απο το 88.
το ΣΤΟΠ βγαινει μετα απο ενα χρονικο διαστημα ,δεν ξερω γιατι ,αλλα ετσι γινεται και οταν ανεβασεις την κεντρικη σελιδα του σταθμου .

SUMMERSNOW
11-02-13, 09:59
αν δεν ειχε 70 εκ στο κεντρο στο λευκο πουργο (που δεν ειχε ,ειχε στα στενα ομως )και συνεχιζω αν δεν ειχε 70 και ειχε 50 η 40 ,δεν με χαλαει καθολου !!!!απο 40-50 και πανω ειναι ....πως να το πω ...δεν εχει σημασια οι 20+ ποντοι δηλαδη 50 η 70 μικρη η διαφορα .δεν αξιζει να το παιδευεις να το ψαξεις .
σα να ψαχνεις ειναι 2,5μ η μονο 2μ?ποιον το ενδιαφερει .ειναι μαγικο οπως και να το δεις

SUMMERSNOW
11-02-13, 10:08
δειτε την φωτο στην πλατει ααριστοτελους ,το χιονι ειναι ισα με το παγκακι .οποιος εχει ορεξη να παρει το μετρο κια να μετρησει το υψος στο παγκακι ,αιντε γιατι ζαλιστηκαμε ,με το ποσο εριξε ....

SUMMERSNOW
11-02-13, 10:13
για το 95 ,που δεν το πολυσχολιαζουμε ....αν δεν ειχε θετικες τα μεσημερια ,να λιωνει το χιονι στους δρομους τους κεντρικους (και λιγο στις αλλες επιφανειες),θα πλησιαζε το 88 απο χιονοστρωση και σιγουρα το 2001 θα το ετρωγε για πλακα .
προσωπικη εκτιμηση ,δεν ξερω τι λενε οι χαρτες ,και δεν με νοιαζει

GeorgeTsavd
11-02-13, 12:27
Ειναι απλο, φανταστειτε μια ανοιχτη μεγαλη εκταση καλυμενη απο ενα στρωμα χιονιου (εκει πρεπει να μετριεται το υψος...) μα ειναι ποτε δυνατον να φτασει πανω απο 10-20 εκατοστα, για τα δεδομενα των ελληνικων πεδινων περιοχων???

μα εννοειται οτι ειναι δυνατον. θεσσαλονικη κεντρο εχει κανει παρα πολλες φορες 30 ποντους. μερικες φορες 40 και 50 ποντους και ακομα και επισημες αναφορες για 1 μετρο κ οχι μια αλλα 3-4 φορες που αντε αν δεν ηταν 1 μετρο θα ηταν 80 αντε να ηταν 70 εκατοστα. ο πατερας μου το 63 μου λεει για 40 ποντους τουλαχιστον και το 68 για πανω απο 60.
εβρο ειδικα ορεστιαδα εχει κανει ανετα χιονοστρωσεις ενος μετρου. δες κατερινη επισης. τι να λεμε? μην συγκρινεις ανομοια πραγματα. στην αθηνα ναι εκει ειναι ιστορικα αυτα που λες οι 10-20 ποντοι. αλλα δεν ισχυουν παντου αυτα. μην κρινεις αυτα που λες απτην περιοχη σου αυτο εννοω.

a8lios
11-02-13, 12:34
μα εννοειται οτι ειναι δυνατον. θεσσαλονικη κεντρο εχει κανει παρα πολλες φορες 30 ποντους. μερικες φορες 40 και 50 ποντους και ακομα και επισημες αναφορες για 1 μετρο κ οχι μια αλλα 3-4 φορες που αντε αν δεν ηταν 1 μετρο θα ηταν 80 αντε να ηταν 70 εκατοστα. ο πατερας μου το 63 μου λεει για 40 ποντους τουλαχιστον και το 68 για πανω απο 60.
εβρο ειδικα ορεστιαδα εχει κανει ανετα χιονοστρωσεις ενος μετρου. δες κατερινη επισης. τι να λεμε? μην συγκρινεις ανομοια πραγματα. στην αθηνα ναι εκει ειναι ιστορικα αυτα που λες οι 10-20 ποντοι. αλλα δεν ισχυουν παντου αυτα. μην κρινεις αυτα που λες απτην περιοχη σου αυτο εννοω.

ε ναι ρε φιλε... εμεις εδω ειμαστε πρωτογονοι γιαυτο ηρθαν με φτυαρια ο στρατος κ με ερπιστριοφορα κ με ελικοπτερα πετουσαν φαγητα σε καποιους μεγαλους χιονιαδες! απλα δεν μπορουμε να κινηθουμε με 10-20εκ. χιονι!

a8lios
11-02-13, 12:47
κ δεν εννοω βεβαια μεσα στην πολη σε μηδενικο υψομετρο... αλλα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το ωραιοκαστρο (250μ) που εγινε αυτο κ το 2001 κ το 88 βεβαια! δε νομιζω η πολη να ειχε 10-20εκ κ τα 250μ να ειχαν αποκλειστει κ να πηγαιναν εκει ερπιστριοφορα κ ελικοπτερα μονο... μαλλον πρεπει να χε λιγο παραπανω κ η πολη ε? λιγο....

a8lios
11-02-13, 12:54
εδω κ το 10ποντο μπροστα στη παραλια της Περαιας (πισω απο τον σκυλο ειναι η θαλασσα) περιπου 20ωρες πριν τελειωσει ο χιονιας κ πριν το 2ο νυχτερινο ντου-κολαση!

http://img526.imageshack.us/img526/1079/sn1z.jpg

SUMMERSNOW
11-02-13, 12:59
πραγματικα εκεινο το 2ο νυχτερινο ηταν απολαυση

a8lios
11-02-13, 13:18
Αεροδρομιο Μακεδονια 2001

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/404860_230820980388373_944985913_n.jpg

SUMMERSNOW
11-02-13, 13:23
ΠΑΣΠΑΛΑ ....χαχαχαχαχαχα ρε συ αυτες τις φωτο δωστες στο meteothess να τις βαλουν στο αρχειο που εχουν .ειναι φοβερες!!!!!!!!!και απο το 2001 και 95-96 εχουν λιγες

a8lios
11-02-13, 13:25
Sun Beach Hotel 2001 (μπροστα στη παραλια υψομετρο 0μ)

http://img78.imageshack.us/img78/1297/p10108461kcgc4.jpg

SUMMERSNOW
11-02-13, 13:26
ε σταματε με τις πασπαλες ρεεεεεεεεεεε ζηλευω ...χαχαχαχαχα,εχεις φοβερες φωτο!!!!!!!!!!!

SUMMERSNOW
11-02-13, 13:29
ελα βαλε και αλλες!!!!!!!!!!!

terry
11-02-13, 13:47
20mm χιονουετου ειχαν πεσει το 2001 περιπου στην θεσσαλονικη. Αυτο με μια καλη αναλογια ειναι τουλαχιστον 50 ποντοι χιονι! Εγω παντως εχω δει φωτο απο φιλαρακι μου στον λευκο πυργο απο κατω με περιπου 25-30 ποντους χιονι και μου ειπε οτι λιγο παραπανω ειχε στο χαριλαου που εμενε αλλα σε καμια περιπτωση κατι το τρομερο. Εννοειται βεβαια πως καποιες περιοχες ειχανε και 50αρια και 60αρια και 70αρια πιο ευνοημενες και στα ημιορεινα ισως και εως ενα μετρο αλλα χωρις να ειμαι εκει μου φαινεται παραλογο το 1,5 και τα 2 μετρα εκτος και αν μιλατε για το 1988,εκει δεν ξερω τι παιχτηκε αλλα μαλλον δεν ξερετε και εσεις η αληθεια ειναι

Ψαξτε κανενα αλανι φωτογραφο σιγουρα θα εχει φωτο απο πολλα χιονια

GeorgeTsavd
11-02-13, 13:49
Sun Beach Hotel 2001 (μπροστα στη παραλια υψομετρο 0μ)

και 2 μερες μετα

http://img171.imageshack.us/img171/5715/p10108622ty.jpg

a8lios
11-02-13, 13:49
Γεναρης 1999.

Ενας τυπικος χιονιας (5-10εκ) απο αυτους που εκανε καθε χρονο καποτε! Ο χειμωνας 98-99 ειχε 4 τετοιες χιονοστρωσεις! Αυτη ειναι η 3η!

http://img100.imageshack.us/img100/3462/normalsnow6dt7.jpg

SUMMERSNOW
11-02-13, 13:51
20mm χιονουετου ειχαν πεσει το 2001 περιπου στην θεσσαλονικη. Αυτο με μια καλη αναλογια ειναι τουλαχιστον 50 ποντοι χιονι! Εγω παντως εχω δει φωτο απο φιλαρακι μου στον λευκο πυργο απο κατω με περιπου 25-30 ποντους χιονι και μου ειπε οτι λιγο παραπανω ειχε στο χαριλαου που εμενε αλλα σε καμια περιπτωση κατι το τρομερο. Εννοειται βεβαια πως καποιες περιοχες ειχανε και 50αρια και 60αρια και 70αρια πιο ευνοημενες και στα ημιορεινα ισως και εως ενα μετρο αλλα χωρις να ειμαι εκει μου φαινεται παραλογο το 1,5 και τα 2 μετρα εκτος και αν μιλατε για το 1988,εκει δεν ξερω τι παιχτηκε αλλα μαλλον δεν ξερετε και εσεις η αληθεια ειναι

αντε παλι ....στα ημιορεινα(χορτιατη ειχε 1.70- 2μ. στο κεντρο ειδες 30εκ. ναι αλλα τα μεσημερια χιονιζε με +3 .κατω απο το μηδεν επεφτε μετα τις 7 το απογευμα .

a8lios
11-02-13, 13:53
αντε παλι ....στα ημιορεινα(χορτιατη ειχε 1.70- 2μ. στο κεντρο ειδες 30εκ. ναι αλλα τα μεσημερια χιονιζε με +3 .κατω απο το μηδεν επεφτε μετα τις 7 το απογευμα .

οπα φιλε κανεις ενα λαθος... το 2001 λεει ο tery... το 2001 χιονιζε 2 μερες με -4...-2!

GeorgeTsavd
11-02-13, 13:54
20mm χιονουετου ειχαν πεσει το 2001 περιπου στην θεσσαλονικη.
δεν το ξερεις αυτο. ποιος σταθμος με χιονοκουβερτα το μετρησε αυτο?

Αυτο με μια καλη αναλογια ειναι τουλαχιστον 50 ποντοι χιονι! Εγω παντως εχω δει φωτο απο φιλαρακι μου στον λευκο πυργο απο κατω με περιπου 25-30 ποντους χιονι
τοσο ειχε ακριβως διπλα στον λευκο. λιγες δεκαδες μετρα πιο μεσα ομως πχ αριστοτελους εγνατια κλπ ειχε 30-35. και ακομα πιο μεσα 40-50.

και μου ειπε οτι λιγο παραπανω ειχε στο χαριλαου που εμενε αλλα σε καμια περιπτωση κατι το τρομερο.
οχι κατι το τρομερο? δηλαδη ποσο ειναι το τρομερο για διπλα στην θαλασσα σε παραλιακη πολη της ελλαδας? 1 μετρο?

Εννοειται βεβαια πως καποιες περιοχες ειχανε και 50αρια και 60αρια και 70αρια πιο ευνοημενες και στα ημιορεινα ισως και εως ενα μετρο αλλα χωρις να ειμαι εκει μου φαινεται παραλογο το 1,5 και τα 2 μετρα εκτος και αν μιλατε για το 1988,εκει δεν ξερω τι παιχτηκε αλλα μαλλον δεν ξερετε και εσεις η αληθεια ειναι
2001 ειχα 1.30 σιγουρα γιατι το εζησα. μπορει κ 1.40 δεν το ειχα μετρησει. για το 88 ολοι εδω περα λενε γυρω στο 1.5 μετρο. αυτοι που το εζησαν δηλαδη.

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:00
οπα φιλε κανεις ενα λαθος... το 2001 λεει ο tery... το 2001 χιονιζε 2 μερες με -4...-2!
σωστα ,μπερδευτηκα με το 95 ,παντως και το 2001 τα μεσημερια οι δρομοι νερουλιαζαν ,αρα στο κεντρο θα εφτανε οριακα θετικη +1 ,να φανταστεις η δουλεια μου ειναι εγνατια με ιωνος δραγουμη ,η εγαντια νερουλιαζε ,κια η αγ.δημητριου οχι .για τοσο οριακα μιλαμε ...

a8lios
11-02-13, 14:00
ενταξει το μονο σιγουρο ειναι οτι τα εκατοστα ενος χιονια δε τα μετρας διπλα στη παραλια στο λευκο πυργο ουτε βεβαια στην ασφαλτο η τα πλακοστρωτα! ενα παρκο κ χωρις να επηρεαζεται απο τον Βαρδαρη δινει μια καλη εικονα!

snowearth
11-02-13, 14:02

Σωστά αλλά την πρώτη μέρα είχε θετικές μέχρι το μεσημέρι μόνο που έβρεχε, ύστερα και μέχρι το τέλος της χιονόπτωσης είχε αρνητικές. Το μεσημέρι οι δρόμοι νερούλιαζαν λόγω αλατιού γιατί κανονικά -2 είχαμε μέγιστη.

a8lios
11-02-13, 14:03
σωστα ,μπερδευτηκα με το 95 ,παντως και το 2001 τα μεσημερια οι δρομοι νερουλιαζαν ,αρα στο κεντρο θα εφτανε οριακα θετικη +1 ,να φανταστεις η δουλεια μου ειναι εγνατια με ιωνος δραγουμη ,η εγαντια νερουλιαζε ,κια η αγ.δημητριου οχι .για τοσο οριακα μιλαμε ...

προφανως λογω κινησης αυτοκινητων! δεν επιασε ποτε πανω απο -2 εδω Καλαμαρια που μενω εγω αρα κ στο κεντρο το πολυ να επιασε -1! στην ασφαλτο παντως κ με τις εξατμισεις των αυτοκινητων απο πανω σιγουρα μπορει ευκολα να λιωσει το χιονι αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια αερα!

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:04
ενταξει το μονο σιγουρο ειναι οτι τα εκατοστα ενος χιονια δε τα μετρας διπλα στη παραλια στο λευκο πυργο ουτε βεβαια στην ασφαλτο η τα πλακοστρωτα! ενα παρκο κ χωρις να επηρεαζεται απο τον Βαρδαρη δινει μια καλη εικονα!
σωστος!!!!!αλλα εχω κολημα με την ασφαλτο ,θελω να την βλεπω με χιονι !!!!!τωρα βεβαια κεντρικους δρομους ,με τοσα αυτοκινητα ειναι λιγο δυσκολο ,θελεις βαρβατο πραγμα .αλλα παρολα αυτα το ειδα αρκετες φορες ,κια το καραγουσταρα!!!!!!!!!

terry
11-02-13, 14:07
Για το 2001 μιλαω

Επισης χρησιμοποιω το περιπου γιατι οι χαρτες υετου ανα 6ωρο αυτο δειχνουν.. Σταθμος με χιονοκουβερτα δεν υπηρχε-αν λαβουμε τις μετρησεις τις εμυ παντως ειναι γελοια τα χιλοστα που δινει για μικρα συνολικα ολο τον δεκεμβριο,εμενα μου φαινονται τουλαχιστον πολυ λιγα.

Αν δειτε το 2002 στην αθηνα θα μετρησετε στο περιπου παλι πανω απο 30-35μμ ισως και 40

Στο 2001 παντως θα μπορουσε καλιστα να μπει καποια φωτο απο τα ημιορεινα δεν ειναι δα και 1988

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:08
Σωστά αλλά την πρώτη μέρα είχε θετικές μέχρι το μεσημέρι μόνο που έβρεχε, ύστερα και μέχρι το τέλος της χιονόπτωσης είχε αρνητικές. Το μεσημέρι οι δρόμοι νερούλιαζαν λόγω αλατιού γιατί κανονικά -2 είχαμε μέγιστη.
με ξεφτυλισατε ρε ρεμαλια .....εσυ και ο αθλιος....;)μαλλον εχετε δικιο ,ξεχασα εντελως τις αλατιερες !!!!
το κακο με το 2001 ειναι οτι καιγομουνα λογω δουλειας και εριχνα κλεφτες ματιες ,κια το βραδυ βολταριζα ,αρα εχω αρκετα κενα .

a8lios
11-02-13, 14:09
http://www.aegeantimes.gr/images/59057.jpg

a8lios
11-02-13, 14:10
Για το 2001 μιλαω

Επισης χρησιμοποιω το περιπου γιατι οι χαρτες υετου ανα 6ωρο αυτο δειχνουν.. Σταθμος με χιονοκουβερτα δεν υπηρχε-αν λαβουμε τις μετρησεις τις εμυ παντως ειναι γελοια τα χιλοστα που δινει για μικρα συνολικα ολο τον δεκεμβριο,εμενα μου φαινονται τουλαχιστον πολυ λιγα.

Αν δειτε το 2002 στην αθηνα θα μετρησετε στο περιπου παλι πανω απο 30-35μμ ισως και 40

Στο 2001 παντως θα μπορουσε καλιστα να μπει καποια φωτο απο τα ημιορεινα δεν ειναι δα και 1988

καλα ασε τη Μικρα... η Μικρα εγραψε 7μμ χιονι στο χιονια του 1995 που χιονιζε 3 μερες κ εβαλε 30-35εκ! :d

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:13
Για το 2001 μιλαω

καποιοι θα εχουν ,εχω δει φωτο απο φιλυρο ενος παλιου φιλου ,το υψος ηταν οσο ενα τζιπ τεριος ,δυστυχως εχουμε χαθει εντελως να του την ζητουσα .

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 14:13

20μμ δεν ειναι 50εκατοστα
67μμ ειχαμε το 2008 χωρις χιονοκουβερτες με το χιονι να πεφτει απο τα βροχομετρα λογω υψους!!με την λογιστικη πραξη επρεπε να εχουμε 1,40μετρα χαχα
και μαλιστα εδω στα βουνα στα δαση οχι στα τσιμεντα με αρνητικες θερμοκρασιες

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 14:15
ε ναι ρε φιλε... εμεις εδω ειμαστε πρωτογονοι γιαυτο ηρθαν με φτυαρια ο στρατος κ με ερπιστριοφορα κ με ελικοπτερα πετουσαν φαγητα σε καποιους μεγαλους χιονιαδες! απλα δεν μπορουμε να κινηθουμε με 10-20εκ. χιονι!
νασιοναλ γκεογκραφικ.
τι αλλο θα διαβασουμε...

a8lios
11-02-13, 14:18
νασιοναλ γκεογκραφικ.
τι αλλο θα διαβασουμε...

αυτο που εγινε στα προαστεια το 88 κ το 2001

snowearth
11-02-13, 14:19
Από το 88 Αρναία Χαλκιδικής

http://img18.imageshack.us/img18/2276/39494540433172881086546.jpg

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:22
ωχ νεος γυρος ,χιονομετρησης .....κοντρες κτλ κτλ ,εχεις αλλες?

snowearth
11-02-13, 14:23
Ναί έχει απο το ίδο χωριό αλλά είναι μετά και το χιόνι είναι κακοποιημένο

http://img534.imageshack.us/img534/4395/48142939074332910931438.jpg

GeorgeTsavd
11-02-13, 14:26
20μμ δεν ειναι 50εκατοστα
67μμ ειχαμε το 2008 χωρις χιονοκουβερτες με το χιονι να πεφτει απο τα βροχομετρα λογω υψους!!με την λογιστικη πραξη επρεπε να εχουμε 1,40μετρα χαχα
και μαλιστα εδω στα βουνα στα δαση οχι στα τσιμεντα με αρνητικες θερμοκρασιες

μπερδευεις τα χιονια. δεν ειναι σε ολες τις περιοχες το ιδιο. αλλο ειναι να εχεις χιονια με βδ κ με πιο χαμηλες Τ οπως εδω και αλλο με βα κ λεικ εφεκτ με φουλ υγρασια στο χιονι οπως εκει. η αναλογια ειναι πολυ καλυτερη εδω προφανως. πιο βαρυ χιονι εκει.

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:27
Ναί έχει απο το ίδο χωριό αλλά είναι μετά και το χιόνι είναι κακοποιημένο

http://img534.imageshack.us/img534/4395/48142939074332910931438.jpg
εγω βλεπω κακοποιημενα αμαξια ....δωσε φωτο ρε σου λεωωωωωωωωωωωωω

a8lios
11-02-13, 14:28
επισης να πω κατι για το 1988... προχθες πηγα για μπυριτσα με 2 φιλαρακια κ μου περιεγραφαν διαφορες στιγμες του χιονια 1988 αφου εγω ειχα την ατυχια να μενω ακομα Αθηνα τοτε! αυτο που με εντυπωσιασε ηταν οτι το σουπερμαρκετ της γειτονιας μας (Καλαμαρια) ειχε εληψη προιοντων καθως για μια βδομαδα δε μπορουσε να ερθει το φορτηγο να ανεφοδιασει! βεβαια τα παιδια δεν ειχαν λογο να μου πουν ψεματα να με εντυπωσιασουν! απλη συζητηση καναμε χωρις κομπλεξισμους κ μετρησεις!

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 14:28
αυτο που εγινε στα προαστεια το 88 κ το 2001
ρε φιλε πλακα μας κανεις?17 χρονων ημουν τοτε τι πραγματα ειναι αυτα?
σιγα μην ειχατε θαφτει απο τα χιονια.
μια χαρα τα θυμαμε..
η τριτη δεκε τοτε ειχε την ευθυνη του αποχιονισμου ολης της ελλαδας που γινοταν με στρατιωτικα οχηματα.παντου.3 εκχιονιστικα ειχε ολη η ελλαδα και τον αποχιονισμο εκαναν με τα φτυαρια οι φανταροι και τα βαρια μηχανηματα που ειχε η τριτη δεκε για να φτιαχνει δρομους απο το 1968.
ακομη και στη Αθηνα στο κεντρο το 1987 τον δρομο ανοιγε ο στρατος και με το που επιανε μια γλιτσα τα ρεο επαιρναν την θεση των λεοφορειων και οι φανταροι εβαζαν τον κοσμο στα ρεο και τον πηγαιναν σπιτι.
οπως τα διαβαζουμε εδω αν τα διαβασει καποιος που δεν ξερει επειδη απλα δεν ειχε γεννηθει η ηταν παιδακι..θα νομιζει οτι εζησε η θεσσαλονικη καμμια κατασταση τρομου!!!τετοιο πραγμα δεν υπηρχε,ηταν ενας πολυ μεγαλος χιονιας.η μονη τρομοκρατια ηταν οπως παντα η δημοσιογραφικη.και τιποτε αλλο.
τραγικες υπερβολες.
φαντασου να ηταν και πριν 50 χρονια τι θα διαβαζαμε...
λες και τοσο χιονι δεν εχει ριξει εδω και δεν ξερουμε πως ειναι..αλιμονο 2 εβδομαδες σερι χιονιζε το 87,χωρις ρευμα χωρις νερο αλλα ουδεις πεθανε απο αυτο η κινδυνεψε

terry
11-02-13, 14:33
20μμ με τις συνθηκες που επικρατουσαν στην θεσσ τοτε ηταν περιπου 2-3 ποντους καθε μμ αρνητικες ειχε. Καλα σε χιονι ειναι εντελως τυπικο το θεμα εχω δει με 10μμ να κανει 30-40 ποντους . και 10 ποντους με 1,6 μμ αλλα και 20 ποντους με 30 περιπου μμ εναλογα την πυκνοτηατα το ειδος της νιφαδας τις συνθηκες που επικρατουν τις υγρασιες καθ υψος υποστηριξεις θερμ και παχος ατμοσφαιρας και χιλια δυο πραγματα. Απλα συνηθως με αρνητικες εχουμε 1μμ 2-3 ποντους στο περιπου και εννοειται ολα αυτα τυπικα καθως παρα πολυ λογοι μπορει να επηρεασουν την χιονοστρωση οπως θερμονησιδες τσιμεντα αμαξια ανεμος και παλι χιλια δυο ακρη δεν βγαινει

a8lios
11-02-13, 14:34
επισης για το 2001 ενας φιλος εχει δει φωτογραφια με χιονι σε αυλη σπιτιου στο ασβεστοχωρι (300-350μ) κ οχι ανεμοσουρι να φτανει το καθρεφτη αυτοκινητου... αν καταφερουμε να την βρουμε θα την ποσταρουμε βεβαια!

GeorgeTsavd
11-02-13, 14:35
20μμ με τις συνθηκες που επικρατουσαν στην θεσσ τοτε ηταν περιπου 2-3 ποντους καθε μμ αρνητικες ειχε. Καλα σε χιονι ειναι εντελως τυπικο το θεμα εχω δει με 10μμ να κανει 30-40 ποντους . και 10 ποντους με 1,6 μμ αλλα και 20 ποντους με 30 περιπου μμ εναλογα την πυκνοτηατα το ειδος της νιφαδας τις συνθηκες που επικρατουν τις υγρασιες καθ υψος υποστηριξεις θερμ και παχος ατμοσφαιρας και χιλια δυο πραγματα. Απλα συνηθως με αρνητικες εχουμε 1μμ 2-3 ποντους στο περιπου και εννοειται ολα αυτα τυπικα καθως παρα πολυ λογοι μπορει να επηρεασουν την χιονοστρωση οπως θερμονησιδες τσιμεντα αμαξια ανεμος και παλι χιλια δυο ακρη δεν βγαινει

επιτελους συμφωνουμε! 100%;)

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:37
επισης να πω κατι για το 1988... προχθες πηγα για μπυριτσα με 2 φιλαρακια κ μου περιεγραφαν διαφορες στιγμες του χιονια 1988 αφου εγω ειχα την ατυχια να μενω ακομα Αθηνα τοτε! αυτο που με εντυπωσιασε ηταν οτι το σουπερμαρκετ της γειτονιας μας (Καλαμαρια) ειχε εληψη προιοντων καθως για μια βδομαδα δε μπορουσε να ερθει το φορτηγο να ανεφοδιασει! βεβαια τα παιδια δεν ειχαν λογο να μου πουν ψεματα να με εντυπωσιασουν! απλη συζητηση καναμε χωρις κομπλεξισμους κ μετρησεις!
να σου πω αντρεα τι εγινε τοτε το 88 .οντως αδειασαν καποια ραφια απο σουπερ μαρκετ ,και οντως εκτος απο το κεντρο στις αλλες περιχες δυσκολα γινοταν ανεφοδιασμος .ομως αρκετοι που ειχαν ζησει παλιοτερες καταστασεις 63 και 68-69 φοβηθηκαν κια ετρεξαν κια κανανε μαζικες αγορες το σαββατο 17 //12 μη τυχον κια γινει κατι τετοιο οπως παλια .κακως το εκαναν αλλα το εκαναν.
παντως η πολη ηταν αποκλεισμενη για 3 -4 24ωρα ,μιας και δεν προλαβαιναν να ανοιξουν οι δρομοι στις εισοδους της πολεις ,ειτε ανατολικα ειτε δυτικα .

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:40
ηταν ωραιες εποχες ,αν κια αυτο το χιονι εκανα ζημια οικονομικα σε αρκετους

salonikatasos
11-02-13, 14:43
17mm είχε το 2001. απλά έριχνε εκείνο το ψιλό το παγωμένο το χιόνι που πιάνει με την μία λόγω και των θερμοκρασιών που ήταν αρνητικές από τη στιγμή που ξεκίνησε μέχρι την στιγμή που τελείωσε. 1-3 δεν νομίζω να ήταν η αναλογία αλλά 1-2 ήταν και τα 30-35 εκατοστά τα έκανε. τουλάχιστον στη νέα παραλία στα πάρκα που είχε. και όχι φυσικά εκεί που σκάει το κύμα.εκεί άντε να είχε 5-10 εκατοστά? για αυτό και το 88 που είχε 40-50 εκατοστά εκεί μιλάνε όλοι για 70 και 80 εκατοστά παραμέσα στο κέντρο της πόλης

terry
11-02-13, 14:44
επιτελους συμφωνουμε! 100%;)

Καλα αμα αλλξει και η ****κυκλοφορια που μας εχει βγαλει την ψυχη φετος θα συμφωνησουμε 200% και ισως τοτε να μην μιλαμε αλλο για το 1908 και το ταδε ετος
βαρεθηκαμε να κανουμε αναδρομη

salonikatasos
11-02-13, 14:45
και τα ψηλότερα προάστια είδαν και άλλα χιλιοστά υετού παραπάνω γιατί δεν χάθηκαν καθόλου χιλιοστά σε βροχή όπως έγινε στο κέντρο

JIM FORD
11-02-13, 14:46
για το 1988 ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ και μαλιστα
ΥΠΗΡΧΕ σοβαρο θεμα με το παπανικολαου (νοσοκομειο στην εξοχη θεσ/νικης στα 450-500 μετρα)
και του πηγαιναν φαι τα ελικοπτερα!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 14:47
μπερδευεις τα χιονια. δεν ειναι σε ολες τις περιοχες το ιδιο. αλλο ειναι να εχεις χιονια με βδ κ με πιο χαμηλες Τ οπως εδω και αλλο με βα κ λεικ εφεκτ με φουλ υγρασια στο χιονι οπως εκει. η αναλογια ειναι πολυ καλυτερη εδω προφανως. πιο βαρυ χιονι εκει.
μαλλον τα μπερδευεις.,
με απνοια και λεικ εφεκτ οι νιφαδες εχουν μεγαλυτερο μεγεθος και αυτο εχει να κανει με την υγρασια.
σε περιοχες με ανεμους και ξηρο καιρο το χιονι ειναι κατα κανονα ψηλο.για αυτο και οταν χιονιζει με νανατολικους στα χιονοδρομικα βαζει σε 2 μερες ενα μετρο και σε πιο λιγο..ενω με β ανεμους δεν βαζει ουτε το μισο.
η αναλογια χιονιου μμ ειναι χε μονο με νοτιαδες 1-1 ειναι η πιο συνιθισμενη αναλογια./
εχω ανεβασει θεμα εδω απο τον παγκοσμιο οργανισμο μετεορολογιας πριν χρονια.
και μαλιστα εχει ως παραδειγμα την αμερικη και τα χιονια γυρω απο λιμνες

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:50
τζιμυ αν θυμαμαι καλα το παπανικολαου για αρκετες μερες δεν εκανε εφημερια .εκαναν μονο το το ΑΧΕΠΑ ιπποκρατειο και γενηματα

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 14:52
αν κατσω να μεταφερω τις ιστοριες που μου λενε διαφοροι για τα χιονια στην Αθηνα.....καλα κρασα!!!
απο ιστοριες αλλο τιποτα.

SUMMERSNOW
11-02-13, 14:54
αν κατσω να μεταφερω τις ιστοριες που μου λενε διαφοροι για τα χιονια στην Αθηνα.....καλα κρασα!!!
απο ιστοριες αλλο τιποτα.
κανε ενα θεμα ξεχωριστο και πες.τι σε εμποδιζει?
επισης δεν εχω καταλαβει ,τι σε ενοχλει που λεμε ιστοριες σαν τα γεροντια ?ειναι τοσο ενοχλητικο?

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-02-13, 15:03
κανε ενα θεμα ξεχωριστο και πες.τι σε εμποδιζει?
επισης δεν εχω καταλαβει ,τι σε ενοχλει που λεμε ιστοριες σαν τα γεροντια ?ειναι τοσο ενοχλητικο?
αλλο να λες τι ΄λενε οπως το θετεις ετσι τα γεροντια ...και αλλο ποια ειναι η πραγματικοτητα.
αυτο λεω.οχι δεν ειναι ενοχλητικο..μου εχουν πει και εμενα πολλες..καθομε ακουω και απο μεσα μου γελαω αλλα δεν λεω τιποτα!
σιγα μην ερθω σε κοντρα με τα γεροντια που πλεον η ζωη τους ειναι αφηγηματικη και την τριχα την κανουν τριχια.εχω ακουσει ιστοριες για την κατοχη απο γεροντια που τοτε ηταν...4 χρονων και ομως ολα τα ξερουν!!θυμουντε λεπτομερειες αλλα δεν θυμουντε τι εφαγαν χτες.
να ανηξουμε ενα θεμα με τιτλο <μου το ειπε ο παππους>
τα παραμυθια αρεσουν και εξιταρουν,και πολλοι εχουν αναγκη να πιστευουν σε παραμυθια,

GeorgeTsavd
11-02-13, 15:08
μαλλον τα μπερδευεις.,
με απνοια και λεικ εφεκτ οι νιφαδες εχουν μεγαλυτερο μεγεθος και αυτο εχει να κανει με την υγρασια.
σε περιοχες με ανεμους και ξηρο καιρο το χιονι ειναι κατα κανονα ψηλο.για αυτο και οταν χιονιζει με νανατολικους στα χιονοδρομικα βαζει σε 2 μερες ενα μετρο και σε πιο λιγο..ενω με β ανεμους δεν βαζει ουτε το μισο.
η αναλογια χιονιου μμ ειναι χε μονο με νοτιαδες 1-1 ειναι η πιο συνιθισμενη αναλογια./
εχω ανεβασει θεμα εδω απο τον παγκοσμιο οργανισμο μετεορολογιας πριν χρονια.
και μαλιστα εχει ως παραδειγμα την αμερικη και τα χιονια γυρω απο λιμνες

αλλο λεω. λεω οτι με χαμηλες Τ και ξηρους ανεμους εχεις μεγαλυτερη αναλογια δηλαδη με λιγοτερα μμ περισσοτερος ογκος χιονιου κ αρα μεγαλυτερο υψος. οχι παντα αν η Τ ειναι πολυ χαμηλη τοτε εχεις το ψιλο χιονι που δεν κανει μεγαλα υψη. αλλα γενικα η χαμηλη τ κ ο ξηρος ανεμος φερνει καλυτερες αναλογιες κ μεγαλυτερα υψη χιονιου. επισης ο ανεμος μεσα απο θαλασσα φερνει βαρυ χιονι με μικρη αναλογια δηλαδη. αρα μπορει να σε παει και 1:1 ή κ χαμηλοτερα. γιατι μπορει οι νιφαδες να ειναι μεγαλυτερες αλλα εχουν μεγαλα ποσα υγρασιας μεσα και ειναι 1:1. με νοτια πχ μπορει να εχεις πολυ μεγαλες νιφαδες αλλα να ειναι σχεδον υγροχιονο κ να κανει 5μμ για να δεις 1 εκατοστο χιονι. ασε που το λιωνει κ πολυ πιο γρηγορα οσο πιο κακη αναλογια εχεις

SUMMERSNOW
11-02-13, 15:08
αλλο να λες τι ΄λενε οπως το θετεις ετσι τα γεροντια ...και αλλο ποια ειναι η πραγματικοτητα.
αυτο λεω.οχι δεν ειναι ενοχλητικο..μου εχουν πει και εμενα πολλες..καθομε ακουω και απο μεσα μου γελαω αλλα δεν λεω τιποτα!
σιγα μην ερθω σε κοντρα με τα γεροντια που πλεον η ζωη τους ειναι αφηγηματικη και την τριχα την κανουν τριχια.εχω ακουσει ιστοριες για την κατοχη απο γεροντια που τοτε ηταν...4 χρονων και ομως ολα τα ξερουν!!θυμουντε λεπτομερειες αλλα δεν θυμουντε τι εφαγαν χτες.
τα παραμυθια αρεσουν και εξιταρουν,και πολλοι εχουν αναγκη να πιστευουν σε παραμυθια,
αλλα ρωταω αλλα λες ....η λεξη ΄΄γεροντια΄΄ ειναι για μενα και αλλαους κοντα στην ηλικια μου η και πιο μεγαλους .στα 16 μου ,συγνωμη αλλα θυμαμαι πολυ καλα,40 ειμαι ,δεν ειμαι 80....προφανως καταλαβες την λεξη γεροντια ,αλλα εκανες πως δεν καταλαβες
δεν σου ειναι ενοχλητικο ,αλλα ολο εδω εισαι και κελαηδας....λεγοντας οτι λεμε ψεματα .
επισης μια αλλη απορια ,εχεις πει πολλες φορες οτι το 88 ησουν 17 χρονων ,και ξερεις πολυ καλα τι γινοταν.αρα ησουν εδω .αυτο καταλαβαινω .πες μας και συ αυτα που ειδες εδω πως τα ειδες ,δηλαδη την αποψη σου ,πως σου φανηκε ,τις εντυπωσεις σου .

GeorgeTsavd
11-02-13, 15:10

και ομως οι ηλικιωμενοι θυμουνται καλυτερα το παρελθον κ την παιδικη τους ηλικια απο το παρον κ το τι φαγαν χθες. αποδεδειγμενο αυτο.

JIM FORD
11-02-13, 15:18
τζιμυ αν θυμαμαι καλα το παπανικολαου για αρκετες μερες δεν εκανε εφημερια .εκαναν μονο το το ΑΧΕΠΑ ιπποκρατειο και γενηματα
ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ......
ειχα συγγενη αρρωστο μεσα.....
τελειωνα το γυμνασιο.....
και φυσικα δεν ειχαμε (σχολειο εννοειται) !!
ωχ αγγιξα τα 40 πλεον....
25+15
πω..πω...
γερασαμε!!

GeorgeTsavd
11-02-13, 15:23

η πραγματικοτητα παντως ειναι αυτοι που ειπαν ο σαμμερσνοου κ ο τζιμυςφορντ. οτι εφερναν φαγητο με τα ελικοπτερα στο νοσοκομειο. αφου μιλαμε ειχε πεσει ΤΟ χιονι τι να λεμε?

a8lios
11-02-13, 16:37
Περαια 2001 σε μηδενικο υψομετρο!

ουσιαστικα το βιντεο ξεκιναει μετα το 1:40 : 17/12/2001 περιπου 10 το πρωι δηλαδη 24 ωρες πριν τελειωσει ο χιονιας κ πριν το 2ο κολασμενο ξεσπασμα που εγινε το ιδιο βραδυ! στο 4:40 ειναι περιπου 2 το μεσημερι κ ακριβως μπροστα στη θαλασσα!!! δεν υπαρχουν λογια...

http://www.youtube.com/watch?v=jsuPjYKsOtk